Şimdi Ara

ERASMUS / AVRUPA'DA EGITIM ILE ILGILI SORULARINIZ ITINAYLA CEVAPLANIR (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
349
Cevap
63
Favori
44.819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
155 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gelecek dönem Erasmus için hala tercih edilebildiği için İngiltere’yi yazdım ancak brexitten dolayı ne olur ne biter bi fikri olan var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erkotiko

Gelecek dönem Erasmus için hala tercih edilebildiği için İngiltere’yi yazdım ancak brexitten dolayı ne olur ne biter bi fikri olan var mı?
    bence cikis islemi bir kac yil sürecek.. Ama cikar cikmaz bence AB, ingiltere'ye yaptirimlar uygulayacaktir, erasmus da bunlarin basinda gelir diye düsünüyorum
  • Hocam selamlar, YTÜ'de mühendislik öğrencisiyim, lisans eğitimime başlayana kadar hep Almanya'da Erasmus yapmak istemiştim. Bu senenin başında da Ingilizce sınavına girdim not ortalamamı yüksek tuttum ve son puanım geldi şükür iyi bir sıralama gelecek gibi. Bölümümün anlaşmalı olduğu ülkeler arasında Almanya, Danimarka, Polonya, İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan ve Macaristan var. Geçen sene hazırlığı keyfi bir şekilde (İngilizceyi bilmeme rağmen) okudum yani 1 sene kafa tatili yaptım diyeyim bu yüzden okulu 1 sene daha keyfi bir şekilde uzatmak istemiyorum. Bunun yolu da İngilizce eğitim veren bir ülkeye gitmekten geçiyor gibi bu yüzden geriye Polonya, Danimarka ve Macaristan kalıyor. Polonya veya Macaristan'a gidersem dersleri verebilirim ama burdaki gibi çalışamam ortalamam muhtemelen düşer, Danimarka'da anlaşmalı olan okul da pek hoşuma gitmedi üniversiteden çok bir yüksekokul havası sezdim. Okulu bitirdikten sonra Almanya'da Master eğitimi almayı planlıyorum bu yüzden ortalamam ne kadar yüksek o kadar iyi anlayacağınız :) Hazırlık okurken 1 sene almancadan özel ders aldım şu an A2 seviyesinde biliyorum diyebilirim, Almanya'ya gitsem 1 senede Almancamı ne kadar geliştirebilirim, 1 sene okulu uzattığıma değer mi ? (Almanca dersleri veremeyeceğimi varsayarak) Yoksa İngilizce eğitim veren ülkelerden birini tercih edip ortalama notlarla dersleri vermek mi daha iyi olur, ortalamamı düşürmeme değer mi ?

Kusura bakmayın biraz karışık oldu ama kafamda bayadır kuruyorum bir türlü çıkış yolu bulamadım dışarıdan bir göz iyi olur düşündüm şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2CBD65149

Hocam selamlar, YTÜ'de mühendislik öğrencisiyim, lisans eğitimime başlayana kadar hep Almanya'da Erasmus yapmak istemiştim. Bu senenin başında da Ingilizce sınavına girdim not ortalamamı yüksek tuttum ve son puanım geldi şükür iyi bir sıralama gelecek gibi. Bölümümün anlaşmalı olduğu ülkeler arasında Almanya, Danimarka, Polonya, İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan ve Macaristan var. Geçen sene hazırlığı keyfi bir şekilde (İngilizceyi bilmeme rağmen) okudum yani 1 sene kafa tatili yaptım diyeyim bu yüzden okulu 1 sene daha keyfi bir şekilde uzatmak istemiyorum. Bunun yolu da İngilizce eğitim veren bir ülkeye gitmekten geçiyor gibi bu yüzden geriye Polonya, Danimarka ve Macaristan kalıyor. Polonya veya Macaristan'a gidersem dersleri verebilirim ama burdaki gibi çalışamam ortalamam muhtemelen düşer, Danimarka'da anlaşmalı olan okul da pek hoşuma gitmedi üniversiteden çok bir yüksekokul havası sezdim. Okulu bitirdikten sonra Almanya'da Master eğitimi almayı planlıyorum bu yüzden ortalamam ne kadar yüksek o kadar iyi anlayacağınız :) Hazırlık okurken 1 sene almancadan özel ders aldım şu an A2 seviyesinde biliyorum diyebilirim, Almanya'ya gitsem 1 senede Almancamı ne kadar geliştirebilirim, 1 sene okulu uzattığıma değer mi ? (Almanca dersleri veremeyeceğimi varsayarak) Yoksa İngilizce eğitim veren ülkelerden birini tercih edip ortalama notlarla dersleri vermek mi daha iyi olur, ortalamamı düşürmeme değer mi ?

Kusura bakmayın biraz karışık oldu ama kafamda bayadır kuruyorum bir türlü çıkış yolu bulamadım dışarıdan bir göz iyi olur düşündüm şimdiden teşekkürler.
    selam hocam

Ben sahsi görüsümü yazayim yani kendimi senin yerine koyup cevaplayim.. Tüm edindigim tecrübelere göre söyle yapardim:
    Almanya'da uzun süreler kalacaksam (yüksek lisans, belki is hayati, belki es vs) oraya yatirim yapardim. Gitmeden önce hem alanimda calisabilecegim yerler bulurdum hem cevre edinirdim hem de dil ögrenirdim. Erasmus da bunun icin bulunmaz bir firsat. Gider gitmez bir kursa da yazilmayi ihmal etmezdim. Universite muhakkak kurslar acar ama goethe instute kalitesinde egitim verebilecegini sanmiyorum.. Orada bol bol almanca pratik yapar, türklerden uzak dururdum.. Kendi alanimla ilgili cesitli kontaklar kurardim ki master süresince onlarin yaninda calisabileyim (düsük maas da olsa önemli degil cünkü mezuniyet sonrasi o calisman seni bambaska bir yere tasir). Ayrica is yerinde de sürekli almanca konusacagim icin is almancam da gelisir.

Yukaridan cikan sonuc: eger almanya'da yüksek lisans yapacaksam (bazen erasmusla gittigin üniversite sana yüksek lisansta kolaylik sagliyor- daha az ücret gibi) almanya'yi tercih ederim

1 yilda almancami cok iyi ilerletebilirim (dedigim gibi türklerle takilmayip, kursa gidip ve pratik yaparsam)
    2- okul uzatmayi kafaya takma.. Geldiginde cok fazla ders alabilirsin, gidene kadar da üstten ders alabilirsin. Benim erasmus planim yokken, okulu erken bitireyim diye baska bir üniversitede yaz okulunda üstten ders aldim :) Sizin bölüm kabul eder mi ama yaz okullarinda da üstten ders alinabiliyor. Bu sekilde acigini kapatmaya calisabilirsin..

Ideal gitme yili 3. sinif bana göre. Ama kesin okul uzamaz dersen 4. sinif daha mantikli, cünkü okul biter bitmez, oradayken master basvurunu falan daha rahat yaparsin. Ayrica gittiginde oradaki erasmus koordinatörüyle-sekreteriyle arani iyi tut (gitmeden önce mailles, kendini sevdir, giderken hediye vs götür). Benim sekreterle aram cok iyiydi, cok faydasi oldu bana ;)

Almanca zor bir dil, kursa gitmeden ögrenmek pek mümkün degil..

Son olarak: ne yaparsan kendi hayatin icin yaparsin. Universite zamanlarini bos gecirme kesinlikle, yoksa mezuniyet sonrasi is bulamiyoruz diyen aglaklar grubuna katilirsin.. Kendini gelistir, yabanci dil olsun, mesleki bilgin olsun, referanslarin olsun.. Bunlar cok önemli seyler.

Suan saaat burda 2:30 ve ben sana bu mesaji yazmadan önce calistigim firmanin haricinde gelistirdigim bir proje icin calisiyordum biraz ara verdim. Konum itibariyle bir sikintim yok ama ben tipik bir yazilim mühendisi olmak istemiyorum, o yüzden türkiye'den ayrildim ve simdi de oldugum konum bana yetmiyor, daha fazlasini istiyorum ama bunun icin de calismam gerektigini biliyorum ve calisiyorum. Bos buldugum anlarda da fransizcami ilerletiyorum (is arkaslarim almanca-fransizca-ingilizce biliyor, ben sadece ingilizce ve almanca. O yüzden acigi kapatmam lazim :) ) Ben de bundan zevk aliyorum ne yaparsin artik.

simdiden basarilar dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertan2002 -- 1 Şubat 2020; 4:34:5 >

• ertan2002 kullanıcısına yanıt
    Hocam ilk önce mesajınız için çok teşekkür ederim. Benim Almanya'da erasmus hakkında şöyle bir soru işaretim var Türkiye'den Erasmus'a giden öğrenciler genelde eğlenmeye, içmeye, karşı cinse giderler Almanya'ya gittiğimde ben ise dil öğrenmeye gideceğim bu arkadaşlarla yaşıt olduğumu düşününce gerçekten çok idealist düşünmek ve davranmak gerektiriyor.. Yani millet partilerken ben Almanca çalışacağım hepimiz 20-21 yaşındayken.. Umarım bu fedakarlıklara değer Almanya'da erasmus yapmak sonuçta ben Madrid'de Erasmus yapmak varken Almanya'da en iyi ihtimal TU Darmstadt'ta kuvvetle muhtemel TU Kaiserslautern'de yapacağım bir tarafta koskoca bir metropol sınırsız eğlence diğer tarafta Almanya'nın küçük şehirleri (daha önce Almanya'da bulunduğumdan az çok biliyorum Madrid'le karşılaştırıldığında çok sıkıcı olacağını )bilemiyorum gerçekten çok araftayım. Umarım hayırlısı olur.

• quote:

Hocam ilk önce mesajınız için çok teşekkür ederim. Benim Almanya'da erasmus hakkında şöyle bir soru işaretim var Türkiye'den Erasmus'a giden öğrenciler genelde eğlenmeye, içmeye, karşı cinse giderler Almanya'ya gittiğimde ben ise dil öğrenmeye gideceğim bu arkadaşlarla yaşıt olduğumu düşününce gerçekten çok idealist düşünmek ve davranmak gerektiriyor.. Yani millet partilerken ben Almanca çalışacağım hepimiz 20-21 yaşındayken.. Umarım bu fedakarlıklara değer Almanya'da erasmus yapmak sonuçta ben Madrid'de Erasmus yapmak varken Almanya'da en iyi ihtimal TU Darmstadt'ta kuvvetle muhtemel TU Kaiserslautern'de yapacağım bir tarafta koskoca bir metropol sınırsız eğlence diğer tarafta Almanya'nın küçük şehirleri (daha önce Almanya'da bulunduğumdan az çok biliyorum Madrid'le karşılaştırıldığında çok sıkıcı olacağını )bilemiyorum gerçekten çok araftayım. Umarım hayırlısı olur.
    herkes ektigini bicer hocam :) iyi erasmuslar

• İyi akşamlar hocam,makine mühendisliği okuyorum itüde,en iyi ihtimalle TUM(Münih teknik) ya da RWTH Aachen'a gideceğim gelecek eylülde.Yurtta kalmayı mı eve çıkmayı mı önerirsiniz almanya'da ? Eğlence olanakları hakkında bilginiz ve tavsiyeleriniz var mı ? Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FlowMotion

İyi akşamlar hocam,makine mühendisliği okuyorum itüde,en iyi ihtimalle TUM(Münih teknik) ya da RWTH Aachen'a gideceğim gelecek eylülde.Yurtta kalmayı mı eve çıkmayı mı önerirsiniz almanya'da ? Eğlence olanakları hakkında bilginiz ve tavsiyeleriniz var mı ? Teşekkürler.
    Hocam dersleri Almanca mı göreceksiniz öyleyse biliyor musunuz Almancayı ? Ben de Almanya'ya gitmeyi düşünüyorum fakat dil öğrenelim derken 1 sene okul otomatik uzayacak (A2'yim şu an ama dışarıdan Alman üniversiteleri C1 seviyesini yeterli görüyor) çok kararsızım Polonya Almanya arasında.
  • quote:

İyi akşamlar hocam,makine mühendisliği okuyorum itüde,en iyi ihtimalle TUM(Münih teknik) ya da RWTH Aachen'a gideceğim gelecek eylülde.Yurtta kalmayı mı eve çıkmayı mı önerirsiniz almanya'da ? Eğlence olanakları hakkında bilginiz ve tavsiyeleriniz var mı ? Teşekkürler.
    Iyi aksamlar hocam, erasmus ögrencisi olarak gidiyorsan yurtta kalman daha mantikli cünkü orada erasmus ögrencileriyle tanisirsin, olasi turlar, eglenceler vs duyma sansin cok fazla olur.
    Orada yüksek lisans ya da lisansinin tamamini yapacaksan elbette ev daha mantikli..

Eglence olanaklari hakkinda bilgim yok maalesef. Yurtlarda haberler geliyor parti vs yapacaklari zaman..
  • Bizim okul anlaşmaları arasında b1-b2 kabul ediyorlar genelde okullar.b1 almancam var fakat eksiklerim var ve pratiğim çok az.Gidene kadar konuşma kurslarına katılmayı ya da evden elimden geldiğince internet üzeri vs. çalışmayı düşünüyorum.Okul uzatma konusuna takılmayın bence devlet üniversitesiyse erasmusun vereceği tecrübeye değer gidip gelenlerden duyduklarıma göre

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Teşekkür ediyorum cevabınız için,10 ay anlaşmalar o yüzden acaba başka bir arkadaşla ortak eve mi çıksak falan diye düşünmüştüm ama yurtta her şey elinin altında olacağı için mantıklı geldi şimdi

• Hocam selamlar bugün Erasmus yerleştirmeleri yapıldı Universität Des Saarlandes'e yerleştik hayırlısıyla fakat aklıma bir soru takıldı siz ne dersiniz bugün tercih yapan çoğu kişi 1 yıllık yerine yarım dönem erasmusu tercih etti. Sizce ne kadar mantıklı ?
  • quote:

Hocam selamlar bugün Erasmus yerleştirmeleri yapıldı Universität Des Saarlandes'e yerleştik hayırlısıyla fakat aklıma bir soru takıldı siz ne dersiniz bugün tercih yapan çoğu kişi 1 yıllık yerine yarım dönem erasmusu tercih etti. Sizce ne kadar mantıklı ?
    selam,

hayirli olsun hocam öncelikle. Bizim bölüm de normalde bir dönemlik gönderiyordu (yarim dönem baska bi sey hocam) ve ikinci dönem istege bagliydi ama hibe cikmama sansi vardi. Ben memnun kaldigim icin risk alip ikinci dönem icin basvurdum, diger arkadas da kalmak istiyordu ama hibe riskinden dolayi basvurmadi. Bana hibe cikti.. O arkadas dedi ki "simdi ben ne yapayim, kafami hangi taslara vurayim" :)

Tabi bazi sahislar gördüm erasmusta okurken, acayip canlari sikilmislardi, kacmak gitmek istiyorlardi.. Ne arkadas cevresi edinmisler ne baska bi sey, dogru dürüst dil konusmuyorlar, yurt odalarindan disari cikmiyorlar, sadece derslere giriyorlar vs.. Ben prag'a topluca türklerle gittigimizde yolda bi kizla tanisip, ertesi gün sözlesip prag'i bana gezdirmesini saglamistim ki eski turist rehberiymis.. Daha sonra türklerin cogunlukta oldugu yurttan ayrilip, daha yabancilarin oldugu yere gitmistim, kiz arkadasin evinde de yasiyordum vs.. Elbette gelmek istemezdim :)

Yani biraz is sende bitiyor, kendini en iyi sen tanimlarsin.. Uyum saglar misin? Saglarim, zevk alirim diyorsan erasmus büyük bir firsat. Benim önüme gelmis en büyük firsat erasmustu ve suan isvicre'de yazilim mühendisi olarak calismam buna bagli. Cünkü bana inanilma bir ufuk katti, dünyami degistiri, baska biri yapti.. Yani her sey seninle ilgili. Herkes böyle olacak diye bir sey yok.. 5 ay bana yeter diyorsan bir dönem git, yok ben gidip oranin dilini ögrenecegim (mezuniyet sonrasi cok faydasini görürsün dil konusunda emin ol), cevre edinecegim, avrupa'da kariyer yapacagim (okul-is) vs vs gibi planlarin varsa elbette 1 yil kalmalisin.

Son tavsiyem, gideceksen, once ülkenin kültürünü ögren ve gidene kadar almancani A2-b1 seviyesine cikar. Oraya acayip kolay adapte olursun, cok faydasini görürsün, Zamanin var hala.Yerinde olsam her gün 1-2 saat calisir almancayi ögrenebildigim kadar ögrenirdim. Almanya'ya gittiginde beni unutmus olsan da, hatirladiginda tesekkür edeceginden eminim.. ;) (elit egitim'in almanca setine bakabilirsin baslangic icin, bir de pimsleur'un almancasina basla ama yaza dogru)

simdiden iyi erasmuslar

• Arkadaşlar wat work and travel için bunu cevaplıcak var mıdır? 2 yıllık bölüm bitirdim dgs ile 4 e tamamlasam 3.sınıfta wat yapabilirmiyim ya da 4.sınıfta teşekkürler . araştırdım ama yok cevabı sitelerde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam tekrardan zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim
    İyi günler tekrar,ön ilan açıklandı TUM kazanmışım.nihai sonuçlarda çok değişmiyor liste şuanlık iletişime geçmiyoruz üniversitelerle haftaya kesinleşince geçeceğiz.Yurt bakmak için çok mu erken ?

• quote:

İyi günler tekrar,ön ilan açıklandı TUM kazanmışım.nihai sonuçlarda çok değişmiyor liste şuanlık iletişime geçmiyoruz üniversitelerle haftaya kesinleşince geçeceğiz.Yurt bakmak için çok mu erken ?
    hayirli olsun. yurt isini genellikle üniversite ayarliyor. Tabi üniversiteden üniversiteye degisebilir bilmiyorum ama normalde kabul kagidinda kalacagin yer ile ilgili bilgilerin olmasi gerekiyor böylece vizede sikinti cikmasin. Bunu ögrenmenin en iyi yolu, gecen yil o üniversiteye giden ögrencileri bulup onlara sormak. Olmazssa üniversitenin sitesine girip erasmus ile ilgili bilgileri oku. Yine bulamazsan, gidecegin bölümün erasmus koordinatörüne mail atip sorabilirsin ama cevap alamayabilirsin..
  • Hocam kolay gelsin asistanım tıp fakültesinde ispanyaya başvurdum ama gitmek istediğim yer sağlık bakanlığı onayı istiyor. Nasıl alabilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: avdopirino

Hocam kolay gelsin asistanım tıp fakültesinde ispanyaya başvurdum ama gitmek istediğim yer sağlık bakanlığı onayı istiyor. Nasıl alabilirim
    merhaba, maalesef hic bilgim yok. Saglik bakanligi ile iletisime gecmen lazim ama su aralar yogun olacaklarini düsündügüm icin ne kadar yardimci olurlar mechul.
  • Teşekkür ederim çok sağolun

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.