Şimdi Ara

Er Çıkarsa Bedelli Askerliğe Çevirtmek (REHBER) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
198
Cevap
16
Favori
66.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Er çıkıp bedelliye çevirirseniz (parayı da yatırdınız) 2024 ocaktaki bedelli sınıflandırmasını bekleyeceksiniz. 1 aylık bedelli askerliği yapıp tezkerenizi alacaksınız.

Bedelliden vazgeçmediğiniz sürece hak kaybınız olmayacaktır. Hele ki 2024 bedelli sınıflandırmasından sonra vazgeçerseniz geri dönüş olmaz 2023te neresi çıktıysa orada 6 ay er olarak yaparsınız.

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/bedelli-askerlik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar selamlar. Geçtiğimiz hafta şehirlerarası seyahatte asker kaçağı olduğumu öğrendim. Bu başlıktaki herkes gibi ben de yedek subay, olmazsa bedelli askerlik yapmak istiyorum. Forumdan okuduğum kadarıyla ben kaçak durumuna düştüğüm için bedelliye çeviremiyor muyum? Yoksa ben mi yanlış anladım. Asker şubesine gittiğimde y.subaylık çıkmazsa bedelliye çevirebileceğimi söylemişlerdi. Ancak forumda kaçak olduğum için çeviremeyeceğim söylendi.

Sonuç olarak; son bilgiler ışığında 1 Ocak 2023 tarihinden beri kaçak olan bendeniz, mayıs celbinde yedek subaylık çıkmadığı durumda bedelliye çevirebilecek miyim?

• erotikbrokoli kullanıcısına yanıt

13 temmuz 2022den beri yoklama kaçağı ve bakaya olanlar bedelli askerlikten faydalanabiliyor.

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/bedelli-askerlik

Ama yoklama kaçağı geçen ay sayısı kadar fark ücreti çıkabilir.

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/Duyuru/2023-yili-bedelli-askerlik-muracaat-duyurusu-1312023

• Merhabalar, öncelikle böyle bilgilendirici bir rehber için yazan arkadaşa çok teşekkürler. Galiba bende onunla aynı kaderi paylaşıyorum. Bende bilgisayar mühendisi mezunuyum. Normalde 2023 Ağustos ayına kadar olan tecilimi 2022 kasım ayında bozup, 2023 Şubat celbi için askerlik hizmet tercihimi yapmıştım. Bugün belli oldu yerler. Yedek subaylık çıkmadı üstüne birde 3.gruba 06.04.2023 attılar. Bende bedelliye çevirmeyi düşünüyorum. Bu yıl içinde bedelli başvurusu yaparsam 2024 senesine mi kalırım, yoksa bu yıl içinde yapar mıyım? 2024 yılına kalıyorsam kaçak durumuna düşme gibi bir durum söz konusu mu ? Ve son sorum, askerliğimi erteletme hakkım var erteletip, bedelli başvurusunu öyle yapsam daha sağlıklı mı olur? Cevaplarsanız çok makbule geçer. İyi akşamlar.

• eypcner E kullanıcısına yanıt

2023 içinde Bedelliye çevirirseniz her türlü 2024 yılında askere gideceksiniz. Kaçağa falan düşmüyorsunuz. Parayı yatırdıktan sonra ilk etapta 31.12.2023e atar. 2024 Bedelli duyurusu açıklanınca da sınıflandırmanın açıklanmasından 1 gün önceye çeker. Mesela bu sene 17.01.2023e çekmişti.

6 nisana kadar parayı toparlayıp yatırabilecekseniz tecil hakkınızı kullanmaya gerek yok. Aksi durumda tecil hakkınızı kullanmanız yararınıza olur. Bakaya kalıp ek ücret ödemek zorunda kalmayın.

Yine de 30 hazirandan önce ödeme işini hallediniz, 1 temmuz zammına yakalanmayın.

• a-f-h A kullanıcısına yanıt

Sevk, evrak alma başlangıç tarihim 26.03.2023 önümde bir ay var. İnşallah bu tarihten önce başvuruyu yapıp ücreti yatırmaya çalışacağım. Dediğiniz gibi eğer erteletirsem zam olayı olacak, onu unutmuştum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

• Selamlar bedelli için başvurup parayı yatıralı 3-4 gün oldu. Eğer 6 ay gitseydim 2 mart tarihine çıkmışım, askerlik durum belgemde hala 02.03.2023 yazıyor yani askere gidiş tarihim, ödeme yapmama rağmen hala değişmedi. Ne zaman atar başka tarihe? Bedellim oldu mu yani şuan ödeme yaptınız sınıflandırmanız bekleniyor diyor.

Selam Biliyor musun yukarıda ki durumun sebebini

• thurex kullanıcısına yanıt

Asal sistemde ödemeniz alındı, sınıflandırma bekleniyor diyorsa tamamdır. İçiniz rahat etsin diye bir askerlik şubesinden durumunuzu sorgulatınız.

• Merhaba,
    İskenderuna Mart ayında celbim vardı, deprem bölgesinde olduğum için Mayısa ertelendi. Ben de kalan tecil hakkımla Ağustosa ertelettim. Daha sonra gidip bedelliye çevirebilir miyim? Çevrilirse yeniden mi başvuru yapmam gerekiyor? Tekrar İskenderun mu oluyor yoksa bu hizmet tercihi tamamen iptal olup yeni bir yer mi veriyorlar bana? Bilgisi olan var mı?

Bir de son bi soru, tecilim bittikten birkaç ay sonra kaçak olsam bile bedelliye çevirebilir miyim?

• İlk mesajda çoğu şey açıklanmış.

Bedelliye çevirdiğiniz taktirde mevcut sınıflandırma askıya alınır. Bu sene içinde başvurunuzu tamamlarsanız 2024 ocak ayında tekrardan bedelli sınıflandırmanız yapılır. Hangi tarih çıkarsa o tarihte bedelli askerliği tamamlar terhis olursunuz. Gideceğiniz birlik aynı da çıkabilir, değişebilir de. Şans işi.

Er veya yedek olarak birliğe katılış yapmanız durumu hariç her türlü bedelliye çevirebilirsiniz. 13 temmuz 2022de yapılan yada değişikliği ile artık yoklama kaçağı ve bakaya olanlar da yasada belirtilen fark ücretini ödeyerek bedelliye çevirebiliyor.

İlgili resmi gazete yazısı

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/07/20220713-1.htm

2023ün ilk yarısı için geçerli bedelli ve fark ücretleri

https://www.msb.gov.tr/Askeralma/Duyuru/2023-yili-bedelli-askerlik-muracaat-duyurusu-1312023

Mevcut durumda yoklamanız geçerli. Hizmet tercihini bedelli şeklinde yeniden doldurup ilgili bankaya bedelli ücretini yatırarak işlemlerinizi tamamlarsınız. Sonrası ocak ayını beklemek.

Yalnız 1 temmuz sonrası memur maaş zammı kadar bedelliye zam gelecek. Şimdi çevirseniz bile para yatırma işini 1 temmuzdan sonraya bırakırsanız zamlı ücret ödersiniz. Fazladan vereceğiniz para size kıyak askerlik yaptırmayacak. Niyetiniz varsa 30 hazirana kadar hallediniz derim.

Aslında ben şuanki celp noluyor onu bilmediğim için olayı tam anlamamıştım. Yani şubeye gidip şuanki tercihi iptal edip bedelli yapmak istediğimi söylemem mi gerekiyor vs. ondan sordum. Şimdi kafama oturdu hocam teşekkürler  

Hocam düşük maaşla çalışma nedeni ile bedelliyi düşünmüyordum. Geçenlerde askerlik tarihimi seçtim ve 6 aylık süreyi işaretledim. Şimdi cevk ve celp dönemi aşamasındayım sanırım. E devletten 10.08.2023 tarihine kadar askerlik ile ilişkisi yoktur yazıyor. Şuan memur olarak atandım ve güvenlik soruşturması aşamasındayım. 100 bin tl kredi çekip bedelli yapmayı düşünüyorum şu aşamada bedelli yapma imkanım varmı. Önceden bedelli yapmayı istiyorum diye beyan etmediğim için sıkıntı yaşarmıyım.

• randyman kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Mevcut durumda yoklamanız geçerli. Hizmet tercihini bedelli şeklinde yeniden doldurup ilgili bankaya bedelli ücretini yatırarak işlemlerinizi tamamlarsınız. Sonrası ocak ayını beklemek.

Yukarıda da yazdım. Sorun yok.

• Merhaba,

1 Haziran itibariyle 6 aylık askerliğim için birliğe katılmam gerekiyor. E-devlet üzerinde bedelli fikri aklıma yattığında ayın 5'inde müracaatımı yaptım. Şu an tercih kısmında bedelli görünüyor.

Sistem üzerinde 22'sinde 6 aylık er olarak katılacağım birlik için sevk başvurusunda bulunmam gerekiyor. Bu sevk başvurusu ile de şu an çalıştığım şirketten haklarımla birlikte ayrılacağım. Ancak bu sevk başvurusunu yaptıktan sonra ücreti yatırıp bedelliye çevirmek istiyorum.

Bunu yapmam mümkün müdür ? Askerlik şubesine bugün gittiğimde biz bu konuda size kanaat gösteremeyiz dediler ve herhangi bir bilgi alamadım. Kendi memleketimde olan askerlik şubesini aradığımda da askerlik durum belgeni şirkete ver sevk kaydı yaptırma durum sıkıntıya girer dedi.

Sizce ne yapmalıyım ?

• volkanyldrm V kullanıcısına yanıt

Bedelliye çevirdiğiniz zaman askere gidişiniz, şubat - aralık 2024 arası bir ay olacak. Kesin tarih, ocak 2024te belli olacak.

6 ay er olarak sevk belgesini alıp şirketten tazminat alacaksınız sonra sevki iptal ettirip bedelliye çevireceksiniz. Bu durumda şirkete verdiğiniz sevk belgesinin resmi bir karşılığı olmayacak. Şirket duruma uyanırsa sağlam bir dava açarlar size.

Ama yasal olarak devlet bu hakkı vermiş bana, üstelik ben bedelli gitsem bile bedelli sevk kağıdımla yine tazminata hak kazanıyorum.

• volkanyldrm V kullanıcısına yanıt

Bedelliye çevirince bu sene gitmeyeceksiniz, seneye ocağa kadar bekleyeceksiniz. Ocak sonu sınıflandırma yapılacak artık 2024 şubat-aralık arası bir ay çıkacaktır. Sevk tarihinden 10 gün önce bedelli askerlik için sevk belgesini alabileceksiniz.

Şuan alacağınız 6 ay askerlik için sevk belgesi. Onu işyerine verip ertesi gün şubeden iptal ettirdiğinizde işyerine verdiğiniz o belgenin bir geçerliliği olmayacak. Edevlette belge doğrulama seçeneği de var, oraya girip doğrulatmaya kalksalar belgenin geçersiz olduğu görünecektir.

Tazminatı önceden almak için de "makul süre" kavramı var. Nette yargıtay kararları var, askere gitmeden max 3 ay öncesi makul görülüyor. Bu da her celbin süresi kadar yaklaşık. Gitmediğiniz/iptal edip bedelliye çevirdiğiniz 6 ay askerlik için alacağınız tazminat ne kadar yasal? Zaten şubedeki memur da çıtlatmış.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.