Şimdi Ara

Epson L210 Pad ve roller değişti 120 TL+KDV tuttu(NORMALMİ?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Epson L210 yazıcım kagıt almıyordu servis 15 dk da tamir etti 120 TL+KDV fatura cıkarttı. Pad ve Roller değiştirmişler arkadaslar bu fiyat ve bu kadar kısa surede tamir normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shifisitert -- 18 Şubat 2017; 20:35:7 >

• süreyi bilemem ama sensörün kralını alsan o para yapmaz ama işte servisin eline düştün mü böyle...
  • O zaman opulduk yıne
  • Yanlış düşündüğünüz nokta o işyerine o işin maliyetini sadece sensör maliyeti olarak düşünmeniz. O yatırımı yapmak için ne kadar para ve emek harcanıyor ve yıllarca çalışılarak tecrübe ediniliyor onları hesaba katmıyorsunuz. O iş yerinin ayakta kalabilmesi için parça ve işçilik maliyetinin içine kira, elektrik su iletişim stopajlar kırtasiye gelir vergisi sigorta iş yeri güvenliği hizmeti (dışarıdan alınan hizmet) mobilyalar tamir araç ve gereçleri yedek parça stok maliyetleri gibi bir sürü kalem için amortisman payı eklenmek zorunda. İş yeri kurmayı bırakın faturalı işlemlerde karın %20 direkt devlete gider. KDV zaten elde kalmaz. Bekara karı boşamak kolay derler işte o hesap düşünün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Yanlış düşündüğünüz nokta o işyerine o işin maliyetini sadece sensör maliyeti olarak düşünmeniz. O yatırımı yapmak için ne kadar para ve emek harcanıyor ve yıllarca çalışılarak tecrübe ediniliyor onları hesaba katmıyorsunuz. O iş yerinin ayakta kalabilmesi için parça ve işçilik maliyetinin içine kira, elektrik su iletişim stopajlar kırtasiye gelir vergisi sigorta iş yeri güvenliği hizmeti (dışarıdan alınan hizmet) mobilyalar tamir araç ve gereçleri yedek parça stok maliyetleri gibi bir sürü kalem için amortisman payı eklenmek zorunda. İş yeri kurmayı bırakın faturalı işlemlerde karın %20 direkt devlete gider. KDV zaten elde kalmaz. Bekara karı boşamak kolay derler işte o hesap düşünün.

Benım ailem esnaf biz hicbir zaman o dedıklerınızı dusunup herseye zam yapalım mıllete ufaktan gecırelım calalım cırpalım demedık. Yanı tabıkı alıs ve satıs fıyatı vardır. Ama bazı firmalar işi farklı noktaya tasıyabılıyor. Mesela vw servıse gitsenız yag ve fıltelerı degıstırınce 500 TL odersınız. Aynı malzemeleri orjınal servısten 200 TLye alsanız sanayıdekı ustam 50 TL işçilik alıyor toplam 250 TLye geliyor. Ben onu kastettım yoksa tabıkıde en az %20 stopaj var, %18 kdv var, Kira var kıranın stopajı var .. var da var ama herkes ıcın aynı sey var. Bunları da dusunmek lazım. Ha nolur ben kazıklanırsam bıdaha baska yere giderim. Onumuzdekı 5 yıla bakarsan bana bır defa kazık atan belkı 100 tl kazanır ama farklı ıyı bır yer bulursam arkadaslarımı da yonlendiririm orası aza kanaat ettıgınde 5 yılda 10 arkadasım gıtse 50 tlden 500 tl kazanmıs olur. Yanı buna degındım yoksa tabıkı ıllakı orjınal servis bırazdaha garantılı gıbıdır ama ulkemızde malesef bazı firmalar aletın ıcınden parca bıle calabılıyor. O nedenle gozumun onunde tamırı tercıh ederım mesela o da ısın ayrı boyutu. Benlık bısey yok ulkemızdekı gercekler bunlar mlsf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shifisitert -- 13 Şubat 2017; 22:32:36 >

• Ben tıbbi cihaz bakım onarım işindeyim. Firmasının 5000 TL dediği işi 2800 TL ye yaptım işletmeyi yeni deviralan firma sahibi aradı ben 2500 TL ye kamyon tamir ettiriyorum dedi. Daha diyecek birşeyim yok size dedim. Madem esnafsınız anlarsınız amacım savunmak felan değil ama forumdaki birçok kişi sanıyor ki kullanılan parça 10 TL ise 20 TL ye yapılsın. Dükkan dönmez öyle. Evet fahiş kar eden de var yok değil, Çeşitli yollarla vergisini vermeyen de var. Ama Cep telefoncuların klasik lafıdır valla abi 50 TL kazanıyorum istersen onu da kazanmayayım. 2500TL lik telefon satıp 50 TL kazanan varsa 1 ay sonra topu atar. Sizin gibi yazıcısı bozulmuş götürmüş yaptırmış, bir daha ne zaman yazıcı bozulacak ta tekrar gidecek te yada gitmeyecek. El mecbur bugün gidilmez 2 sene sonra şu yada bu şekilde bir daha alışveriş yapmam dediğiniz yere gidersiniz. Gidiliyor vesselam. Bu paralar büyük kazançlar değil milletin alım gücü düşük, para bol ve bereketli olsa kimsenin gözüne batmaz. Bu işi yapan firma Amerikada olsaydı en az 50 usd işçilik+yedek parça fiyatı öderdiniz. Orada adam der ki saatim şu kadar usd, bu onarım için 30 DK harcanır vs vs. Evet burası Türkiye ama bir kamyon tamiri ile tıbbi cihaz onarımını bir tutamayacağınız gibi yazıcı onarımı ile ütü tamiri de bir tutulmaz. Bir diğer riskte bu tip onarımlarda cihazı yapayım derken başka bir canı burnunda parçanın bozulması yada cihazın komple çöp olabilmesi riski taşıyor olması. Ben de böyle riskli onarımlar yapıyorum hatta bu onarımlarda bazen ciddi enfeksiyon riski yada onarımını yaptığım cihazın kullanıldığı bir hastaya zarar verebilmesi riskini ve sorumluluğunu alıyorum. Bunun gibi göze batmayan ve gerçekleşmediğinde önemsiz görünen durumlar var. Bir de şu var servis onarım öncesi açar telefonu onarım şu kadara yapılabilir der. Siz de değerlendirirsiniz evet yapılsın yada hayır ben yenisini alayım benim için rantabl değil der yaptırmaz. Bugün 3000 TL ye LCD tv alın yarın ekranını kırın servis size 2500 TL ekran fiyatı verir o da stokta yoktur bekle de gelsin. Yedek parça özellikle üreticiden hep ucuza da gelmez zira ana firma da bilir bu parça sizin örneğin 200 TL lik yazıcınızda da mevcuttur ve gereklidir belki 3000 TL lik yazıcıda da mevcut ve gereklidir. Ona göre de stok maliyeti ve ithalat masrafları vs konur, Biz aynı elektronik parçayı Ankarada 3 Euroya alabilirken İstanbuldan 0.5 cente alıyoruz ama kargo masrafı ve bekleme süresi olunca Ankaradan almak bazen daha karlı oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Ben tıbbi cihaz bakım onarım işindeyim. Firmasının 5000 TL dediği işi 2800 TL ye yaptım işletmeyi yeni deviralan firma sahibi aradı ben 2500 TL ye kamyon tamir ettiriyorum dedi. Daha diyecek birşeyim yok size dedim. Madem esnafsınız anlarsınız amacım savunmak felan değil ama forumdaki birçok kişi sanıyor ki kullanılan parça 10 TL ise 20 TL ye yapılsın. Dükkan dönmez öyle. Evet fahiş kar eden de var yok değil, Çeşitli yollarla vergisini vermeyen de var. Ama Cep telefoncuların klasik lafıdır valla abi 50 TL kazanıyorum istersen onu da kazanmayayım. 2500TL lik telefon satıp 50 TL kazanan varsa 1 ay sonra topu atar. Sizin gibi yazıcısı bozulmuş götürmüş yaptırmış, bir daha ne zaman yazıcı bozulacak ta tekrar gidecek te yada gitmeyecek. El mecbur bugün gidilmez 2 sene sonra şu yada bu şekilde bir daha alışveriş yapmam dediğiniz yere gidersiniz. Gidiliyor vesselam. Bu paralar büyük kazançlar değil milletin alım gücü düşük, para bol ve bereketli olsa kimsenin gözüne batmaz. Bu işi yapan firma Amerikada olsaydı en az 50 usd işçilik+yedek parça fiyatı öderdiniz. Orada adam der ki saatim şu kadar usd, bu onarım için 30 DK harcanır vs vs. Evet burası Türkiye ama bir kamyon tamiri ile tıbbi cihaz onarımını bir tutamayacağınız gibi yazıcı onarımı ile ütü tamiri de bir tutulmaz. Bir diğer riskte bu tip onarımlarda cihazı yapayım derken başka bir canı burnunda parçanın bozulması yada cihazın komple çöp olabilmesi riski taşıyor olması. Ben de böyle riskli onarımlar yapıyorum hatta bu onarımlarda bazen ciddi enfeksiyon riski yada onarımını yaptığım cihazın kullanıldığı bir hastaya zarar verebilmesi riskini ve sorumluluğunu alıyorum. Bunun gibi göze batmayan ve gerçekleşmediğinde önemsiz görünen durumlar var. Bir de şu var servis onarım öncesi açar telefonu onarım şu kadara yapılabilir der. Siz de değerlendirirsiniz evet yapılsın yada hayır ben yenisini alayım benim için rantabl değil der yaptırmaz. Bugün 3000 TL ye LCD tv alın yarın ekranını kırın servis size 2500 TL ekran fiyatı verir o da stokta yoktur bekle de gelsin. Yedek parça özellikle üreticiden hep ucuza da gelmez zira ana firma da bilir bu parça sizin örneğin 200 TL lik yazıcınızda da mevcuttur ve gereklidir belki 3000 TL lik yazıcıda da mevcut ve gereklidir. Ona göre de stok maliyeti ve ithalat masrafları vs konur, Biz aynı elektronik parçayı Ankarada 3 Euroya alabilirken İstanbuldan 0.5 cente alıyoruz ama kargo masrafı ve bekleme süresi olunca Ankaradan almak bazen daha karlı oluyor.

Anliyorum taviki bazi konularda hak veriyorum size. Ama bazi esnaflar dolandiricilik yapinca sizin dukkan onun yanindaysa sizde etkileniyorsunuz. Kazik yiyince insan bidaha o dukkanin yakinindan bile gecmek istemiyor. Ticari ahlak kalmamis bazi insanlarda bu nedenle kurunun yaninda yasta yanabiliyor malesef. İnanin hicbir yerde pazarlik dahi yapmam cunku dogru is yapilsin gerisi obemli degil. Arabasini servise birakip arabasini geri almaya geldiginde arabasinin motoru calinanlar var bu ulkede. Ulkede durum bu mlsf o yuzden herkese tavsiyem urununuzu biyere birakirken video cekin. Bikac hafta sonra tekrar ariza yaparsa bilinki kasitli bozulmus dahi olabilir. Yine arabadan ornek verecegim sadece anlasilsin diye. Arabasini yaptiran arkadasimin istasi yag pompasini bozmus sonra da araba yaglama yapmayip motor yatakbsarmis 4 bin tl. 1-2 hafta aonra ayni serviste biriyle konusurken ayni seyle karsilasan birinibgoruyor sonra bikac hafta sonra tekrar ayni seyi goruyor. Ne hikmetse herkesin yag pompasi bozulmus ne cok tesaduf var degil mi.. Ulkedeki insanlae fakirlik korkusundan yada para hirsindan bublari yapiyor mlsf o nedenle artik herseye ozen gosterir oldum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• pad ve roller değişmiş 140 kusur tuttu normal mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.