Şimdi Ara

Entonasyon ve Harmonik hakkında yardım edebilir misiniz?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. ESP LTD EC-50 Elektro gitarım bulunmakta. Dün tellerimi değiştirdim ve .12 lik tel kullanıyorum. Bugün ise sap ayarımı yaptım ve geriye tel yüksekliği entonasyon ayarı kaldı. Gitarda bildiğiniz üzere Tom bridge var. Anladığım kadarıyla tel yüksekliğini ayarladığım köprü elemanından aynı zamanda tele boş iken vurduğumda aldığım sese göre perde üzerinde çıkan sesin tizliğini ve pesliğini ayarlayabileceğim vidalar bulunmakta (Yanlışsam düzeltin). Telleri takarken telleri geçirdiğimiz parça ile ne yapmam lazım tam olarak bilmiyorum. Yani parçayı sıkıştırdıkça sanırım telleri geriyor ve 12. Perde harmoniğini mi ayarlamaya yarıyor?. Bu konu hakkında ufak bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim. Soracak başka kimsem yoktu bende DH ahalisine sorayım dedim

• Ec-50 gibi les paul ve benzeri modeller için konuşursam; Tellerin içinden geçtiği kısım stopbar yada stoptail. Stop tail köprüden herzaman biraz daha aşağıda olmalı ki telleri saddlelara baskı uygulasın. Tellerin üzerinden geçtiği yer köprü, ileri geri oynayan şeylerde saddle...

Köprünün yükseklğini değiştirilerek tel yükseklği ayarlanabilir... Optimum tel yüksekliği, sap ayarına, kullanılan tele hatta gitarın markasına göre bile değişiklik gösterir. Mutlaka şöyle olmalıdır diye belli bir standardı yoktur. Deneyerek size uygun olanını bulmanız gerekir. Düzgün ayarlanmış bir gitarda teller boştayken 12. fret ve tel arasındaki yükseklik 1.5mm falan olur genelde...

Köprünün üzerindeki ufak saddlelar bir nevi telin uzunluğunu kısalığını ayarlamak dolayısı ile doğru perdeye doğru notayı denk getirmeye yarar. O ufak saddle'lar sapa doğru yaklaştığında tel kısalır, saptan uzaklaştıkça tel uzunluğu artar. Düzgün ayarlanmış bir gitarda 12. perde, tel uzunluğunun tam orta noktası, o telin ilk oktavı ve 2. harmoniğidir... Misal """teoride""" kalın mi teli boştayken tam olarak E2'ye (82.41hz) akortlandıysa aynı telin 12. perdeside E3 (164.82hz) sesini vermedilir. Bu ayar doğru olduğunda eğer çok kötü bir gitarınız yoksa (ki ec-50 kötü bir gitar değil) diğer perdelerde aşağı yukarı düzgün notayı verecektir.

Şöyle gelişigüzel bişey çizdim daha rahat anlayabilirsiniz ;

1. Durumda gitar doğru entonasyonludur dersek;
    2. Durumda saddle daha geride, tel uzunluğu 1.den yani olması gerekenden uzun. Dolayısı ile 12. perde telin orta noktasından daha yukarda biyere denk geliyor... Doğal olarak 12. perdeye bastığınızda 1. durumdan (yani normal olandan) daha kalın bi ses çıakcaktır. Bu durumda saddle'ı sapa doğru çekip teli kısaltmanız gerekcek.
    3. Durumda tam tersi saddle daha önde, tel uzunluğu 1.den yani olması gerekenden kısa. Dolayısı ile 12. perde artık telin orta noktasından daha aşağıda biyere denk gelicektir... Bu durumda 12. perdeye bastığınızda 1. durumdan (yani normal olandan) daha ince bir ses duyacaksınız. Bu durumda daha kalın ses vermesini sağlamak için saddleı geri çekip tel uzunluğunu artırmanız gerekecek.

Yanlız entonasyon yapılmadan sap ayarı ve tel yüksekliği doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Yoksa ne kadar uğraşırsanız uğraşın entonasyon tutmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 15 Temmuz 2015; 17:47:31 >

• Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Gitarımın sap ayarını yaptım şu anda sap konusunda hiç bir sıkıntı yok. Cevabınızı iyice okudum ve anladım fakat şuan çok uykuluyum. Yarın ilk işim gitarın başına geçip anlattıklarınızı yapmak olacak. Umarım becerebilirim . Amacım kendi gitarımı tanıyıp gerekli ayarlarını yapabilmek. Sonuca ulaştığımda bilgilendirme mesajı atarım hocam. Tekrar detaylı anlatımınız için çok sağolun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.