Şimdi Ara

Enteresan bir batarya sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Bu yılın başında ikinci el Lenovo z510 aldım. Sahibi neredeyse hiç kullanmadığını söyledi. Bir iş yerinde önemli bir mevkide adamdı, güvendim aldım. 6 aydır kullanıyordum, sorun yaşamadım hiç. Öncelikle belirteyim pili gömülü. Şu ana kadar tek sıkıntı pil sanki az gidiyordu. Birkaç yerde okudum normalde pilin 8-9 saat gitmesi lazımmış. Bu en fazla 2 buçuk saat gidiyordu. Anlaşılan o ki abimiz pil konusunda yalan söylemiş. Neyse prizden kullandığım için sorun yaratmıyordu ama arada pilden de kullanmam gerekebiliyor. Bir hafta önce pil performansı baya iyi gibiydi başta. 2 saat kullandım yüzde 60'a düşmüştü. Hatta pil kendine geldi galiba diye sevinmiştim. 2 buçuk saat olduğunda birden tak diye kapandı. Halbuki yüzde 60'dı. Açtım prize taktım yüzde 0'dan başladı. Birşeylerin yolunda gitmediği belliydi. Şimdi yine pilden kullanma ihtiyacım doğdu, 1 saat kullandım baktım yüzde 99. Hiç azalmamış. Prize taktım birkaç dakikada yüzde 100 oldu. Pil verileri iyice kafayı yedi ve bu bence ciddi bir problem. Ne yapmamı önerirsiniz? Windows 8.1 yüklü. Yazılımsal problem olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aldığınız kişi leptopu çok kullanmadıysa bunun farkında olmamıştır. Ek olarak siz 6 aydır kullanıyorum diyorsunuz demek ki aldığınızda böyle bir sıkıntı yoktu. Sizde iken de bu sıkıntının ortaya çıkma ihtimali de var. Ani bir voltaj yükselmesi pilde bir sıkıntıya neden olmuş olabilir. Birde 8-9 saat giden leptop pili hiç görmedim ben. Leptopda herhangi bir iş yapmadan ekranı öylece açık kalsa hani pilin mah'ına göre belki bir ihtimal diyeceğim ama Oda zor ihtimal. Leptop pilleri kullanıma ve pilin Mah'ına göre 2-3 saat anca yeter. Özel yapım istisnai durumlar dışında konuşuyoruz tabi.

Bunun yazılımsal olma ihtimali çok düşük. Ama bilgisayarınıza format atıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa donanımsal bir sıkıntı ki büyük ihtimal pil bozuktur. Bu durumda zaten lenovo teknik servisi var ise oraya götürüp sorununuzu anlatın. Sorun pilde ise zaten pil değişimi ve pilin kendi ücreti 200-300 TL vs... tutar sanırım.

Ek olarak leptop pilleri daha doğrusu yeni nesil çıkan elektronik parçaların neredeyse tamamı pek dahanıklı değil artık. Hızlı tüketim, alışveriş çılgınlığı veya güncel olma ihtiyacı mı diyelim artık aldığımız ürünleri uzun süreli kullanmadığımız için, üretici firmalarda sürekli ürün ürettiği için eskisi gibi kaliteli ürünler yapmıyorlar. Ortalama bir kalitede üretiyorlar. Tabiki malzemesi sağlam ürünlerde var ama fiyatları da ona göre katlanıyor.

Kolay gelsin.

• Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. Şimdi farklı bir problem daha ortaya çıktı. Bilgisayarı bataryayla birlikte kullandım. Yine yüzde 99'dan aşağıya düşmedi. Bilgisayar 1 buçuk saatlik kullanım sonucunda kendiliğinden kapandı. Prize takıp açtım yüzde 0'dan başladı. 3 saattir şarjda, eskiden 1 saatte dolan pil, yüzde 32'den yukarıya çıkmıyor. 1 saat evvel 22'de takılmıştı, 10-15 dakika kapattım, şimdi 32 olmuş. Pil ciddi anlamda kafayı yedi sanırım. Garantisinin devam ettiğini sanmıyorum. Sizce bu şekilde kullanmak gelecekte yeni problemlere kapı aralamış olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 19 Haziran 2018; 0:38:58 >
  • UP

• quote:

Orijinalden alıntı: Maxpayne53

Aldığınız kişi leptopu çok kullanmadıysa bunun farkında olmamıştır. Ek olarak siz 6 aydır kullanıyorum diyorsunuz demek ki aldığınızda böyle bir sıkıntı yoktu. Sizde iken de bu sıkıntının ortaya çıkma ihtimali de var. Ani bir voltaj yükselmesi pilde bir sıkıntıya neden olmuş olabilir. Birde 8-9 saat giden leptop pili hiç görmedim ben. Leptopda herhangi bir iş yapmadan ekranı öylece açık kalsa hani pilin mah'ına göre belki bir ihtimal diyeceğim ama Oda zor ihtimal. Leptop pilleri kullanıma ve pilin Mah'ına göre 2-3 saat anca yeter. Özel yapım istisnai durumlar dışında konuşuyoruz tabi.

Bunun yazılımsal olma ihtimali çok düşük. Ama bilgisayarınıza format atıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa donanımsal bir sıkıntı ki büyük ihtimal pil bozuktur. Bu durumda zaten lenovo teknik servisi var ise oraya götürüp sorununuzu anlatın. Sorun pilde ise zaten pil değişimi ve pilin kendi ücreti 200-300 TL vs... tutar sanırım.

Ek olarak leptop pilleri daha doğrusu yeni nesil çıkan elektronik parçaların neredeyse tamamı pek dahanıklı değil artık. Hızlı tüketim, alışveriş çılgınlığı veya güncel olma ihtiyacı mı diyelim artık aldığımız ürünleri uzun süreli kullanmadığımız için, üretici firmalarda sürekli ürün ürettiği için eskisi gibi kaliteli ürünler yapmıyorlar. Ortalama bir kalitede üretiyorlar. Tabiki malzemesi sağlam ürünlerde var ama fiyatları da ona göre katlanıyor.

Kolay gelsin.
    Sorunu çözdüm. Lenovo z510'larda birçok kişinin yaşadığı kronik bir sorunmuş. Bir bug gibi birşeymiş sanırım. Lenovo bunun için bir firmware uptade yayınlamış. Onu yükleyince düzeldi. Sorun yazılımsalmış. Sorun da çözümü de enteransandı. :) Bilgi için teşekkür ederim.

• UP. Acı ama aradan geçen 2 senenin sonunda problem yine baş gösterdi ve bir üst mesajda yazdığım çözüm bu kez işe yaramadı. Sizce batarya öldü mü?

• Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    Siz 2 sene önce bu konuyu açtığınızda leptopunuzu 6 aydır kullandığınızı söylemiştiniz. Sahibi ondan önce ne kadar kullanmış bu leptopu bilemem ama neticide pil'lerin ömürleri bir süre sonra bitiyor. Telefonlardan örnek vermek gerekirse 2-3 sene sonra eskisi gibi dayanmıyorlar. Tabi bunda bir çok faktör var sadece pilin üzerine yüklenemem.

Kesin bir şey diyemem ama bitmiş olabilir tabi. Windows zaten ömrü azaltmış piller için size uyarı gösterir değiştirmeniz gerektiği yönünde. Başlat çubuğu sağ alttaki pil simgesi üzerine çarpı veya ünlem şeklinde uyarılar varsa bahsettiğim şeydir. Tabi her uyarı pilinizin tam olarak bittiğini söylemiyor kimisi ömrü azaldı kimisi piliniz şarj almıyor şeklinde uyarılar oluyor. Pil simgesi üzerinde faresinizi bekleterek ne yazdığını görebilirsiniz. Size pilinizi değiştirin demiyorum tabi. Devamlı pil ile kullanmaya alıştıysanız sizin için önemliyse yeni bir pil alıp yapabiliyorsanız kendiniz değiştirin.

Ha tabi teknik servise gidip pilinizi kontrol ettirip duruma göre neler yapabileceğinize de bakabilirsiniz. Ama bunu ücretsiz şekilde yapan bir yer var mı bilmiyorum.

Velhasıl eski yönteminiz işe yaramıyorsa ve pilinizin şu anda performansından memnun değilseniz değiştirip değiştirmemek size kalmış.

Kolay gelsin.

• Lenovo vantage uygulaması üzerinden batarya durumunuza bakabilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: horozcu yavuz abi

Lenovo vantage uygulaması üzerinden batarya durumunuza bakabilirsiniz.
    Lenovo Energy Management uygulamasına girdiğimde Pil zayıf ve değiştirilmesi gerekmektedir uyarısı geliyor. Ancak garip bir durum var hocam. Pil bitik olsa söktüğünde kapanmaz mı? Bu mereti fişten söküyorum, 2 saat açık kalıyor ama pil göstergesi devamlı yüzde 100 hiç oynamıyor. Sonra fişi takıyorum bilgisayar aniden kapanıyor, sanki pili gitmiş gibi. Açıyorum makineyi, bir bakıyorum yüzde 0. 2 saat doluyor, dolduğu oran yüzde 1,7 falan. Sonra zamanla birdenbire yüzde 100 oluyor. Ancak o 2 saat oyunlarda inanılmaz FPS düşü oluyor. Pilin şirazesi kaymış yani. Bitik değil bence, yazılımsal olduğunu düşünüyorum ama Lenovo bu sorunu çözecek güncel bir firmware uptade falan yayınlamamış. Resmen yeni pil almaya zorluyor.

• vantage uygulaması içinde "Pil göstergesi sıfırlama" adında bir seçenek var. ne derece işe yarar bilemiyorum fakat denenebilir.

bataryanın da son durumu hakkında birkaç bilgi almak için de battery report yapılabilir.

gerçekten de enteresan bir batarya sorunu...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.