Şimdi Ara

Entel nedir Entellektüel nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
203.959
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: vese

quote:

Orjinalden alıntı: Ömer
    Entel dantel...

insanımız cahil olduğu, daha vahimi cehaletinin de cahili olduğu için,
    anlamadığı kavramları kullanan, uzun cümleler kuran bu adamlarla dalga geçebilmenin bu kolay yoluna bir hayli rağbet etti.

Evet işin bir de bu boyutu var. Gerçek anlamda düşünen insanların, öğrenmek ve öğretmek için gayret sarfeden insanların da içi boş insanlardan hiçbir ayrım gözetmeden değerlendirilmesi meselenin bir diğer üzücü noktası.

"Fazla düşünme kafayı yersin" sözü bilmiyorum başka bir toplumda var mıdır!

• Literati diye de bir kelime var.
    Eğitimli, okuyan, bir şeyler bilen insanlara denir.

Aydın ise hem bilgi sahibidir, hemde bilgi birikimini kullanarak özgür, eleştirel ve yaratıcı düşünendir.
    Literati ise ezbere konuşur.

Türkiye'de literati çoktur ama aydın azdır.

şuralara bakılabilir:
    http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=122365&tarih=16/07/2004
    http://www.dusunceler.org/dusunce/2006/06/09/emre-kongarin-sahsinda-literatiler/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vese -- 22 Temmuz 2007; 13:13:07 >

• quote:

Literati diye de bir kelime var.
    Eğitimli, okuyan, bir şeyler bilen insanlara denir.

Aydın ise hem bilgi sahibidir, hemde bilgi birikimini kullanarak özgür, eleştirel ve yaratıcı düşünendir.

Türkiye'de literati çoktur ama aydın azdır.

şuralara bakılabilir:
    http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=122365&tarih=16/07/2004
    http://www.dusunceler.org/dusunce/2006/06/09/emre-kongarin-sahsinda-literatiler/

evet, fransızlar les ciers olarak da nitelerler.

"özgür, eleştirel ve yaratıcı düşünenler" ise genellikle intelligentsia (entelijans diye okunuyordu sanırım) olarak nitelendirirler. entellektüel ise doğrudan yaşamın içerisine giren, taraf tutan ve bildiklerini düşünsel alanın yanı sıra eyleme döken aydın tipidir.

biz hepsine birden "aydın" diyoruz.

kaynak olarak, Şerif Mardin'in "aydınlar ve sabri ülgener" isimli makalesi okunabilir. (toplum ve bilim dergisi, sayı 24)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narada -- 22 Temmuz 2007; 13:18:01 >

• quote:

...
    Böyle yapmakla, “kendi dili”ni değil, Batılıların geliştirdiği dili konuştuğunu, bunun Batılıları Özne, kendisini Nesne konumuna yerleştirdiğini; bu oryantalist, mutasyona ve metamorfoza uğratıcı dilin, kendisini Batılıların karikatürü yaptığını, kendi kendini sömürgeleştirmeye neden olduğunu ve felç olmuş, zihinsizleştirilmiş bir zihne mahkûm ve mahpus ettiğini göremez.

Bu tespit bence önemli. Emre Kongar'ı dinlerken hep düşünegeldiğim bir husustu bu.
    Toplumsal sorunlara getirdiği açıklamalar o kadar yapay, o kadar yabancı duruyor ki acaba Türkiyede değil de Fransada falan mı yaşıyor dedirtiyor insana.

• bu topicde herkez entel bana göre ben çıkıyim bari hemen
  • bnm fikrim entel aç gezip bir işe sahip olmayan ama genel kültürü yüksek kişi entellektüel ise hem zengin karnı doyuk hemde genel kültürü geniş olan kişi
  • quote:

Orjinalden alıntı: feylesof

Antipati duymaktan ziyade aslında üzülüyorum. Hiçbir şekilde hakim olmadığı bir konu hakkında bir sayfayı bile zar zor dolduran, o da yabancı düşünürlerin kitaplarından alıntılarla doldurulmuş makaleleri(!) dergilere yayınlatmak için yapmadığı maymunluk kalmayan insanlara şahit oldum. İnsan buna ancak üzülür.

adamlar bir nebze haklı sayılabilir.
    zira bu ülkede eskiden içeri girmeyene solcu denmezdi. solcular içeri girmeye can atardı, ki alemde itibarları olsun.
    şimdi de makalesi yayınlanınca adam diyecekler umuduyla makale yayınlatmak için maymunluk yapmalarını garipsememek gerek.
  • - tak tak tak...
    - kim oooooo!
    - benim abi, solcu...
    - burası cezaevi kardeşim, yanlış geldin!
    - yok abi, doğru geldim... beni de içeri al...
    - niye?
    - alemde itibarım artacak abi, al beni içeriye. şöyle afortili, sıfır numara bide saçlarımı kazı, acıtmadan biraz dövüver. çıkınca, "vay be, solcuya bak dışarı çıkmış, üstelik dayak da yemiş desinler... bi dizi de kitap patlattım mı, "cezaevinde nasıl dayak yedim", "saçlarım kazınırken acıdı mı?" diye, tamam...
    - iyi iyi, gel içeri, geç kodesin şu köşesinde otuver bari. ha, kitapta benden de söz et; gardiyan mahmut abim bana ekmek verdi falan de..
    - emrin olur abi...
  • kaotica niye ceza aldın
  • quote:

Orjinalden alıntı: GILİ

kaotica niye ceza aldın

Bugün üye olmuşsun.
    Maşallah...
  • AMA HEPİNİZİ TANIYORUM YAKINDAN ...yani hep takip ederim forumu
    quote:

quote:

kaotica niye ceza aldın

Bugün üye olmuşsun.
    Maşallah...
  • quote:

AMA HEPİNİZİ TANIYORUM YAKINDAN ...yani hep takip ederim forumu

O zaman daha dikkatli takip et.
    Kaldı ki dediğin gerçek olsa arkadaşın niçin ceza aldığını bilirdin...
  • Bir ara dilime malumatfüruş kelimesi dolanmıştı.

TDK'da şöyle yazıyor:

Malumatfuruş : Bilgiçlik taslayan.
    Bilgiçlik : Bilgiç olma durumu.
    Bilgiç : Bilgili kimse [Mecazi anlamda :Bilgisiz olmasına rağmen bilgili görünmek isteyen, bilgili geçinen kimse]

Şu durumda Entel kelimesine yüklediğimiz anlamı acaba malumatfüruş karşılayabilir mi?
  • quote:

Bir ara dilime malumatfüruş kelimesi dolanmıştı.

TDK'da şöyle yazıyor:

Bilgiç : Bilgili kimse [Mecazi anlamda :Bilgisiz olmasına rağmen bilgili görünmek isteyen, bilgili geçinen kimse]

Şu durumda Entel kelimesine yüklediğimiz anlamı acaba malumatfüruş karşılayabilir mi?

Bu nedenle evet.
  • quote:

quote:

Bir ara dilime malumatfüruş kelimesi dolanmıştı.

TDK'da şöyle yazıyor:

Bu nedenle evet.

Entel daha kısa bir sözcük ama benim dilime bu yapıştı kaldı.

• Yukarıda da dediğimiz gibi "Entel" kelimesi anlamı bilinmeden kullanılıyor...
  • Entel veya entellektüel, her ne ise...Kelimelere takılmaya gerek yok diye düşünüyorum.Kim ne maksatla kullanırsa kullansın,sonsuz bilgi içinde daha fazla bilgiye sahip olan ve bunu gereği gibi kullanan entellektüel dir,diye düşünüyorum.Entellektüel olmak doğru düşünme ve doğruyu yapmayı gerektirir mi?sanmıyorum.

Saygılarımla,
  • Arkadaşların bilgilendirici açıklamalarını doyurucu buldum.

Bu arada entellektüel lik veya entellektüel olmaya çalışan enteller ne olursa olsun doğru yoldalar.

Çünkü sonuçta sürü psikolojisinden kurtulup herşeyi ama herşeyi sorgulama konusunda kendilerine sınırlar koymuyorlar
  • Bir de "evlenilecek kız vardır, eğlenilecek kız vardır" geyiği var. Her bir birey kendine göre karşıdaki insanlara yafta yapıştırabiliyor da birinin kriteri diğeri için geçerli olmuyor. Bu entel, entellektüel meselesi de aynen öyle. Bu kelimelerin tanımları belli olsa da sınıflandırma işi göreceli. Mesela herkes kendine göre entellektüeldir, kimse "ben entellektüel değilim, sadece entelim" demez. Ama sonuçta bence "entel" tanımı altındaki insan dahi "maganda"ya on basar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Drazy

Arkadaşların bilgilendirici açıklamalarını doyurucu buldum.

Bu arada entellektüel lik veya entellektüel olmaya çalışan enteller ne olursa olsun doğru yoldalar.

Çünkü sonuçta sürü psikolojisinden kurtulup herşeyi ama herşeyi sorgulama konusunda kendilerine sınırlar koymuyorlar

Bahsettiğin bu insan tipinin zaten entel olarak tanımlanması imkansız.
    Anlama, öğrenme, bilgilenme konusunda her zaman açlık duyan bir insan, entel olarak adlandırılıyorsa bu adlandırmayı yapanlarla ilgili bir sorun var demektir.

Bence entellik birazda şöhrete kavuşma derdinde/çabasında olanların düşeceği bir durumdur. Bu; takdir edilme, kabul görme isteğinin sanırım oldukça abartılmış bir halini oluşturuyor.

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Bir de "evlenilecek kız vardır, eğlenilecek kız vardır" geyiği var. Her bir birey kendine göre karşıdaki insanlara yafta yapıştırabiliyor da birinin kriteri diğeri için geçerli olmuyor. Bu entel, entellektüel meselesi de aynen öyle. Bu kelimelerin tanımları belli olsa da sınıflandırma işi göreceli. Mesela herkes kendine göre entellektüeldir, kimse "ben entellektüel değilim, sadece entelim" demez. Ama sonuçta bence "entel" tanımı altındaki insan dahi "maganda"ya on basar.

Sınıflandırmanın göreceliği konusunda haklısın ama yine de bu konuda gerçek aydınlar/entellektüeller/düşünürler ve anlama, bilgilenme gayretinde olan insanlar açısından belli kriterler varolmalı.

Yukarda verdiğin top sakal örneğinde olduğu gibi, ancak şekle şemale takılanların bu sınıflandırma konusunda hataya düşeceğini düşünüyorum.

Mesela bahsettiğin Magandalar konusunda da yine bu şekle şemale takılmanın getirdiği bazı yanlış sınıflandırmalar oluşabiliyor.
    Nerde bir kumaş pantalon, yumurta topuklu-sivri burunlu ayakkabı, beyaz çorap giyen adam görse "ay iğrenç bunlar" demekte aynı tavrın bir başka yansımasıdır.
    Bu maganda yaftası yapıştırılanlardan birisini çok yakından tanıyorum ve hayatımda bu kadar efendi, nazik, kibar, yardımsever birisini daha tanımadım.
    Lise yıllarında abilerine özendiği günlerden kalma giyim alışkanlıkları işte, kendini öyle rahat hissediyor.

Entellektüelliğin bittiği nokta, kişinin kendisini entellektüel olarak tanımlaması ya da başkalarına beyan etmese de kendisi öyle görmesi ile başlıyor belkide. Bir edebiyatçının artık iyi bir yazar olduğuna kanaat getirmesi gibi birşey. Bilmiyorum belkide olumlu birşeydir ama benim açımdan bir terslik var bu durumda.

İnsanın "ben entellektüel olacağım" gibi bir gayretle yola çıkmasında da bir sorun var gibi. İnsan, bilmediklerinin peşinden koşmak gibi bir doğal arzuyla yanıp tutuşarak yola koyulduysa ancak gerçek aydınlanmanın, entellektüelliğin yoluna koyulmuş anlamına gelir. Entellektüellik bu gayretin doğal bir sonucu olmalı.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.