Şimdi Ara

Engellilere ÖTV'siz Araç Alımında 1.6 Sınırı Kalktı (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
301
Cevap
4
Favori
27.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Engelli araçlarına 50.000 TL'ye kadar vergi desteği getirilse ve motor hacmi sınırı kaldırılsa herkesin istediği gerçekleşmiş olurdu.

Arabasına 3-4 kişiyi bindirmek zorunda kalmayan, tekerlekli sandalyesini arka koltuğa yerleştiren, uzun yola çıkmayan, inip binmesinde sıkıntı olmayan bir engelli kardeşimiz i30, Golf, Focus gibi bir araba almak isteyebilir. 50.000 TL destekle bu kardeşimiz KDV bile ödememiş olur, rahat rahat biner.

Yolu bozuk bir yerde yaşayan, arada sırada araziye çıkması gereken, yine inip binme zorluğu yaşamayan bir engelli kardeşimiz Tiguan, Kuga, X trail gibi bir SUV almak isteyebilir. Veya uzun yola çıkan, katlama imkanı olmayan akülü sandalyeye binen bir engelli kardeşimiz Passat Variant, Seat Alhambra, Ford Mondeo SW almak isteyebilir. 50.000 TL destekle bu araçların baz donanım versiyonları KDVsiz alınabilir. Otomatik vites + adaptif hız sabitleyici + şerit takip sistemi gibi bir takım donanımlara sahip olan modelleri ÖTVsiz alınabilir. Koltuk ısıtma + cam tavan + deri koltuk + alaşım jant gibi lüks donanımlardan alır da vergi tutarı 50.000 TL üzerine çıkarsa, aradaki tutarı kendi cebinden öder.

Bütçesi iyi olup da C180, 318i gibi D sınıfı lüks araçlardan almak isteyen engelliler, orta donanım paketlerinden alsalar bile ciddi bir fark ödemek zorunda kalırlar. E180 veya 520i alacak olan engelliler belki de 50.000 TL desteğin üzerine bir 50.000 TL daha koymak zorunda kalacaklar.

Rav4 2.0 dizel, Forester 2.0 benzinli, Rexton 2.0 dizel gibi modellerde maalesef %45-60 arası değil %100-110 ÖTV var. Ancak bu araçların giriş fiyatları da son derece düşük. 77.000 TL'den giriş yapıp 170.000 TL'ye satılan Subaru Forester'ı düşünün. Bu aracın 120.000 TL'den satılması durumunda engelli kardeşimiz KDV + ÖTV ödemek zorunda kalacak. Ancak yine de bir miktar vergi indirimiyle bu aracı alabilecek.

• Benim arkadaşımın babası mercedes aldı otvsiz babası devlet memuru ve sapasağlam bir Adam, ben işitme engelli çocuğuyum babama henüz otvsiz araç alamadık yüzde 60 raporlu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diyelim ki alacak kişi engelli, özel tertibatlı araba alması lazım, maddi durumu iyi bu kişide mi maksimum 124 bin liralık araç alabilecek?

Bu yasa %90 ve üzeri engelliler için iyi olmuş. Adamın çoluğu çocuğu 200 bin liralık araç alıyor, babasını seneden seneye görüyor, tatile götürmüyor bıraktım tatili pikniğe bile götürmüyor onların çoğu suistimal ediyordu.

• Yerinde bir karar olmuş çevremde bunu fırsat bilip istismar eden çok kişi vardı. Durumları da gayet yerinde doktor avukat gibi statülü kişilerdi. Engelli akrabalarının üzerine alıp kullanan adamlara iyi olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: DarbeLeeMatkap

Doktorlar tanidik diye sirf astim hastasi olan esine %90 engellli raporu alip simdi otv muafiyetli arabaya biniyor adam benimle dalga gecerek %40 zam muhabbeti yapiyor

şikayet et hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hemican

Gidip engelli indirimi ile Mercedes alinmasi suistimal mi bence degil.
    Engellinin uzerine araba alip kendin kullanmak suistimal mi? Evet suistimal.

Eeee bu sinir nasil suistimali engelleyecek? Bence hatali bir karar. Hayatta bize daha gore sanssiz bir insan indirim ile Mercedes alip binebiliyorsa ben gocunmam. Ama forumda bu kurali destekleyen cok olacaktir.

engelli kisi arac kullanamiyor ise, veya engelli kisiyi bakan kisi bu araci aliyor ise, bu arac ile gerek kendisi icin gerek ise baktigi hasta kisinin islerini goruyor ise buna ne soylenebilir. suistimal midir bu ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Net bir haber yok bu konu hakkında şayet sınırlama olacaksa marka bazlı olması taraftarıyım.

Bmw
    Mercedes
    Audi bu üç marka ötv muafiyeti ile satışa kapanırsa olay da kapanır.

Aksi vergisiz 70 binle şuan bile dizel otomatik c sınıfı araçlar sınırda bu hiç adil olmaz.

Şuan dahi bu fiyat (123.900) Dizel otomatik c sınıfı Alamayacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0B46CB32A -- 29 Eylül 2017; 22:37:42 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • suistimal eden varsa bulunup ceza verilir. ama bu şekilde herkese ceza verilmiş oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: cruel53

quote:

Gidip engelli indirimi ile Mercedes alinmasi suistimal mi bence degil.
    Engellinin uzerine araba alip kendin kullanmak suistimal mi? Evet suistimal.

Eeee bu sinir nasil suistimali engelleyecek? Bence hatali bir karar. Hayatta bize daha gore sanssiz bir insan indirim ile Mercedes alip binebiliyorsa ben gocunmam. Ama forumda bu kurali destekleyen cok olacaktir.

engelli kisi arac kullanamiyor ise, veya engelli kisiyi bakan kisi bu araci aliyor ise, bu arac ile gerek kendisi icin gerek ise baktigi hasta kisinin islerini goruyor ise buna ne soylenebilir. suistimal midir bu ?

Tabiiki degil. Onu kastetmek istemedim.
    Atiyorum adamin uzaktan akrabasi ya da komsusu, arkadasi falan engellidir. Onun uzerine araba alir kendi kullanir vs. Saniyorum sadece birinci derece akraba kullanabiliyor kurallara gore ama forumda soylendigine gore bu sekilde suistimal edenler varmis.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dukkha

Net bir haber yok bu konu hakkında şayet sınırlama olacaksa marka bazlı olması taraftarıyım.

Bmw
    Mercedes

Aksi vergisiz 70 binle şuan bile dizel otomatik c sınıfı araçlar sınırda bu hiç adil olmaz.

Hocam oyle bir sey yapamazsin. Serbest piyasaya aykiri dava ederler. Uluslararasi alanda da sorun olur, soz konusu markalar yabanci oldugu icin.

Devlet marka belirterek ayrimcilik yapamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exhell

Benim arkadaşımın babası mercedes aldı otvsiz babası devlet memuru ve sapasağlam bir Adam, ben işitme engelli çocuğuyum babama henüz otvsiz araç alamadık yüzde 60 raporlu

Hocam ne demek istiyorsunuz sahte rapor mu almis. Belki gormediginiz bir engeli vardir.
  • Çok yerinde bir uygulama oldu bu adamın dedesi nenesi engelli gidiyor cla alıyor,üstüne birde 5 sene sonra sattırıp yüzde 200 kar ediyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dukkha

Net bir haber yok bu konu hakkında şayet sınırlama olacaksa marka bazlı olması taraftarıyım.

Bmw
    Mercedes

Hocam oyle bir sey yapamazsin. Serbest piyasaya aykiri dava ederler. Uluslararasi alanda da sorun olur, soz konusu markalar yabanci oldugu icin.

Devlet marka belirterek ayrimcilik yapamaz.

Haklısınız hiç o tarafını düşünmemiştim, bu benim ilk aklıma gelen düşünce.

Bu fiyatıi gelecekse vergisiz 100 bin olsun bari. 70 bin gerçekten hava da kalıyor.

• Engelli ablasinin uzerine jeep alip ablasini bir kez dahi bindirmeyen tanidiklarim var. Çok yerinde bir karar. Hatta daha da dusurulmeli sınır

• ya arkadaş ben bir şeyi anlayamıyorum ?
    şimdi engelli vatandaşlar için ayrıcalık tanınması çok güzel bir şey ,lakin mutlaka lüks olması şartı mı var ?
    engel durumuna uygun araç deseniz o da tamam ,çok doğru olur

ona bakarsanız benim hiç sıfır arabam olmadı (en ucuzunu dahi alacak gücüm olmadı) ,peki biz sağlamız diye bize her şey müstehak mı ?
    kimisi diyorki engelli olduğu için zaten çalışamıyor ,ee o zaman lüksü nasıl alıyor ?

bu işte biraz duygu sömürüsü ve suistimal seziliyor
    yanıldığım konu nedir acaba ?

engelli vatandaşın mercedes ,bmw yada vw. alması şart mı ?
    şart ise neden ?
  • Hükümet şimdi de engellilerin araçlarındaki vergiye göz dikmiş.

• İsabetli bir karar olmuş.

• yaşlı ve hastalık nedeni ile son yıllarını evde geçiren bir komşum vardı, geçen yıl rahmetli oldu. gelini tıp fakültesinde kıdemli bir hemşire, allem kullem edip hasta amcaya rapor çıkarıp üzerinden toruna vergisiz passat aldılar. amca arabanın yüzünü görmedi ama torun şu an çok keyifli maşallah. Bu tip şeylere fırsat verilmemeli.

• NextMove kullanıcısına yanıt
    1999 depreminden sonra getirilen vergi özel iletişim vergisidir.Ötv Ab müktesebatına uyum için getirilmiş fakat ülkemizde vergi koyucu bunu suistimal etmiştir

• Verilen örnekler hep dedeneye neneye, kardeşim sorun belliyse niye ona yönelik düzenleme yapmıyorsun.

Eğer engelli bir birey üzerine alınıyorsa, araç trafikteyse engelli şahısta araçta olsun o zaman. Bunları yapmak çok mu zor?

Herkes tutturmuş niye BMW, mercedese biniyor, valla çevremde bir sürü engelli arkadaşım yok. Araçlarını kendi kullanan kişilerin çoğunun maddi durumu kotu zaten. Passat alsalar öpüp basına koyacaklar.

Kaç tane, değnekli , tekerlekli sandalyeli, aksayan engellide Mercedes gördünüz ?

Farzetki almış arabayı , o kadar sıkıntısı yanında çokmuş gördünüz bi lüks arabayı. Lüks dediğiniz arabada c180 , mercedesin en dandik modeli. O bile 200 binlerde kaç kişi alabiliyor sanki.

Benimde 5 yılım doldu ama arabayı değiştirmedim, değiştiremedim çünkü bi passata verecek param yok. Fiyatlar ucmus zaten, en dandik araba 80-90 dan başlıyor.

Allah sizlere merhamet etsin.

Sorun belli , teşhis doğru ama tedavi yanlış.

Engellilerin bu ayrıcalığında gözünüz varsa, al engelimi ver özgürlüğümü.

Sığ düşüncelere daha fazla laf yetiştiremiycem malasef.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.