Şimdi Ara

Engellilere ÖTV'siz Araç Alımında 1.6 Sınırı Kalktı (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
301
Cevap
4
Favori
27.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bir çok insan plaka da olan yazıya alıştı, o nedenle önce plakaya bakıyor
    ben dahi yasanın değiştiğini buradan öğrendim ,buna neden gerek duyuldu anlayamıyorum ?
    araba çizme gibi olaylar zaten o kişinin kafasından sorunu olduğunun göstergesidir ,normal kişilerin aracı olsa dahi araç çizme nedir ?
  • Valla yanlış hatırlamıyosam 6 sene önce değişti bu olay. Sakatlar derneği teşhirden dolayı kalkmasını istiyodu tam ben de hatırlamamaktayım nedenlerini.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AxiZebaniA kullanıcısına yanıt
    neden öyle düşünmüşler bilmiyorum ama bence büyük hata yapmışlar
    engelli insanın ne teşhiri olacakmış ,potansiyel suçlu mu bunlar ?
    doğuştan olduğu gibi ,her an bizim başımıza da gelebilecek insani yaşantı bunlar

başına gelmeyen bilmez sözü gereği ,bu durumda olanlar tabi ki iyi bilirler ama diğer çoğu kişinin bu yasadan haberi dahi olduğunu zannetmiyorum

tabi bunlar benim düşüncelerim ,belki bilmediğim başka nedenleri olabilir
  • Valla millet rahat anlasın diye plakada engelli aracı işareti olmasını savunmak çok çirkin bence. Senin o aracın engelli aracı olduğunu şıp diye anlamana hiç gerek yok. O araçlar engelli park yerine park ettiğinde ön cama engelli kartlarını bırakıyor. Görevliler de bu durumu biliyor. Bilmeyen öküzler de plakaya bakıp "bunların arabasını çizeceksin" falan diyerek aklınca duyarlı vatandaş moduna giriyor. Sonra burda "plakada engelli işareti niye kaldırıldı yeaa ordan anlıyorduk" diyor. Sen anlama zaten arkadaşım! Plakaya bakıp "aha bu da sakat arabasıymış" dediğin için zaten o işaret kaldırıldı. Sen kendi işine bak.

Yaşamayan bilmiyor işte. Dan dun konuşuyor.

• Sınır 90.000 e çıkarıldı.
  • otodr O kullanıcısına yanıt
    Kanun değişikliği meclisten geçti mi? Link var mı incelesek?
  • Vergili 170 bine cikarildi sinir. Ocaktan itibaren 195 bin olacak. Her yil oran yeniden degerleme oraninda aratacak.

• Gerek burada gerek muhtelif facebook gruplarında bu engelli indirimi ile araç alımında "%90 üzeri engelli ve 3. dereceden akrabasına kadar kullanılmak üzere" grubunda istismar olduğundan şikayet ediliyordu. Diğer engelli grupları ile ilgili bir rahatsızlık yok... Çözüm olarak, fiyat sınırlaması getirildi, ancak 2. derece ya da 1. derece akrabası kullanabilir gibi bir kısıtlamaya gidilmedi... Bana göre Kullanacak akraba derecesi 2. dereceye azaltılarak suistimaller büyük oranda önlenebilirdi...
  • Golf.7 kullanıcısına yanıt
    Az dan dun da ben konuşayım o zaman. O bahsettiğin karttan utanmayıp renkli çıktı ile birebir kopya yapan insansılar (sığır diyecem, sığıra hakaret olacak) gördüm ben. Ve o park alanlarını engellilerden fazla bu mahluklar kullanıyor ne yazık ki.
  • İlgili düzenleme 78.madde

Engellilere ÖTV'siz Araç Alımında 1.6 Sınırı Kalktı

maddelerin ne zaman yürürlüğe gireceği

Engellilere ÖTV'siz Araç Alımında 1.6 Sınırı Kalktı

78.madde kanun yayınlandığı an yürürlüğe giriyor. Değişiklik yapıldığına dair madde ise henüz eklenmemiş.

• 70 Bin sınırı 90 Bin TL'ye çıkarıldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zeytinbey

Gerek burada gerek muhtelif facebook gruplarında bu engelli indirimi ile araç alımında "%90 üzeri engelli ve 3. dereceden akrabasına kadar kullanılmak üzere" grubunda istismar olduğundan şikayet ediliyordu. Diğer engelli grupları ile ilgili bir rahatsızlık yok... Çözüm olarak, fiyat sınırlaması getirildi, ancak 2. derece ya da 1. derece akrabası kullanabilir gibi bir kısıtlamaya gidilmedi... Bana göre Kullanacak akraba derecesi 2. dereceye azaltılarak suistimaller büyük oranda önlenebilirdi...

o şekilde mağduriyetler çıkar ortaya. akrabasının ona şoförlük yapmaya vakti yoksa veya akrabası yoksa şoför tutmak isteyen engelli ne yapacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Golf.7

Valla millet rahat anlasın diye plakada engelli aracı işareti olmasını savunmak çok çirkin bence. Senin o aracın engelli aracı olduğunu şıp diye anlamana hiç gerek yok. O araçlar engelli park yerine park ettiğinde ön cama engelli kartlarını bırakıyor. Görevliler de bu durumu biliyor. Bilmeyen öküzler de plakaya bakıp "bunların arabasını çizeceksin" falan diyerek aklınca duyarlı vatandaş moduna giriyor. Sonra burda "plakada engelli işareti niye kaldırıldı yeaa ordan anlıyorduk" diyor. Sen anlama zaten arkadaşım! Plakaya bakıp "aha bu da sakat arabasıymış" dediğin için zaten o işaret kaldırıldı. Sen kendi işine bak.

Yaşamayan bilmiyor işte. Dan dun konuşuyor.

boş konuşuyorsun. muhtemelen beni yazmışsındır. ama ben yeaa meaa falan demedim. kalkmış burda şikayet edip duruyorsun, ben de o kadar şikayet ediyorsun madem plakanı engelli plakası alaydın demiştim. engelli plakası yasaklanmadı, sadece seçimlik oldu. çok şikayetçiysen engelli plakası alırsın, plakayı istemiyorsan da böyle durumlar yaşarsın. benim de engelli yakınım var (aracım engelli aracı falan değil, kendi aracım), aracıma engelli kartını koyup parkediyoruz, sorun da yaşamıyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Orijinalden alıntı: Zeytinbey

Gerek burada gerek muhtelif facebook gruplarında bu engelli indirimi ile araç alımında "%90 üzeri engelli ve 3. dereceden akrabasına kadar kullanılmak üzere" grubunda istismar olduğundan şikayet ediliyordu. Diğer engelli grupları ile ilgili bir rahatsızlık yok... Çözüm olarak, fiyat sınırlaması getirildi, ancak 2. derece ya da 1. derece akrabası kullanabilir gibi bir kısıtlamaya gidilmedi... Bana göre Kullanacak akraba derecesi 2. dereceye azaltılarak suistimaller büyük oranda önlenebilirdi...

o şekilde mağduriyetler çıkar ortaya. akrabasının ona şoförlük yapmaya vakti yoksa veya akrabası yoksa şoför tutmak isteyen engelli ne yapacak?

Kanuna bir madde düşüp özel durumlar için emniyetten izin , belge vs alınabilir.
    Zaten şöförlüğü yoksa 1. derece yakınlarının araba almasınlar, arabaya verecekleri parayı taksiye versinler, eğer hergün gitmesi gereken bi yer varsa belediyeler özel hizmet sağlıyorlar zaten.

Öte yandan,
    Zaten hali hazırda yapılan bu değişiklik hiç bi şekilde suistimali önlemiyor.
    Suistmali yapanlar, köydeki dedesi, nenesi üzerine alanlar yada noter üzerinden 3. şahışları şöför yazdıranlar yine 170 bin TL ye kadar araba alabilecekler.
    Yani yine herşey suistimale açık.
    Olan yine gerçekten engellilere ve ihtiyaç sahiplerine oldu.
    Bazı boş bogazlarda bu kanunun gerçek niyetini görmüşlerdir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• beyinsis B kullanıcısına yanıt
    Yanlış alıntı yaptın sanırım. Ben senin mesajını okumadım. Sana bir göndermede bulunmadım. Ve seni tanımıyorum. Kendi kendine triplere girmişsin.

"Muhtemelen beni yazmışsındır" diyip saydırarak asıl sen boş konuşmuşsun.

• Golf.7 kullanıcısına yanıt
    arabanın ön camına engelli kartını bırakmak ile plaka da yazması arasında ne fark var ?
    görevlinin bilmesi yetmiyor ,vatandaşların da bilmesinde fayda oluyor
    insanlar engelli araç yerine başkası park etti diye tepki gösterince "öküz" mü oluyor ,el insaf ?

araç çizmek falan kabul edilemez bir durum ama bu kadar büyük tepkinin bence başka sebepleri olabilir ,misal engelli araç plakası olan arabayı ,başkası kullandığında ,bakın sağlam adam engelli arabası kullanıyor ,demesinler diye olabilir

hiç bir engelli vatandaşın bu plakadan rahatsız olduğuna rastlamadım
    aileleri rahatsız ise onu bilemem

bu iş kadınlar hakkında ,erkeklerin ahkam kesmesi işine döndü
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    "bu iş kadınlar hakkında ,erkeklerin ahkam kesmesi işine döndü"

Evet aynen de öyle oldu. Benim çocuğum engelli ve ben neler yaşandığını çok iyi biliyorum kardeşim.

Burama kadar geldi ve diyorum ki;

YAZIKLAR OLSUN ŞU ZİHNİYETE

YAZIKLAR OLSUN BU ÜLKEYE

YAZIKLAR OLSUN İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAMIŞ RUHSUZLARA!..

• Bu konuda sesimizi duyurabileceğimiz bir merci yok mu? Baktım ama maliye bakanlığında telefon dışında bir iletişim seçeneği yok?

• E devletten cumhurbaşkanına yazın kısmanından yazdım. Onları kim okuyor çok merak ediyorum.

• Ne kadar saçma bir düzenleme? Bu düzenlemeye olumlu yaklaşanlara gelsin bu sorum ;

Engelli olduğunuzu düşünün ve paranız var gidip mercedes almak istiyorsunuz size diyorlar toplam 190.000 TL den fazla araç alamazsınız? Sana mı soracağım kardeşim.

Suistimal ediliyor ise suistimal edilen kişilere yaptırım uygulanacak, engelli olup kendisine araç alanlar mağdur edilmeyecek. Tabi bunu kime anlatacaksın, ülkenin %50sinin gerizekalı olduğu düşünülünce, böyle şeyler doğal.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.