Şimdi Ara

Engelli Birinden Araç Almak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba dh sakinleri bilginize ihtiyacım var.

Engelli (Özürlü) bir tanıdığım var. Adam 3 yıl önce kendine sıfır bir araç aldı. Malum engelli üzerine alınca baya indirim oluyor. Adam şuan çok sıkışık arabasını satacak ama arabası 26 ay daha satılamaz. Engelli araçları en az 5 yıl olduğu için. Piyasa değerinden 15.000 tl aşağı bırakacak. Şimdi bu adam 26 ayı doldurmadan bu arabayı satamaz. Adam paraya sıkışık bende aracı almak istiyorum. Çok uygun olduğu için. Ben diyorum ki bu aracı alayım 2 yıl satamam 2 yıl sonra her türlü satarım. Ama ben adama para verdikten sonra adam çakallık yapıp arabasını benden isterse napıcam. Çünkü aracın benim olduğuma dair bir belge yok. Senet alsam adamın üstünde mal yok. En fazla yapılacak şey noterden veya emniyetten beni aracın şöförü olarak gösterebilmesidir. Bu arabayı kaçırmamak için nasıl bir yol izleyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gosHawk. -- 18 Temmuz 2016; 19:59:57 >

• Tanıdıksa yamuk yapmaz diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ner olmamakla beraber 2 sene sonrasina senet alin. Senete istinaden araca rehin koydurun. Boylece bircunu odemeden kimseye satamaz. Siz de aeaxa binin. Ama 3. Derece akrabalar mi 2. Derece akrabalar mi ne surebiliyor. Ondan emin degilim. Arabanin soforu olabilmeniz icin sizi ssk li asgari ucretten isci gostermesi gerek. Astari yuzunden pahaliya gelir.
    Bence akariyla kokariyla ugrasmayin. Veya alacaksaniz da otvsini odeyin alin. Bu tarz dolandiriciliklari da cok gorduk.

• Kaygerya kullanıcısına yanıt
    ÖTV ne kadardır. Ve 2 sene sonrasına olan senet muhabbetini biraz daha açar mısın

• sarı arıza lambası kullanıcısına yanıt
    İşin içine para girince kardeş kardeşe yamuk yapıyor bu işler hiç belli olmaz

• Zaten Türkiye'de araba satan 2 kişiden 1'i engelli olduğu için pek bir şey fark etmez.

• Yok mu bi fikri olan

• Hocam tanıdıksa ve yamuk olmaz diyorsa alın ama herifi şahsen tanımıyorsanız uzaklaşın derim. Öteki türlü ıvır-zıvırı çok olur.
  • bu tür şeyler 1 derece akraba dışında kimseden alınmaz , hatta mümkünse akrabadanda uzak durulmalı .
  • Engelli aracını öyle önüne gelen kullanamıyor diye biliyorum. 3. dereceden akrabalara kadar sınır var.
  • Engelli aracını 3. Dereceye kadar yakınları kullanabiliyor. Kaza veya çevirmede başınız ağrıyabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gerek yok böyle dolambaçlı yollara. Durduk yere başınızı ağrıtmayın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • zed Z kullanıcısına yanıt
    Peki noter veya emniyette aracın sahibi beni şoför olarak gösterse. Dilekçede belirtse rahatsız olduğum Zaman'larda aracımı kullanmaya yetkili kılınmıştır tarzında bir yazı yazılsa olur mu

• Senet olayini acayim

Siz kredi cekip araci aldiginizda, banka size kaskoyu zorunlu kiliyor ve araciniza bircuna karsilik rehin koyuyor. Borcu odemeden rehin kalkmiyor ve satis gerceklesmiyor. Herkes herkesin borcuna karsilik rehin koyabilir. Siz de aracin pyasa degeri ile size sattigi bedel arasindaki fark kadar senet alip senetteki borca istinaden araca rehin koydurursaniz , arac adamin uzerinde kalir. Size senedi odemeden araci satamaz. Arac da sizde kalir.

• Alacağınız aracın otvsini oderseniz sıkıntı zaten yok.

Ha ben çakallık yapayım 2 sene engellide kalsın sonra satarken bulurum diyorsanız kesin dolandırilma ihtimali var.

1.arac sahibi engelli vefat ettiğinde araç varislerine kalır. Yasal varisler kimler ve engellinin bir borcu varmı. Varsa bunu aracı satarak telafi edebilirler.

2.araci herkes kullanamiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Senet olayini acayim

Siz kredi cekip araci aldiginizda, banka size kaskoyu zorunlu kiliyor ve araciniza bircuna karsilik rehin koyuyor. Borcu odemeden rehin kalkmiyor ve satis gerceklesmiyor. Herkes herkesin borcuna karsilik rehin koyabilir. Siz de aracin pyasa degeri ile size sattigi bedel arasindaki fark kadar senet alip senetteki borca istinaden araca rehin koydurursaniz , arac adamin uzerinde kalir. Size senedi odemeden araci satamaz. Arac da sizde kalir.

Hocam engelli yasal varis üzerinden işlem yapmak zorunda ise senet olayı yatar. Fiil ehliyeti olmayan borçlanamaz. Varis ise buna hiç bir zaman yanaşmaz. Ki kaldı ki Yasal varis ayrı mirasçılar ayrı olabiliyor eğer engelli vefat ederse.

• quote:

Orijinalden alıntı: TOĞRUL

Peki noter veya emniyette aracın sahibi beni şoför olarak gösterse. Dilekçede belirtse rahatsız olduğum Zaman'larda aracımı kullanmaya yetkili kılınmıştır tarzında bir yazı yazılsa olur mu

Şirket arabası mi bu😂

Yasada belli kimler kullanabileceği.

İlk tespitte size toplam 3k civarında ceza verir aklınızi alirlar

• Bence bulaşma ben babamın ustune aldım babam vefat etti ruhsatı değişmek için ablamdan imza istedim nemden mim kaptim gittim kapısına koydum arabayı anahtarı verdim geldim tantana koptu
    Git paşa paşa ÖTV yı ode al
    Satan salak insandır benim arabam Passat TDİ COMFORTLİNE manuel b8 kasa ÖTV si 30 bin tutuyor şahsen ben satmam ÖTV sini odee satarım sattigim kişi birine vursa al başa bela

• adam ölür varisi banane der yine sana patlar iş
  • Yasal olarak sizi şoför olarak gösterebilmesi için 3. dereceye kadar yakını olmanız şart. Aksi halde araç engellinin üzerindeyken kullanabilmeniz mümkün değil.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.