Şimdi Ara

Enermax Galaxy 1000w ön-inceleme(yeniden)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
0
Favori
23.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ürün bu paket içersinde elime ulaştı.Gördüğünüz gibi extra bir kutuya koyulmuş ve kendi org. kutusu hava torbasına sarılmış fireball paketlemeyi iyi biliyor..Hız-güvenirlik-paketle fireball Türkiyede gerçekten bir numara güvenle alışveriş yapabilirsiniz..

Kutuyu açınca karşımıza 2 kutu daha çıkıyor birinde psu diğerinde ise aksesuarları bulunuyor.

Galaxy için söylenecek tek şey büyük gerçekten büyük olduğu.150-86-220mm ölçülerine sahip ve tamı tamına modular kabloları olmadan 3.55kg.Stacker gibi bir kasayı bile sığdırmakta zorluk çektim üstteki psu yuvasına takmak için kasayı revize etmem gerekti..Galaxyde 8cm+13.5cm lik 2 fan kullanılmış büyük olan kasa içersindeki havayı çekmek 8 cmlik ise dışarı atmak için tasarlanmış..Ürünün en büyük artısı bana kalırsa bu noktada lakin yüksek güç verebilen diğer psularda genellikle (silverstone zeus-zippy-Pc power&cooling) tek 80lik kafa ütülüyen fan kullanılıyor ve gerçekten gürültülüler ancak galaxy işini gerçekten çok sessiz bir şekilde gerçekleştiriyor..

Galaxy ile tak-çıkar kabloları taktığınızda sadece bu kablolar vasıtası ile tamı tamına 15 sata 16 molex
    2 floppy güç kablosuna sahip oluyorsunuz..Ve asıl bize ilgilendiren Galaxy 4 adet 6-pin pci-e rev.1.0 ve 2 adet 8 pin pci-e rev2.0 güç kablosuna sahip.Bu yeni 8 pinli pci-e güç kablosunu muhtemelen Ati R600 ile birlikte göreceğiz ve bundan sonra top vgalarda bu güç girişi kullanılacak..Ve galaxy ile ilk defa rampower güç kablosu pakete dahil edilmiş şu an için ütopik görünsede olmasında fayda var.Resimlerde 8 pin rev2 pci-e görünmüyor şu an Galaxy sistemde takılı olduğu çin fotosunu koyamadım daha sonra eklerim..

Asıl ilgilendiğimiz mevzu ise işte burası..Psu tam 5 adet +12v railine sahip her bir +12v railine 17A sürekli güç verebilmekte yüklenme durumuna göre rail dağılımı her bir +12v railine max(peak) 24A verebilecek şekilde tasarlanmış.12v1+12v2 için toplam 34A 12v3+12v4+12v5 içinse toplam 41A toplamda ise tamı tamına 75A sürekli verebilecek güce sahip.75A ise toplamda tamı tamına 900W'a tekabül ediyor ve hepsinden önemlisi bu gücü 50 derecede sağlayabileceği speclere eklenmiş.+3.3v ve +5v ise herbiri 30A'ar vermek üzere toplamda ise +3.3v&+5v :200w verebileceği trafoya bağlanmış..

Asıl olan içgüzelliği diyerekten psu nedir ne değildir şimdi ona bakalım...

Hemen dikkatimizi 2 adet büyük trafo çekmekte.Diğer psuların aksine galaxyde 2 adet kullanışmış bunun anlamı bağımsız 2 trafo ile rail dağılımı sağlanmakta bir başka ifadeyle çift bağımsız secondery devresi ile primary(ana stage) desteklenmekte.

Burada ise yukarıda bahsi geçen transformatörleri görüyoruz.

Şebekenden gelen gücün filtrelindiği bölüm 2 metal 2 seramic 2de varistör(aşırı gerilim koruması) dikkatimizi çekmekte

Burda ise aktif pfc devresi görünmekte texas instruments UCC3817 yongası tıkla

pfc deversi ve primary deki devre elemanları sigorta ve pfc bobini resimde işaretli..

Her biri 20A'e sahip dalgalı akımı doğru akıma çeviren köprüler Honyip üretimi..toplam 40A'e ulaşılabilir

primarydeki mosfetler her biri sürekli 9A pulse olarak ise 27A üreten toshiba 2SK2607 tıkla ve fairchildlardan oluşmakta..Yeri gelmişken değinelim fairchild en iyi ve en pahalı mosfet üreticlerinden bir tanesi..
    Primarydeki moslar toplam 54A teorik güç üretebilmekte buda her bir trafo için olduğuna varsayarsak 2 bağımsız trafo için efektif olarak 108A gibi aşmış bir değere tekabül eder.Ancak unutmamız gereken önemli nokta her bir kompenentin max gücü üretmesi tek başına yeterli değildir.Buna mükabil o kompenenti destekleyen parçalarında bu ölçüde gücü desteklemesi gerekir.Yani kısacası kullanılan mosfet 100A desteklesede trafo ve/veya pcb gibi diğer kompnentleri bu gücü uygun değilse sadece teoride kalır.Enermax cömert davranıp haddinden fazla güce sahip kompenentlerle galaxyi desteklemiş..

Dikkatimizi çeken bir diğer unsur ise transistörlerin bacaklarının hemen hepsinde siyah silindir şeklinde emiyi minimize etmek için Ferrit filtre kullanılmakta...

Secondery de ise +5v için 2 herbiri 40Alik Microsemi 40CPQ045tıkla total:80A 80*5:400W tabiki bu teorik
    +12v için 2 yine microsemi 40CPQ060 tıkla herbiri 40A total 80A 80*12:960W teorik
    +3.3v içinse yine 2 tane daha Microsemi 40CPQ045 total:80A 80*3.3:264W.teorik
    +5vsb 20Alik F20SC6 total 5*20:100w teorik
    -12v içinse Fairchild 7912 tıkla yerleştirilmiş

Görüldüğü üzere Enermax bütün kompenentleri fAzla fazla seçerek koymuş buda hiç şüphesizki akla ürünün gerçek kalitesini ve belkide 1000w üzerini rahatlıkla sağlayabileceğini gösteriyor..bu bilgileri topladığım sitelerde de özellikle belirtilmiş eğer Enermax bu ürünü 1200W die çıkarsaydı kimsenini itirazı olmazdı diye..

Burada ise enermaxın cpu raili olarak nitelendirdiği 12v1-12v2 birleşerek bir trafoya 12v3-12v4-12v5 te ise diğer trafoya bağlanmakta..Bu gösteriyorki her bir rail farklı trafolara bağlı değil ancak buda bu boyutta ki bir ürün için zaten mümkün değil ve bu duruma Enermax VirtualRail(sanal rail) consepti adı altında değelndirmiş..Zaten piyasadaki bütün psularda bu konsept üzerine kurulmakta lakin yeni ATX 12v V2.x e EPS 12v speclerine ancak bu konseptte uygun olabilirler.Düşününki bı boyuttaki Galaxye ancak gerçek 2 bağımsız rail uygulanabilmiş..

Ve dikkatinizden kaçmasın Enermax özellikle +12v raillerini birleştirirken lehimleri bir tel yardımıyla genişleterek lehim çatlamasını önlemeye zaman zaman bazı psuların içinden gelmekte olan vınıltı/zırıltı gibi riskleri ortadan kaldırmayı amaçlamış.

Kısaca iç kompenent durumu değerlendirirsek 12v1+12v2 için:960W diğer +12v için 960W +5v için 400W +3.3v için 264W +5vsb 100w ve son olarakta -12v içinse 12W kapasiteye sahip kompenentlerin bulunduğunu gördük ancak Galaxyde 12v1-v2 için sadece 408w diğer 12v lar içinse 492W gibi kapasitesinin altında değerler sunmuş..Yani kısacası Galaxde kullanılan parçalar hem çok kaliteli(Büyük 2ana kapasitör 105 derece Hitachi kullanılan moslar Toshiba Fairchild ve sık sık seasoniclerde gördüğümüz Microsemi vs...)hemde gerekenden güçlü..Galaxy'nin 1Kw'lık gücü 50 derecede sunması ise takdire şayan lakin ısı artıkça psuların vereceği güç düşer ancak tepe noktası sayılan 50 derecede bile enermax bu gücü verebildiğini iddea etmekte bu ayrıntı gerçekten önemli bu segmentteki rakipleri Tagan speclerinde 1100wlık modeli için herhangi bir bilgi verememiş bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın..

Artk herkes tarafından bilinen verimlilik konusunda fazla bilgi verme geriğinde bulunmadım Galaxy +80 verimlilik sınıfı üyesidir speclerinde %80-85 verimliliğe sahip olduğu belirtilmektedir..Hazır verimlilik bahsi geçmişken bazı arkadaşlar tarafından yanlış bilinen bir durumu da açıklayalım bir psunun 500W-1000W-300W olması onun sürekli max gücünü kullandığı ve şebekeden kendi specinde elektrik sarfettiği manasına gelmez..Psu gücü ne olursa olsun sistemin ne kadar güç ihtayacı olursa psu ona o ölçüde güç sağlar.işte burada Effiency(verim) devreye girmektedir.Örneğin sistem 300wlık güce ihtiyaç duyarsa psunun verimi %100 ise 300W %50 ise 450W şebekeden güç çeker..Yani kısaca Galaxy 1000w almakla sanılanın aksine piyasadaki çoğu psudan daha az elektrik tüketirsiniz çünkü Galaxyde verim %80-85

Ve bu kadar yazıp çizdikten sonra sıkça özelden sorulan soruların hiç olmazsa bir ksmını cevaplayalım.

1-Birden fazla +12v raili olması iyimidir?Ne avantajı var?

C:Günümüzde yeni nesil vgalar ve cpular tamamen +12v kullanmaktadır ve hatırı sayılır güç gereksinimine sahiptir.Bu doğrultuda tek raile sahip psularda bu yüksek güç ihtiyacı +12v railinin aşırı dalgalanmasına sebebiyet vermekte ve stabileteyi bozmaktadır.(Bazı psularda +3,3v,+5v railide bu dalgalanmadan etkilenir)İki ve/veya daha fazla +12v railine sahip psularda güç gereksinimleri bölümlenerek (yukarıda Galaxyde bahsetmiş olduğumuz gibi)daha stabil daha az dalgalanma sağlanması amaçlanmıştır..

2-Yeni psu aldım ancak +12v değeri 11.80 seviyesinde iade edeyim mi kötü mü?Sorun yaratır mı?

C:Atx standartlarına göre +12v,+5v,+3.3v raillerinde +-%5'lik tolerans vardır.Yani +12v için 11.4-12.6 +5v için 4.75-5.25 ve +3.3v içinde 3.14-3.47 arası voltaj değerleri normaldir.Ve bu değerleri hangi kaynaktan sağladığınız önemlidir lakin software ile(örneğin speedfan) +12v railiniz 11.80 görünürken avo ile ölçtüğünüzde gerçekte bu değerden farklı olduğunu görürsünüz.Eğer Psunuzun hatalı olduğunu düşünüyorsunuz bir multimetre ile ölçünüz en sağlıklısı bu olacaktır.

3-Psunu kaliteli olduğunu nasıl anlarız?Nasıl test ederiz?

C:Psunun kalitesini markasına bakarak pekala anlarız.Güvenilir üreticilerin(Enermax-Zippy-silverstone vs..) psuları normal koşullarda herhangi bir sorun yaratmayacaktır.Psu testi yapması aslında son derece zordur profosyonel bir test için özel kompenetler gerekir.Ancak ev koşullarında da çeşitli şekilde test edilebilir.Bir psunun kalitesine gösteren en büyük veri ağır load altında ki davranışıdır.Yani örneğin speedfan açılır chart açılarak ölçülmek istenen rail seçilir(tercihen +12v) sonra cpuyu ciddi anlamda zorlayıcı(örneğin orthos) ve yanında vgayı ciddi zorlayıcı(Rthdribl) açılır.Ve en az 10 dak.. izlenir speedfan chartı +12v railinin dalgalanmasını gösterecektir ne kadar az dalgalanma o kadar iyidir..

Biraz uzun ve ara ara teknik oldu inşallah faydalı olur.Bu arada yazım hataları-imla hataları varsa (ki vardır) mazur görün gerçekten yorgunum.Bu sadece bir ön incelemedir.Ayrıntılı testleri konu çok uzadığı için eklemedim.Bu makele tamamen bana aittir.İnternetten bilgiler+resimler alınarak kendi yorumlarımla yoğrularak oluşturulmuştur.

Son dönemlerde gelen pmler ve ısrarlar üzerine konuyu yeniden açıyorum.umarım bundan sonra saygızılık yapılmaz

• Güzel inceleme.

Psu nun ruhuna fatiha...

Şaka bi yana 300 watt istiyosa %50 verimli psu şebekeden 450 çekmez 600 çeker sanırım.
  • @fenomenhaa

Aradığım cevapları buldum teşekkür ederim saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: notropil

@fenomenhaa

Aradığım cevapları buldum teşekkür ederim saygılar.
    Güzel inceleme olmuş.Ellerine sağlık.
    Bu arada 12cm lik fan ışıklı mı???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkacmaz -- 21 Mart 2007; 20:15:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mellun

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    emeğine sağlık güzel inceleme...
    eğer yeni aldıysanız iyi kullanımlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: arctura

Alıntıları Göster
    slm feno

daha önce konuyu silmeden önce benim pc'ye kaydetmiştim senin bu incelemeyi (kıyamadım valla ne diyeyim)

tekrar yayınladığın iyi oldu feno

umarım daha önceki tatsızlıklar yaşanmaz!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: arctura

Alıntıları Göster
    Yapılan yorumlar yine ilginçliğini koruyor ama neyse,feno teşekkürlerBu tür psuları bundan sonra sıkça göreceğiz enermax bu ürünü ile yeni nesile kaliteli bir başlangıç yapıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Digiali

Yapılan yorumlar yine ilginçliğini koruyor ama neyse,feno teşekkürlerBu tür psuları bundan sonra sıkça göreceğiz enermax bu ürünü ile yeni nesile kaliteli bir başlangıç yapıyor

Alıntıları Göster
    güzel inceleme tşk.ler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Proven

güzel inceleme tşk.ler

Alıntıları Göster
    inceleme için teşekkürler

Benim bequiet straight power 500watt psu nun +12v değeri everestte 11.46 görünüyor gerçi yukarda verdiğin değer aralığına giriyor ama huylandım şimdi ben bundan.Acaba psu da yada sistemde bir sorun olabilirmi yoksa normalmi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BARKU

inceleme için teşekkürler

Benim bequiet straight power 500watt psu nun +12v değeri everestte 11.46 görünüyor gerçi yukarda verdiğin değer aralığına giriyor ama huylandım şimdi ben bundan.Acaba psu da yada sistemde bir sorun olabilirmi yoksa normalmi?

Alıntıları Göster
    softwareler tam güvenilir sonuçlar vermez... ben de ki silverstone 560 3 farklı programda 3 farklı rail değerleri veriyor daha profesyonel testler lâzım bence
    @ feno ellerine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: NuriAlcho

softwareler tam güvenilir sonuçlar vermez... ben de ki silverstone 560 3 farklı programda 3 farklı rail değerleri veriyor daha profesyonel testler lâzım bence
    @ feno ellerine sağlık

Alıntıları Göster
    eline saglik feno gercekten super bir inceleme olmus tesekkurler cok isime yaradı yeni sisteme bunu almayı dusunuyordum simdi kesin alacagım nice boyle guzel incelemelerini bekliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: mece

eline saglik feno gercekten super bir inceleme olmus tesekkurler cok isime yaradı yeni sisteme bunu almayı dusunuyordum simdi kesin alacagım nice boyle guzel incelemelerini bekliyoruz

Alıntıları Göster
    emeğine sağlık cok güzel olmus.baya bilgilendirici bi inceleme olmus.
  • quote:

Orijinalden alıntı: free_whitewolf

emeğine sağlık cok güzel olmus.baya bilgilendirici bi inceleme olmus.

Alıntıları Göster
    horoz ölür gözü çöplükte kalır derler ya,

700 watt tagan aldım ancak gözüm şu galaxy lerde kaldı

inceleme süper, bilgin ve yorumların daha da süper ellerine sağlık , güle güle kullan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stranger

horoz ölür gözü çöplükte kalır derler ya,

700 watt tagan aldım ancak gözüm şu galaxy lerde kaldı

inceleme süper, bilgin ve yorumların daha da süper ellerine sağlık , güle güle kullan

Alıntıları Göster
    Teşekkürler arkadaşlar..Faydalı olabilmek adına incelemyi yeniden verdim bildiğiniz üzere ilk vermiş olduğum topic çeşitli nedenlerle silinmişti yorum yapanlar eleştiri sınırları içinde yapıcı şekilde yorum yaparlarsa faydalı olacaktır.bu tarz çalışmlar sık yapılmıyor arkadaşlar lütfen köstek değil destek olun..

Ve diğer arkadaşlarında belirttiği gibi yazılım üzerinden ölçülen değerler tam oalrak gerçeği yansıtmamaktadır.gerçek değerleri ancak bir multimetre yardımı ile kontrol edebilirsiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

Teşekkürler arkadaşlar..Faydalı olabilmek adına incelemyi yeniden verdim bildiğiniz üzere ilk vermiş olduğum topic çeşitli nedenlerle silinmişti yorum yapanlar eleştiri sınırları içinde yapıcı şekilde yorum yaparlarsa faydalı olacaktır.bu tarz çalışmlar sık yapılmıyor arkadaşlar lütfen köstek değil destek olun..

Ve diğer arkadaşlarında belirttiği gibi yazılım üzerinden ölçülen değerler tam oalrak gerçeği yansıtmamaktadır.gerçek değerleri ancak bir multimetre yardımı ile kontrol edebilirsiniz..

Alıntıları Göster
    Enermax kalite ya adamlar yapıyo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RISE OF APOCALYPSE

Enermax kalite ya adamlar yapıyo.

Alıntıları Göster
    güzelim poweri dağıtmışsınız yaw (:
  • quote:

Orijinalden alıntı: sierra

güzelim poweri dağıtmışsınız yaw (:

Alıntıları Göster
    Merak etme ben ilk gördügümde öyle sanm1st1m Ama eve gidip gözümle gördügümde rahatlad1m

Toprag1m eline,emegine sagl1k

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adoni -- 26 Mart 2007; 22:59:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adoni

Merak etme ben ilk gördügümde öyle sanm1st1m Ama eve gidip gözümle gördügümde rahatlad1m

Toprag1m eline,emegine sagl1k

Alıntıları Göster
    hem bu psu için gerekli bilgileri edindim hemde firebala olan güvenim arttı.teşekkür ederim çalışman için
  • quote:

Orijinalden alıntı: TenRose

hem bu psu için gerekli bilgileri edindim hemde firebala olan güvenim arttı.teşekkür ederim çalışman için

Alıntıları Göster
    güncel
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

güncel

Alıntıları Göster
    bir incelme bu kadar guzel olurdu tbr
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.