Şimdi Ara

Enerji Sistemleri Mühendisliği (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
7
Favori
57.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gazili kardeşim bu sizin fakülte bildiğim kadarıyla teknoloji fakültesi sizin diğer enerji sistemleri mühendislerinden bi artınız veya bi eksiniz olacak mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel bölüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bückstabu189 -- 29 Haziran 2013; 19:33:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Energy_Team

Gazili kardeşim bu sizin fakülte bildiğim kadarıyla teknoloji fakültesi sizin diğer enerji sistemleri mühendislerinden bi artınız veya bi eksiniz olacak mı ?

Geçen sene ösym ye bu konular hakkında yazı gönderilmiş ve bir farkının olmadığı cevabı alınmıştı.burdaki konuların birinde vardı örneği bulursam link atayım

• yukarıdakı arkadasların yorumlarını okudumda sacmalık ustune sacmalık. odtu veya itü diye tutturmuslar we baska bısı demıyolar. bu bolum makıne we elektrık bolumlerının karısımından olusuyo.hem elektrık hem makıne muhendıslıgınde gorulen dersler war. ki bazı universitelerdeki enerjı sistemlerine giren profesrlerde dallarında cok ıyı yerlere gelmıs profesorler we hepsıde turkıyenın en ıyı okullarında prof luk yapmıslardır. 20 yıl itüde elektrık muhendısı profesoru we blum baskanlıgı yapmıs profesor neden pekı enerjı sıstemlerı dersıne giriyo?? makına dersıne 9 eylul profesoru kımya dallarındakı derslere sakarya üni prof giriyo.VE son olarakta senın ewde kullandıgın elektrık ve dogalgazı sana gonderen kısılerde 3 4 yıla enerjı muhendısı olcak ınsanlar...yada daha ıyı bı yasamın ıcın enerjı uretmeye calısan arkadaslar...
  • girmek ısteyen varsada girsin benım fıkrımce gelecekte hersey enerjı bunu unutmayın... Türkıyeye 10 larca termık santralı kuruluyo.fabrıkalar acılıyo barajlar kuruluyo.bunların hıc bırı enerjı muhendısı olmadan acılmayacak.
  • Okü mezunuyum enerji sist müh. Bölüm tamamen senin elinde olan bişey. Vezirde olabilirsin rezil de. Biz ilk mezunuz. Sıradan bi vatandaşa sorarsan geleceğin mesleği cevabı fixtir. Ama tabiki bilgisi olmadığı için böyle der. Enver kanunu ile desteklenmesi gereken bir bölümdür fakat bu kanın eerji kimlik belgelerini her mühendislik dalına nerdeyse bedavaya verdiği için enerji yöneticisi sayısı çoktur. Gönül isterdi ki biz enerji yöneticisi olalım. Fakat ülkemiz böyledir bizim. Ayrıca işlediğimiz dersler tamamen enerji kimlik belgesi kursundaki derslerin 14 hafaya yayılmış haliysi. (Branş dersleri dışında). Sana tavsiyem makine inşaat seçmen elektrikle ilgin varaa seç. Bu bölümü inşaat makine ve az da elektriğin bir araya gelmesiyle oluştuğunu bilmelisin. Çağ verimlilik çağı. Akıllı olursan para çok. Ama osmaniyeyi sakın yazma. Rektör iyidir bölümdeki hocaların çoğu iyidir ama feci berbat 1-2 hocada vardır. Ayrıca adamların egosunu doldurman gerekir tabi bunu senin yerir yapıcak başkaları yoksa...

Gazi teknoloji fakültesi diye biliyorum onu iyi araştır. Zevkli bir bölümdür. Aman efendim rüzgar tübini yapıcam ben barajlar kurucam kafasındaysan olmaz. Normal bir mühendis olcaksın 1,5 bin maaşla işe girip her sıradan mührndis gibi yükselmeyi bekliyceksin.

Ekstra sorun olursa ekstra ücrete tabidir. Sonuçta aç bir mezunum :)) Teşekkürler.

• Ben meslek lisesi cikisliyim ve gazide enerji sistemleri mtok geliyor.burayi dusunuyorum ve ilk tercihimde burasi.sizce pisman olur muyum?gazili arkadas bana burayi tavsiye eder mi?ve malum soru mezun olduktan sonra direkt devlette calismak istiyorum.kadro olur mu yoksa issiz issiz muhendis olarak dolasir miyim.lutfen yardim edin degistireyim mi tercihimi?
  • Bende devletteki kadrolarını arastırdım.Bu sene kpss de 4900 lerde bir kadro belirlemiş Enerji ve Tabii kaynaklar bakanlığı sadece 9 kisi basvurmus alimlari 2 sene sonraki kpssye ertelemiş die duydum-okudum.Benim de sıralama gazi enerji sistemlerini tutuyor. İlk tercihim Gazi EEM MTOK 2 tercihim ise Gazi ESM MTOK zaten kendini geliştirecek arkadaşlar bu konuyla ilgili olan arkadaslar ESM yede gitse gerek çift anadal yada yandal olanakları ile veya okuldan sonra yüksek lisansda uzmnalaşmak istedikleri bölümlerde uzmanlaşabilir.
  • Bende dsüşünüyorym kocaeli 64 binle almıs bnm lys 65 bin tutar inş
  • quote:

Orijinalden alıntı: wertsert

Bende devletteki kadrolarını arastırdım.Bu sene kpss de 4900 lerde bir kadro belirlemiş Enerji ve Tabii kaynaklar bakanlığı sadece 9 kisi basvurmus alimlari 2 sene sonraki kpssye ertelemiş die duydum-okudum.Benim de sıralama gazi enerji sistemlerini tutuyor. İlk tercihim Gazi EEM MTOK 2 tercihim ise Gazi ESM MTOK zaten kendini geliştirecek arkadaşlar bu konuyla ilgili olan arkadaslar ESM yede gitse gerek çift anadal yada yandal olanakları ile veya okuldan sonra yüksek lisansda uzmnalaşmak istedikleri bölümlerde uzmanlaşabilir.

ben 4900 kişi alcakmış diye bişey bulamadım yha öle bişey varmı merak ettim :)
  • Allah askina bir yardimsever cikip da su bolumu akilda soru isareti kalmadan anlatabilir mi.
    Nedir ne degildir.
    Hazirliktan sonra sinavi gecemeyince o sinavi verene kadar 4 yillik normal egitime gecemio muyuz.
    Gelecegi var mi kpssde 4900 nerde yazio.kaynak var mi.
    Dersleri zor mu.
    Okumaya deger bi bolum mu.
    Lutfen biri detayli anlatsin hayatimiza yon verecek bir adim aticaz cunku.sectigimiz bolumu bilelim ona gore karar verelim

• beneoushtatic B kullanıcısına yanıt
    bu arkadası tanıyorum doğru seyler yazmıs beraber mezun olduk rüzgar alanında okula hibe ettiği calısmasıda var :))

her neyse iş konusunda kısa vadede sıkıntı çeke bilirsiniz ama uzun vadede yani 5-10 yıl içinde enerji sistemleri mühendisinde bir parlama olacağını düşünüyorum. ki zaten bu yıl yazsan 5 yıl sonra mezun olacaksın senden önceki mezunlar sana yol gösterecektir.

ekstra sorun oursa arkadas ücrete tabi demiş ne istiyosa yarısına cevaplaya bilirim . bizde açızz :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: milazi

Allah askina bir yardimsever cikip da su bolumu akilda soru isareti kalmadan anlatabilir mi.
    Nedir ne degildir.
    Hazirliktan sonra sinavi gecemeyince o sinavi verene kadar 4 yillik normal egitime gecemio muyuz.
    Gelecegi var mi kpssde 4900 nerde yazio.kaynak var mi.
    Dersleri zor mu.
    Okumaya deger bi bolum mu.
    Lutfen biri detayli anlatsin hayatimiza yon verecek bir adim aticaz cunku.sectigimiz bolumu bilelim ona gore karar verelim

Şu an bu bölümün yaptıgı yapacağı bütün işleri-işlemleri makina mühendisleri aktif bir biçimde yapıyor. Derslerine bakarsan makina mühendisliğinden fırlamış bir bölüm oldugunu görürsün. Termdinamik ağırlıklı. Yakma sistemleri ısı geçişleri işleniyor sürekli. Bunlar makina mühendisliğinin temel dersleri. Bölümün elektrikle uzakdan yakından ilgisi yok. Sadece elektrik enerjisini taşımaya yönelik dersleri var. Onuda işinin ehli elektrik mühendisleri yapıyor zaten. Rüzgar tribünü felan yapma işi hikaye. Makine mühendisi elektrik-elektronik mühendisi olmadan zaten o tribünü yapmayı bırak gövdesini ve motorunu dahi tasarlayamazsın. Anca gider başka ülkelerden alır kurarsın. Hali hazırda çalışacakları bir sektör yok. Devlet kadro ile kapı açsa bile özelde iş yapamazlar.. Bu dal ile alakalı özel şirketler, zaten bu dersleri ve daha bir çok alanda dersi gören makine mühendisi dururken enerji sistemlerini kolay kolay tercih etmez. Tercih etmesi için de iyi bir okuldan donanımlı bir şekilde mezun olması gerekir kişinin. Ha, O bölümü okuyanlara sorarsan iyi diyecektir tabiki. Ama objektif olmak gerekli.

Makinayı yeni açılan bölümlerle 3 e bölmeye çalışıyorlar:
    Enerji sistemleri
    İmalat mühendisliği
    Otomotiv mühendisliği

Bu bölümde onlardan biri.

Kimseye muhalefet olmak için yazmadım. Yanlış anlaşılmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mc_Leopard -- 16 Temmuz 2013; 15:35:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: zztrk

Enerji Sistemleri Mühendisliği mezunu olanlar nerelerde çalışabilirler, iş sıkıntısı olur mu maaşı ne durumdadır hem bölümdeki arkadaşlar hemde bilgisi olan arkadaşlar yardimci olurlarsa sevinirim

bilişim sistemleri mühendisliğini bilen var mı?mezunların maaşları?
  • quote:

Orijinalden alıntı: moon5ce

quote:

Orijinalden alıntı: zztrk

Enerji Sistemleri Mühendisliği mezunu olanlar nerelerde çalışabilirler, iş sıkıntısı olur mu maaşı ne durumdadır hem bölümdeki arkadaşlar hemde bilgisi olan arkadaşlar yardimci olurlarsa sevinirim

bilişim sistemleri mühendisliğini bilen var mı?mezunların maaşları?

1 yıl önce bende sizin gibi tercih sırasında araştırıyordum. Şuanda bilgisayar mühendisligi bölümündeyim hazirlik bitti 1.sınıfa başlıcaz inşallah. Enerji sistemleri müh. sorarsaniz erciyes üniversitesindeyim okuyan arkadaşlar var gelecek için umutlular ama özel sektörde ne iş yapabilirler ki ypatıklari işleri zaten makine/elektrikciler yapıyor diye biliyorum. Karar sizin bölümü okuyan birisini bulun bence burdaki kimseden saglıklı bilgi çıkmaz bölümü okuyup mezun olmadan neyin ne oldugunu anlamak zor.

Bilişim müh. gelince aslında pek bilgim yok vakıf ünilerinde var diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: caredrogba

bu arkadası tanıyorum doğru seyler yazmıs beraber mezun olduk rüzgar alanında okula hibe ettiği calısmasıda var :))

her neyse iş konusunda kısa vadede sıkıntı çeke bilirsiniz ama uzun vadede yani 5-10 yıl içinde enerji sistemleri mühendisinde bir parlama olacağını düşünüyorum. ki zaten bu yıl yazsan 5 yıl sonra mezun olacaksın senden önceki mezunlar sana yol gösterecektir.

ekstra sorun oursa arkadas ücrete tabi demiş ne istiyosa yarısına cevaplaya bilirim . bizde açızz :))

Abi hemen yarı yarıyada kırım yapılmaz ki :)

• Anlattiklarin icin cok cok tesekkurler.bilgi sahibi oldum biraz sayende.peki son bi soru.elinde iKi secenek olsa bunu mu yazardin kamu mu okurdun.kamuyu da istiorum cunku kaymakamlik denemek icin.yorum yaparsn sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: milazi

Anlattiklarin icin cok cok tesekkurler.bilgi sahibi oldum biraz sayende.peki son bi soru.elinde iKi secenek olsa bunu mu yazardin kamu mu okurdun.kamuyu da istiorum cunku kaymakamlik denemek icin.yorum yaparsn sevinirim

Ondada kpss derdi var işte. gazi muzunu kuzenim kamu okudu 2 senedir kpss için ugraşıyor.
    mf 4 puanın kaç
  • 253 167binlerdeyim.bide şey dicem.bende olumsuz dusunuorum enerji sist. İle fakat diolar ki ihtiyaç olmasa nie acilmis bu bölüm.ihtiyaç var ki açılmış diolar.sen ne dersin bu konuda.benim kamu
    Demem en azindan kpssyi calisir yaparsan issiz kalmazsin die dusunuorum.

• İhtiyaç oldugu için değil temel mühendislikleri bölüp branşlaştırmak için açıyorlar.

Süleyman demirel üniversitesi Enerji sistemleri mühendisliği yrd doc. Ahmet Özsoy der ki :

""Enerji sistemleri mühendisliği Türkiye için çok yeni bir bölüm. Enerji sistemleri mühendisliği, Makine mühendisliğinin bir bölümünü (kısmını) kapsar. Makine mühendisliği; tasarım, imalat, enerji ve otomotiv alanlarını kapsar. Enerji sistemleri mühendisliği de ısı enerji sistemleri konusunda eğitim verir (Ancak doğrudan elektrik alanı ile bir ilişkisi yoktur). Yani Makine Mühendisliği genel bir mühendislik alanıdır. Enerji sistemleri ise bir branş/alan mühendisliğidir.(Makine Mühendisliği; Enerji sistemleri müh, İmalat müh, Otomotiv müh, ve Malzeme mühendisliklerinin tamamını kapsar) Bir başka ifade ile makine mühendisliği tıptaki genel dahiliyedir. Enerji müh. ise dahiliyenin (iç hastalıkları) bir alt birimi olan gastroentoloji (mide hastalıkları ile ilgili birim) alanıdır.

Enerji Sistemleri mühendisliği Türkiye’de yeni bir Müh Alanıdır. Bu nedenle ilk mezunlarda kendilerini henüz ispatlamadıkları için iş bulmada sıkıntı olması (en azından bir süre) muhtemeldir. Çünkü herkes Makine mühendisliğini bilmekte ama Enerji Sistemleri mühendisliğini tanımamaktadırlar. Ama ileriki yıllarda branş/alan mühendisliğinin daha çok önem kazanacağını bekliyoruz. İlerisi açık bir bölüm ve enerjiye olan ilgi insanla birlikte devam edeceğine göre bu mühendislik ileride daha fazla önem kazanacak. Ama branş mühendislikler henüz Türkiyede yeni. """

Fakat bana göre objektif olmak gerekli, bölümün durumu vahim.

Saygılar..

Edit: Ahmet özsoy hocama 6-7 ay önce bizzat kendim sormuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mc_Leopard -- 17 Temmuz 2013; 2:48:57 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.