Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (829. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
31.281
Cevap
907
Favori
3.046.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 827828829830831
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ya arkadaşlar gerçekten bilgili arkadaşların ongorulerine ihtiyaç var ,şimdi ben ilk evimi alıyorum başımı sokabilecegim bir ev yani ,şu an lojmanda oturuyorum ve 30 bin peşinat vererek topraktan bir eve girdik yer Hatay dubleks deniz manzaralı bir ev ve fiyat 175 bin TL,evin parası inşaat bitiminde kredi çekilerek ödenecek ve anahtar teslime şu an 3 ay kaldı .

Tabi yazın sözleşme imzaladigim gün 0.86 olan faiz bugün 1.16 ya yükselmiş durumda yani 30 puanlık bir artış söz konusu ne yapacagiz bilmiyorum.Haydi ben nispeten ucuz bir yerde yaşıyorum ve gözünü karartip bir eve yazildim gerekirse ekmek zeytin yerim ama hayalini kurduğum gibi bir evim olsun derdindeyim ,burada şu var İzmir ,Bursa ,Ankara ,İstanbul gibi konut fiyatlarının yüksek olduğu yerlerde inşaat sektörü durur tamamen.

Bu faiz oranları çok sürdürülebilir gelmiyor bana çünkü sektör durur böyle giderse ve inşaat ülkenin bel kemiği ,ülke adeta yeniden inşaa ediliyor ama faizler uçmuş durumda ,emlakçılar ve müteahhitlerle sürekli görüşme halindeyiz satışlar azaldı diyor hepsi .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

quote:

Orijinalden alıntı: mc33

Hocam bu işten anlıyorsunuz herhalde.
    Henüz 1. Taksidini yatırdığım 100000 liralık 10 yıllığına çekilmiş ev kredim var.
    2. Taksidi ödemeden 75000lira elime nakit geçme olasılığı doğdu.Krediyi 1.15 ten çekmiştim.
    Bu para elime geçerse kalanı tüketici çekip krediyi kapatmam mı mantıklı.Yoksa ev kredisi üzerinden yapılandırmam mı.

Hocam merhaba,

1,15 oran muhtemelen ziraatten kredi çektiniz.
    taksit tablonuzda ana para kısmı olması lazım. Orada kaçıncı taksitte iseniz o satırda yazan tutar sizin kalan anapara borcunuz oluyor. Erken kapama, ara ödeme yaparsanız 36 ay ve üzerinde taksit kaldıysa % 2 daha kısa taksit kaldıysa % 1 erken kapama cezası vermeniz gerekiyor.

Sizin durum için 1. taksit satırında 99.609 tl yazması lazım.
    75000 / 1,02 = 73,529 TL kadar ana paranızdan düşer. Kalan kısım sizin ödeme yaptığınız tutarın % 2 lik ceza kısmı oluyor.
    Bu durumda kalan borcunuzun ana para kısmı : yaklaşık olarak 26.100 tl. Yaklaşık diyorum, çünkü ara ödeme yaptığınız gün ile son taksidi ödediğiniz gün arasında ki faizi ödersiniz. Yani şöyle diyelim sizin 1. taksit gününüz 10 şubat olsun. Bugün 17 şubat ve 2. taksit satırında yazan faizin 7 günlük tutarı sizden alınır.

Size tavsiyem konut kredinize bu şekilde ara ödeme yaparak kalan 26 binlik kısmı konut kredisi olarak devam ettirmeniz. Bu kalan tutar tahminim 20 takside denk gelecektir. Tüketici kredisi oranları 1.37 den başladığı için ucuza aldığınız parayı pahalıya alıp tekrar borçlanmak mantıksız.

needacar , shevchenko320 ,amanhem Teşekkürler zaman ayırdığınız için.
    Yapı krediden çekmiştim. %3 ceza yanılmıyorsam.Sonuçta Bu mecburen ödenecek.
    1300 e yakın masraf almışlardı.Eğer yapılandırırken büyük bir masraf çıkmazsa yani expertiz ,ipotek , konut sigortası sonuçta kesildi sadece dosya masrafı yüklü gelmezse tüketicinin hayat sigorta ve masrafıyla karşılaştırıp konuta devam ederim.
    Yoksa daskdır ev sigortasıdır o da dert.Herhalde tüketiciye dönerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: quatrros

Ya arkadaşlar gerçekten bilgili arkadaşların ongorulerine ihtiyaç var ,şimdi ben ilk evimi alıyorum başımı sokabilecegim bir ev yani ,şu an lojmanda oturuyorum ve 30 bin peşinat vererek topraktan bir eve girdik yer Hatay dubleks deniz manzaralı bir ev ve fiyat 175 bin TL,evin parası inşaat bitiminde kredi çekilerek ödenecek ve anahtar teslime şu an 3 ay kaldı .

Tabi yazın sözleşme imzaladigim gün 0.86 olan faiz bugün 1.16 ya yükselmiş durumda yani 30 puanlık bir artış söz konusu ne yapacagiz bilmiyorum.Haydi ben nispeten ucuz bir yerde yaşıyorum ve gözünü karartip bir eve yazildim gerekirse ekmek zeytin yerim ama hayalini kurduğum gibi bir evim olsun derdindeyim ,burada şu var İzmir ,Bursa ,Ankara ,İstanbul gibi konut fiyatlarının yüksek olduğu yerlerde inşaat sektörü durur tamamen.

Bu faiz oranları çok sürdürülebilir gelmiyor bana çünkü sektör durur böyle giderse ve inşaat ülkenin bel kemiği ,ülke adeta yeniden inşaa ediliyor ama faizler uçmuş durumda ,emlakçılar ve müteahhitlerle sürekli görüşme halindeyiz satışlar azaldı diyor hepsi .

Hocam günü geldiğinde oran neyse mecburen kullanacaksın.Oranlar yüksek evet ama hiçbirşey yerinde durmuyor.Seneye aynı evi almaya gitsen mütehatin ilk diyeceği demir ,çimento şu oldu bu oldu.Sonuçta o gün o evi sana yapanda zararda.Çünkü onun maliyetide yükseldi.
    Ocaktan önceki vergiler abonelik işlemleri bile değişti.
    Diyeceğim alan herzaman karlıdır.Yeterki sağlam iş olsun.Aldıktan sonra masraf çıkarmasın.Arada evi görmeye gidip bakın.
    Benim aldığım evin dolaplarında sorun çıktı mesela hala bekliyorum kapaklar yeniden yapılacak.
    Evi aldıktan sonra zor ulaşırsın ağırdan alırlar.
    Şunu yapabilirsiniz mesela daha sonra yapılandırma cezası düşük bir bankadan kredi kullanıp gerekli koşullar oluştuğunda yapılandırabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mc33 -- 18 Şubat 2018; 1:1:46 >

• mc33 M kullanıcısına yanıt
    Tüketici kredisin de faizin vergisi var %20 konut kredisinde yok. Aynı oranla kullanılsa dahi konut kredisi ödenen faiz açısından %20 avantajlı.

• mc33 M kullanıcısına yanıt
    Alan nasıl her zaman karlı 1 senedir konut fiyatları artmıyor. Açın sitelere bakın favorilere ekleyin izleyin. Konut en az 1 2 sene para kazandırmaz. Her yer satılık ilanı ile dolu. Aldığınız evi 1 sene sonra aynı fiyata satamazsınız bile. Eğer çok ekstrem gelişmeleri olan bir bölge değilse.

• quote:

Ya arkadaşlar gerçekten bilgili arkadaşların ongorulerine ihtiyaç var ,şimdi ben ilk evimi alıyorum başımı sokabilecegim bir ev yani ,şu an lojmanda oturuyorum ve 30 bin peşinat vererek topraktan bir eve girdik yer Hatay dubleks deniz manzaralı bir ev ve fiyat 175 bin TL,evin parası inşaat bitiminde kredi çekilerek ödenecek ve anahtar teslime şu an 3 ay kaldı .

Konut kredi faizleri yükseldi evet ama bunun sebebi (siyasete girecek ama yazmak zorundayım) hesapsız bir şekilde 2016 sonu 2017 başı esnafa dağıtılan paralardır. Şimdi hükümetimiz esnaf biraz nefes alsın diye KGF vs. diye paraları piyasaya pompaladı, ama malesef bu paralar yerinde harcanmadı. Ne mi yapıldı? Patronlar aldı parayı, altına araba çekti, eşinin adına araba aldı, gitti uygun diye arsa aldı. Neden? Bedava gelen bir para, yatırım yapıp, işçi ile devletin maliyesi, vergi dairesi ile uğraşacağına bahsettiğim şeyleri yapıp kar etme peşine düştüler. Haa burada doğru düzgün yatırım yapanları tenzih ediyorum.

İkinci neden ise bu şekilde dağıtılan paralar bankaların nakit dengesini bozdu. Şuan yanlış hatırlamıyorsam bankaların kredi / mevduat rasyoları % 120 lerin üzerinde. Bunun anlamı şu, 100 tl lik mevduat karşılığında 120 tl lik kredi vermiş banka. Bu bankacılık sektörü için büyük bir risktir. Ufak bir kriz havası estiğinde 100 TL mevduatını yatıran parasını geri isteyecek, bankalar da krediyi uzun vadeli dağıttığı için bankaların batması anlamına gelir bu durum. Peki bu rasyolarını aşırı şekilde bozan bankalar ne mi yaptı? Forumda konuları var, falanca banka faizi % 16 yaptı, şu banka % 15 verdi diye. Haliyle bankalar mevduat yarışına girdi. Parası olan yine kazandı tabi burada. Olan kredi çeken, çekmek zorunda kalan sizin bizim gibi garibana oldu her zaman ki gibi.

Şuan piyasanın ortalama faizi % 14 lerde. Banka % 14 le topladığı parayı, 14/12 =1,16 gibi bir orandan maliyetli bir parayı haliyle tüketici kredisinde % 1,50 konutta ise 1,20 ler civarından satması gerek ki bu maliyeti kara çevirebilsin. Başka türlü ticaretin mantığına aykırı.

Peki çözüm: Çözüm piyasayı düzenleyen hükümetin ticareti rahatlatacak kararlar alması gerek. Vergi yükü azaltılmalı. Toplum tasarrufa yönlendirilmeli, herşeyi çek kredi al evi-arabayı değil, biriktir ala alıştırılmalı. Tabi bunun olması için reel enflasyonun % 2-3 lere düşmesi lazım. Aksi halde şuan Tüik % 10-11 olarak açıkladığı enflasyon oranları devam ederse kimse birikim yapmaz, neden yapsın ki geçen sene 100 tl ile aldığı şeyi bu sene 115 tl vererek alması gerek, yada tersi geçen sene ki 100 tl sinin alım gücü bu sene 85 tl gibi bir rakama tekabül ediyor. Bu şartlarda kimse birikim yapmaz, faiz maliyetine katlanıp kredi ile bugün ihtiyacını giderir. Yani kısaca faizlerin düşmesi için enflasyonun düşmesini sağlayacak adımlar atılmalı. Ben faizi hastalık sonucu yükselen ateşe benzetirim, hastalığı ise enflasyona. Bir kişi durup dururken ateşi yükselmez, hasta ise ateşi yükselir.Ekonomide de eğer piyasa hasta (faiz yükselir) ise ateşi (enflasyon ) yükselir. İşin özeti bu, bizim hastalığa ilaç bulmamız gerek, yani ateşi düşürmek gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: ersin07

Alan nasıl her zaman karlı 1 senedir konut fiyatları artmıyor. Açın sitelere bakın favorilere ekleyin izleyin. Konut en az 1 2 sene para kazandırmaz. Her yer satılık ilanı ile dolu. Aldığınız evi 1 sene sonra aynı fiyata satamazsınız bile. Eğer çok ekstrem gelişmeleri olan bir bölge değilse.

Aynı fikirdeyim. Takip ettiğim 4-5 ilan var geçen sene mayıstan beri daireler aynı fiyat olduğu gibi satıcı ara ara indirimli fiyattan çıkıp tekrar eski haline getiriyor. Satamıyorlar yani. Listedeki dairelerin hemen çoğu 1 senedir aynı. Yalnız çok uygun fiyatlı ve güzrl yerdekiler satılıyor, gerisi traş. Burada daire kiranın 350 - 400katı olmuş, neden daire alsınki millet

• amanhem kullanıcısına yanıt
    Üstad teşekkürler ama karamsar bir tablo cizdiniz sanki hiç mi ışık yok yani ?yanlış anlamayın ben zaten anlamıyorum bu işlerden ,ben devletimizin güçlü olduğuna inanıyorum kim ne derse desin ,ekonomik anlamda da sağlam temellere sahip olduğunu düşünüyorum piyasa şartları balon olamaz mı ?cbaskani faizleri indirin dedikten sonra inebiliyorsa c.baskaninin müdahalesi de haksız değil diyebilir miyiz

• ersin07 E kullanıcısına yanıt
    Hocam ben ekonomiden anlayan biri değilim.Sadece bloomberg tv.. vb yerleri arada izlerim.

Bugüne kadar sayısız kere sorulmuş soru.Ev kazandırır mı?

Ve tv de reklamlarda gördüğünüz o evleri yapanların sağda solda söylediği şey iyi lokasyondaki ev herzaman kazandırır.

Benim görüşüm ise

parasını faize koymaktan başka birşey yapamayana kazandırır.

1. Si eğer aldığın yerin devamı varsa.Yani sağa sola yukarı aşağıya genişleyecek durumu varsa çok beklersin.

Çünkü oralara ev yapılacakta dolacakta değerlenecekte senin evinde değer görecek.

Ama diyelim merkezi semtte evlerin hepsi 20-30 yaşında çarşısı pazarı okulu hepsi orda kazanırsın.Deli gibi kiraya gider.

Aynı yerde 1. Kat daha fazla kazanırsın.Çünkü dükkan fiyatları uçtuğu için millet 1. Kata saldırıyor.

Alırken 5 bin fazla verip aldığım evi aynı cephe 3.katı satandan 45 bin fazlaya sattım.

2. Si bulunduğun yerde imar izni farklıdır gözde biryer omuştur rağbet vardır kazanırsın.

Şuanki evim daha 3 yıl dolmadı 68000 sterline almıştım.

O zaman 3.77 di .şimdi 5 lira oldu ama evi satsam 550 oldu.Yani ticaret yapmıyorsan yapacak fazla mantıklı birşey yok.

Çünkü arsa falan alamazsın elindeki parayla.Bankadanda uzun vade para çekemezsin.

Neden böyle oldu çünkü talep var

Millet istanbuldan,ankaradan izmirden kötü evini bile 400e 600 e satıp bahçeli müstakil ev aldı bedava gibi.Arsa sahipleri 3 sene önce 125 e sattığı arsaya 500 istiyorlar.

Talep olursa böyle oluyor.

Kayınvalidemin evi tekirdağda 5 sene önce 65 veriyorlardı evine ..şimdi 70 veriyorlar.O zaman burda evler 90 dı.şimdi 280 oldu.Diyeceğim bir 5 sene daha beklese 80 verirler evine.

Nerden aldığın çok önemli.

Örnek bodrumda 600e ev alan 3000 e kiraya veriyor.

Ya da sezonda 25bin kazanan var.

Yoksa 250 bin eve ver sadece 1000 lira kira için saçma eğer kendin oturmayacaksan .Ama evin kiradayken birde değer kazanıyor senede 30 ekliyorsa daha ne olsun başka bir işten anlamıyorsan.

• quote:

Orijinalden alıntı: freshwind

quote:

Orijinalden alıntı: ersin07

Aynı fikirdeyim. Takip ettiğim 4-5 ilan var geçen sene mayıstan beri daireler aynı fiyat olduğu gibi satıcı ara ara indirimli fiyattan çıkıp tekrar eski haline getiriyor. Satamıyorlar yani. Listedeki dairelerin hemen çoğu 1 senedir aynı. Yalnız çok uygun fiyatlı ve güzrl yerdekiler satılıyor, gerisi traş. Burada daire kiranın 350 - 400katı olmuş, neden daire alsınki millet

Hocam herşeyin bir değeri var.Fazla istiyordur.

Bende emlakçıya vermiştim evi.Gelen tekliflerden en yükseği ile aramda 50 bin vardı.Fazla istediğimi biliyordjm ama ev doluydu.Ev boşaldı ve istediğimin 50bin altına sattım.Kimse enayi değil.Sattiğınız yerin muadili varsa zatwn hayal.

Burda bir arkadaş evine uçuk bir para istiyordu.Gelen tekliflerde fena değildi.Ver dedim yok dedi.

Kiracısı vardı.Şimdi fiyat düşürdü.Hesap tutmuyorsa almanın anlamı yok

• ersin07 E kullanıcısına yanıt
    Sağol hocam.Durum oluşunca dediğiniz gibi yapıcam.

• quote:

Üstad teşekkürler ama karamsar bir tablo cizdiniz sanki hiç mi ışık yok yani ?yanlış anlamayın ben zaten anlamıyorum bu işlerden ,ben devletimizin güçlü olduğuna inanıyorum kim ne derse desin ,ekonomik anlamda da sağlam temellere sahip olduğunu düşünüyorum piyasa şartları balon olamaz mı ?cbaskani faizleri indirin dedikten sonra inebiliyorsa c.baskaninin müdahalesi de haksız değil diyebilir miyiz

Hocam şimdi ışık hiç mi yok dediniz, tabi ki var. Ama yöneticiler yöneticilik yapmalı, piyasaya şartlarına müdahale etmemeli.

Şimdi cumhurbaşkanımız faizler insin diyor, bunu ben bir önceki mesajımda yazmıştım hasta olan ve ateşi çıkan birine neden hasta oldun diye sormadan ateş düşürücü içsene demeye benzetiyorum. Belki hastanın ateşi başka bir nedenden dolayı çıkmıştır. Yani tedaviye yanlış yerden başlıyoruz.

Faizler indi ama geçici oldu ve önceki mesajımda bahsettiğim gibi inşaat şirketlerine biraz nefes aldırdı, etkisi o kadar oldu. Yani sürdürülebilirlik sağlanamadı. 3-5 inşaat şirketine merhem olsun diye faizleri devlet bankaları indirdi ama paranın maliyeti hep yüksekti ve o verilen krediler her ne kadar banka faiz alıyor olsa da zararına satılan bir para oldu. Çünkü bankalar 0.80-0.86 larda kredi kulla diriden paranın maliyeti % 1 lerde idi. Birde şöyle bir risk doğdu, bunu piyasada çok dillendirmediler, devlet bankaları 2017 yılında verilen 100 liralık konut kredisinin 70-75 lirasını kullandırdı. Yani özel bankalar piyasa normalinde kredi kullandırdı devlet bankaları arada ki 15-20 puanlık zarara yöneticilerin baskısı ile katlandı. Bunu zaten bu sene açıklanacak banka kar rakamlarından görebiliriz. Sadece Mart ayını beklemek gerekiyor.

Peki çözüm : acı bir reçete ama birazcık faizleri yükseltmek gerek. Şimdi faizler yükselince dışardan sıcak para gelecek ve bu paralar ile reel sektöre yatırım kredisi olarak kullandırım yapılması lazım. Yani istihdam yaratacak fabrika, sanayi tesisi vb. yerlere bu gelen yüksek maliyetli para aktarılmalı. Zaten bu yapılırsa birinci yılın sonunda çark dönmeye, kendini ödemeye başlayacaktır. Haliyle piyasaya dönecek olan bu para bolluk yarayacağına faizler düşecek, faiz düştüğü için enflasyon düşecektir.

Devlet bu yatırım yapılan sanayi sektörüne pazar bulmalı, iş adamları ile yurtdışı seyahatleri yapılmalı, bakanlar, başbakanlar hatta cumhurbaşkanımız ön ayak olmalı.

Enflasyonu en fazla yükselten sektörlere müdahale edilmeli. Gıda enflasyonu düşürülmeli. Haberlerde hep izliyoruz tarlada 50 kuruş İstanbul Ankara izmirde 3-4 lira diye. Bunu engelleyici tedbirler alınırsa zaten enflasyon otomatik olarak 2 puan düşer.

Tarım desteklenmeli. Ama tarlası olan ama şehirde başka işlerle uğraşana destek vermemeli. Tarlayı gerçekten işletene verilecek bu destek. Adam şehirde ticaret yapıyor, adına tarlası var, devletten mazot parası alıyor, neymiş adına şu kadar dönüm tarla varmış. Esas tarlanın zahmetine çeken avucunu yalıyor. Bunun önüne geçilmeli. Tarımdaki problem çözülmezse gıda enflasyonu herzaman kanayan yaramız olarak kalacaktır.

İnşaat sektörü gibi ölü ve geçici refah yaşatan sektörlere destek yavaş yavaş çekilmeli. Gerçek anlamda sanayi ve sanayici desteklenmeli.

Üniversitelerde ki teknoloji merkezleri gerçek anlamda teknoloji üreten merkezler haline çevirilmeli.

• quote:

quote:

Hocam şimdi ışık hiç mi yok dediniz, tabi ki var. Ama yöneticiler yöneticilik yapmalı, piyasaya şartlarına müdahale etmemeli.

Şimdi cumhurbaşkanımız faizler insin diyor, bunu ben bir önceki mesajımda yazmıştım hasta olan ve ateşi çıkan birine neden hasta oldun diye sormadan ateş düşürücü içsene demeye benzetiyorum. Belki hastanın ateşi başka bir nedenden dolayı çıkmıştır. Yani tedaviye yanlış yerden başlıyoruz.

Faizler indi ama geçici oldu ve önceki mesajımda bahsettiğim gibi inşaat şirketlerine biraz nefes aldırdı, etkisi o kadar oldu. Yani sürdürülebilirlik sağlanamadı. 3-5 inşaat şirketine merhem olsun diye faizleri devlet bankaları indirdi ama paranın maliyeti hep yüksekti ve o verilen krediler her ne kadar banka faiz alıyor olsa da zararına satılan bir para oldu. Çünkü bankalar 0.80-0.86 larda kredi kulla diriden paranın maliyeti % 1 lerde idi. Birde şöyle bir risk doğdu, bunu piyasada çok dillendirmediler, devlet bankaları 2017 yılında verilen 100 liralık konut kredisinin 70-75 lirasını kullandırdı. Yani özel bankalar piyasa normalinde kredi kullandırdı devlet bankaları arada ki 15-20 puanlık zarara yöneticilerin baskısı ile katlandı. Bunu zaten bu sene açıklanacak banka kar rakamlarından görebiliriz. Sadece Mart ayını beklemek gerekiyor.

Peki çözüm : acı bir reçete ama birazcık faizleri yükseltmek gerek. Şimdi faizler yükselince dışardan sıcak para gelecek ve bu paralar ile reel sektöre yatırım kredisi olarak kullandırım yapılması lazım. Yani istihdam yaratacak fabrika, sanayi tesisi vb. yerlere bu gelen yüksek maliyetli para aktarılmalı. Zaten bu yapılırsa birinci yılın sonunda çark dönmeye, kendini ödemeye başlayacaktır. Haliyle piyasaya dönecek olan bu para bolluk yarayacağına faizler düşecek, faiz düştüğü için enflasyon düşecektir.

Devlet bu yatırım yapılan sanayi sektörüne pazar bulmalı, iş adamları ile yurtdışı seyahatleri yapılmalı, bakanlar, başbakanlar hatta cumhurbaşkanımız ön ayak olmalı.

Enflasyonu en fazla yükselten sektörlere müdahale edilmeli. Gıda enflasyonu düşürülmeli. Haberlerde hep izliyoruz tarlada 50 kuruş İstanbul Ankara izmirde 3-4 lira diye. Bunu engelleyici tedbirler alınırsa zaten enflasyon otomatik olarak 2 puan düşer.

Tarım desteklenmeli. Ama tarlası olan ama şehirde başka işlerle uğraşana destek vermemeli. Tarlayı gerçekten işletene verilecek bu destek. Adam şehirde ticaret yapıyor, adına tarlası var, devletten mazot parası alıyor, neymiş adına şu kadar dönüm tarla varmış. Esas tarlanın zahmetine çeken avucunu yalıyor. Bunun önüne geçilmeli. Tarımdaki problem çözülmezse gıda enflasyonu herzaman kanayan yaramız olarak kalacaktır.

İnşaat sektörü gibi ölü ve geçici refah yaşatan sektörlere destek yavaş yavaş çekilmeli. Gerçek anlamda sanayi ve sanayici desteklenmeli.

Üniversitelerde ki teknoloji merkezleri gerçek anlamda teknoloji üreten merkezler haline çevirilmeli.

Bu konuda siyaset yasak !
    Ama siyaset yapmadanda, şucu bucu olmadan da çok güzel yorumlar olabiliyormuş. Şu konuda uzun süredir okuduğum en dolu dolu, en bilgi ve fikir içerikli mesaj sizinki. Tebrik ediyorum. Durumu güzelce açıklamışsınız. Şu söylediğinizinde altını kocaman çiziyorum.

• amanhem kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam çok faydalı oldu.

• quote:

quote:

Konut kredi faizleri yükseldi evet ama bunun sebebi (siyasete girecek ama yazmak zorundayım) hesapsız bir şekilde 2016 sonu 2017 başı esnafa dağıtılan paralardır. Şimdi hükümetimiz esnaf biraz nefes alsın diye KGF vs. diye paraları piyasaya pompaladı, ama malesef bu paralar yerinde harcanmadı. Ne mi yapıldı? Patronlar aldı parayı, altına araba çekti, eşinin adına araba aldı, gitti uygun diye arsa aldı. Neden? Bedava gelen bir para, yatırım yapıp, işçi ile devletin maliyesi, vergi dairesi ile uğraşacağına bahsettiğim şeyleri yapıp kar etme peşine düştüler. Haa burada doğru düzgün yatırım yapanları tenzih ediyorum.

İkinci neden ise bu şekilde dağıtılan paralar bankaların nakit dengesini bozdu. Şuan yanlış hatırlamıyorsam bankaların kredi / mevduat rasyoları % 120 lerin üzerinde. Bunun anlamı şu, 100 tl lik mevduat karşılığında 120 tl lik kredi vermiş banka. Bu bankacılık sektörü için büyük bir risktir. Ufak bir kriz havası estiğinde 100 TL mevduatını yatıran parasını geri isteyecek, bankalar da krediyi uzun vadeli dağıttığı için bankaların batması anlamına gelir bu durum. Peki bu rasyolarını aşırı şekilde bozan bankalar ne mi yaptı? Forumda konuları var, falanca banka faizi % 16 yaptı, şu banka % 15 verdi diye. Haliyle bankalar mevduat yarışına girdi. Parası olan yine kazandı tabi burada. Olan kredi çeken, çekmek zorunda kalan sizin bizim gibi garibana oldu her zaman ki gibi.

Şuan piyasanın ortalama faizi % 14 lerde. Banka % 14 le topladığı parayı, 14/12 =1,16 gibi bir orandan maliyetli bir parayı haliyle tüketici kredisinde % 1,50 konutta ise 1,20 ler civarından satması gerek ki bu maliyeti kara çevirebilsin. Başka türlü ticaretin mantığına aykırı.

Peki çözüm: Çözüm piyasayı düzenleyen hükümetin ticareti rahatlatacak kararlar alması gerek. Vergi yükü azaltılmalı. Toplum tasarrufa yönlendirilmeli, herşeyi çek kredi al evi-arabayı değil, biriktir ala alıştırılmalı. Tabi bunun olması için reel enflasyonun % 2-3 lere düşmesi lazım. Aksi halde şuan Tüik % 10-11 olarak açıkladığı enflasyon oranları devam ederse kimse birikim yapmaz, neden yapsın ki geçen sene 100 tl ile aldığı şeyi bu sene 115 tl vererek alması gerek, yada tersi geçen sene ki 100 tl sinin alım gücü bu sene 85 tl gibi bir rakama tekabül ediyor. Bu şartlarda kimse birikim yapmaz, faiz maliyetine katlanıp kredi ile bugün ihtiyacını giderir. Yani kısaca faizlerin düşmesi için enflasyonun düşmesini sağlayacak adımlar atılmalı. Ben faizi hastalık sonucu yükselen ateşe benzetirim, hastalığı ise enflasyona. Bir kişi durup dururken ateşi yükselmez, hasta ise ateşi yükselir.Ekonomide de eğer piyasa hasta (faiz yükselir) ise ateşi (enflasyon ) yükselir. İşin özeti bu, bizim hastalığa ilaç bulmamız gerek, yani ateşi düşürmek gerek.

Konunun özeti için Teşekkür ler çok açıklayıcı olmuş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar mart ayında faizler ne olur sizce? Beklemeye değer mi? Riske girmeye yani.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Son gunlerde guncel faiz orani alan varmidir?

• Faiz meselesi yavas yavas tekrar gundeme geliyor. Bekleyip gorelim dusus olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

Arkadaşlar mart ayında faizler ne olur sizce? Beklemeye değer mi? Riske girmeye yani.

Düşmez dostum, dolar ve euro kurunun seyrine göre zaten ne olacağını az çok kestirebilirsin.Güncel kur takip et derim.
  • faiz oranlarının düşeceğinden hiç ümidim yok. onun yerine inşaat firmaları kâr'dan kısmayı denese daha iyi olur. bu gidişle ev almak gerçekten zor olacak hatta imkansız. bu gün ulaşımın olmadığı yerlerde bile gerçekten çok yüksek meblağlar isteniyor. bir kriz olacaksa ki bence oluyor bunun en büyük nedeni emlak sektörünün patlaması olacak.
  • 
Sayfa: önceki 827828829830831
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.