Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (828. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
31.291
Cevap
907
Favori
3.047.004
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
66. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 826827828829830
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

100.000 TL kredi çekeceğiz bizde. Ziraat olacak gibi ama bakalım artık. Hayat...

Oran ne acaba? Kac yillik cekiyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: andree03

quote:

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

100.000 TL kredi çekeceğiz bizde. Ziraat olacak gibi ama bakalım artık. Hayat...

Oran ne acaba? Kac yillik cekiyorsunuz?

1.15 oran. 7 ya da 8 yıl olacak. Farklı bir ödeme yöntemi kullanacağım.

1400*12

1500*12

1600*12

4.yıldan itibaren nasıl olacağına karar vermedim. Bir de iş bankasından haber bekliyorum sadece.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: halil_41

Ben de size katılıyorum.

Eylül ekim gibi geçen yıl topraktan satın aldığımız yeni bir eve geçeceğiz.

(Evler 5 yıl önceye göre çok prim yaptı.Dolara vurduğumuz zaman tam tersi bir görüntü var, zarardayız.

Dolar 2012'de 1.8₺ idi.

Evi 112.000₺'e yani 62bin$'a aldık

2018 dolar 3.8₺.

Şimdi 200.000₺ yani yaklaşık 53bin$ ediyor.

62-52=9 bin$ zarar.

9 Bin $;

2018 yılına göre 35₺ ediyor

Yani 35 bin₺ zararda olmuş oluyorum.)

Yüksek ihtimal kredi çekeceğiz.

Ben şuan oturduğumuz evi satıp vadeli hesaba vermek istiyorum .

Sizce aylık 600₺ kira geliri mi yoksa evi satıp vadeliye koymak mı mantıklı?

Hocam evi aldığınız şehir.Ve ordaki değer artışları önemli.Eğer sürekli değer kazanan biryerden ev almamışsanız ya da ev fiyatlarının düşük olduğu fakat kiraların yüksek olduğu biryerde değilse ev bence ölü yatırımdır.
    Ben 7 sene önce bir eve doksan bin para vermiştim.O zaman içinde oturan 500 e oturuyordu.Fakat benim ailem olacaktı ve bu sürede kira almadım.Fakat 25000e yakın faiz bir o kadar tadilat parası harcadık.Neyse evi zarzor yedi sene sonra 220 ye sattk.
    Bence oturduğunu saymazsan küllü zarar.Bugün o evi alan binliraya kiraya verir.Bence kira için alan zarardadır.Ama aynı şehirde bir tanıdığım 138 e ev alıp 800 e kiraya verdi bence iyi bir yatırım,
    Şimdi ben o parayı 280 bine başka şehirden bir eve bağladım ve kiraya versem en fazla bin yüz eder.Ama zarar etmeyeceğimi düşünüyorum sebebi sürekli değer kazanması.Çünkü Üç senede ikiye katlıyor desem yeridir.Sebebi bulunduğum yerde imar ve çevre koruma işleri sıkı.
    Faizede versem ,dövizede bağlasam hepsinden fazla kazanıyor arsa ve daire.
    Bunun analizi iyi yapılmalı.Çünkü ev bakım isteyen masraf çıkaran bir yatırım.Eskisi gibi bir kapı ya da musluk 20 sene dayanmıyor.

• Bugün hepsini gezdim hemen hemen 1,15 oran verdi hepsi 10 yıl için.

• Halkbank 10 yıl 1.16 dan veriyor.maaş müşterisi ve bordrolu çalışana ise 1.12 ye iniyor.250.000 lira için 3000 lira da toplam masraf var.Ben borcu biten evi büyütmek niyetimdeydim fakat 1.12 den kredi çekip ev almak için çılgın olmak gerek...

Fakat ilk evini alacak arkadaşlara tabsiyem,uygun fiyatlı konumu güzel, prim yapacak ev bulursanız kredinin 3 5 puan yüksek olmasına aldırmayıp evi almanız yönünde..

Zira kredi düşsün diye beklersiniz kredi düşer belki ama eve talep artar fiyat uçar..emlak kuş gibidir,görünce indireceksin.fişek pahalı demekk yok😂😂

• quote:

Orijinalden alıntı: fluminense

Halkbank 10 yıl 1.16 dan veriyor.maaş müşterisi ve bordrolu çalışana ise 1.12 ye iniyor.250.000 lira için 3000 lira da toplam masraf var.Ben borcu biten evi büyütmek niyetimdeydim fakat 1.12 den kredi çekip ev almak için çılgın olmak gerek...

Fakat ilk evini alacak arkadaşlara tabsiyem,uygun fiyatlı konumu güzel, prim yapacak ev bulursanız kredinin 3 5 puan yüksek olmasına aldırmayıp evi almanız yönünde..

Zira kredi düşsün diye beklersiniz kredi düşer belki ama eve talep artar fiyat uçar..emlak kuş gibidir,görünce indireceksin.fişek pahalı demekk yok😂😂

Halkbank bana sadece maaş müşterisine 1,12 dedi. Ben maaş müşterisi değilim ama kamu çalışanıyım bana verir mi 1,12 den acaba?

• andree03 kullanıcısına yanıt
    Verir diye düşünüyorum.kamu çalışanı bordrolu çalışan demektir,1 12den kullanabilirsiniz.

• Ben Halkbank'tan çekmiştim 3 yıl önce 0,86 dan merkez şube değildi.

Dün Dask ve hayat sigortası için aradılar. O sırada sohbette öğrendiğim kadarıyla hocam maaş müşterisi hariç herkese 1.16 diyorlar.

Yanlız en son 2016 temmuz ayında bu oranlara ulaştığında c.başkanının bddk ve merkez bankası başkanıyla toplantı yapıp faizlere müdahale ettiğini , yine bu şekilde bir eylem beklediklerini söyledi.
    Nedeni de , bankalarda açıklanan yüksek karlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tembelreis

Ben Halkbank'tan çekmiştim 3 yıl önce 0,86 dan merkez şube değildi.

Dün Dask ve hayat sigortası için aradılar. O sırada sohbette öğrendiğim kadarıyla hocam maaş müşterisi hariç herkese 1.16 diyorlar.

Yanlız en son 2016 temmuz ayında bu oranlara ulaştığında c.başkanının bddk ve merkez bankası başkanıyla toplantı yapıp faizlere müdahale ettiğini , yine bu şekilde bir eylem beklediklerini söyledi.

Aynen dediğiniz gibi bordrolu calisanlara bir ayrıcalık olmadığını söylediler.

• quote:

Orijinalden alıntı: tembelreis

Ben Halkbank'tan çekmiştim 3 yıl önce 0,86 dan merkez şube değildi.

Bankalar yeterince zararına konut kredisi dağıttılar. Artık zor.

• needacar kullanıcısına yanıt
    İşi anlayanlar burada %11.5 la konut kredisi verip %14 %15 ile mevduat toplamak

• Bir işi anlamayan olarak dosya masraflarını pas geçmeniz , inşaat sektörünün kabul etseniz de etmeseniz de şuan piyasayı hareket ettiren tek çark olduğunu İŞİ BİLDİĞİNİZDEN söylememe gerek yoktur.

Bu yüzden konut stokunun artması - satış olmaması piyasadaki tek çarkı da durdurur bu yüzden isterse %20 ile toplasın bağımsız olmayan merkez bankası başkanına ve BDDK ile yapılacak bir toplantıda oranlar aşağı çekilir.

2016 Temmuz döneminde olduğu gibi.Ekonomi konuşmaya gerek yok.Herkes mikro iktisatçıdır.

Hünkarım 'indirin' derse merak etmeyin indirirler.

Durmuş Yılmaz'dan sonra MB bağımsız da değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pemaxs

Arkadaşlar ziraatten kredi çekeli tam bir yıl oldu. dün baktım ek hesabımdan 40 tl hayat sigortası ve 171 tl birdaha hayat sigortası kesintisi yapmış. Bana verdiği odeme planinda 40/50tl hayat sigortasi gözüküyor böyle birşey basina gelen varmi?

Benimde çekeli bir yıl oluyor

0.88

190 K çekmiştim

Aynısı banada oldu ben toplam değil yıllık ödemeyi kabul etmiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ersin07

İşi anlayanlar burada %11.5 la konut kredisi verip %14 %15 ile mevduat toplamak

Aynen. Bu şekilde bankalar kredi verebildin diye kanun değişikliği yaptılar. Banka müdürleri zararına kredi verince sorumlu oluyorlardı. Bu sorumlulukları kaldırıldı. Khk lar sağolsun.

• needacar kullanıcısına yanıt
    Hocam bu işten anlıyorsunuz herhalde.
    Henüz 1. Taksidini yatırdığım 100000 liralık 10 yıllığına çekilmiş ev kredim var.
    2. Taksidi ödemeden 75000lira elime nakit geçme olasılığı doğdu.Krediyi 1.15 ten çekmiştim.
    Bu para elime geçerse kalanı tüketici çekip krediyi kapatmam mı mantıklı.Yoksa ev kredisi üzerinden yapılandırmam mı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RuLazz™

quote:

Orijinalden alıntı: pemaxs

Arkadaşlar ziraatten kredi çekeli tam bir yıl oldu. dün baktım ek hesabımdan 40 tl hayat sigortası ve 171 tl birdaha hayat sigortası kesintisi yapmış. Bana verdiği odeme planinda 40/50tl hayat sigortasi gözüküyor böyle birşey basina gelen varmi?

Benimde çekeli bir yıl oluyor

0.88

190 K çekmiştim

Aynısı banada oldu ben toplam değil yıllık ödemeyi kabul etmiştim.

Hocam ben 57 bin cektim şimdi bir yıl doldu ziraatin benden aldığı ücretler

hayat sigortasi 55

deprem:45

ev sigortası yangin hırsızlık vb. 171 tl

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mc33 M kullanıcısına yanıt
    Bankanız ile gidin konuşun. Erken kapatma cezası ne kadar? Sorun. Konut kredi faizlerinin sizin çekmiş olduğunuz kredinizi yeniden yapılandırmanıza değecek oranlara düşebileceğini pek mümkün görmüyorum. 75000 nakit parayı daha iyi değerlendirme imkanınız yok ise çektiğiniz kredinizin 75000 liralık bölümünü kapatabilirsiniz. Geri kalan 25000 içim tüketici kredisi çekmeyin. Ne Kadar masraf ödediniz kredi için? Bunu da hesaplamaların içine koymanız gerekir.

Şu linkten bir hesap yapabilirsiniz.

https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/h/erken-odeme-cezasi-hesaplama
    Edit: Tabi bunlar sadece görüştür. Araştırın en uygun olan duruma göre aksiyon alın. Tahminim bir çok ticaretle uğraşan insan 75000 tl yi değerlendirmeyi düşünürdü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi needacar -- 17 Şubat 2018; 11:28:7 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mc33

Henüz 1. Taksidini yatırdığım 100000 liralık 10 yıllığına çekilmiş ev kredim var.
    2. Taksidi ödemeden 75000lira elime nakit geçme olasılığı doğdu.Krediyi 1.15 ten çekmiştim.
    Bu para elime geçerse kalanı tüketici çekip krediyi kapatmam mı mantıklı.Yoksa ev kredisi üzerinden yapılandırmam mı.

Balon ödeme yapıp vadenizi ödeme durumunuza göre 24 ay'a düşürün. İhtiyaç kredisiyle ugrasmayin.

• Sistemde 2 tane dask gözüküyor üstüme kayıtlı.
    Sattığım evi dask etmiştim satmadan evvel.
    Yeni aldığım evin de daskı yapıldı.
    Eski sattığım evin daskını iptal edebiliyor muyum?
    Tecrübesi olan var mı arkadaşlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mc33

Hocam merhaba,

1,15 oran muhtemelen ziraatten kredi çektiniz.
    taksit tablonuzda ana para kısmı olması lazım. Orada kaçıncı taksitte iseniz o satırda yazan tutar sizin kalan anapara borcunuz oluyor. Erken kapama, ara ödeme yaparsanız 36 ay ve üzerinde taksit kaldıysa % 2 daha kısa taksit kaldıysa % 1 erken kapama cezası vermeniz gerekiyor.

Sizin durum için 1. taksit satırında 99.609 tl yazması lazım.
    75000 / 1,02 = 73,529 TL kadar ana paranızdan düşer. Kalan kısım sizin ödeme yaptığınız tutarın % 2 lik ceza kısmı oluyor.
    Bu durumda kalan borcunuzun ana para kısmı : yaklaşık olarak 26.100 tl. Yaklaşık diyorum, çünkü ara ödeme yaptığınız gün ile son taksidi ödediğiniz gün arasında ki faizi ödersiniz. Yani şöyle diyelim sizin 1. taksit gününüz 10 şubat olsun. Bugün 17 şubat ve 2. taksit satırında yazan faizin 7 günlük tutarı sizden alınır.

Size tavsiyem konut kredinize bu şekilde ara ödeme yaparak kalan 26 binlik kısmı konut kredisi olarak devam ettirmeniz. Bu kalan tutar tahminim 20 takside denk gelecektir. Tüketici kredisi oranları 1.37 den başladığı için ucuza aldığınız parayı pahalıya alıp tekrar borçlanmak mantıksız.

• 
Sayfa: önceki 826827828829830
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.