Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ririii Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31.292
Cevap
907
Favori
3.047.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
27. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Poyri

Arkadaşlar ara ödeme yapmak istiyorum ama,
    Benim hesabımla :

Toplam 97,909 TL kredim kalmış 116 ay. Ayda 1265 ödüyorum.

Ben dedim ki 17,909 TL ödeme yapayım. 80,000 TL kalıyor.
    Aylık 0,75 faiz oranından = 1265 TL x 86 Ay oluyor ya da 1035 x 116 Ay
    Yani ya taksitlerim azalacak ya da zamanım azalacak!

Yine kaba bir hesap yaparsak :
    116-86 = 30 x 1265 = 37,950 kar ediyorum. - 17,909 bankaya ödedim = 20.000 TL civarı kar oluyor.
    Diğer türlü ise : 1265 - 1035 = 230 Tl aylık kar , 230 x 116 = 26,680 Tl - 17,909 bankaya ödedim = 8771 TL civarı kar oluyor.

YANİ BENİM HESABIMA GÖRE ZAMANI KISALTIRSANIZ DAHA ÇOK KARA GEÇİYORSUNUZ.
    AYLIK TAKSİDİ DÜŞÜRÜRSENİZ YİNE KAR EDİYORSUNUZ AMA O KADAR FAZLA DEĞİL.
    YAPTIĞIM HESAP DOĞRUMUDUR ARKADAŞLAR BİR YANLIŞ YAPIYORMUYUM?
    BANKAYA UGRADIM AMA İSTEDİĞİM CEVABI ALAMADIM ONLAR DA BAKA KALDI ARA ÖDEME FALAN DEYİNCE.

hesabına göre kredı revızede senden banka %2 ceza kesmiyor sanırım eklememişsin?
    faizlerin uzun vadede aynı seviyede kalacağını ve düşmeyeceğini varsayarsak tabiiki senin hesabın daha avantajlı

• ben de konut kredisi çekmeyi düşünüyorum.35.000 tl civarı.120 ay.en uygun kredi hangi bankada acaba?bilgili arkadaşlardan bilgi alabilir miyim??
  • quote:

Orijinalden alıntı: huzyin67

ben de konut kredisi çekmeyi düşünüyorum.35.000 tl civarı.120 ay.en uygun kredi hangi bankada acaba?bilgili arkadaşlardan bilgi alabilir miyim??

en uygun kredi bence hsbc'de. dosya masrafıda almıyorlar.oranlar ıcın sıtesıne bak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri

Arkadaşlar ara ödeme yapmak istiyorum ama,
    Benim hesabımla :

Toplam 97,909 TL kredim kalmış 116 ay. Ayda 1265 ödüyorum.

Ben dedim ki 17,909 TL ödeme yapayım. 80,000 TL kalıyor.
    Aylık 0,75 faiz oranından = 1265 TL x 86 Ay oluyor ya da 1035 x 116 Ay
    Yani ya taksitlerim azalacak ya da zamanım azalacak!

Yine kaba bir hesap yaparsak :
    116-86 = 30 x 1265 = 37,950 kar ediyorum. - 17,909 bankaya ödedim = 20.000 TL civarı kar oluyor.
    Diğer türlü ise : 1265 - 1035 = 230 Tl aylık kar , 230 x 116 = 26,680 Tl - 17,909 bankaya ödedim = 8771 TL civarı kar oluyor.

YANİ BENİM HESABIMA GÖRE ZAMANI KISALTIRSANIZ DAHA ÇOK KARA GEÇİYORSUNUZ.
    AYLIK TAKSİDİ DÜŞÜRÜRSENİZ YİNE KAR EDİYORSUNUZ AMA O KADAR FAZLA DEĞİL.
    YAPTIĞIM HESAP DOĞRUMUDUR ARKADAŞLAR BİR YANLIŞ YAPIYORMUYUM?
    BANKAYA UGRADIM AMA İSTEDİĞİM CEVABI ALAMADIM ONLAR DA BAKA KALDI ARA ÖDEME FALAN DEYİNCE.

Merhaba bunun çok çok basit bir hesabı var.Bilmeyenlerde aydınlanmış olsun.Erken kapama ne kadar erken yıllarda yapılırsa o kadar faiz yükümlülüğünden kurtulmuş olursunuz sene ilerledikçe bankanın sizden alacağı faizde azaldığı için yükümlülükten kurtulacağınız faizde o oranda azalacaktır.Ne kadar geciktirirseniz de atı alan üsküdarı geçmiş olduğu için fazla bir karınız olmaz.Halbuki ilk senelerde kapatacağınız her kapama altın değerindedir.
    Sizin örnekten yola koyulalım.
    Normalde 100.000.-TL kredi kullanmışınız ve 1.265*120=151.800 Ödeme yükümlülüğünüz var.Şu anki faiziniz yaklaşık 51.800.-TL gözüküyor.
    Bu güne kadar 750+746,12+742,21=2.238,33 FAİZ 516,75+520,63+524,53=1.561,91.-TL Anapara kapaması yapmışınız yani kalan ana para borcunuz 98.438,09.-TL'dir.(Ne kadar ana para ne kadar faiz ödediğinizihttp://www.garantimortgage.com/HesaplamaAraclari.aspx adresinden öğrenebilirsiniz.)
    Erken kapama yapıldığında kapatılan ana paranın %2 si kadar ceza ödenir yani
    17.909*1,02=18.267,18
    18.267,18-17.909=358,18.-TL ceza ödersiniz.
    98.438,09-17.909(Kapatılan tutar)=80.529,09.-TL
    ŞİMDİ OLAYIN ÖZÜ ŞU :Kredi kapaması yaptığınızda kapama tutarı ana paradan düşer ve kalan tutar ile sanki aynı oranla yeniden kredi kullanıyormuşunuz gibi düşüneceksiniz.Daha az kredi kullanıyormuş gibi olduğunuz içinde büyük bir faiz silinecektir.
    Kalan vade:117 Kullanılacak Kredi:80.529,09 Faiz oranı:0,75 Kalan YIL:9,75 yıl (3 ayı ödediğiniz için)
    http://www.kredipazari.com/konut-kredisi-mortgage-hesaplama.html adresine giriyoruz.Verilerimizi giriyoruz ve Ödeyeceğiniz faizin 40.717.-TL'ye düştüğünü(2.238,33.-TL önce ödemiştiniz 358,18.-TL de erken kapama cezasını eklersek toplamda 43.313,51.-TL faiz ödersiniz.Halbuki erken kapama yapmasaydınız 51.800.-TL ödeyecektiniz o halde KARINIZ 8.486,49.-TL olacaktır ve Taksit tutarınızın 1.036.-TL'ye düşecektir.İster taksit tutarınızı düşürebilir istersenizde 8.486,49.-TL kadarlık ödeme vadenizi kısaltabilirsiniz yani 8.486,49/1.265=6,71 (Yaklaşık 7 AY) erken ödemeniz biter ve 120 aylık krediyi 113 aya düşürmüş olursunuz.
    Bu mantıkla ilk senelerde ne kadar çok erken kapama yaparsanız o kadar yüksek oranda faiziniz silinecektir.Kişi eğer gelirinin düşeceğinden yada işini kaybedeceğinden korkuyorsa kesinlikle taksitleri azaltmalı , gelirinden emin ise ve birikim yapmakta zorlanıyor ise taksitlerini düşürmek yerine vade kısaltma yoluna gitmelidir.(Çünkü taksiti azaldığında birikim yapmak yerine başka harcamalara yönelme ihtimali yüksek olacaktır.
    Eğerki fazla arabaya binmiyorsanız kesinlikle arabanızı satın ve erken kapama yapın çünkü faiz yükümlülüğünüzden kurtulduğunuz için ve benzin bakım gibi bir sürü ekstra maliyetten kurtulduğunuz için biraz sabrederek kurtulduğunuz faiz ile ilerde daha iyi bir araba alabilme şansınıda elde etmiş olacaksınız.Elinizde altınınız var diyelim.Sizce o altını bekletip yükseleceğini beklemekmi daha mantıklı yoksa faizden kurtulduğunuz karı bilip ona göre erken kapama yapmakmı mantıklı?Kimi insan ya altın fırlar giderse diye düşünebilir evet gidebilir ama bu sadece bir olasılık.Erken kapama yapıp ne kadar kar edeceğinizi bilip ona göre kapama yapmak sizin psikolojinizi dahada olumlu yöne çevirebilir.
    Tavsiyem uzun vadeli kredi çekenlerin ellerinde altınları var ise şu aralar fiyat yüksek iken bozdurup faiz yükümlülüğünden kurtulmaları. (Bu sadece benim kişisel düşüncemdir herkezin koşulları ve mantığı farklı olabilir herkeze saygım var.)

Erken kapama cezası ödenilen faize göre çok çok düşük olduğu için mümkün olduğunca ilk senelerde her sene elinize para geçtikçe erken kapama yapmanız faizinizi yarı yarıya düşürebilir.Yıllar geçtikçe erken kapamanın hiç bir mantığı kalmamaktadır çünkü ülkemizde büyük çoğunluk azalan faizli kredi kullanmaktadır.Erken kapama ile ilgili aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamply -- 16 Haziran 2011; 15:49:03 >

• mamply çok açıklayıcı olmuş, teşekkürler.
  • quote:

ben de konut kredisi çekmeyi düşünüyorum.35.000 tl civarı.120 ay.en uygun kredi hangi bankada acaba?bilgili arkadaşlardan bilgi alabilir miyim??

VAKIFBANKTA ORAN ŞUAN;120 AYDA %0,86,TÜM MASRAFLAR DAHİL 1600 TL CİVARI,ORTA YAŞLI MÜŞTERİDE HAYAT SİGORTASINI ZORUNLU TUTMUYORLAR AMA BENCE KESİNLİKLE YAPTIRILMALI

AYRICA İLKSAN,POLSAN,KAMU PERSONELİ,OYAK PERSONELLERİNE AYRI AYRI ANLAŞMALI KREDİLERİ BULUNMAKTA(DOSYA MASRAFI VE ORAN AVANTAJLARI)
  • arkadaşlar evin değerinin tamamına kredi kullanmak istiyorum fakat %75 olayı varmış yanılmıyorsam, bunun herhangi birşekilde üstesinden gelmek mümkün oluyo mu? örneğin kalan tutarın tüketici kredisi olarak çekilmesi gibi, (kendim konut kredisi, eşim tüketici kredisi çekse mesela) ya da eksper değeri yüksek gösterilemiyo mu ? bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanyumen

quote:

VAKIFBANKTA ORAN ŞUAN;120 AYDA %0,86,TÜM MASRAFLAR DAHİL 1600 TL CİVARI,ORTA YAŞLI MÜŞTERİDE HAYAT SİGORTASINI ZORUNLU TUTMUYORLAR AMA BENCE KESİNLİKLE YAPTIRILMALI

AYRICA İLKSAN,POLSAN,KAMU PERSONELİ,OYAK PERSONELLERİNE AYRI AYRI ANLAŞMALI KREDİLERİ BULUNMAKTA(DOSYA MASRAFI VE ORAN AVANTAJLARI)

kamu personeliyim.ne gibi avantajları olur??
  • quote:

Orijinalden alıntı: borntobewild

arkadaşlar evin değerinin tamamına kredi kullanmak istiyorum fakat %75 olayı varmış yanılmıyorsam, bunun herhangi birşekilde üstesinden gelmek mümkün oluyo mu? örneğin kalan tutarın tüketici kredisi olarak çekilmesi gibi, (kendim konut kredisi, eşim tüketici kredisi çekse mesela) ya da eksper değeri yüksek gösterilemiyo mu ? bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

% 100 konut kredisi vermiyorlar ama satış bedelinden biraz daha yüksek çıkabilir expertiz. % 75 konut kredisi aldım ve üzerini tüketici kredisi ile tamamladım. bana tüketici kredisini de konut ile aynı faiz oranında vermişlerdi, epey işe yaradı, ilave dosya masrafı almadılar tüketici kredisi için, bilginiz olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: savrotin

quote:

en uygun kredi bence hsbc'de. dosya masrafıda almıyorlar.oranlar ıcın sıtesıne bak.

HSBC her ay hesap işletim ücreti kesiyormuş diye duymuştum.
    Dikkatli olmakta fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iyi - peki

quote:

arkadaşlar evin değerinin tamamına kredi kullanmak istiyorum fakat %75 olayı varmış yanılmıyorsam, bunun herhangi birşekilde üstesinden gelmek mümkün oluyo mu? örneğin kalan tutarın tüketici kredisi olarak çekilmesi gibi, (kendim konut kredisi, eşim tüketici kredisi çekse mesela) ya da eksper değeri yüksek gösterilemiyo mu ? bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

% 100 konut kredisi vermiyorlar ama satış bedelinden biraz daha yüksek çıkabilir expertiz. % 75 konut kredisi aldım ve üzerini tüketici kredisi ile tamamladım. bana tüketici kredisini de konut ile aynı faiz oranında vermişlerdi, epey işe yaradı, ilave dosya masrafı almadılar tüketici kredisi için, bilginiz olsun.

dostum sen bu krediyi çekeli ne kadar oldu ? yeni mi yaptılar yani bu söylediğini?

• quote:

dostum sen bu krediyi çekeli ne kadar oldu ? yeni mi yaptılar yani bu söylediğini?

3 ay önce..
  • quote:

quote:

3 ay önce..

hangi banka ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhan1500

quote:

quote:

3 ay önce..

hangi banka ?

yapı-kredi
  • @mamply
    Çok güzel anlatmışsınız ancak mühendislik okumama rağmen şu faiz hesap işlerini bir türlü kafam basmıyor....
    Şimdi soruma geleyim.
    İş bankasından 2005 yılı itibarşyle Ev kredisi kullanmaktayım. Yani mortgageden önce almıştık.
    Faiz düşüşlerinde faydalanmak amacıyla iki defa yeniden yapılandırmadan faydalandık.
    İkinci yapılandırmayı iki sene önce yaptık. Şuanda yaklaşık üç senemiz kaldı.
    Elimizde bir miktar nakit var krediyi kapatmaya yeter sanırım.
    Bu durumda krediyi kapatmak bizim için zvantajlı olur mu? Ne dersiniz?
  • selamlar.

kredi işlerinden az çok anlıyorum ancak refinansman yani erken ödeme ya da kredinin yılını veya tutarını düşürmek için bir miktar yüklü para yatırmak istiyorum.

kredim 5 yıllık

1 yılını ödedim kaldı 4 yıl

aylık 2610 tl ödüyorum

50000 tl ödeyerek yıl bazında kredimi düşürmek istiyorum.

öğrenmek istediğim konu şu

şu an 105000 tl bu gün kapatırsam ödeyeceğim ücret olarak gözüküyor.

ben 50000 tl yatırdığım zaman yüzde 2 ye varan erken ödeme cezası 105000 üzerinden mi yapılacak yoksa 50000 üzerinden mi yada 50000 ödenince geri kalan 55000 üzerinden mi. bilen arkadaşlar açıklarsa sevinirim. teşekkürler.
  • Arkadaşlar selam. sayfaları okuyamadım uzun uzun kusura bakmayın belki soracağım sorunun cevabı vardır içlerinde.

soruma geleyim. bende kiracıyım ve ev almak istiyorum banka kredisiyle almaya açıkçası çekimserim ama başka çarem de yok malesef. şimdi almak istediğim evin değeri ortalama 100 bin tl. elimde nakit olarak 10bin tl var. geri kalan 90bini kredi kullanmak istiyorum. kazandığım parada 1.250-1450 tl arası oynuyor.sizce böyle bir şeye kalkışmam mantıklımı? hadi alayım dedim aylık ödemesi ne olur tahmini? yada başka ne yapabilirim alternatif olarak?
  • evin değeri 100 bin liraysa banka %75 ini kredi veriyor,
    yani 25 bin tl nakitin olması gerek şu an faizlerde çok yüksek
    biraz daha para biriktirip bu işe girmen daha mantıklı olur.
  • şu an faizler çok mu yüksek ?????
  • quote:

Orijinalden alıntı: RİCARDOQUARESMA

selamlar.

kredi işlerinden az çok anlıyorum ancak refinansman yani erken ödeme ya da kredinin yılını veya tutarını düşürmek için bir miktar yüklü para yatırmak istiyorum.

kredim 5 yıllık

1 yılını ödedim kaldı 4 yıl

aylık 2610 tl ödüyorum

50000 tl ödeyerek yıl bazında kredimi düşürmek istiyorum.

öğrenmek istediğim konu şu

şu an 105000 tl bu gün kapatırsam ödeyeceğim ücret olarak gözüküyor.

ben 50000 tl yatırdığım zaman yüzde 2 ye varan erken ödeme cezası 105000 üzerinden mi yapılacak yoksa 50000 üzerinden mi yada 50000 ödenince geri kalan 55000 üzerinden mi. bilen arkadaşlar açıklarsa sevinirim. teşekkürler.

Erken kapama hakkında aynı sayfa üzerinde ayrıntılı bir açıklamam mevcut orayı okuyunuz.Erken kapama cezası sadece kapatılacak tutar için yani kapatmayı düşündüğünüz 50.000.-TL için ödenir oda 50.000*1,02=51.000 yani 1.000.-TL ceza ödersiniz.50.000 ana para kapaması yaptığınız için muazzam faiz silinir.Üstteki yazımı okuyun anlamazsanız anlamadığınız noktayı sorarsınız.Sizi tebrik ediyorum...

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.