Şimdi Ara

EN UCUZ AKARYAKIT / LPG FİYATLARI BURAYA ! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
271
Cevap
0
Favori
37.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • çevremde çok eski tip bir dizel alıp normal yağ kiti taktırıp binelim diyen arkadaşlarım var ucuz bir toptancı bulsam yağın cinsi farketmez kanola badem ayçiçek yterki bio olsun yani bitkisel şöyle litresi 2 tl den bulsam gözümü kapatıp eski tip bir dizel alıcam ama yağın litre fiyatı dizel kadar olmuş nerdeyse aynı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkmoon34

çevremde çok eski tip bir dizel alıp normal yağ kiti taktırıp binelim diyen arkadaşlarım var ucuz bir toptancı bulsam yağın cinsi farketmez kanola badem ayçiçek yterki bio olsun yani bitkisel şöyle litresi 2 tl den bulsam gözümü kapatıp eski tip bir dizel alıcam ama yağın litre fiyatı dizel kadar olmuş nerdeyse aynı..

VW'nin GOLF'te kullandığı eski, gürültülü, güçsüz, turbosuz bir dizel motoru var, piyasaya kısa bir süre çıktı, fazla satılmadı, sonra üretimden kalktı. Bu motorun çok daha sonra anlaşılan en büyük özelliği hiçbir ek donanıma gerek kalmadan her türlü yağı yakabilmesi ve bozulmaması. GOLF II'deki bir dizel motor olması gerek. Biraz daha araştırırsam mutlaka bulurum.

Adana'da 2 tane GOLF I var, dizel motorlu, bir tanesi kırmızı, aynı motora sahip olmasından kuşkulanıyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

quote:

çevremde çok eski tip bir dizel alıp normal yağ kiti taktırıp binelim diyen arkadaşlarım var ucuz bir toptancı bulsam yağın cinsi farketmez kanola badem ayçiçek yterki bio olsun yani bitkisel şöyle litresi 2 tl den bulsam gözümü kapatıp eski tip bir dizel alıcam ama yağın litre fiyatı dizel kadar olmuş nerdeyse aynı..

VW'nin GOLF'te kullandığı eski, gürültülü, güçsüz, turbosuz bir dizel motoru var, piyasaya kısa bir süre çıktı, fazla satılmadı, sonra üretimden kalktı. Bu motorun çok daha sonra anlaşılan en büyük özelliği hiçbir ek donanıma gerek kalmadan her türlü yağı yakabilmesi ve bozulmaması. GOLF II'deki bir dizel motor olması gerek. Biraz daha araştırırsam mutlaka bulurum.

Adana'da 2 tane GOLF I var, dizel motorlu, bir tanesi kırmızı, aynı motora sahip olmasından kuşkulanıyorum...

eski tip dizel motor her tür bio yakıtı çalıştırır onun için ekstradan motora müdaheleye gerek yok.. sadece ayrı bir depo gerekli donanımın ıvır zıvırları.. bu forumda bir arkadaş kullanıyor yağ ile 97 yada 98 citroeni vardı sanırsam.. bir abide tanıdım onunda yaşı 50 civarı oda almanyadan bin euroya bio kit getirtmiş burda kimse montajını yapamayınca lpg ci yaptırmış montajını ondada mercedes 94 e250 dizel var adam yağda kullanıyor epey uzun süredir.. ama yağın bir avantajı kalmadı litresi çok pahalı dizelle aynı..

• en son 3 gün önce osmaniye ceyhan_mercimek kasabası yücelgaz 2.15 ondan 1 hafta öncede mersin/tarsus/yenice beldesi yücelgaz 2.10 tl ye aldım.
  • DÜn akşam aliağa-menemen arası lukoilden 3.47 den eurodiesel aldım.O yolda bütün akaryakıt istasyonları genelde bu fiyatta tüpraş rafinerisine yakınlığından dolayı sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrdmr1

DÜn akşam aliağa-menemen arası lukoilden 3.47 den eurodiesel aldım.O yolda bütün akaryakıt istasyonları genelde bu fiyatta tüpraş rafinerisine yakınlığından dolayı sanırım.

Geçen ekim ayında Aliağa menemen arası aldığım ucuz lpg resmen üçkağıt çıkmıştı. 2 defa aynı yerden alıp ölçüm yaptım, 2'si de pahalıdan pahalıya gelmişti.

Halbuki Ankara'nın ucuz gazları hep memnun etmiştir...
  • quote:

Geçen ekim ayında Aliağa menemen arası aldığım ucuz lpg resmen üçkağıt çıkmıştı. 2 defa aynı yerden alıp ölçüm yaptım, 2'si de pahalıdan pahalıya gelmişti.

Halbuki Ankara'nın ucuz gazları hep memnun etmiştir...

Demek ki denetlenmeyen bi yerden aldınız benim başıma suana kadar öyle bişey gelmedi.
  • rafineriye yakın olan yerler her zaman ucuz ve temiz olur.

kırıkkalede türkpetrol var. kayseriden ankaraya giderken solda, dönerken sağda. 15 gün önce 3.360dan eurodizel aldım. hala onu yakıyorum.
  • Bursa'da shellde su an 2,40 civarı
  • Ankara sincan kimlik mağazası yanında milangaz lpg 2,17 tl. Dün arkadaşım almış.
  • Sakarya'da LPG ucuz. şu anda 2.08 ile 2.25 arası değişik fiyatlar var.
  • Adana-Tarsus arası, 2.10 Yücelgaz(markayı yanlış hatırlıyor olabilirim.)

K.Maraş 2.11 Milangaz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: misterno1

birisi bana LPG fiyatlarinda nasil bu kadar cok fark olabildigini ama benzinde ayni farkin olmadigini teknik olarak aciklayabilirmi?

Bana cok sacma geldi

Benim bildiğim petrol fiyatları tüpraşın ve enerji bakanlığının kontrolünde bu sadece türkiye için değil tüm dünyada böyle neticede petrolün bir varil birim fiyatı var bu tüm dünyada aynı bu rakam ülkelere girdiğinde her ülkenin kendi iç durumuna vergilendirmesine göre gene standart bir fiyat alıp satılıyor..

lpg den bu yok yani lpg nin dünyada belirlenmiş belli bir varil fiyatı gibi bir fiyatı yok tamamen serbest piyasa fiyatlarında firmaların ortak aldıkları kararlarla belirleniyor.. lpg nin en önemli yanlarından biri ham gaz olması benzin gibi işlenmiyor kimse gidip kuyudan çıkan o kara petrolü aracına koyamaz çalışmaz.. araçlarımızda o petrolün benzin yada dizel olarak çalışması için işlenmesi fermante edilmesi gerek ki buda petrol fiyatlarına etki eden bir olgu ama lpg de bu yok lpg yi direk ister yer altından çıksın ister atık gaz olarak gelsin aracınızda kullanabiliriniz.. gerçi son zamanlarda lpg nin katkılısı falan çıkmaya başladı ama normal bir lpg aracınızı çalıştırır..

fiyat farkı bundandır.. lpg nin fiyatı belirleyen firmalar.. petrolün fiyatını belirleyen dev petrol kartelleri ve ülkelerin enerji bakanlıkları.. şu anlaşılmasın lpg yede illaki bakanlık bir ayar çekiyordur yani çok ucuza satmayın diye yada çok pahalıya satmayın diye neticede piyasaların bir dengesi var ve farkındaysanız fiyatlar hep dengeli yükselir.. bununda ayarını yapan resmi kurumlar var..

ama istense bu gün lpg 1 tl dende satılır ve satan firma 1 kuruş zarar etmez.. çünkü lpg dediğim gibi işlenen emek ve para harcanan bir yakıt değil 20 yıl öncesine kadar lpg dediğimiz attık fabrika gazları ya doğaya salınır yada yakılırdıki doğaya zararı olması eskiler bilir bazı petrokimya fabrikalarının bacalarının kenarında bir alev yükselirdi işde o alev yakılan lpg gazıydı.. doğayı kirletmesin diye yakılınarak doğaya salınırdı şimdi o gaz bile değerli oldu..

bunlar benim bildiklerim belki yanlış kısımlarda olabilir varsa arkadaşlar düzeltir. sevgiler saygılar..

Cevap icin tesekkurler

Ancak dunya capinda LPG fiyatlarinin petrol gibi ayni olmamasinin bizim konumuzla alakasi yok.

TR deki butun LPG yi devletten baska hicbir firma ithal edemez. Devlette Cezayir den aliyor

Sonuc olarak Petrol yada LPG ayni yerden ayni kanaldan TR ye dagiliyor. Benim bildigim TR de LPG uretimi yok yani rafineriler uretmiyor ama ithal ediliyor.

Hal boyleyken neden sehirden sehire fiyaltar %50 civarinda oynayabiliyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: onder46

Adana-Tarsus arası, 2.10 Yücelgaz(markayı yanlış hatırlıyor olabilirim.)

K.Maraş 2.11 Milangaz.

doğrudur enerj istasyonu akgül petrol ordayı çalışanlarla ahpap oldum artık ondan sonra yol üzerinde euroilde 2.10 karşısındaki euroilde 2.09 birde ileride yani otobana girmeden alpet ver ordada 2.10
  • quote:

quote:

quote:

birisi bana LPG fiyatlarinda nasil bu kadar cok fark olabildigini ama benzinde ayni farkin olmadigini teknik olarak aciklayabilirmi?

Bana cok sacma geldi

Benim bildiğim petrol fiyatları tüpraşın ve enerji bakanlığının kontrolünde bu sadece türkiye için değil tüm dünyada böyle neticede petrolün bir varil birim fiyatı var bu tüm dünyada aynı bu rakam ülkelere girdiğinde her ülkenin kendi iç durumuna vergilendirmesine göre gene standart bir fiyat alıp satılıyor..

lpg den bu yok yani lpg nin dünyada belirlenmiş belli bir varil fiyatı gibi bir fiyatı yok tamamen serbest piyasa fiyatlarında firmaların ortak aldıkları kararlarla belirleniyor.. lpg nin en önemli yanlarından biri ham gaz olması benzin gibi işlenmiyor kimse gidip kuyudan çıkan o kara petrolü aracına koyamaz çalışmaz.. araçlarımızda o petrolün benzin yada dizel olarak çalışması için işlenmesi fermante edilmesi gerek ki buda petrol fiyatlarına etki eden bir olgu ama lpg de bu yok lpg yi direk ister yer altından çıksın ister atık gaz olarak gelsin aracınızda kullanabiliriniz.. gerçi son zamanlarda lpg nin katkılısı falan çıkmaya başladı ama normal bir lpg aracınızı çalıştırır..

fiyat farkı bundandır.. lpg nin fiyatı belirleyen firmalar.. petrolün fiyatını belirleyen dev petrol kartelleri ve ülkelerin enerji bakanlıkları.. şu anlaşılmasın lpg yede illaki bakanlık bir ayar çekiyordur yani çok ucuza satmayın diye yada çok pahalıya satmayın diye neticede piyasaların bir dengesi var ve farkındaysanız fiyatlar hep dengeli yükselir.. bununda ayarını yapan resmi kurumlar var..

ama istense bu gün lpg 1 tl dende satılır ve satan firma 1 kuruş zarar etmez.. çünkü lpg dediğim gibi işlenen emek ve para harcanan bir yakıt değil 20 yıl öncesine kadar lpg dediğimiz attık fabrika gazları ya doğaya salınır yada yakılırdıki doğaya zararı olması eskiler bilir bazı petrokimya fabrikalarının bacalarının kenarında bir alev yükselirdi işde o alev yakılan lpg gazıydı.. doğayı kirletmesin diye yakılınarak doğaya salınırdı şimdi o gaz bile değerli oldu..

bunlar benim bildiklerim belki yanlış kısımlarda olabilir varsa arkadaşlar düzeltir. sevgiler saygılar..

Cevap icin tesekkurler

Ancak dunya capinda LPG fiyatlarinin petrol gibi ayni olmamasinin bizim konumuzla alakasi yok.

TR deki butun LPG yi devletten baska hicbir firma ithal edemez. Devlette Cezayir den aliyor

Sonuc olarak Petrol yada LPG ayni yerden ayni kanaldan TR ye dagiliyor. Benim bildigim TR de LPG uretimi yok yani rafineriler uretmiyor ama ithal ediliyor.

yanlışınız var trakyada saray bölgesinde da lpg çıkıyor orada sorduğumda bu tesis nedir dedim petrol gazı çıkıyor burdan dediler yani lpg ve lpg tesisi var ben ordaki vatandaşla konuşduğumda bu civarlarda lüleburgazdan çanakkaleye kadar pek çok alandan petrol gazı ve doğal gaz çıkan yerler var dedi.. ben üç beşine denk geldim..

• quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

quote:

Orijinalden alıntı: onder46

Adana-Tarsus arası, 2.10 Yücelgaz(markayı yanlış hatırlıyor olabilirim.)

K.Maraş 2.11 Milangaz.

doğrudur enerj istasyonu akgül petrol ordayı çalışanlarla ahpap oldum artık ondan sonra yol üzerinde euroilde 2.10 karşısındaki euroilde 2.09 birde ileride yani otobana girmeden alpet ver ordada 2.10

Aynen, Energy Petrol'dü hatırladığım kadarıyla.

Gerçekten, Türkiye şartlarını düşününce güzel fiyatlar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bana cok sacma geldi

Cevap icin tesekkurler

yanlışınız var trakyada saray bölgesinde da lpg çıkıyor orada sorduğumda bu tesis nedir dedim petrol gazı çıkıyor burdan dediler yani lpg ve lpg tesisi var ben ordaki vatandaşla konuşduğumda bu civarlarda lüleburgazdan çanakkaleye kadar pek çok alandan petrol gazı ve doğal gaz çıkan yerler var dedi.. ben üç beşine denk geldim..

Doğal petrol gazı lpg değil LNGdir. (Liquid Natural Gas) LPG Ham petrolden üretilir tıpkı motorin ve benzin gibi. Hatta gaz yağıda buna dahil.

İzmir de aldığım en ucuz ve sağlam akaryakıt Çınarlıdaki Aytemiz Petrol istasyonu. Emircanlar petrol olarakta tanınır. Günlük olarak sitelerinde pompa fiyatlarını güncelliyorlar ve arada sırada fiyatı dibe vurup sattıklarıda oluyor ama bu zamanlardan haberdar olabilmek için cep numaranızı vermeniz lazım. Google da emircanlar petrol diye aratın çıkar.

Euro Diesel:3,53 TL
    Benzin 95 Oktan:4,09 TL
    Benzin 97 Oktan:4,12 TL
    LPG:2,26 TL

• Şu anda en ucuz akaryakıt nerde görsem FULL yakıt istasyonları full kart alırsanız %3 galiba öyle bir şey ek indirimde alıyorsunuz
  • izmir bayraklı/salhane/folkart/yeni adliye tarafındaki milangaz lpg 2.22 gaz alırken fiyatı 10 kr dusurduk dediler.30 tl alıcaktım full ledım depoyu .Baska zamanlarda da almıstım ancak bir ara fıyatı yuksekti diğerlerinden şimdi dedıklerıne göre sehiriçi en ucuz satıyorlarmıs.Tavsiye ederim milangazın gazını genel olarak.Aygazı da denedım cok hep fazla yakıyor bu katkılı gaz dedıkleri....
  • izmir bayraklı salhane milangaz 2.02 fiyatı dusurmusler dun aldım

EN UCUZ AKARYAKIT / LPG FİYATLARI BURAYA !
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.