Şimdi Ara

En Son İzlediğiniz Anime ve Yorumlarınız (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.481
Cevap
21
Favori
75.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zetsuen no Tempest Final:Laf salatası yaptıkları kısımlar çok fazla,buna karşın yer yer hoşuma giden kısımlar olmadı değil.Özellikle ana karakter etkileşimleri.Yeri gelmişken yan karakterlere ağırlık verilmediğini belirteyim.İyi yapmışlar.İyice şişerdi yapmasalardı.23.bölümün sonundaki hareket hiç hoşuma gitmedi ayrıca

Sunumundaki kusurlardan kaynaklı gerçekten üzücü ya da sonda gereken climaxı verebilmiş değil.Örneğin yan karakterlerden birine gönderme yapıldığı zaman normalde sahnenin oraya geçiş yapmasını beklersin.Ancak zetsuen no tempest derdini böyle anlatmayı tercih etmemiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 13 Mayıs 2020; 16:21:41 >
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Laf salatası yorumu biraz ağır olmuş sanki. Shounen bir yapım olduğu için çok da bir şey beklememek lazım. Ama diyalog kısımlarında izleyiciyi düşündürmeyi ve kafa karışıklığına sebep olmayı başarmış bir anime bence. Hani neredeyse hafif beyin yakan bile diyebilirim. Diğer dediklerine diyeceğim yok. Herkes izlesin çok güzel anime demeyeceğim ama orta kalite izlemeye değer bir anime. Bu anime sayesinde Shakespeare hayranlığı başladı bende. Animede olduğu gibi Shakespeare dışında kitap sevmeyen biri bile olabilirim ilerde. Ama şuna baksana, kitapta ve animede geçen güzel alıntılar
    quote:

Kırk bin can toplasa bütün sevgisini etmez ki benim ona olan aşkımın dengi.

O ışık; talihi, husumeti, günahı ve saadeti bağrına basar. Işık her şeyin özünü aydınlatarak alev alev yanıyor.

Başlangıç bir sondur, son da bir başlangıç. Peki o zaman sil baştan başlayalım. Her birisi, kendi öykülerine.

Daha bitmedi. Buna bir son vermezsek hiçbir şey başlayamaz. Ayrıca hiçbir şey başlamayacak olsa bile yine de buna bir son vermeliyiz
    .

Ayrıca animede "Bizler yalnızca Caliban'larız.'' ve ''Horatio, yeryüzünde de gökyüzünde de hayal edebileceğinden çok daha nicesi var. " gibi karakter isimlerinin geçtiği alıntıları anlamak için kitapları bilmek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maybe4you -- 13 Mayıs 2020; 19:39:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: maybe4you

Laf salatası yorumu biraz ağır olmuş sanki. Shounen bir yapım olduğu için çok da bir şey beklememek lazım. Ama diyalog kısımlarında izleyiciyi düşündürmeyi ve kafa karışıklığına sebep olmayı başarmış bir anime bence. Hani neredeyse hafif beyin yakan bile diyebilirim. Diğer dediklerine diyeceğim yok. Herkes izlesin çok güzel anime demeyeceğim ama orta kalite izlemeye değer bir anime. Bu anime sayesinde Shakespeare hayranlığı başladı bende. Animede olduğu gibi Shakespeare dışında kitap sevmeyen biri bile olabilirim ilerde. Ama şuna baksana, kitapta ve animede geçen güzel alıntılar
    quote:

Kırk bin can toplasa bütün sevgisini etmez ki benim ona olan aşkımın dengi.

O ışık; talihi, husumeti, günahı ve saadeti bağrına basar. Işık her şeyin özünü aydınlatarak alev alev yanıyor.

Başlangıç bir sondur, son da bir başlangıç. Peki o zaman sil baştan başlayalım. Her birisi, kendi öykülerine.

Daha bitmedi. Buna bir son vermezsek hiçbir şey başlayamaz. Ayrıca hiçbir şey başlamayacak olsa bile yine de buna bir son vermeliyiz
    .

Ayrıca animede "Bizler yalnızca Caliban'larız.'' ve ''Horatio, yeryüzünde de gökyüzünde de hayal edebileceğinden çok daha nicesi var. " gibi karakter isimlerinin geçtiği alıntıları anlamak için kitapları bilmek gerek.
    Ya şimdi ana karakterler arasındaki atışmaları görünce bütün animenin aynı düzeyde kalmasını istiyorsun.Ama yok.Adamı dolandıran akıl oyunumsuları,iç sıkan durum değerlendirmeleri,prensesin piremsese dönüşmesi vesaire hepsinden doldurmuşlar

Yoshinonun göç büyücüsü olma ihtimali için ne kadar ekran süresi harcadılar ? Tek bir plot twistle heba olan ihtimal.Aynı twistten Aikanın ölümü hususunda da yapamayacaklarını söyleyebilir miyiz

Hatta öyle ki ortalığı çekip çevirmek için araya meta karakterler bile eklenmiş.Evangeline ve myanimelistte adını bulamadığım sarı saçlı pısırık kardeşimiz.Ve o kardeşimiz en önemli anlarda en akılda kalıcı lafları sarf etti.İşte adam be

Edebi çeviriler çok sağlıklı olamayacağı için fazla üstüne düşmedim.Hajimari no ki hajimari no ki değil.O kadarını anlıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 13 Mayıs 2020; 17:34:45 >

Kitaplarını okumuş biri olarak edebi çeviriler her zaman tam tutmuyor o konuda haklı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü anime fansubları genelde İngilizce'den çeviriyor. Japonca'dan İngilizce'ye, İngilizce'den Türkçe'ye çevirinin çevirisi de olunca haliyle anlam kaymaları da oluyor. Zaten şu da var ki Shakespeare'in İngilizce'den Türkçe'ye çevirisi bile tam kabul görmüyor. Çünkü Shakespeare kelimelerle oyun yapan büyük bir yazar. Türkiye'de Hamlet- Shakespeare çevirisinde önde gelen Bülent Bozkurt çevirisinde tam olarak şu alıntı var, animede de tamamen aynısını almışlar iyi olmuş bence. Fansublar da araştırma yapmış
    ''Kırk bin can toplasa bütün sevgisini etmez ki benim ona olan aşkımın dengi.''
    Biraz araştırsan 1000kitap gibi sitelerde bu alıntıyı görebilirsin. Çoğu kişinin favorisidir. Ama şu ilk bölümden beri olan zemberek kelimesi kitaplarda hiç görmedim bak

quote:

sarı saçlı pısırık kardeşimiz.Ve o kardeşimiz en önemli anlarda en akılda kalıcı lafları sarf etti.İşte adam be

%100 katılıyorum buna. Kişilik yapısı olarak animedeki en doğal karakter o zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maybe4you -- 13 Mayıs 2020; 19:41:38 >

• quote:

Kitaplarını okumuş biri olarak edebi çeviriler her zaman tam tutmuyor o konuda haklı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü anime fansubları genelde İngilizce'den çeviriyor. Japonca'dan İngilizce'ye, İngilizce'den Türkçe'ye çevirinin çevirisi de olunca haliyle anlam kaymaları da oluyor. Zaten şu da var ki Shakespeare'in İngilizce'den Türkçe'ye çevirisi bile tam kabul görmüyor. Çünkü Shakespeare kelimelerle oyun yapan büyük bir yazar. Türkiye'de Hamlet- Shakespeare çevirisinde önde gelen Bülent Bozkurt çevirisinde tam olarak şu alıntı var, animede de tamamen aynısını almışlar iyi olmuş bence. Fansublar da araştırma yapmış
    ''Kırk bin can toplasa bütün sevgisini etmez ki benim ona olan aşkımın dengi.''
    Biraz araştırsan 1000kitap gibi sitelerde bu alıntıyı görebilirsin. Çoğu kişinin favorisidir. Ama şu ilk bölümden beri olan zemberek kelimesi kitaplarda hiç görmedim bak

quote:

sarı saçlı pısırık kardeşimiz.Ve o kardeşimiz en önemli anlarda en akılda kalıcı lafları sarf etti.İşte adam be

%100 katılıyorum buna. Kişilik yapısı olarak animedeki en doğal karakter o zaten.
    Güzel.Uğraşanları görünce seviniyorum

Spolier gözüküyor.Mentiona çevirmek izlemeyenler açısından iyi olabilir

Teşekkürler :) Hangi kısım spoiler? Anime izlemeyen biri anlamaz diye düşündüm ama?

• quote:

Teşekkürler :) Hangi kısım spoiler? Anime izlemeyen biri anlamaz diye düşündüm ama?
    Tam olarak anlamasa bile moral bozabilir.Yani ben görsem moralim bozulurdu büyük ihtimal
    Seni mi kıracağım, spoiler yaptım, geri kalan yazılar hep kitaplarla ilgili.

• En Son İzlediğiniz Anime ve Yorumlarınız

Kiki's Delivery Service

Klasik bir Miyazaki filmi. Güçlü ve ayaklarının üzerinde duran bağımsız karakterler. Kötülükten uzak abartıya kaçmayan bir hayalgücü. Özellikle çocuklarınıza ilerde rol model olarak almaları gereken ideal insanları güzel bir öykü eşliğinde gösteren iyi bir filmdi.

Konusundan da kısaca bahsetmem gerekirse. 13 yaşına ulaşmış her cadı evinden ayrılarak yeni bir şehir bulup bu şehirde kendine hayat kurmaktadır. Kahramanız Kiki 13 yaşına basar, sürüpgesini ve kedisini yanına alarak kendine yeni bir hayat kurmak için yollara düşer.

Bana diğer Miyazaki filmleri gibi bu filmde hitap etmedi. Fakat bu animenin hakkını yiyeceğim anlamına gelmiyor. Teknik yönden oldukça güzel bir iş çıkarmışlar. Hoş manzaralar eşliğinde güzel bir hikaye dinlemiş oldum en azından : )

10 / 7

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 17 Mayıs 2020; 13:2:56 >

• Arkadaşlar malum konu git gide büyüyor. Dolayısıyla insanların en baştan başlayarak tüm incelemeleri okuması da gitgide zorlaşıyor. Bu durumda yazılan incelemelerin çoğu anlamsız hale geliyor.

Bu nedenle tüm konuyu tarayıp şimdiye kadar incelemesi geçmiş olan tüm animeleri alfabetik sıraya göre sıraladım. Ardından yine puan verilmiş tüm incelemeleri belirleyip puanları animelerin altına inceleme yapan kişilerin adları ile birlikte tekrar yazdım.

Bu sayede konunun yüzeysel bir özetini ilk sayfada toplu halde bulmak mümkün oldu. Ayrıca farklı kişilerin aynı animeye verdikleri puanlar ve şimdiye kadarki tüm inceleme puanlarına tek sayfadan bakılabildiği için insanlar kendilerine yakın animeseverleri tespit edip onun verdiği puanlara göre yeni izleyecekleri serileri seçebilirler. Veya sizinle aynı animeyi izleyen kişileri doğrudan bularak onunla sohbet veya tartışmalarda bulunabilirsiniz.

Malesef yine oldukça güzel yazılar olmasına rağmen puan verilmediği için bazı arkadaşların incelemeleri veritabanına eklenmemiş oldu. Yaptığımız inceleme ve yazılarda puan sistemini kullanırsak zaman zaman yapacağım güncellemelerde yeni incelemeleri de veritabanına ekleyebilirim.

Herkese İyi Forumlar : )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 14 Mayıs 2020; 15:52:35 >

• Periah kullanıcısına yanıt
    Eline sağlık senpai. Anime seçecek kişi ilk konuya bakıp izleyeceği animeyi ''bu konuda ara'' diyerek direkt yorum sahibine gidebilir. Yoksa dediğin gibi konuda baya mesaj var, hepsine bakmak mümkün olmaz.

Kendimi anime konularında çaylak görsem de izlediğim animeler hakkında pm atan olursa seve seve cevap verir, yardımcı olurum ben de.

Eline sağlık. Fakat benim daha radikal bir fikrim var. Yeni bir konu açalım ve tüm puanlamaları oraya taşıyalım. Her inceleme yapan belirlenmiş bir takım standartlara uyarak incelemesini yapsın, bu sayede hem bulunması daha kolay olur, hem de seri hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz. Günlük tartışmamızı buradan devam ettirebiliriz. Elbette pat diye olacak bir şey değil bu, forumun müdavimleri fikirlerini belirtmeli.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • flean kullanıcısına yanıt
    Hocam burada 3 yıllık bir birikim var. Bunu bir çırpıda silip yeni bir konu açmak oldukça riskli bir iş olacaktır : /

Ben sürekli sıfırdan başlamak yerine sürekliliğin önemini savunuyorum. Bu konu şu an bu bölümde oldukça oturmuş durumda ve içinde gerçekten önemli bir külliyat oluştu bana kalırsa, bunu gözardı etmemeliyiz. Öte yandan birtakım kurallar belirlesek bile ben insanların bu kurallara tam olarak uyacaklarına inanmıyorum.

Burada da ben her ne kadar ilk sayfada belli önerilerde bulunsamda, her zaman incelemelerde esnek bir tutum takındım. Sonuçta burası profesyonel olarak inceleme yaptığımız bir siteden ziyade kendi fikirlerimizi paylaştığımız bir konu dolayısıyla insanların rahat hissetmesi gerektiğine inanıyorum bu tarz yerlerde.

Konunun zaman içerisinde kendi ruhunu yazanların katkısıyla kendisinin bulacağına inanıyorum. Burada iyi kötü 3 yıllık bir gelenek oluşturduğumuzu düşünüyorum : )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 15 Mayıs 2020; 9:30:35 >

Anladım hocam. Tam olarak ifade etmek istediğim şey bu değildi ama önemli değil.

Bu arada bir başka önerim serileri indexlerken sequel-prequel ilişkisi olan animeleri bir başlık altında toplamanız ve diğer sezonları alt başlık halinde vermeniz olabilir. Keza inceleme yapacak arkadaşlara da önerim seriyi bir bütün halinde incelemeleri olacaktır. Örnek vereyim, listede Monogatari serisinin yalnızca ilk sezonu incelenmiş ve belirtilmiş. Oysaki her bir sezonu incelenmiş olsa ve puanlamaları bir bütün halinde görebilsek daha ideal olabilirdi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • En Son İzlediğiniz Anime ve Yorumlarınız

Re Zero
    Bölüm Sayısı: 25
    Türü: Psikolojik, Dram, Gerilim, Fantastik

Not: Bu yazıda Sao, steins gate zero, overlord, log horizon animeleri hakkında spoiler şeyler var. Spoiler butonu açıldıktan sonra sorumluluk kabul etmiyorum.

Bu anime tam olarak Tom Cruise'un oynadığı Edge of Tomorrow tadındaydı. Ama farklı olarak

Öldüğünü açıklayamıyor. Öyle olunca da işler daha karmaşık oluyor.
    Zaten anime adı da buradan geliyor. Re Zero tekrar sıfırdan...

Animemiz ilk bölümde klişeler ile alay ederek başlamış sanki bu anime çok özgün der gibi. Ama malesef bunda da klişe olan şeyler vardı. Ezik karakter klişesi, şöyle ki
    İlk başta iyi gidiyordu ama bi yere gelince yapamam, edemem, şöyle, böyle tarzında o kadar çok konuştu ki sıkıldım resmen izlerken. Koca bir bölüm yapamam edemem ile geçti. Ayrıca her ezik karakterde olduğu gibi haklı olmadığı zamanlar veya söyleyecek mantıklı şeyler bulamadığı zamanlar bağıra bağıra saçmalama olayları bu animede de vardı malesef ve gurur diye bir şey yok, ayak yalama nedir ya! Yem attı sana yapacak mısın diye, yapmaman gerekiyordu ama yaptın al sana klişe. Animenin en nefret ettiğim sahnesi oldu orası.

Tamam aslında Steins Gate Zero ile benzerliği var.
    Geleceğe git gel, sürekli ölüm gör, kolay mı sanki? Bir yerden sonra insanın kafayı yemesi çok normal bir şey. Ama Steins Gate'deki gibi zeki biri yok elimizde malesef. Birazcık zeki olsa güzel olurdu. Ortalama bile değil.

İsekai animesi izlediğim için diğer isekai animeleri ile de ister istemez karşılaştırıyorum. En başta sao ile karşılaştırıyorum.
    Sao'da en sevdiğim şeylerden biri de daha ilk bölümden ''gereken açıklamanın'' yapılması. İlk bölümden itibaren neden farklı bir dünyada olduğu, ne yapılması gerektiği ve kurallar açıktan söyleniyor. En uygunu bence böyle olmuştur.
    Log horizon gibi olsa fena olmazdı bence.
    Log Horizon'da ana karakter en güçlü olan değil tüm planları yapan kişidir. Her zaman güzel bir planı vardır. Stratejik bir zekası vardır. Malesef Re Zero öyle değil. Tamamen tecrübeye bağlı yapılmış planlar var. Taktik ve stratejik zeka diye bir şeyin zerresi yok.
    Overlord gibi olmadığı için mutluyum ama.
    Overlord'da başkarakter bulunduğu dünyanın en güçlü kişisiydi. Öyle olunca yenilme ihtimali hiç yok. İzlerken sıkılıyor insan. Neyseki Re Zero öyle değil. Bulunduğu dünyanın en güçlüsü olmayı bırak kesinlikle en zayıfı. Arkadaş ezik karakter yaptınız tamam da biraz fazla abartmadınız mı?

Ticari zeka, kurnazlık, ikna kabiliyetleri falan derken aslında hepsi manipüle etmeye çıkıyor. Manipüle etme hakkında güzel replikler vardı takdir ettim animeyi bu konu hakkında.

Animeden çıkardığım iki sonuç var. Bunu da spoiler içine alıyorum ama isteyen okuyabilir tabii ki.
    1. Hayat tecrübeler üzerinedir. Ne kadar tecrübe o kadar iş. Yine de hata yaparsan vazgeçme, tecrübe olur o. Tekrar sıfırdan başla.
    2. Birini gerçekten ikna etmek istiyorsan veya önemli bir şey yapmak istiyorsan bunun için hazırlık yapmalısın. Kartlarını düzgün oynamalısın. Duruma göre, şartlara göre her şey değişebilir. Dost da kazanabilirsin, düşman da. Bu konuda sevdiğim bir alıntı var. O aklıma geldi, sizinle de paylaşmak isterim. **Dostlukta aşırı gitme, kim bilir belki o dostun bir gün düşmanın olur, düşmanlıkta da aşırı gitme, kim bilir belki o düşmanın bir gün dostun olur.**

Sonuç olarak ticari kaygı sebebiyle yapılmış bir White Fox animesi bu. Akame ga Kill gibi kanlı olsun, Steins Gate'deki psikolojik-gerilim havasını alalım üstüne biraz da isekai tamamdır enfes anime hazır. Mantık hatalarına girmedim bile bu kadarı yeterli.

6/10

Edit: Animenin üstüne şu spoiler video iyi gitti.
    https://www.youtube.com/watch?v=IuyxcKsFWhI&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maybe4you -- 18 Mayıs 2020; 11:15:42 >

• İlk mesaj çok iyi olmuş, teşekkürler.
    Şunu farkettim, bol keseden saçılmamış genelde puanlar. Bu güzel bir şey cidden. Ama ben sanırım Another'a biraz yüksek puan vermişim :D Şimdi olsa 7 verirdim.
    Göz gezdirdim biraz, Made In Abyys'i görüyordum her yerde, buradaki puanlardan sonra iyice izleyesim geldi. Violet Evergarden da öyle

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • maybe4you kullanıcısına yanıt
    Rezero köküne kadar meta yaptı.Meta fanservisin cıvkını çıkartmak anlamına gelir.Subaruyu waifuları sevdirmek için özellikle avel yazdıklarını düşünüyorum.O yüzden nefret ediyorum
  • "Overlord'da başkarakter bulunduğu dünyanın en güçlü kişisiydi"

10 animeden 9'unda ana karakter ezik iken 1 animede de güçlü olsun ama değil mi :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ainz Ooal Gown

"Overlord'da başkarakter bulunduğu dünyanın en güçlü kişisiydi"

10 animeden 9'unda ana karakter ezik iken 1 animede de güçlü olsun ama değil mi :)
    Gücünü çok az gösterdiler maalesef.İlla novel
    Haklısınız.
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.