Şimdi Ara

En son hangi kitabı okudunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
9.239
Cevap
84
Favori
334.277
Tıklama
Giriş
    2441 Mesaj

Kitapsızlıktan sıkılmış bir durumdayken evde bulduğum ve bir çırpıda okuyup bitirdiğim bir kitap. Kitabı okurken konusuna dair bir fikrim yoktu. Çünkü arka kapağında da bir yazı yok, bir bilgi yok. İlk sayfayı açıp okumaya başladım, önce bilim kurgu gibi hissettim, sonradan gerilim tarzında olduğunu anladım. Hatta bir nedenden dolayı insanların kendilerini eve kapattıklarını falan okuyunca şaşırdım, zira biz de bu aralar virüs dolayısıyla evlere kapandık...

Güzel ve çerezlik bir kitaptı kısacası. Bird Box isimli film bu kitaptan uyarlanmış, onu da izleyeceğim en kısa zamanda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Hocam benim yakındığım şey okuyucuları aptal yerine koymaları. İthaki'nin kendi alanında rakibi yok, imkanları çok fazla ona rağmen zahmet edip bir düzeltmene göstermiyorlar herhalde. Hatta düzeltmene de gerek yok, piyasaya sürmeden önce okumuyorlar mı acaba? Gördüğüm hatalar kolayca görülebilecek hatalar.
    4 tane bilimkurgu klasiklerinden 1 tane de karanlık kitaplıktan olmak üzere 5 kitaplarını okudum bu sene şu ana kadar, 2si sıkıntılı. Hadi Uzayda Piknik'teki hatalar pek etki etmiyor okumaya ama "Biz" çevirisi hayatımda gördüğüm en kötü çeviri. Sanırım bu seride çevirisi en çok tepki çeken de bu kitap. Fahrenheit 451 için de çok kötü diyorlar, ben okuyalı çok oldu hatırlayamıyorum. Dune okuyacağım bir ara, ondan da yakınan çok.

|
    |
    Heyea kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |

Korku edebiyatını severim, favorim Lovecraft'ın esinlendiği Edgar Allan Poe'nun en kült hikeyelerinden birini okumamak olmazdı tabi.
    Denizciliği seven, denizlere açılmak isteyen baş karakterimizin arkadaşı yardımıyla gizlice girdiği gemide ve ondan sonra başından geçen olaylar anlatılıyor. Betimlemeler çok başarılı, bazı bölümlerde hayal edince bir rahatsız oldum Kitapta karakterin o çaresizliğini, kapana kısılmışlığını çoğu zaman hissedebiliyorsunuz, en büyük artısı bu.
    Eksilerinden bahsedeyim:
    1- Bazı yerlerde konuyu kesip 2-3 sayfa vikipedya gibi bilgi verilmesi.Mesela bir yere geliyorlar, Poe amcamız oranın tarihçesini, yaşayan hayvanları, coğrafi özelliklerini anlatıyor 2-3 bazen 4 sayfa. Benim için bu durum akıcılığı baltaladı, bu yerleri çoğunlukla atlaya atlaya okudum.
    2- Poe amcanın satır arasında spoiler vermesi. Yok Arthur ileride şöyle olacağını anlayacaktı, yok şu adamın çok büyük iyilik yapacağını bilmiyordu gibi. İleriki sayfalarda ne olacağını bilmek hiç hoş değil :(

Eksilerine rağmen gayet güzel bir hikayeydi. Tavsiye ederim, bir gece açarsınız ışıklar kapalıyken çerezlik niyetine okursunuz birkaç saatte.

|
    |

• Yarbay
    2441 Mesaj

Fahrenheit 451'i yakın zamanda okudum, hataya denk geldiğimi hatırlamıyorum. Ben çok fazla takılmıyorum açıkçası bunlara. Çok çok rahatsız etmediği sürece okumaya devam ediyorum. Ama bazen yıldırıyor, usandırıyor, eeeh yeter be diyip bırakıyorum kenara.

|
    |
    Einar Solberg kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Richard Bach - Mavi Tüy.
    |
    |
    - Hayır. Sizin değil!!!
  • Yarbay
    2441 Mesaj

370 küsür sayfa olmasına rağmen akıcı ve çabuk biten bir kitap ile karşı karşıyayız. Gerilim-korku tarzında. Bir film olsaydı Imdb puanı 6-6.5 civarlarında olurdu diye düşünüyorum. Zaman zaman ters köşe yapan bir kitap. Biraz gençlere yönelik diye düşünüyorum. Bol zamanınız varsa ve fazla düşünmeden akıcı bir kitap okumak istiyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz.

|
    |

kişisel gelişim kitaplarına pek sıcak bakmıyordum. kitabın bazı sayfaları kendini tekrarlasa da, okuduktan sonra kendime birkaç şey kattım. tavsiye edebileceğim kitaplar arasında
    |
    |

Bu kitaba başlarken benim beklentim bambaşka bir şeydi. Nitekim ilk 100 sayfada da böyle devam etti ancak ondan sonra benim beklediğim tam tersi bir şekilde devam etti olaylar. Bu kötü bir şey mi? Tam tersine çok beğendim. Su gibi aktı gitti. Yazarın hayal gücüne hayran kaldım. Bu seriden okuduğum kitaplar arasında Maymunlar Gezegeni'nden sonra okuduğum en akıcı kitaptı.

|
    |

Virüs salgınının ülkemizde ortaya çıkmaya başladığı ilk günlerde sürekli bu kitabın tavsiye edilmesine denk geliyordum. Gerçekten çok güzel bir kitap. Umutsuzluğu, endişeyi, belirsizliği, korkuyu, mutluluğu ve bir çok duyguyu yaşıyorsunuz kitabı okurken. Körlük, kör olmak bunlar benim için korkutucu şeyler açıkçası.

Doğuştan kör olan kişiler annelerinin, babalarının, eşlerinin daha doğrusu insanların neye benzediklerini bile tam olarak bilmiyorlardır. Tamam dokunarak anlayabiliyorlar ama kafalarında tam bir insan silüeti oluşuyor mu mesela? Çevrelerindeki varlıkları hayal ediyorlar ama doğduğundan beri tek gördüğü şey karanlık olan insanlar neyi hayal edebiliyorlar? Bizler mesela okuduğumuz kitaplardaki gerçek olmayan olayları, gerçek olmayan kişileri hayal ediyoruz. Ama bunu yaparken gerçek hayattaki bilgilerden faydalanıyoruz. Yazarın kötü olarak tasvir ettiği kahramanı canlandırıyoruz gözümüzde. Kimisi mahallesindeki bir amcayı, kimisi küçükken izlediği bir filmdeki kahramanı kitaptaki kahramanın yerine koyuyor. Ama hiç görmemiş olan birisi bu boşluğa ne koyabilir?

Bildiği tek renk "karanlık" olan insanlar bunlar mesela. Çoğu şeyi betimlerken kullandığımız renklerin, kendilerini betimlerken ne kullanabiliriz? Deniz dendiğinde görenlerin aklına mavi renk geliyor, peki maviyi denizi hiç görmemiş birisine anlatmanın yolu nedir? Renkler hissedilemez, işitilemez, koklanılamaz. Yalnızca görülebilir. Peki durum buyken, bu insanlara renkleri nasıl anlatabiliriz?

Bu kitabı okumadan önce de uyumaya çalıştığım bir gece gözlerimi kapadığımda düşünmüştüm bunu uzun uzun... Sonradan kör olan insanlar, bir yandan gezegendeki bir çok şeyi gördükleri için şanslılar, bir yandan da sonradan kör olup, artık bunları hiç göremeyecekleri için şanssızlar.

Bununla alakalı, körlüğü içeren bir kitap okuyunca, sorularım ve düşüncelerim tekrardan gün yüzüne çıktı. Kitaba tekrardan dönecek olursak, körlüğün beraberinde getirmiş olduğu bu çaresizliği çok güzel aktarıyor bize yazar. Çok da fazla şey yazmak istemiyorum, okumanızı da tavsiye ediyorum mutlaka. Ayrıca 2008 yılında beyaz perdeye uyarlanmış bu kitap. En kısa zamanda filmini de izleyeceğim.

|
    |

• Binbaşı
    1686 Mesaj

öncelikle belirtmeliyim ki kitabın psikolojisi ağır ve etkileyici.herkese uygun olmayacaktır.bir askerin günlüğünden aktarılan kitap oldukça sarsıcı. zafer/yenilgi belirtmelerinden öte bu olayı yaşayan kişinin gözünden olan biteni okumak dehşet verici.savaş bitse bile insanda bıraktığı etkileri devam ediyor.
    |
    |

AMD Ryzen 5 2600 Gigabyte AB35M-D3V Kingstone 8 GB DDR4 HX424C15FB2/8
    Araştır-Dene-Kaydet-Sergile
    Amatör Youtube Kanalım
  • Teğmen
    214 Mesaj
    Zengin baba yoksul baba
    |
    |
    Benzincideki marketten kahve almaya gittiğimdeki gibi, orada üç metal kutu var. Birinde krema, birinde süt, diğerinde gri renkli yağsız şey var. Ne zaman içeri girsem etiket diğer tarafta oluyor. Hangisi gerçek krema diye tahmin etmem gerekiyo ama her seferinde elime aldığım ilk kutuda ya süt oluyor yada yağsız şey oluyor, hiç istediğim şey olmuyor. Ortalamalar yasası üç seferinden birinde o kremayı bulacağımı söylüyor ama hiç öyle olmuyor. Oraya bin kere gitsem ihtimaller kendiliğinden eşitlenebilir diye düşünüyorum. 50 yada 100 kez arka arkaya kremaya denk gelebilirim belki ama hiç sanmıyorum. Böyle bir adil dağılım olduğuna inanmıyorum.
  • Yarbay
    2441 Mesaj

Bu kitabı "Körlük" romanı kadar etkili bulamadığımı söylemeliyim öncelikle. Baskıcı yönetimin, sansürün, demokrasiyi korumak adına yapılan saçma ve bir o kadar da komik olan hareketlerin güzel bir anlatısını görüyoruz bu kitapta.

Bir başkentte yapılan yerel seçimde sandığa katılım çok az oluyor. Hem az katılım hem de boş oyların oranının normalden bir tık fazla olduğu bir seçim oluyor. Hava çok yağmurlu başlıyor diye bunu bahane ederek haftaya seçimlerin yenilenmesine karar veriyor mevcut hükümet. Günü geldiğinde seçimler yenileniyor, sandığa katılım oranı da %100 oluyor ancak bu oyların %83'ü boş oy oluyor. Hükümet bunun kasıtlı bir hareket olduğunu, açıkça demokrasiye yöneltilmiş bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor ve önlemler almaya başlıyor.

Kitabın konusu bu şekilde ve eğer "Körlük" romanını okuduysanız oradaki karakterlerin bu romanda da olduğunu görüyorsunuz. Önce onu okuyup sonra bu kitabı okumak daha mantıklı bir hareket yani.

Yazar yine hafif karanlık bir atmosfer sunuyor kitapta ama başta da belirttiğim gibi diğer kitaptaki kadar iyi bulamadım bunu. Yer yer gereksiz uzatılmış betimlemelere denk geldim ki en sevmediğim, benim için katlanılmaz olan şeylerdendir bu. Gereksiz betimlenmiş sonu gelmeyen bir cümleye rastladığım zaman kitabı kaldırıp duvara fırlatasım geliyor. Sinirleniyorum.

|
    |

• Yarbay
    2441 Mesaj

Başarılı komutan nasıl olur, hangi şartlardan saldırılır, ne zaman geri çekilinir, hangi arazi koşulları savunmaya elverişlidir, düşmanın durumunu anlamak için doğaya nasıl dikkat edilmelidir... tarzında bir çok soruya cevap veren bir kitap. İnsanın bu kitabı okuduktan sonra bir savaş filmi izleyesi ya da açıp savaş oyunu oynayası geliyor. Hükmetmek istiyor insan.

|
    |

Çok satanlarda diye, yorumları iyi diye satın aldığım bir kitaptı ama pişman oldum diyebilirim. Kişisel gelişim kitaplarını sevmiyorum, genelde herkesin bildiği boş beleş şeylerden, zırvalardan oluşuyor. Bu kitapta da o var. Aynı şeyler sürekli tekrarlanmış, gereksiz uzatılmış vs. Bir kaç bölüm haricinde kendime kattığım şey olmadı diyebilirim. Son sayfaları atlaya atlaya okudum zaten.

|
    |
    Dokuzuncu hariciye koğuşu- Peyami Safa

Bugün de doğum günü rahmetli yazarın
    |
    |
    Ryzen 5 2600 • Msi B450 Tomahawk • Msi GTX 1060 6GB Gaming X • Corsair VS650 W 80 • Samsung 750 Evo 250GB SSD•James Donkey JD480 480GB SSD• Corsair Carbide Spec 02 • Kingston Hyperx Fury 8GB X2 2133 Mhz • Zowie EC2-B • Hyperx Revolver S •
  • Binbaşı
    1693 Mesaj

"...Kendimi şehirlerin ve kalabalıkların kargaşasının dışına attım; günlerimi bilgece yazılmış kitaplar arasında, insanların ışık saçan ruhlarıyla aydınlanan hayatlarımızın o ışıl ışıl pencereleri arasında geçiriyorum. Pek az yabancıyla görüşüyorum, kaldı ki ev halkı da o kadar kalabalık değil. Gündüzleri kendimi kitap okumaya ve kimya deneylerine veriyor, aydınlık gecelerin pek çoğunu astronomi gözlemlerine ayırıyorum. Nasıl ve neden bilmiyorum, ama o göğün parlak sakinleri sonsuz bir huzur ve güven veriyor insana. Bizi hayvandan çok insan kılan her ne ise, teselliyi ve umudu, sanırım, insanların gündelik kaygıları, günahları ve dertlerinde değil; maddenin uçsuz bucaksız, sonsuz yasalarında aramalı. Umutsuz değilim, yoksa yaşayamazdım. Onun içindir ki, hikayem umut ve yalnızlık içinde son buluyor."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Einar Solberg -- 2 Nisan 2020; 20:7:37 >
    |
    |

• Yarbay
    2441 Mesaj

Okuduğum ilk Livaneli kitabı bu ve oldukça beğendim diyebilirim. Yer yer google'a başvurmak zorunda kaldığım, betimlenen mekanları, tapınakları araştırdığım, okurken öğrendiğim bir kitap oldu.

|
    |

Bu kadar övülmesinin, kült bir roman haline gelmesinin bir sebebi varmış demek... Aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanan bu kitabı çooook uzun zamandır okumak istiyordum ama bir türlü fırsat bulamıyordum. Okumaya başladıkça sanki daha önce okumuşum gibi hissettim, hatta bir ara "acaba filmini mi izlemiştim" diye düşündüm. Belki de izlediğim başka bir filmdeki sahneleri bu kitaba uyarladım kendi kendime bilemiyorum. Bir çırpıda başladım bitirdim ve oldukça da beğendim.

Başlangıçta kahramanımızdan iğrenirken zaman zaman ona acıdığım oldu. Distopik bir roman okuyormuş gibi "acaba böyle bir şey ile gerçekte karşılaşabilir miyiz?" diye düşündüm. Kitaptan filme uyarlanan yapımları genelde beğenmiyorum ama yine de en kısa sürede filmini de izleyeceğim.

|
    |

Reklamlar
SEO
kolayoto.com
Bey Azura
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,578
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.