Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

En son hangi kitabı okudunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
9.153
Cevap
81
Favori
331.461
Tıklama
Giriş
    10634 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Titanik Bar

Doktor Çehov'dan Öyküler - Anton Çehov

Kitap, 11 kısa öyküden oluşuyor. Kısa ama derin. Karakterin içinde bulunduğu durumu müthiş bir derecede tahlil etmeyi başaran öyküleri barındırıyor. İçlerinden en sevdiğim "Altıncı Koğuş" adlı öyküsü oldu. Altıncı Koğuş'ta Doktor Ragin ve hastası ile olan diyaloglar, entelektüel bunalımı tasvir etme açısından zirve noktası diyebilirim. Bu kitabı okuduktan sonra Nuri Bilge Ceylan'ın Çehov'dan hangi açılardan etkilenmiş olduğunu daha iyi görmüş oldum.

İnsanoğlunun daha üstününü tadamayacağı iki çeşit mutluluk vardır: biri, yaşamın özünü kavramaya çalışarak özgür ve derin düşünmek, ikincisi de dünyanın hır gürüne boş vererek yaşamak. İnsan demir parmaklıklar arkasında bile mutlu olabilir. Fıçısında yaşayan Diyojen'i bir gözünüzün önüne getirin hele. Dünyanın en güçlü hakanlarından daha mutluydu.

Alıntıları Göster
    adam fawer - olasılıksız

uzun zamandır listemde olan bir kitaptı sanırım bekleye bekleye çok büyüttüm gözümde... pek tatmin etmedi. ortalara kadar çok sürükleyici, sonra sonuca bağlanamama sıkıntısı mevcut.
    |
    |

psn: ll_renzokuken_ll

• Yüzbaşı
    252 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı:

Ayda 172 Saat - Johan Harstad

Kitap aşırı derecede akıcı , okudukça okuyasanız geliyor 3 günde bitirdim . Bilim kurgu sevenlere tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    Stephen Chbosky'nin ilk romanı olan Saksı Olmanın Faydaları'nı okudum. Liseye yeni başlamış bir gencin hayali arkadaşına yazdığı mektuplardan oluşuyor kitap. Bir de filmi de bulunmakta. Hem izlemenizi hem de okumanızı öneririm. İkisi de birbirinden güzel. Yalnız kitabın adı orijinalinden(The Perks of Being a Wallflower) bir hayli alakasız, daha doğru bir çeviri yapılması lazımdı.

http://www.asirigurultulu.com/kitap/saksi-olmanin-faydalari/
    |
    |

• Yüzbaşı
    356 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Vorinace

Stephen Chbosky'nin ilk romanı olan Saksı Olmanın Faydaları'nı okudum. Liseye yeni başlamış bir gencin hayali arkadaşına yazdığı mektuplardan oluşuyor kitap. Bir de filmi de bulunmakta. Hem izlemenizi hem de okumanızı öneririm. İkisi de birbirinden güzel. Yalnız kitabın adı orijinalinden(The Perks of Being a Wallflower) bir hayli alakasız, daha doğru bir çeviri yapılması lazımdı.

http://www.asirigurultulu.com/kitap/saksi-olmanin-faydalari/

Alıntıları Göster
    Bir Kutsal Bilim İhtiyacı - Seyyid Hüseyin Nasr
    |
    |

• Onbaşı
    21 Mesaj
    https://deepwebfiles.wordpress.com/

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Orijinalden alıntı: fadamaka

https://deepwebfiles.wordpress.com/

7,5/10
    |
    |

Orijinalden alıntı: TurboBoosted

7,5/10

Alıntıları Göster
    Goethe - Genç Werther'in Acıları

Kitabın yarısına gelene kadar pek bir şey anlamadım ama yarısından sonra kitap açıldı. Tartışmasız okuduğum en melankolik kitap oldu. Bu tarz kitapları seviyorsanız öneririm. Yalnız bu kitap yaklaşık 250 yıl önce yazılmış. Aynı şeyi Montaigne'in Denemelerinde de yaşamıştım. Araya bu kadar yıl girince haliyle kitabın bazı yerlerinde kopukluk yaşayabiliyorsunuz. Kitaplar o günün şartlarıyla yazılıyor ve kutsal kitaplardan bolca alıntı yapılıyor. Haliyle bazen kitabın belli bölümleri sıkıcı olabiliyor. Bu tarz eski kitaplar alırken bunları göz önünde bulundurmak lazım.
    |
    |

• Yarbay
    3590 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: JamesKırkRobertLars

Goethe - Genç Werther'in Acıları

Kitabın yarısına gelene kadar pek bir şey anlamadım ama yarısından sonra kitap açıldı. Tartışmasız okuduğum en melankolik kitap oldu. Bu tarz kitapları seviyorsanız öneririm. Yalnız bu kitap yaklaşık 250 yıl önce yazılmış. Aynı şeyi Montaigne'in Denemelerinde de yaşamıştım. Araya bu kadar yıl girince haliyle kitabın bazı yerlerinde kopukluk yaşayabiliyorsunuz. Kitaplar o günün şartlarıyla yazılıyor ve kutsal kitaplardan bolca alıntı yapılıyor. Haliyle bazen kitabın belli bölümleri sıkıcı olabiliyor. Bu tarz eski kitaplar alırken bunları göz önünde bulundurmak lazım.

Alıntıları Göster
    Hasan Ali Topbaş - Gölgesizler

Türk edebiyatında okuduğum en iyi kitaplardandı. Muhteşem betimlemer, harika benzetmeler ile dolu. Kitabı okurken tek hissettiğiniz duygu yokoluş.
    |
    |

• Yüzbaşı
    803 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ggreyhame

Hasan Ali Topbaş - Gölgesizler

Türk edebiyatında okuduğum en iyi kitaplardandı. Muhteşem betimlemer, harika benzetmeler ile dolu. Kitabı okurken tek hissettiğiniz duygu yokoluş.

Alıntıları Göster
    Antonioni, Truffaut, Fellini, Bergman Sinemasını Anlatıyor

Usta yönetmenlerle yapılan röportajlardan oluşuyor. Bu 4 yönetmene ilgi duyuyorsanız tavsiye ederim. Kitap içinde hoşuma giden birkaç sözü spoilera aldım.

"Yalnızca zihnimdeki özgün imgenin kötü bir taklidini ortaya koydum; sonrasını da düşünmedim. Bu bakımdan perdede gördüğünüz, benim tam anlatmak istediğimi göstermez; yalnızca benim anlatım olanaklarımı.." - Antonioni

"Her şey planlıydı. Film yapmak uzaya astronot göndermek gibidir." - Fellini

Filmleri sanat yapan yönü bireysel bilinçliliği temsil etmesidir.

"Filmin kendisinin müzik olduğunu düşünüyorum. Müziğe de müzik koyamam." - Bergman

"Sözcükleri konuşmalara, hareketlere çeviriyor, ete kemiğe büründürüyorum. Seyirciyle, başka insanlarla ilişki kurmaya, çok ciddi gereksinim var. Benim için sözcükler tatmin edici değil." - Bergman
    |
    |

• Yüzbaşı
    252 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Titanik Bar

Antonioni, Truffaut, Fellini, Bergman Sinemasını Anlatıyor

Usta yönetmenlerle yapılan röportajlardan oluşuyor. Bu 4 yönetmene ilgi duyuyorsanız tavsiye ederim. Kitap içinde hoşuma giden birkaç sözü spoilera aldım.

"Yalnızca zihnimdeki özgün imgenin kötü bir taklidini ortaya koydum; sonrasını da düşünmedim. Bu bakımdan perdede gördüğünüz, benim tam anlatmak istediğimi göstermez; yalnızca benim anlatım olanaklarımı.." - Antonioni

"Her şey planlıydı. Film yapmak uzaya astronot göndermek gibidir." - Fellini

Filmleri sanat yapan yönü bireysel bilinçliliği temsil etmesidir.

"Filmin kendisinin müzik olduğunu düşünüyorum. Müziğe de müzik koyamam." - Bergman

"Sözcükleri konuşmalara, hareketlere çeviriyor, ete kemiğe büründürüyorum. Seyirciyle, başka insanlarla ilişki kurmaya, çok ciddi gereksinim var. Benim için sözcükler tatmin edici değil." - Bergman

Alıntıları Göster
    Alex Garland - The Beach

Kitabın Türkçe baskısı olmadığından İngilizce olarak okudum. Bilenleriniz vardır belki Di Caprio'nun oynadığı The Beach filmi bu kitaptan uyarlamadır. The Beach, İngiliz bir gencin ütopik olarak niteleyebileceğim bir adada kurulmuş komünü keşfi ve orada yaşadıklarını anlatıyor. Çok heyecanlı ve akıcıydı. Bir sayfasında dahi sıkılmadan bitirdim kitabı.

http://www.asirigurultulu.com/kitap/alex-garland-kumsal/
    |
    |

• Çavuş
    46 Mesaj
    İyi Kız-Mary Kubica

Kitap önce ve sonra olarak kurgulanmış gayet akıcı ve sonu muhteşem bir kitaptı ben beğendim tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    3598 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Ln.

İyi Kız-Mary Kubica

Kitap önce ve sonra olarak kurgulanmış gayet akıcı ve sonu muhteşem bir kitaptı ben beğendim tavsiye ederim.

Deniz gezmiş anlatıyor kitabı gülünün solduğu akşam kitabının içinde bulunan bir bölümdür ama gülünün solduğu akşamdan önce yazılmıştır. İlk başta ilk kitabı okumanızın anlamsız olduğunu düşünebilirsiniz ancak mutlaka ve mutlaka önce ilk kitap okunmalı. Evet ikinci kitabın içeriği ile hemen hemen birebir aynı ama çok önemli bir nokta var ki ilk kitap AŞIRI vurucu. Son 60 sayfayı gözyaşları içinde okudum. Kendimi tutmaya çalıştım ama gözyaşları boşaldı da boşaldı. Peki neden ikinci kitaptan daha vurucu ? Çünkü direk deniz gezmiş ve arkadaşlarının macerasına odaklandığı için araya ikinci kitapra araya giren şeyler girmiyor. O idama yolculuğu araya hiçbir şey girmeden birebir okuyorsunuz her okuduğunuz kelimede iliklerinizde o sonu hissediyorsunuz. Bu yüzden her ne kadar ikinci kitabı okurken okuduğunuz 100 sayfayı tekrar okuyacak da olsanız (Okudum tekrara gerek yok demeyin okuyun)MUTLAKA VE MUTLAKA ilk önce deniz gezmiş anlatıyor'u okuyun.

Son olarak sadece şunu söyleyeyim, SAKIN OLA OKUMADAN ÖLMEYİN...
    |
    |

• Yarbay
    4682 Mesaj

Okuduğum ilk bilimsel kitap olması yönüyle bende yeri ayrı olacaktır. Elbette inanılmaz bir kitap, birçok romandan bile çok daha akıcı. İnsanlık tarihine ait önemli olan hemen hemen her şey, her terim kitapta yerini bulmuş. Sıkça duyduğumuz ama tam anlamıyla bilmediğimiz kavramları bir bütün olarak ele almış olması da insanın ufkunu genişletiyor. Çeviride çok sık Türkiye, Osmanlı gibi, İstanbul gibi unsurlar vardı. Baya şaşırdım ilk başta ama meğer çevrilen dillere has kısımlarmış. Acaba İslamiyet kelimesi de mi sadece bizlere hastı? Orijinalinde Yahudilikle Hristiyanlıktan mı bahsediyor? Bunları ayırt etnemiz için * gibi bir şey eklenebilirdi.

Bir de Tanrı'nın olmadığını hiç şüphe yokmuş gibi sanki bilimselmişcesine anlatması pek olmamış. Bildiğim kadarıyla bilim, Tanrının yokluğunu kanıtlamadı? Pek de kanıtlayacağa benzemiyor. Akıllı bir tasarımcı illla dinlerde bahsedildiği gibi kuralcı olmayabilir ama ya vardır ya da yoktur, kesin konuşmak hele bilimsel bir kitapta, pek olmamış.

İnsanın hayalciliği üzerine yaptığı analizler çok iyiydi. Gerçekten tüm yaşamımız hayaller zinciri ile sıkı sıkıya bağlı. Ve belki de bu hayali varlıklar sayesinde uygarlığa erişebildik mağaradan çıkıp.

|
    |

• Yarbay
    4682 Mesaj
    Steinbeck/İnci

Fazlasıyla gerilim yaşatan bir hikaye. Gerçekçi bulamadım doğrusu pek, Steinbeck gerçekçiliğine yakışmamış. Gerçekçilikten ziyade kıssadan hisse vermek için yazılmış resmen: beklenmedik Para bela getirir vb.. Amin.

Hele bebeğin öldürülme sahnesi var ki akıllara ziyan. Adam bebek sesi mi çakal sesi mi tam ayırt edemiyor ama yine de görmediği cisme ateş ediyor ve tam kafadan güm.. Yav he he

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J.Valjean -- 7 Eylül 2016; 2:57:10 >
    |
    |

• Yarbay
    2771 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: J.Valjean

Steinbeck/İnci

Fazlasıyla gerilim yaşatan bir hikaye. Gerçekçi bulamadım doğrusu pek, Steinbeck gerçekçiliğine yakışmamış. Gerçekçilikten ziyade kıssadan hisse vermek için yazılmış resmen: beklenmedik Para bela getirir vb.. Amin.

Hele bebeğin öldürülme sahnesi var ki akıllara ziyan. Adam bebek sesi mi çakal sesi mi tam ayırt edemiyor ama yine de görmediği cisme ateş ediyor ve tam kafadan güm.. Yav he he
    |
    |

YouTube--erdemfb12 Channel

Uyan Blog

Not:Tryndamere'la teke teke çıkmam ama Garen isem onu keserim!!!!!

• Yüzbaşı
    252 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: erdemfb12

Alıntıları Göster
    İsmail Saymaz en sevdiğim gazetecilerden biridir. Bildiği doğrudan sapmayan, soran, sorgulayan bir kişi. Esas Duruşta Cinayet'te de kışlalardaki darp ve işkence olaylarını, nefret cinayetlerini, örnekler üzerinden kurcalıyor ve bu vahim tabloyu bize aktarıyor.

http://www.asirigurultulu.com/kitap/ismail-saymaz-esas-durusta-cinayet/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vorinace -- 7 Eylül 2016; 15:09:13 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    593 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: erdemfb12

Alıntıları Göster

|
    |

• Yüzbaşı
    803 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ruhi13

Alıntıları Göster
    Eskiçağ'da Kadın

-Sümer, Babil, Assur ve Hittit Kanunlarında Kadına Yönelik Cinsel Suçlar ve Cezalar

-Hitit Hukukunda Evlenme ve Boşanma

-Eskiçağ Dininde Kadın Ana Tanrıçadan Günahkar Kadına

Üç bölümden oluşan bir kitap. Paleolitik Çağ'da kadına verilen değerin Neolitik dönem ile birlikte yavaş yavaş yerini erkek egemenliği altına bırakması ve zamanla kadının ikinci sınıf insan konumuna düşmesi vurgulanmış. Bazı bölümlerini biraz feminist bulsam da özellikle "Eskiçağ Dininde Kadın Ana Tanrıçadan Günahkar Kadına" bölümünü beğendim. Kadının toplumdaki yerini tarihsel olarak incelemek isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.

• Yarbay
    4439 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Vorinace

İsmail Saymaz en sevdiğim gazetecilerden biridir. Bildiği doğrudan sapmayan, soran, sorgulayan bir kişi. Esas Duruşta Cinayet'te de kışlalardaki darp ve işkence olaylarını, nefret cinayetlerini, örnekler üzerinden kurcalıyor ve bu vahim tabloyu bize aktarıyor.

http://www.asirigurultulu.com/kitap/ismail-saymaz-esas-durusta-cinayet/

Alıntıları Göster
    Kadın Karşıtı Söylemin İslam Geleneğindeki İzdüşümleri

http://www.kitapyurdu.com/kitap/kadin-karsiti-soylemin-islam-gelenegindeki-izdusumleri/273244.html

Kadının erkeğe nazaran daha düşük statüde bir insan olduğuna dair kabuller her kültürde vardır. Toplumlarda binlerce yıllık ataerkil yapılanmadan kaynaklanan bu kabuller kadının, erkekten daha kötü, eksik ve ikincil bir varlık olarak kurgulandığı şeklindeki yaygın anlayışlara dayanmaktadır.

Söz konusu ataerkil kabullerin İslam geleneğini de etkilediği bir vakıadır. Özellikle hadis rivayetlerinde insan türünün kadın cinsini –yaratıldığı öz, yaratılış biçimi, fıtratı, insani değeri gibi hususlarda–, normal ve asıl insan olarak kabul edilen erkek cinsinden ‘farklı ve aşağı' gören ve bu ikincil standarda uygun şekilde tanımlayan bir kurgu mevcuttur.

Bu kitap, Kur'an'ın insana dair temel ilkeleriyle ve Hz. Peygamber'in genel anlayışı ile çelişen bu hadis rivayetleri üzerinde bir tespit ve yorum çalışmasıdır.

kendi görüşüm :yazarın dindar mı ataistmi ne olduğuna tam karar veremedim.diğer yandan düşündüğümden daha beter manyaklıklar var. Oltadaki balık türkiye kitabından sonra sinirden geberdiğim ikinci kitap bu.bu kadar düz mantık ve düşmanlık görmedim ben.bi kaç rivayet koyuyorum.siz karar verin.

|
    |

• Yüzbaşı
    252 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: montevo

Kadın Karşıtı Söylemin İslam Geleneğindeki İzdüşümleri

http://www.kitapyurdu.com/kitap/kadin-karsiti-soylemin-islam-gelenegindeki-izdusumleri/273244.html

Kadının erkeğe nazaran daha düşük statüde bir insan olduğuna dair kabuller her kültürde vardır. Toplumlarda binlerce yıllık ataerkil yapılanmadan kaynaklanan bu kabuller kadının, erkekten daha kötü, eksik ve ikincil bir varlık olarak kurgulandığı şeklindeki yaygın anlayışlara dayanmaktadır.

Söz konusu ataerkil kabullerin İslam geleneğini de etkilediği bir vakıadır. Özellikle hadis rivayetlerinde insan türünün kadın cinsini –yaratıldığı öz, yaratılış biçimi, fıtratı, insani değeri gibi hususlarda–, normal ve asıl insan olarak kabul edilen erkek cinsinden ‘farklı ve aşağı' gören ve bu ikincil standarda uygun şekilde tanımlayan bir kurgu mevcuttur.

Bu kitap, Kur'an'ın insana dair temel ilkeleriyle ve Hz. Peygamber'in genel anlayışı ile çelişen bu hadis rivayetleri üzerinde bir tespit ve yorum çalışmasıdır.

kendi görüşüm :yazarın dindar mı ataistmi ne olduğuna tam karar veremedim.diğer yandan düşündüğümden daha beter manyaklıklar var. Oltadaki balık türkiye kitabından sonra sinirden geberdiğim ikinci kitap bu.bu kadar düz mantık ve düşmanlık görmedim ben.bi kaç rivayet koyuyorum.siz karar verin.

Alıntıları Göster
    Malesef kitapta aradığım hiçbir şeyi bulamadım. Güzel başladı, hikaye ilginçti ama ne karakterler ne de olaylar yeterliydi Ruhi Mücerreti beğenmem için. Birkaç yerde tebessüm etmem dışında da hiç gülmedim.

http://www.asirigurultulu.com/kitap/murat-mentes-ruhi-mucerret/
    |
    |

• Yarbay
    2455 Mesaj

vahşetin çağrısı - jack london

demir ökçe yi okumuştum daha önce. çok iyi bir çeviri değildi. ithaki nin bu çevirisi genel olarak iyiydi ancak bazı devrik cümleleri birkaç kere okumak zorunda kaldım. onun dışında dili güzeldi. baskısı da iyiydi, yazım hatası 1 tane vardı sanırım.

kitabı kesinlikle tavsiye ederim.gayet sürükleyici ve etkileyici bir kitap. anlattığı öznel konudan bazı genel yargıları daha okurken hissediyorsunuz. jack london un diğer kitaplarını da okumak farz oldu bundan sonra

|
    |

HızlıCevap
Reklamlar
üniversite
Bey Azura
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,234
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.