Şimdi Ara

En son hangi kitabı okudunuz? (365. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9.711
Cevap
93
Favori
358.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 363364365366367
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

George Orwell-Paris ve Londra'da Beş Parasız

George Orwell'den yine harika bir kitap. Hayvan Çiftliği Ve 1984'ten sonra okuduğum 3. kitabı oldu. Yazarın Paris ve Londra'daki parasız kaldığı acımasız zamanları anlatıyor.
    Paris'te restoranlarda yerin kat kat altında 17 saat boyunca karın tokluğu için çalışan insanlar, günlerce hatta haftalarca parasızlıktan ve çalışılan yüksek saatlerden dolayı duş bile yapamamak, parasızlıktan kırınıldığı için para için giydikleri eski kıyafetlerini rehinecilere veren insanlar gibi gerçekleri gözlerimizin önüne seriyor. Kitaptan sonra evsizlere, dilencilere, berduşlara hak vermiş oluyorsunuz. Otellere ve restoranlara bakış açınızı değiştiriyor.

Kitabın ilk kısmı olan Paris kısmı oldukça akıcı ancak Londra kısmı Paris kadar akıcı değil. Yine de içine çekiyor tabii ki. Kitabın son bölümüne de oldukça beğendim.

Çok fazla olmadan kitaptan birkaç şey yazayım; Otobiyografi

Kirlilik, oteller ile lokantaların özünde vardır çünkü yiyeceğin temizliği dakiklik ve şıklık uğruna gözden çıkarılır. Otel çalışanı yemek hazırlamakla öyle meşguldür ki yenilsin diye hazırlandığını unutur.

Otelde hazırlanan tek temiz yemek personelin ve patronun yemeğiydi. Dilden düşmeyen kuralımız şuydu:Patronu kolla, müşterilere gelince kimin umrunda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rarels -- 7 Aralık 2015; 10:16:37 >
  • Kral Fare - China Mieville

Tuhaf Kurgu olarak adlandirilan bu fantastik eserin yazari China Mieville kesinlikle okunmasi gereken bir yazar.

Kitap hakkinda daha fazla bilgi icin buyurunuz efenim ;

http://rafinasigmayanlar.blogspot.com.tr/2015/12/kitap-42-kral-fare-china-mieville.html

En son hangi kitabı okudunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  •  En son hangi kitabı okudunuz?

Paul Lafargue-Tembellik Hakkı

Marx'ın damadı olan Lafague'nin eleştirisi. Özellikle 1800 yıllarındaki Avrupa'da aşırı olan (16-17 saat) çalışma süreleri, işçilerin zihinlerini güçsüzleştirdiğini gösteriyor ve onları köleye dönüştürüyor. Asıl gücün işçiler de olduğunu ama bir türlü birleşecek kadar ilerleyemediklirini, "çalışma hakkı" yerine "tembellik haklarını" istemelerini savunuyor.

Bir insanın geçmişini özlemesi ve o günleri yaşadığı yere geri dönüp hayal kırıklığına uğraması.. Son zamanlarda düşündüklerim bu kitapta karşıma çıktı ve iki kez hüzünlendim..
  • La Haine kullanıcısına yanıt
    Kitap hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Öncelikle Jared Diamond kitabı okuduysanız o tarz değil daha değişik bir tarzda kitap. İnsan tarihinden ziyade "insnalığın" tarihini anlatıyor.Yani bütün kitap boyunca insanlar avcı toplayıcı sonra şunu yapmış sonra bunu yapmış şeklinde değil. Kısa bir bilgi verip onun üzerinden çıkarımlar ve saptamalar yapıyor. Yer yer yanlış anlamadıysam faşistliği de övüyor. Tabii ben yanlış anlamadıysam! Mesela bizim neandarteller ortadoğu da yaşadığını söyleyip homo sapienslerden daha aşağı ırk olduğunu örneklerle açıklıyor. Şuan ki insanlarında onlardan kalma olduğunu!! iddaa ediyor. -laf arasında- Evrim üzerinden de "aptal olanın öldüğü güçlünün ayakta kaldığı" vs vs uzun uzun anlatıyor. Yani öyle bir yere getiriyor ki avrupalılar ortadoğudan ırk olarak üstün demeye getiriyor. Sonra lafı dolandırıp aslında o öyle değil falan diye konuyu kapatmaya çalışıyor. İlginç bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim. Her ne kadar bazı yerlerde haklı olsa da dediğim gibi bazı yerlerde de sanki bir şey empoze etmeye çalışıyor! Bir yandan kapitalizmi öve öve bitiremiyor. Yeryüzünde bize cenneti sunacak tek ideoloji o diyor. Vs vs. Yani özetle anlatılacak bir kitap değil ama bu yazdıklarım dikkatini çektiyse okumanı tavsiye ederim.
  • Yeraltından Notlar

İlk bölüm sıktı beni ama 2. Bölümden sonra aktı gitti kitap on numaraydı.

• quote:

Orijinalden alıntı: La Haine

quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Öncelikle Jared Diamond kitabı okuduysanız o tarz değil daha değişik bir tarzda kitap. İnsan tarihinden ziyade "insnalığın" tarihini anlatıyor.Yani bütün kitap boyunca insanlar avcı toplayıcı sonra şunu yapmış sonra bunu yapmış şeklinde değil. Kısa bir bilgi verip onun üzerinden çıkarımlar ve saptamalar yapıyor. Yer yer yanlış anlamadıysam faşistliği de övüyor. Tabii ben yanlış anlamadıysam! Mesela bizim neandarteller ortadoğu da yaşadığını söyleyip homo sapienslerden daha aşağı ırk olduğunu örneklerle açıklıyor. Şuan ki insanlarında onlardan kalma olduğunu!! iddaa ediyor. -laf arasında- Evrim üzerinden de "aptal olanın öldüğü güçlünün ayakta kaldığı" vs vs uzun uzun anlatıyor. Yani öyle bir yere getiriyor ki avrupalılar ortadoğudan ırk olarak üstün demeye getiriyor. Sonra lafı dolandırıp aslında o öyle değil falan diye konuyu kapatmaya çalışıyor. İlginç bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim. Her ne kadar bazı yerlerde haklı olsa da dediğim gibi bazı yerlerde de sanki bir şey empoze etmeye çalışıyor! Bir yandan kapitalizmi öve öve bitiremiyor. Yeryüzünde bize cenneti sunacak tek ideoloji o diyor. Vs vs. Yani özetle anlatılacak bir kitap değil ama bu yazdıklarım dikkatini çektiyse okumanı tavsiye ederim.

Sadece bilimsel araştırmaların yer aldığı bir kitap olduğunu düşünüyordum. Belki ileride okurum, teşekkürler.
  • Merhaba arkadaşlar ingilizcesi çok ağır olmayan ingilzice romanlar önerebilir misiniz?

Bir gün de bitirdim.

Oldukça ilginç ve ilgi çekici bir kitap. Dili sade ve akıcı. Konu kitabın isminden de anlaşılacağı üzere henüz hiç bir tabunun ahlakın dinin olmadığı ( Homo-Erectus--Neandertal) zamanını çok güzel bir şekilde işlemiş. Bir takım kalıtımsal şeylere cevap aramaya çalışmış. Mantıklı argümanlarda sunuyor satır aralarında. Karanlıktan korkmamızın sebebini zamanında atalarımızın yırtıcı hayvanların geceleri karanlıktan geldiğini zamanla kalıtım yolu ile günümüze geldiğini lakin günümüzde ise yırtıcı hayvan korkusu yerine hayalet, cin gibi varlıkları koyduğumuzu söylüyor.
    Ve en dikkat çeken kısmı ise hemen herkesin rüyasında gördüğü "Rüyada uçurumdan düşme" olayı üzerine getirdiği açıklamaydı. Şöyle diyor Jack London amcamız:

"Hocam, bunun kalıtsal bir rüya olduğunu ve ağaçlarda yaşayan ilkel atalarımıza kadar uzandığını açıklamıştı. Onlar açısından düşme olasılığı, sürekli tehlike olarak varlığını sürdürüyordu... İlkel insanların çoğu, yaşamını bu şekilde yitiriyor ve hemen hemen hepsi ağaçlardan korkunç şekilde düşüyor, hızla yere yuvarlanırken ölümden kurtulmak için dallara tutunuyorlarmış.
    İşte böylesi bir düşüş, -ölümcüllüğünü yitirmişse- çok ciddi organik bozukluklara yol açıyor ve beyin hücrelerindeki moleküllerin değişimlerini belirliyormuş. Bu değişimler, kuşaktan kuşağa düşünce hücrelerine iletilerek ırksal anıları oluşturuyorlarmış. Yani, siz ya da ben uyuyakaldığımız zaman, ya da uyuklarken, boşluğa yuvarlanıp tam yere değecekken bir çeşit baş dönmesiyle kendimize geldiğimizde, yalnızca, ağaç üstünde yaşayan atalarımızın duyduğu ırksal kalıtım anısıyla iletilmiş duygulan yeniden yaşamış oluyormuşuz.
    ....
    Siz ve ben yerde paramparça olmayan şanslı ataların soyundan gelmekteyiz.."
  • İlk turk bilim kurgu eserinin Refik Halit Karay'in ''Hulya Bu Ya'' adli oykusu oldugunu biliyor muydunuz?

Hele Bulent Kayran adli yazarin siberpunk turunde ters kose edecek, 'bizde de kaliteli bilimkurgular varmis, helal be!' dedirtecek bir bilimkurgu oykusu yazdigini?

'Turk Bilimkurgu Oykuleri 1' hakkinda detayli bilgi icin buyurunuz efenim;

http://rafinasigmayanlar.blogspot.com.tr/2015/12/kitap-43-turk-bilimkurgu-oykuleri-1.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biravucgokyuzu -- 16 Aralık 2015; 22:35:06 >
  • izafiyet teorisi kitabını yarıda bıraktım zira beynim yandı,daha fazla anlayamadım.

Tam bir şaheser...
  • İnsan nasıl insan oldu

bir çırpıda okunan gayet eğlenceli bir kitap.
  • Silahlara Veda - Ernest Hemingway

• Lady Chatterley'nin Aşığı kitabını okuyanlar bana yardımcı olabilirse sevinirim..Bu kitap hem Can hem YKY yayınlarından çıkmış.Hangisini alsak ?
  • Stanislaw Lem Solaris
  • 
Sayfa: önceki 363364365366367
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.