Şimdi Ara

En son hangi kitabı okudunuz? (359. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
9.711
Cevap
93
Favori
358.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 357358359360361
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzun zamandır Türkiye'de onca yaşanmış şeylerden sonra yinede İstanbul'da az sayıda kalmış olan gayrimüslimlerin hayatlarını merak ederdim. Hayko sohbet havasındaki bu eseriyle meraklarımı giderdi. Okuması zevkli bir kitaptı.
  •  En son hangi kitabı okudunuz?

Ara sokaklardaki insanları gözümüzde çok iyi canlandırıyor Sait Faik. Hikayeler ayrım olmaksızın, en iyisi bu denilebilinir. Benim ise Balıkçısını Bulan Olta adlı hikaye ayrı bir hoşuma gitti.

Sarnıç adlı hikayeden
    Bu dünya insan için kâfi idi. Bu dünyada insan en güzel, en büyük, en bahtiyar olacak mahluktu. O halde, niçin sokakta çıplak çocuklar, aç gezenler, işsiz delikanlılar, titreşen köylüler, yalnız namazlarını ve torunlarını seven ihtiyarlar vardı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NJP -- 21 Eylül 2015; 14:15:52 >

Kitap için ''sosyalizme giriş'' dersek pek yanlış olmaz. Zaten sayfa sayısı epey az. Çok detaylı ayrıntıya girilmeden genel hatlarıyla sosyalizmin nasıl olduğu, kapitalizmin neden kötü olduğu anlatılmakta. Çoğu kişinin yanlış bildiği ''eşit ücret'' ''insan doğası bencil olduğu için sosyalist olunamaz'' gibi düşüncelere karşı açıklamalar mevcut.

8.5/10

Kısa olduğu için bir oturuşta okunan, yazarın temel olarak bireyciliğe yoğunlaşmasına rağmen farklı konularda da fikirlerini açıkladığı yalın bir eser. Kitabın adı aslında Bireycilik olmalıymış bana göre. Yazar bireycilik sayesinde insanların kendini bulabileceğini, özgün olabileceğini, kısacası insanın kendisi olacağını söylüyor ve bu durumun getireceği yararları açıklıyor. Sosyalizmi ise bireyciliğin oluşabileceği ve korunabileceği en iyi sistem olduğu görüşünü açıklıyor ve tabi olarak savunuyor. Kendi içinde tutarlı bir eser fakat fikirleri bırakıp uygulama kısmına geçinilebilir mi? sorusunun cevabını alamadım sanki. Zamana bırakmış sanırım sorumun cevabını. Ayrıca yazarımız makinalar(robotlar) hakkında ileri görüşlü bir insanmış.
  • Hayvan Çiftliği

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Sofie'nin Dünyası-Jostein Gaarder

Çok beğendim. Bir yandan Felsefe Tarihini anlatırken roman akışı yavan kalır diye düşünmüştüm ama tam tersi çıktı. Hem sürükleyici hem de bilgilendirici. Derinlemesine anlatmıyor ama genel bir fikir veriyor. Yani yazarında belirttiği gibi merak uyandırma amacıyla felsefe tarihini ve bütün filozofları özet geçiyor. Başlangıç için ideal bir kitap. Fakat sadece bu kitap ile de felsefe yapılmaz öyle söyleyeyim :

Factotum - Charles Bukowski

En son hangi kitabı okudunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi La Haine -- 25 Eylül 2015; 10:54:10 >
  • Canan Tan - İz

Tan'ın kitaplarına aşina değilseniz pek önermem. Son zamanlarda okuduğum en vasat kitaptı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JamesKırkRobertLars

Canan Tan - İz

Tan'ın kitaplarına aşina değilseniz pek önermem. Son zamanlarda okuduğum en vasat kitaptı.

Nick güzel miş hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • glenn meade brandenburg

tavsiye ederim güzel bir polisiye kitaptı geçmişle ilgili sırlarda olunca oldukça ilgi çekiciydi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-812378C58 -- 27 Eylül 2015; 21:28:12 >
  • Bir Dönem Bir Çocuk (ALTAN ÖYMEN)

Bir arkadaşım Altan Öymen'in "ÖFKELİ YILLARI"'nı vermişti okumam için, okuduktan sonra setin kalan 3 kitabını da aldım, geçmişimizi gazete haberleriyle birlikte anlatan güzel bir kitap, gerçi sıralaması Öfkeli Yıllar'ı önce okumamla karışmış oldu ama olsun, tavsiye ederim, serinin kalan kitaplarını da okuyunca yorumlarda bulunabilirim..
  • Orhan Pamuk - Kara Kitap.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Son zamanlarda okuduğum en güzel cinayet romanlarından biriydi, uzunca bir süre sonra sonunu tahmin edemeden okuduğum bir roman oldu..

10/8

Okumdadan üniversiteyi bitirmeyin derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Loney -- 29 Eylül 2015; 21:21:09 >
  • yeraltından notlar-dostoyevski

1-2 vakayı tahmin edebildim ama bazılarına da çok şaşırdım.Çok iyi kitap.Serinin devamını da okumayı düşünüyorum.

Çocuklarla alakalı olduğundan başlarda pek ısınamadım kitaba. Ancak sonradan sevdim. Spoiler adına pek bir şey demek istemiyorum. Kitap bitince de çevirmenin yazdığı sonsöz de okunmalı. Yalnız kitabın çevirisindeki "yard" ve "ayak" metre olarak çevrilse daha güzel olurmuş sanki. Yani "50 ayak ilerideki" yerine "17-18 metre" dense daha güzel olurdu.

7.5/10
  • Ben Kane - Unutulmuş Lejyon Serisi 1. Kitap 10/9

2. Kitap 10/8

Seri hakkındaki düşüncelerim:
    Malesef daha 3. kitap çevrilmediği için beklemekteyim fakat ilk 2 kitap hakkında düşüncelerime gelirsek,harika ve sıkılmadığım kitaplardan biridir 2 kitapı toplam 10 günde bitirdim ve nasıl bittiğini anlayamadım.Kitaplar Roma İmparatorluğu Ceaser,Brutus,Pompei,Crassus ve Spartacus'e de çokça yer vermekte ve o zamanda geçmektee tarih ve yazarın kurgu hikayesi ile gerçekten şahaser olmuş.Açıkçası alın ve okuyun kesinlikle seveceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aléister Crowley -- 2 Ekim 2015; 18:47:24 >

• Sabahattin Ali - İçimizdeki Şeytan
  • Bilge Kan - Flannery O'Connor
  • 
Sayfa: önceki 357358359360361
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.