Şimdi Ara

EN İYİ VİDEO DÜZENLEME ARACI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bana rahatlıkla videoların bazı bölümlerini kesebileceğim, efektler ekleyebileceğim, rahatça kullanabileceğim ve Türkçe bir video düzenleme programı lazım. Boyutu önemli değil, bir kaç gb olsada sorun değil. Birazdan yatacağım, neten araştırdım ama düzgün birşey bulamadım. Şimdi indirmeye başlayıp sabah kullanabilsem harika olur. Bu arada Rapid Premium' da var. Önerilerinizi bekliyorum.

• Cevap alabilsem yatacağım.

Lütfen o güzel fikirlerinizi esirgemeyin.
  • ulead video studio anlatımlarım ve görüntü ses detayları... ilk dv taban yakalama ile baladım..

......BAŞLIYORUZ.....
    öncelikle sizlere dv tabanı anlatıcam ...şimdi 2 degişik sistem vardır 1 softver..2 hard ver.. 1 sotf olan tamamen yazılımsal dayanaklı yani yazılımların yetenegine kalmış...2 hard 1394 ün aksine içerisinde kendi işlemcisi bulunan snazzı gibi prof kartlar... analog sistemede deginelim snazzı analog destekler tv kartlarıda analog destekler ama tv kartları ki görüntü konusu başlı başına bir matematiktir işte tv kartları bu matematige sadık kalmaz...birde deginilmesi gereken usb sistemle aktarım var usb sistemlerde görüntü dv tabanlarda pek önermem aktarım usb de sadece foto olmalı ....kurulumu yapıp kameramızı baglamıştık DEVAM EDİYORUZ...
    ben ulead video studio 9 yazılımını kullandım
    yazılımı açıyoruz video studio editor tık capture tık capture video tık karşımıza sırsı ile duration yani süre source yani aygıt ve format yani biçim gelir şimdi burada bir hatırlatma yaparsak dv tabanlı yakalama dv ( avı ) formatında olur biz formatı şayet ilk yakalamada dvd yada vcd formatında olsun istiyorsak formatı seçtik şimdi burda rem tabanlı sisteme geçmiş oluruz onada deginelim dvd de pc de takılı 1 gb rem oldugunu var sayarsak yaklaşık 9 dakikaya tekabul eder çalışma prensibi ise şudur dv ( avı ) direk aktarım kesintisiz sonradan convert yani dvd veya vcd deye dönüştürme şartdır rem taban ise dönüşüm aktarım esnasında gerçekleşir yani 1 gb remde kamere ilk görüntüyü remlere gönderir rem doldugu zaman kamerayı pause yapar ve görüntüyü işlemeiçin hdd de ye istenilen formatta gönderir takiben buda 2 ila 3 dk süre tutar ve işlem sonunda yazılım ve kamera aynı anda hiçbir kayıp noksan olmadan kaldıgı yerden işlemi tekrar eder bu yöntemi uygulayacak arkadaşlar options ayarlarını degiştirmesinler ayarlar şu şekilde olmalı dvd için MPEG Files
    24 Bits, 720 x 576, 25.00 fps
    Lower Field First
    (DVD-PAL), 4:3
    Video data rate: Variable (Max. 8000 kbps)
    LPCM Audio, 48.0 KHz, Stereo.
    ben dv aktarım yapacagınızı var sayarak devam ediyorum kaset başta ise capture video yu tıklayıp görüntümüzü pc ortamına alıyoruz bu kaset in uzunluguna göre degişir bitiş süresi..görüntümüzü aktardık edit i tık sag listede görüntümüz görünmeli şimdi burada çok önemli bir nokta var....

...DEVAM EDİYORUZ....
    biz görüntü formatını dv ( avı ) olarak ayarladıkdvd gerekse vcd svcd olarak ayarlayan arkadaşda edit e tıkladıgında altta görüntü paletinde şerit de denile bilir görüntünün oldugunu fark edecektir hangi formatla aktarım yapılırsa yapılsın aktarım bittikten sonra şeritden yani paletten görüntü kaldırılmalı o lan kes biç ses olad efekt animation için kullanılır ve dvd gerekse vcd svcd formatında kas birleştir efekt geçiş ses yaması yapılmasını önermiyorum neden derseniz işlemler bitti dvd olan görüntüyü kesdik biçtik ve gene dvd yapıcaz yani convert dünüştürme ilk dv ( avı ) yapmak üzerinde işlem yapmak ve dvd ye dönüştürmek en mantıklısı bir diger paletten kaldırma sebebi ise görüntü boş bir medyaya aktarım esnasında aktarım noktasından degil palette duruyorsa paletten almaması için...palet yani şerit deki görüntüye sag tık delete diyoruz sadece ordan silinir asıl noktası ise belgelerim ulead klasörüdür. şimdi ben kesme işlemi yapıp geçiş i kısa anlatayım sagdaki görüntümüze bir tık görüntü ekrana geldi kesicegimiz ala saat saniye salise ayarı yaptıktan sonra makas resmine tıklayıp kesiyoruz hemen sagda ilk ve kesilen ve kesilenden sonraki alan kendini oluşturdu kesilecek alana göre seçip işlemi tekrar ediyoruz ve sırası ile kesilen istenmeyen alan hariç palet e alıyoruz nasıl yapılır tut bırak görüntüleri yerleştirdik araya geçiş efekti vermek istersek az nin solundaki ok a tıklayıp transition tık ben mask c den mask c1 i seçtim gene tutup 2 görüntü arasına bıraktım yukarı solda o efektin ayarları yer almakta buda tamam artık dv ( avı ) olan görüntümüzü dvd yada hangi format istiyorsak convertlememiz gerek share tık create video file tık pal dvd (4.3 ) tık dosya adını yazıp ve kayıt ın yapılacagı klasörü seçip kaydet i tıklayın.. görüntümüz işleme işi bittikten sonra artık görüntümüz istenilen formatta yani boş bir dvd ye aktarmaya hazır..görüntü işleme biter bitmez oluşan adını verdimiz görüntü otamattik oynatmaya başlıyacaktır durdurun ve paltdeki görüntülerin hepsini silmelisiniz ki aktarımda hazırladıgımız görüntü ile çalışalım hepsini tek tek sag tık ve delete film şeriti boş olmalı artık ora ile işimiz bitti .......

........DEVAM EDİYORUZ.........
    palet boaltıldıktan sonra dvd sürücümüze boş bir dvd yerleştiriyoruz share tık create disc tık açılan sayfada disk formtı dvd olmalı add video tıkdönüştürdügümüz görüntümüzü seçip aç diyoruz görüntü geldi ve nekadar dvd de alan kapladıgı belirdi şimdi burda biraz kaliteli olsun diye ayar yapmamız gerek boyutun altında film şeriti resmi üzerine dişli çark olan yere tıklayın change mpeg settings tık 6000 olarak algıladı ise onu 8000 e yükseltelim kalite oranı artacaktır çıkan seçenekten customize tık compression tık kbps degeri 6000 ise onu 8000 e çıkarın tamam ve okey i tık artık daha kaliteli oldu ve dvd boyutu arttı ileri şimdi önümüze tanımlama ekranı geldi menu template altında ki oku tıklayıp all yi tıklıyoruz tanımlama ekranımızı bu bir dügün yada tatil görüntüsü ise konuya uygun tanımlamayı seçip sadece üzerine tıklamak yeterli şimdi tanımlama yazısı yada istenilirse tarih girdisi yapılabilir ekranda my title yi tıklıyoruz sitedigimizi yazıo yazıtipi font ayarlarınıda hallettikten sonra ok diyoruz artık dvd miz o şekiilde yazı ile yada tarih ile başlayacak ama kumandadan dvd playerde play dedimiz an 1. saniyede bu tanımlamalar olmadan ve görünmeden izlenecek bu sadece play a basanakadarki alan aynı işlem untitled dende yapılabilir yada yukarı yazı alta tarih girdisi bunlarda tamasa ileri bir sonraki ekran önemli degil ileri artık beklemeden görüntümüzü yazdırma ekranı geldi sırası ile sürücü yazma hızı ve kopya sayısını atıyoruz burada bi hatırlatmada daha bulunmalıyım yazılım hızı 8 * i geçmesin ama kopya adedi 1 den fazla ise 1. ye istenilen hızda yazar digerleri otamatik yani dvd mizin hızına baglı olarak en hızlı ayarda yazar . burn tıkladımız an işlem başlar sırasıile şunlar gerçekleşir görüntünün tüm matematige sadık olup olmaması ses görüntü analizi bunlar enfazla 5 dk ile 7 dk arası görüntü uzunluguna baglı olarak süre tutar yazılım görüntüyü sonbi kez gözden geçirir de denile bilir ve 5 dk sonra dvd yazıcımıza yazmaya başlar......

TİTLE YAZI EKLEME
    şimdide sizlere elimizdeki filmlere yazı ekleme (title) hakkında yazı cam elimizdeki filimi paletimize alıyoruz ve ardından yukarıdaki menüden titleyi seçip ben sizin için sagda beliren ve kurulumla gelen the end seçeneğini kullandım sözünü ettim seçeneği paletimizdeki t harfine alıyoruz nasıl yapılır gene tutup bırakarak ve ona 2 defa tıklıyoruz artık işleme hazır ve end yazısının d kısmına 2 defa tıklıyoruz ve hazır olan yazıyı silip işleme devam ediyoruz şimdi kısaca edit ve animasyondan söz edelim edit menüsünde en üste süre var nerede ve ne kadar olmasını isterseniz yazıyor ve ardından paletteki titlemize 2 defa tıkladıktan sonra otomatik olarak o alanı kaplıyor ve sırasıyla yazı şekli ve font gibi seçenekler yer almakta bunlar sizin seçim ve beğeninize kalmış tabiyki fontun rengi gibi seçenekler buradaki vertikal yazı harf kullanımını siz tain edip deneye bilirsiniz hide options seçeneği kısaca söz edelim border seçeneğine tıkladık yazıdaki harflere derinlik gölgeleme içerisini boşaltma gibi seçenekler sunmakta text backdrop tıklayıp yazımızın altında şerit oluştura biliriz ve hemen sağda bulunan t harfine tıklarsak alt katman ayarlarını örneğin katman rengi renk birleşimi saydamlık gibi seçenekler yer almakta bir çok okun bulundu yer ise yazımızın nerede durması gerektiğini ayarlamakta animasyon seçeneği ne tıkladık ve kutucu işaretledik drop unda yardımıyla yazıların ekrana nasıl bir düzende gelmesi gerekti gibi ayarları yapa biliriz şimdi sizlere daha basil bi yoldan bahsederek bir örnek anlatayım kısa bir karakter yazıyoruz bendeki örnek doğum günü paletteki titlemize birkaç kez tıklıyoruz 2 den fazla bu sayede yazılım bize serbest bir kullanım imkanı sunuyor yani filmin üzerini tıklayıp yazımızı ileri geri ve yukarı aşağı hareket ettirme olanağı bu sayede nereden başlangıç yapmak istersek bi sürü seçeneği kullanmadan biz kendimiz karar verebiliyoruz bir noktayı daha hatırlatayım filminizin neresinde alt yazı title uygulamak isterseniz titleyi o bölüme yerleştirin tabiyki title alanı manuel olarak ta azaltılır veya çoğaltılır titlenin kenarlarında bir ok oluşacaktır yazımız uzunsa ve ekranda görünmüyorsa film üzerindeki titlemizi tutup sola doğru kaydıra bilir yazmaya ve aynı anda ekranda görmeye devam ederiz yukarıdaki belirttim size özel ayarları da yaptıktan sonra film şeridindeki titlemizi hareket kazandırmak için animation vermeliyiz onu da seçtikten sonra alt renk görünümü istersek multiple satır boşluk alt ayarlarını yapmak içinse line sepacing gibi bi sürü seçenek kullanılabilir şimdi film üzerindeki yazımızın ekranda nasıl ve nereden başlaması ayarları var paletteki titlemize 2 defa tıkladımızda hareket serbest hale gelir ileri geri yaparak yada son yazdımız kelime ekranda görünecek şekilde olmalı derim yada sizin zevkinize kalmış animationda tamamsa oynatmaya artık hazırız Project tıklayıp ön izleme yapıp beğenmediniz yerleri düzelte bilir burada bir hatırlatma film için uzun bir yazı yazdıysanız yazınız çok hızlı akabilir ve bir küçük yardım daha hazırladığımız titlemizin üzerine sağ (paletteki) tıklayarak copy der ve diğer titlelerin orada yine boş bir yere sag tıklarsak paste diye biliriz bundan sonrası sizin hayal gücünüz ve yeteneklerinize bağlı başarılar…….

RENK KONTRAS İÇERİK DEGİŞTİRME

şimdide u 9.0 da bir görüntünün içeriği kontrast yada renk seçenekleri veya elinizdeki filmi old eski yıpranmış hale getirmenin yollarından kısaca söz edicem yazılımı açtıktan sonra elimizdeki filmi paletimize alıyor ve görüntülerimizin üzerindeki meniden video fitler seçeneğini seçiyoruz sağda beliren işlem kutularından faydalanarak nasıl yapılır alıp sağdaki seçenekleri filmimiz üzerine bırakarak attribute seçeneği sayesinde daha detaylı işlem yapıla bilmekte ve oradaki çarpı sayesinde iptal yapıla bilmekte customize ile daha fazla detay ve kıyaslama ekranı bulunmakta bundan sonrası tamamen sizin yetenek ve hayal gücünüze kalmış başarılar……

SES ENGELLEMESİ YAMALAMA

görüntümüzü palete almadan diyelimki 33.dk 26 sn ile 33. 36.sn arasını makasla kesiyor ama genede ham görüntü lazım yanlız ses gitmeli diyorsan hemen yukarıda beliren 100 ses secenegi (video) 0 olarak belirtiyor yada düşürüyoruz tabi bu esna o malum ara alt palette olmalı sesleri tamamen yok ettik bak başka bir seste gene mp3 de olabilir gerek audio gerekse audio seceneginin sagını tıklayarak atıyorum belgelerimdeki herhangi bi mp3 sadece tutup alttaki notaya bıraka bilirsin tabiyki üstteki sessiz görüntüile aynı süre ayarını yaptıktan sonra oda basitsonuna gel sesin bir irmec fark edersin soladoru hamle yap ve hizala şimdi sesten kurtulduk ve yeni ses atadık shareyi tıkla ve create video file tıkla cıkan secenekle formatını belirle adlandır ve o alanı kaydet ve dersen ben gene elmdeki görüntüden ses yaması alacam orası orjinal kalmalı oda basit sesin yama olarak alnacak yeri atıyorum 46.dk 15.sn arası 46.dk25.sn o alan bizim ses yamamız olsun o arayı kestik palete indirdik takip et share create sound file secenegini görmelisin tıkla bicimini sec ve adlandır kaydeti tıkla sana kaydettikten sonra audio ya kısa yolunu atar ulaşman için o sesi alır sessiz görüntü ile birleştirir palrtte ve kayıt yaparız ve başta kestimiz alana monte edr işimizi hallederiz bukladar başarılar

GÖRÜNTÜ HİLELERİ

BİRAZDA YARATILICILIK KONUSUNA DEGİNELİM………şimdi arkadaşlar yapacağımız uygulama görüntü birleştirme. Şimdi bize gereken kameramızı sabit bir noktada tutmak yada ( tripod ) kullanmak kameramızı salona 3 lü koltuğu ve halının bir bölümünü görecek şekilde sabit bir noktaya koyalım halının üzerinde bir dergi olsun soda yada sağda, ve kamerayı kayıt işlemine getirin ilk olarak 3 lü koltuğun sol tarafına oturun ve gölge uyum farkı olmasın diye 3 lü koltuğun sağ tarafına başka biri otursun ve siz koltuğun sağ tarafındakiyle basit konuşmalar yapın oda cevap versin ama ses çıkarmadan yani sizin sorularınıza başıyla tepki versin bunu 30 saniye kadar yapın ve sonra yerlerinizi değiştirin bu sefer soldaki kişi size ses çıkarmadan aynı soruları el yada baş hareketleriyle sorsun sizde demin sizin sordunuz soruları cevaplayın gene 30 ve gelelim halı üzerindeki dergiye solda olan dergideki kare içerisindeki resmi doldurmamız gerek evin sadece duvar kısmında 30 saniye sadece kendinizi sessiz çekin ve bu görüntülerin hepsini dv formatında pc ortamına alın ulead yazılımını açın az yazısının sağındaki dosya resmine tıklayarak görüntüyü ulead a alın görüntüdeki bizim kısımlar haricinde makasla kesip alın ve ilk solda odlumun 30 saniyelik ve sağda ve yerdeki dergi için hazırladığız görüntüleri gene makas yardımıyla birbirlerinden ayırın alttaki palete ilk olarak sağdaki ( kamera bakış açısına göre ) görüntümüzü alıyoruz yalnız en üst palete değil onun altına 2 film makarası resmi olan yere hemen bir çerçeve içinde ufak bir ekran oluşacak görüntümüzün üzerine sağ tıklayıp ( ekrandaki ) çıkan seçeneklerden original size tıklıyoruz görüntü büyüdü şimdi yön tuşlarıyla ( klavyedeki ) görüntümüzü ortadaki sarı kareyi kendimize sınır olarak belirleyip sola doğru kaydırıyoruz görüntünün diğer tarafı siyah arka plan oluşacak ve shareyi tıklayıp create video file pal dv 4.3 de kayıt yapıyoruz kayıt adı bir olsun kaydettikten sonra üzerinde işlem yaptığız ( paletteki ) görüntüyü sağ tıklayıp delete diyoruz palet boş olmalı sırasıyla palete ilk işlem yapmadığımız soldaki görüntümüzü alıyoruz ve onun altına işlem yaptığımız 1 olarak isim verdimiz görüntüyü gene bir çerçeve üzerinde soldaki görüntümüzün üzerinde yer alacaktır gene sağ tıklayıp original size deyip bu sefer işlemi tersine yapıp sağa doğru yön tuşları yardımıyla (klavyedeki) siyah alan tam kaybolana kadar alıyoruz şimdi iki görüntü mükemmel birleşti yani 3 lü koltukta sadece senden iki tane var ve birbirinizle konuşuyorsunuz ve Project den ön izleme yapıp shareden gene dv formatında kayıt yapıyoruz bu kayıtta 2 adında olsun gene paletimizi temizleyelim 2 adlı birleşmiş görüntüyü paletimizin üst kısmına alalım yerdeki dergi için çektiğimiz görüntüyü de onun altına sarı çerçeve de gene ortada ve köşelerde sarı küpler var sadece köşelerde sarı küplerin görüntüye bakan kısmında yeşil küçük bir küp göreceksiniz o yeşil olan 4 köşeden her hangi yeşil olanı tutarak görüntüyü istediğimiz biçimde yata slip hale getire biliriz görüntümüzü tam derginin resim olan kısmına gelecek şekilde yerleştirip küçültüp yatay hale getiriyoruz şimdi aynı görüntüde 3 kişi oldunuz gene işlemi kayıt edip sonlandırabilirsiniz başarılar….

MASKELEME

Yaratıcılık.bölüm 2 .. MASKELEME..evet arkadaşlar konumuz maskeleme kısa bir özet ile anlatayım maskeleme bir çok amaç için kullanılır 1. hareketli görüntü maskeleme …hareketli görüntü maskeleme studio ortamında uygun renk ve ışık ortamında yapılır diger türlü çok ama çok zordur yani maskelenecek alan tek hakim renk tonunda olmalı….2. foto resim maskeleme yani hareketsiz maskeleme bizimde konumuz bu bir önceki sayfada yaratıcılık eşleme konusuna değindim burada ise layer ( katman ) üzerinde resim in hangi noktaları görünmesin yani maskelensin istiyorsak o noktaları maskeliyecegiz bi kaç örnekle anlatayım maskelenmiş bir katmanda sadece tarih girdisi yapıla bilir sadece tarihin yada sizin yazdığınız alan görüntüde yer alabilir yada 2 görüntüyü birleştirdik diyelim ki soldaki görüntü bir kişi havaya zıplıyor sağdakinin bir parmak şıklatması ile havada donup kalıyor tam havadaki halinin bir resmini alırız ve istiyoruz ki yerdeki kişi onun önüne yada arkasına geçip hareket etsin işte bu veya bunun gibi bir çok işlemde maskeleme gereklidir..not arka hareket kolay ön hareket biraz uğraştırır ama yapıla bilir..BAŞLIYORUZ…ben ulead 9 ve photoshop 9 yazılımlarını kullandım…tarih girdisi için photoshop da yeni bir katman oluşturmalı yada hazır bir katmanı tek bir rende getirmeli ben hemen her kullanıcıda olduğunu düşündüğüm win xp ile beraber belgelerim resimlerimde yer alan mavi tepeler örneğini kullanıyorum hemen hemen her resim e uygulana bilir photoshop u açıyoruz ekranda boş bir yere 2 defa tıkladığımızda resim seçme ekranı gelecektir resmimizi seçiyor aç diyoruz resminizi dvd boyutuna şimdiden getirmek yada çalışma yapıcagımız format ölçülerine almak daha mantıklı resmin üst tarafına sağ tıklayıp image size den yapabiliriz photoshop takım sandığından seçim irmecini seçip L ye basıp polygonal ı seçip işleme devam ediyoruz bi hatırlatma resmi tam ekran yaparsak daha iyi olur maskeleme alanımızı seçtik şimdi o alan haricinde maskeleme olacak biz tam maskelenmeyecek alanı yada tersini seçeceğiz bu durumda üst menüde select ınverse yani tersini seç yapabiliriz maskeleme alanını seçtik yada tam tersini yani maskelenmeyecek alanı q w harfinin soluna photoshop da q basıyoruz ama daha önce ayar yapmamız maske oranlarını girmemiz yada maske rengini degiştirmemiz gerekebilir takın sandığında edit in quick mask mode 2 defa tıklıyoruz opakcity yi 100 değerine getiriyoruz maskeleme rengide buradan ayarlana bilir bu daha çok yazı kullanımında tercih edilir masket ares ve selected ares demin dediğim gibi tersini seç işlemlerinin bir diğer yapılabilecek noktasından biri ok deyip ayarları yapıyoruz artık resmimiz maskeli maskeli alan seçime bağlı olarak tek bir renk katmanı halini aldı şimdi resmimizi kayıt etmeliyiz bi çok format da yapıla bilir ben tıff kullanıyorum file save as format tıff ile kayıt yapıyoruz.. studio da kullanalım palet üst katmana görüntümüzü yerleştirip image seçeneğini seçiyoruz az nin sağındaki load image yi tıklayıp resmimizi alıyoruz ve 2 film paletine nerde ve ne kadar olmasını istiyorsak yerleştiriyoruz uzatmak resimde sağda irmeç geldiğinde tutup istenilen ölçü elde edinile bilir…artık görüntümüz maskelendi…bundan sonrası tamamen sizlerin yetenek ve hayal gücüne kalmış….başarılar arkadaşlar….SAYGILARIMLA……NOT:ALINTI DEGİLDİR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 31 Ağustos 2008; 1:50:00 >

• Sony Vegas Video kullan ben cok memnunum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi W7K2D! -- 31 Ağustos 2008; 1:44:12 >
  • Sony Vegas
  • arkadaşım şayet kamera tabanlı işler için yazılım arıyorsan,soft degil hard öneririm misal snazzı gibi...yani görüntüyü hiçbir convert ( dönüştürme işlemine gerek duymadan..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 31 Ağustos 2008; 1:48:39 >
  • Cevaplar için çok teşekkür ederim. Vegas' ı ve Ulead indiriyorum.
  • Vegas indirdiğine pişman olmucaksin emin ol :) Her türlü konuda yardim ederim problemin olursa SerdiSotee@hotmail.com eklersin
  • Sony Vegas 8.0a Kullanıorm gayet memnunum =]
  • Tekrar teşekkür ederim ilginiz için. Şimdi snazzı' yi de indiriyorum. Ama dediğiniz gibi Vegas işimi görücek galiba.
  • Arkadaşlar banada profesyonel olarak video hazırlayabileceğim bir program lazım. Mesela video içindeki bir insanı yürürken yavaş yavaş yok etmek(seffaflaştırarak) gibi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.