Şimdi Ara

En iyi mühendislik hangisi ? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
34.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben Endüstri mühendisliğini, mühendislik olarak görmüyorum. Tüm mühendisliklerin en basit derslerini alıp bitiriyorlar okulu. Oysa olması gereken herhangi bir mühendislikte okuyan kişi endüstri mühendisliği denilen şeyi kendi kendine öğrenmesidir. Yani işletme ve mühendislik arasında köprüyü kendisi kurmalıdır bunun için 4 sene okul okumaya gerek yok. Nitekim bence Endüstri mühendisleri, mühendislik felan öğrenmiyor.
  • zor şartlarda çalışırım ama işim garanti olsun, ücretim yüksek olsun diyorsanız denizcilikle ilgili bölümler gemi inşaatı deniz teknolojisi ve deniz ulaştırma-işletme gibi bölümler. (mühendislikler arasında başlangıç ücreti en yüksek bölümler bunlardır ayrıca)(genel)

endüstri müh. çok emek ister okulda verilen her toplantı-parti-seminere gitmeniz gerekir çevre yapmak açısından. kısacası iş adamı olursunuz çok da iyi para kazanırsınız. ama ot gibi okursanız ot gibi bi işte çalışırsınız.

makina müh. çok geniş alanlı bi bölüm özellikle otomativ sektöründe tercih ediliyor ama çok fazla mezun var. çok yüksek ücretler yalan oluyor bu bölümde (genelde)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baterist -- 5 Temmuz 2009; 13:31:29 >
  • @dragonic

bak senin dediğin gibi bu terimlerden hiç haberi olmayan yöneticiler işletmeciler var...benim savundugum noktada en azından bir makinacı gelipte ustad şu şu sorunlar var bu alette derse anlamaya calısır en azından mühendis dilinden anlar bir endüstri mühendisi..Bunu bir işletmeci anlayamaz..eğer bu alan olmasa yönetimle üretim arasında kopukluklardan meydana gelen mutlaka bir verimsizlik dogacaktır..

Özetleyeyim şöyle size..

Çok eski caglardabir filozof hem matematik hem fizik hemde tıpta arastırmalar yapıp üstüne birde felsefe yapardı herkes bunu bilir..Zaman gectikce insan oglu kendi alanında branslasmaya uzmanlasmaya gitti..gün geldiki her alan kendinde bagımsız olmaya basladı halbuki bu bölümlerin cogu inşaattan kimya ve makina mühendisliklerinden türemişti..sonra bölümler arası bir ara elemana ihtiyaç bu kadar uzmanlasma sonucu ortaya cıktı..Şimdi herkes kendi işinde uzman olacak tabi o konuda hemfikiriz peki bölümler arası kordinasyonu hangi bölüme vermeyi daha uygun bulursun?O bölümüde açmışlar endüstri işte..Bırakın kötülemeyi bende yaparım makinacıda yapar demeyin allah askına..herkes kendini geliştirirse her konuda uzman olabilir tabiki..tek fark makinacı uzaktan kendini geliştirirken bizim bunu temelde üniversiteden almamız..ama kim ne derse desin bu meslegin onemini kurumsal şirketler çok daha iyi anlıyor..neyse bu boyle uzar gider zaten yeterince tartısıyoruz fakultede (:

• İNŞAAT MÜH. TEK GEÇERİM ALIRSIN 3,5-4MİLYAR MAAŞINI TABİ HEMEN DEĞİL İŞE ADIM ATTIKTAN 2-3 SENE SONRA GİDERSİN ŞANTİYEYE İŞÇİLERİ VE İNŞAATI KONTROL EDİP BÜRONA GEÇERSİN ORDA ÇALIŞIRSIN BİDE İŞİNİ SEVERSEN OHHH MİS ZATEN ŞİRKET ARABANI VE EVİNİ VERİR DAHA NE OLSUN
  • quote:

Orjinalden alıntı: Draconic

Harita mühendisi olupta sadece sınır çizdiğinizi düşünmeyin. verdiğin başlığa baktım bir iki geometri muhabbeti dönmüş ama sanırsam o arkadaşların topografya dersinden haberleri yok. harita iyidir hoştur. hatta ziraati hariç tutalım, hangi mühendislik branşı olursa olsun işini yaptığı sürece iyi paralar kazanır. ama mühendislik okuyupta diploma budalalığı yapmayalım beyler. herşey çevrede ve tanıdıkta bitiyor... yok ben X mühendisiyim şu kadar alırım vs bunların alayı hikaye. çevren tanıdığın varsa ziraatte bile iş bulursun... herşeyin başı özel sektörde çevredir, tanıdıktır.

topografya biraz acabilirmisin hocam.kafam çok karışık 2 haftaya sonuçlar gelcek ben hayatımın en önemli kararlarından birini verecem ama hala emin değilim.bu belirsizlik insanın canını çok sıkıyor.
    bizim bir tane dükkan var yazları orda babama yardım ediyorum her gün çeşit çeşit insanla konuşuyorum biri bir gün harita çok iyi aferin bak iyi düşünmüşün diyor diğeri yok ya bitti o meslek sakın seçme sen gel bak inşaatı düşün o meslek hiç bitmez diyor.başka biri geliyor.her yer inşaat müh napcan olupda en iyisi öğretmen olmak sen öğretmen ol diyor.ben ne yapcağımı şaşırdım.
    kendime göre bir kaç kriterim var bir kere okulumu bitirdikden sonra işsiz kalmak istemiyorum.bu bana çok koyar öyle 10000 ytl ler fln kazanmasamda olur ama şöyle rahat geçinceğim 2.500 3000 civarı bir maaş beni mutlu eder.

• quote:

Orjinalden alıntı: dOmi

@dragonic

bak senin dediğin gibi bu terimlerden hiç haberi olmayan yöneticiler işletmeciler var...benim savundugum noktada en azından bir makinacı gelipte ustad şu şu sorunlar var bu alette derse anlamaya calısır en azından mühendis dilinden anlar bir endüstri mühendisi..Bunu bir işletmeci anlayamaz..eğer bu alan olmasa yönetimle üretim arasında kopukluklardan meydana gelen mutlaka bir verimsizlik dogacaktır..

Özetleyeyim şöyle size..

Çok eski caglardabir filozof hem matematik hem fizik hemde tıpta arastırmalar yapıp üstüne birde felsefe yapardı herkes bunu bilir..Zaman gectikce insan oglu kendi alanında branslasmaya uzmanlasmaya gitti..gün geldiki her alan kendinde bagımsız olmaya basladı halbuki bu bölümlerin cogu inşaattan kimya ve makina mühendisliklerinden türemişti..sonra bölümler arası bir ara elemana ihtiyaç bu kadar uzmanlasma sonucu ortaya cıktı..Şimdi herkes kendi işinde uzman olacak tabi o konuda hemfikiriz peki bölümler arası kordinasyonu hangi bölüme vermeyi daha uygun bulursun?O bölümüde açmışlar endüstri işte..Bırakın kötülemeyi bende yaparım makinacıda yapar demeyin allah askına..herkes kendini geliştirirse her konuda uzman olabilir tabiki..tek fark makinacı uzaktan kendini geliştirirken bizim bunu temelde üniversiteden almamız..ama kim ne derse desin bu meslegin onemini kurumsal şirketler çok daha iyi anlıyor..neyse bu boyle uzar gider zaten yeterince tartısıyoruz fakultede (:

Güzel bir tartışma oldu, teşekkür ederim. Allah bahtımızı açık etsin hocam :)

• tabiki Endüstri müh. senin için ilk tercih olmalıdır..ayrıca parayla ilgili çok yorum yapılmış sadece para için bi bölüm seçip sonradan pişman olma.
    Burda senn ilgilerinde önemli bi kriter bence..Hayatın için çok önemli bi dönemeçte olduğunu unutma çok dikkatli karar ver.umarım başarılı olursun..
  • Elektronik ve haberleşme müh. okuyorum (itü de telekominikasyon müh denilio) birde mekatronik müh. bunların üstüne bi müh. yok puanlarına bakarsan görürsün zaten türkiyede 3-4 üniversitede var
  • quote:

Orjinalden alıntı: lost.uur

Elektronik ve haberleşme müh. okuyorum (itü de telekominikasyon müh denilio) birde mekatronik müh. bunların üstüne bi müh. yok puanlarına bakarsan görürsün zaten türkiyede 3-4 üniversitede var

yanlış bir düşünce bence. puanının yettiği yeri değil, beğendiğin yeri, ilgin olan branşı yazmak gerekir. puan masturbasyonu yapmayalım lütfen
  • quote:

Orjinalden alıntı: @kii

Mekatronik mühendisliği

Mekatronik mühendisliği, teknolojik ürün ve tasarımında makine, elektronik, kontrol ve yazılım mühendisliklerinin kaynaşmasını ifade eden disiplinlerarası bir mühendisliktir. Mekatronik; İngilizce mechanics ve electronics kelimelerinin uygun bir şekilde birleştirilmesinden oluşmuştur ve ilk kez Japonya'da kullanılmıştır. Mekatronik, makine, elektronik, yazılım ve kontrol sistemleri teknolojilerine dayanan yeni bir bilim dalıdır. Türkiye'de üniversitelerde henüz yeni sayılabilecek mekatronik mühendisliği bölümleri kurulmaktadır.

bende bir mekatronik mühendisi adayı olarak kesinlikle bu bölümü tavsiye ederim.
    özellikle robotlara meraklı arkadaşlar düşünmeden yazsınlar

Hayalimdeki bölüm üstadım

• bence makine mühendisligi
  • quote:

Orjinalden alıntı: B@R!$

harita mühenisi olmak varmış ya. aylık 300-400 milyar fena para değil

çüş bu kadarda atılmaz. Bi kaç sene sonra bu gidişle devlete kredide verirsin sen
  • kimse bahsetmemiş ama okulu bitirince kafam ağrımasın hemen iş bulayım diyorsan kesinlikle gıda mühendisliği derim. her yerde gıdayla ilgili işletme var. insanlık var oldukça gıda hep olacaktır. yeni yasayla beraber zaten gıda mühendisi çalıştırmak zorunda yöneticiler. ilk işe girdiğinde biraz maaşın düşük olur, sonra kendini geliştirdikçe iyi paralar kazanırsın. bakarsın yeni bir fonksiyonel gıda icat edersin, o zaman zaten sırtın yere gelmez.
  • quote:

Orjinalden alıntı: B@R!$

harita mühenisi olmak varmış ya. aylık 300-400 milyar fena para değil

sürünmek istiyorsun galiba
  • bir harita mühendisi aylık nasıl 300 400 milyar alır yavuuu iyi sallamışlar
  • harita mühendisliği candır....malesef okumayan veya mezun olmayan pek bilmez,anlayamaz bu bölümün genişliğini...

hee babam biz türkiye fiziki haritası çizip satıyoruz sadece başka bişe yaptığımız yok...
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkan402

harita mühendisliği candır....malesef okumayan veya mezun olmayan pek bilmez,anlayamaz bu bölümün genişliğini...

hee babam biz türkiye fiziki haritası çizip satıyoruz sadece başka bişe yaptığımız yok...

+1
  • türkiyede mühendis olup ne yapacaksın ?,biz müehndis olduk da ne oldu
    mezun olup işsizler ordusuna katılacaksın

temel dallardan birini seç,lab veya öğretimde çalış mezun olunca daha iyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: medeor

endüstri mühendisliği geleceğin mesleği diyorlar.

Hangi geleceğin?
    Ben endüstri mühendisiyim.
    Aylık Allah'a şükür net olarak 3.500 lira alıyorum.
    Her şirkette bulunması o şirketi derleme toplama planlı çalışma açısından iyi yapar.
    Ancak bunu düşünen bi patron yok bizim ülkemizde.
    Ben şanslıyım ki özel şirkette bir iş buldum, ha devlette ne kadar kazanırdım, 2250 lira.
    Birde her endüstri mühendisinden mezun olan insanlar oo ben müdür olucam havasında, yok öyle dünya.

Hocam bana sorarsan git yurt dışına diş hekimliği oku, sonra gel buraya özel kliniğini aç.
    Herşey okadar basit evet.
    Yıllık 10bin falan harcarsın taş çatlasa. Çok çok iyi bir meslek.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.