Şimdi Ara

En iyi mühendislik hangisi ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
34.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: KayTheRock

quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

quote:

Orjinalden alıntı: Kido

ayda 300-400 milyarı bi tarafını yırtsa kazanamaz

aynen
    değil 300-400
    30-40 bile kazanamaz..
    3-4 anca oda istisna yanii.
    bir kişi tek başına 300 milyar kazanıyorsa, çalıştığı şirketin trilyon(lar) kazanması lazım.
    yaptığı iş ne imiş ki 300 milyar kazanıyor..ben aynısını 30 milyara yaparım..
    salla baba balık tutarsın..

hocam konumuz bu değil,ayrıca adam şirkette çalışmıyo.adamın bürosunda 7 tane harita teknisyeni çalışıyo..
    neyse..

@ata1606 : hocam inşaatı düşünüyorum da,mimarlık sanki daha çok itibar görüyo gibi.. ve iş imkanı falan daha iyi görünüyo.. inşaat mühendisliğinde sermayen yoksa asgari ücrete ancak iş bulunabiliyo başlangıçta ,hadi asgari ücret olmasa bile taş çatlasa 1 milyara ..

aslında konumuz tamda bu
    harita mühendisi ayda 300 milyar kaznıyor diye konuya sen girmişsin..
    şimdide diyosunki şirketi var şirketi kazanıyoo...
    yaa ben sana ayda trilyonlar kazanan ilkokul mezunlarını sırlayayım o zaman..
    o bahsettiğin şahıs ticaret yapıyor..
    hiç bir mühendis maaşı 300 milyar olamaz..
    ne burda ne başka yerde ne marsta nede venüste....
    ayda 300 milyarı birşeyler satarak kazanırsın..yani ticaret ile.. mühendislik yaparak değil..
    çoğu KOBİ nin yıllık cirosudur bahsettiğin rakam...(500 ytl kazanmamış, hepsini bir arada görmemiş veletler 300 milyarı ne sanıyor anlamak güç)

• quote:

Orjinalden alıntı: PALADİUS_ARAGONES

quote:

Orjinalden alıntı: hEnrY_rDL

hazır konu varken sorayım ne iş yapar malzeme mühendisi?iş imkanları artıcak deniyor ama neden böyle bi iddaa dolaşıyo ortalıkta?=

Hemen cevap vereyim malzeme mühendisliği günümüzde gittikçe popüler bir meslek haline gelmekte .
    Aslında ne ilginçtir ki bunun cevabını sadece sanayi de imalat ve üretim kısmında çalışan makina mühendislerine danışarak anlayabilirsiniz.Çünkü metalurji ve malzeme makina mühendisliğinin alt kolu olmakla beraber günümüzde malzemenin derinlemesine analizine ihtiyaç duyulmakta ve malzeme ve üretim için hammadde seçimi önem arzetmektedir.Bu yüzden genelde makina mühendisleri ve malzeme mühendisleri birlikte çalışırlar .Ağır sanayinin olmassa olmaz mühendislikleri saten 3 mühendislik dalı dediğimiz makina , elektrik ve malzeme mühendisliğidir.

Benim fikrim yakın etrafında olan makina mühendisleri ağbilerine sorup metalurji hakkında daha detaylı bilgi alman ,Çünkü sana en doyurucu bilgiyi makina mühendisleri verebilirler.

bir üst mesajda konuyu açıkladım...
    aslında olay malzeme seçimi değil.
    yada kompozit malzeme üretimi değil.
    Türkiyedeyiz..
    kimse senden teflon gibi bi malzeme bulmanı istemez.
    en ucuzu hangisi ise en uygunu odur.
    dediğim gibi kalite konusunda mecburiyetten malzemecilere ihtiyaçları var
    yoksa malzemeciler aç kalır..
    bu durum bütün mühendislikler için geçerli.(zorunlu olmasa hiç bir şirket mühendis çalıştırmaz..çünkü mühendislik adına hiç birşey yapılmıyor..lise mezunu adamda yapabilir rahatlıkla)

• sağolun ya bilgiler için ben iyice bir araştırayım Anadolu Üniversitesinde okuma şansım varda bu bölümü
  • quote:

Orjinalden alıntı: hEnrY_rDL

sağolun ya bilgiler için ben iyice bir araştırayım Anadolu Üniversitesinde okuma şansım varda bu bölümü

anadoluda malzeme varmıydı yaaa?
    ne zaman açılmış??
  • Ben makina mühendisliği ögrencisiyim (3.sınıf), en başta bu mesleğe girerken senin gibi tereddütlerim vardı fakat iş imkanının tartışmasız en geniş oldugu meslek olması ve kendimi geliştirince alabileceğim maaş beni cezbetti. Nitekim de iyi ki o yönden düşünmüşüm, makina mühendisliğinin sanıldıgı kadar agır iş ortamında, çalısma kosullarında icra edilemeyeceğini gördüm. FArklı bölümlerde uzmanlaşmanız yeterli oluyor size, baktınız kirin, yagın içinde üretimde bulunmaktan memnun değilsiniz, satış kısmında klimalı büronuzda önunuzde internetiniz baglı bilgisayarınızda çayınızı yudumlayarak bi yandan da gelen sipariş ve teklif formlarını inceleyebilirsiniz. Her ne kadar makina mühendisliği okumak istemesen bile merak eden kişiler olabilir diye yazdım, kararın senin ve biz anca sana fikir verebiliriz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamil8135

Ben makina mühendisliği ögrencisiyim (3.sınıf), en başta bu mesleğe girerken senin gibi tereddütlerim vardı fakat iş imkanının tartışmasız en geniş oldugu meslek olması ve kendimi geliştirince alabileceğim maaş beni cezbetti. Nitekim de iyi ki o yönden düşünmüşüm, makina mühendisliğinin sanıldıgı kadar agır iş ortamında, çalısma kosullarında icra edilemeyeceğini gördüm. FArklı bölümlerde uzmanlaşmanız yeterli oluyor size, baktınız kirin, yagın içinde üretimde bulunmaktan memnun değilsiniz, satış kısmında klimalı büronuzda önunuzde internetiniz baglı bilgisayarınızda çayınızı yudumlayarak bi yandan da gelen sipariş ve teklif formlarını inceleyebilirsiniz. Her ne kadar makina mühendisliği okumak istemesen bile merak eden kişiler olabilir diye yazdım, kararın senin ve biz anca sana fikir verebiliriz.

hocam teşekkür ederim ancak makina mühendisliğine hiç ilgi duymuyorum nedense.
    çok kararsızım.
    mimarlıklardan osmangazi veya çukurova geliyor büyük ihtimalle.
    veya atılım üniversitesi burslu bilgisayar mühendisliği mi yazsam bilmiyorum ..
    veya mersin elektrik elektronik..
    kafam çok karışık

• quote:

Ben makina mühendisliği ögrencisiyim (3.sınıf), en başta bu mesleğe girerken senin gibi tereddütlerim vardı fakat iş imkanının tartışmasız en geniş oldugu meslek olması ve kendimi geliştirince alabileceğim maaş beni cezbetti. Nitekim de iyi ki o yönden düşünmüşüm, makina mühendisliğinin sanıldıgı kadar agır iş ortamında, çalısma kosullarında icra edilemeyeceğini gördüm. FArklı bölümlerde uzmanlaşmanız yeterli oluyor size, baktınız kirin, yagın içinde üretimde bulunmaktan memnun değilsiniz, satış kısmında klimalı büronuzda önunuzde internetiniz baglı bilgisayarınızda çayınızı yudumlayarak bi yandan da gelen sipariş ve teklif formlarını inceleyebilirsiniz. Her ne kadar makina mühendisliği okumak istemesen bile merak eden kişiler olabilir diye yazdım, kararın senin ve biz anca sana fikir verebiliriz.

obaa
    kamil geçmiş olsun sende bize katılacaksın demek... gerçi daha bitmemiş.
    3 e başladığını varsayarak ısı transferi, akışkanlar mekaniği, termal sistemler tasarımı... derslerini bu sene alacaksın muhtemelen..
    bu sene bırakmazsan okulu bitti say.. olayın koptuğu sene bu sene..geri dönüş yok..
    ben 5 yıllık makinacıyım
    şimdiki aklım olsa bilgisayar yada elektronik okurdum
    diyorsun yaaa ofiste klimalı odada internet başında çay yudumlarsın...
    doğru..
    ama çalışma ortamı fabrika..şehrin taaaa bip bip yerinde..
    gitmesi 1 saat gelmesi 1 saat..
    ortam %90 erkek.. (sivil askeriye)
    altında çalışanların %90 senden çok bildiğini düşünen okuması yazması olmayan elemanlar..
    aşırı gürültülü ve pis bir mekan.. (özellikle döküm tesisleri)
    patron yada müdürün meslekten değilse zaten çin işkencesi...
    yemekler berbat..her pazartesi kuru fasulye pilav..
    makinacı olarak çaışacağın ortam %90 böyle olacak..
    kısacası bana uygun ortam değilmiş.
    elektronikçilerin altında şirket arabası...ofis merkezde...1 saat orda 2 saat burda.. çevre desen deli gibi.. her gittiğin yerde süpermen gibi karşılanıyosun..
    ikram desen ganii..canın sıkıldı, çek arabayı AVM nin birine takıl...
    sana tavsiyem dil öğrenmendir..birde elektronik master yaparsan tadından yenmez...

• quote:

quote:

hocam teşekkür ederim ancak makina mühendisliğine hiç ilgi duymuyorum nedense.
    çok kararsızım.
    mimarlıklardan osmangazi veya çukurova geliyor büyük ihtimalle.
    veya atılım üniversitesi burslu bilgisayar mühendisliği mi yazsam bilmiyorum ..
    veya mersin elektrik elektronik..
    kafam çok karışık

Rica ederim, en iyi kararı verebilmeniz için tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız.
    Ben de yok atılım, yok doguş, yok ışık uni burslu düşünüyordum fakat o tip universitelerin fos oldugunu gördüm, bu yüzden oraları kafandan rahatlıkla çıkarabilirsin. Ha burslu unilerın hepsi kötüdür demiyorum; girebiliyorsanız sabancıya,bilkente,koça tabiki girin ama gerisi yalan.
    Bana kalırsa şöyle yap;ilk mimar mı mühendis mi olmak istediğine karar ver? Eğer cevabın mimarlık ise okumak istediğin uniye karar ver, fakat muhendis olmak istiyor isen ki elektrik elektronik istiyorum demişsin, o zaman mersin elektrik yaz. Karar senin ama ilk mesleğine sonra universitene karar vermeyi unutma. Aynı anda hem uni hem meslek tercihi yapmak zor elma ile armutu kıyaslamak yerine , ayrı ayrı kıyasla

• iç mimarların dönemi başlıyor bende iç mimarlık bölümünde okuyorum artık her inşaat mimarlık yapı şirketi bir içmimar bulundurmak zorunda mecburi iç mimarın imzası gerekiyor eskiden gerekmediği için bütün mimarlar iç mimarlık yapıyordu ama artık yapamıyor ayrıca birde okulu bitirdiğimde normal mimarlık bölümünün yükseğini yaptığım taktirde hem normal mimarlık hemde iç mimarlık yapıp çifte imza yetkisine sahip olucam
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fabregas.

iç mimarların dönemi başlıyor bende iç mimarlık bölümünde okuyorum artık her inşaat mimarlık yapı şirketi bir içmimar bulundurmak zorunda mecburi iç mimarın imzası gerekiyor eskiden gerekmediği için bütün mimarlar iç mimarlık yapıyordu ama artık yapamıyor ayrıca birde okulu bitirdiğimde normal mimarlık bölümünün yükseğini yaptığım taktirde hem normal mimarlık hemde iç mimarlık yapıp çifte imza yetkisine sahip olucam

bu zorunluluklar olmasa aç kalacağız vesselam..

• quote:

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Kido

ayda 300-400 milyarı bi tarafını yırtsa kazanamaz

aynen
    değil 300-400
    30-40 bile kazanamaz..
    3-4 anca oda istisna yanii.
    bir kişi tek başına 300 milyar kazanıyorsa, çalıştığı şirketin trilyon(lar) kazanması lazım.
    yaptığı iş ne imiş ki 300 milyar kazanıyor..ben aynısını 30 milyara yaparım..
    salla baba balık tutarsın..

hocam konumuz bu değil,ayrıca adam şirkette çalışmıyo.adamın bürosunda 7 tane harita teknisyeni çalışıyo..
    neyse..

@ata1606 : hocam inşaatı düşünüyorum da,mimarlık sanki daha çok itibar görüyo gibi.. ve iş imkanı falan daha iyi görünüyo.. inşaat mühendisliğinde sermayen yoksa asgari ücrete ancak iş bulunabiliyo başlangıçta ,hadi asgari ücret olmasa bile taş çatlasa 1 milyara ..

7 tane harita teknisyenini geç 7 tane piri reis çalışsa 300-400 milyar kazanamaz

• şimdi durum mimarlık vs elektrik elektronik oldu sanırım
  • inşaat forever en serbest meslek ister bi şirkete girersin ister kendin yaparsın babam mühendis vala en serbes meslek bu dio ondan biliom

edit:

ayrıca türkcellde bi elektronik mühendisi ayda 20000ytl kazanıyo iyi para

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mskomek -- 26 Temmuz 2008; 2:22:51 >
  • quote:

şimdi durum mimarlık vs elektrik elektronik oldu sanırım

çok alakasız bölümler, bence karar vermek zor değil. Kendini ölç biç. Bilişime ilgin varsa tabii ki ee. Benim tercih listemde 2 tane bölüm vardı Elektronik ve bilgisayar.
  • quote:

quote:

obaa
    kamil geçmiş olsun sende bize katılacaksın demek... gerçi daha bitmemiş.
    3 e başladığını varsayarak ısı transferi, akışkanlar mekaniği, termal sistemler tasarımı... derslerini bu sene alacaksın muhtemelen..
    bu sene bırakmazsan okulu bitti say.. olayın koptuğu sene bu sene..geri dönüş yok..
    ben 5 yıllık makinacıyım
    şimdiki aklım olsa bilgisayar yada elektronik okurdum
    diyorsun yaaa ofiste klimalı odada internet başında çay yudumlarsın...
    doğru..
    ama çalışma ortamı fabrika..şehrin taaaa bip bip yerinde..
    gitmesi 1 saat gelmesi 1 saat..
    ortam %90 erkek.. (sivil askeriye)
    altında çalışanların %90 senden çok bildiğini düşünen okuması yazması olmayan elemanlar..
    aşırı gürültülü ve pis bir mekan.. (özellikle döküm tesisleri)
    patron yada müdürün meslekten değilse zaten çin işkencesi...
    yemekler berbat..her pazartesi kuru fasulye pilav..
    makinacı olarak çaışacağın ortam %90 böyle olacak..
    kısacası bana uygun ortam değilmiş.
    elektronikçilerin altında şirket arabası...ofis merkezde...1 saat orda 2 saat burda.. çevre desen deli gibi.. her gittiğin yerde süpermen gibi karşılanıyosun..
    ikram desen ganii..canın sıkıldı, çek arabayı AVM nin birine takıl...
    sana tavsiyem dil öğrenmendir..birde elektronik master yaparsan tadından yenmez...

doğru diyorsun, söylediklerinin bir çoguna şahip oldum ve duydum, derslere gelince onlar şimdiden üzerimde baskı yapmaya başladı, seneye için yaz okuluna erken rezervasyon yaptırmak istiyorum şuan daha mukavemet ve termodınamikleri vermekle uğrasıyorum
    Diğer arkadaşlara gelince 1 kişi şu mühendis olmuş surda işe girmiş şu maaşı alıyor gibi muhabbetler hep boştur, mezun olunca kimin ne maaş aldıgı belli olmuyor.Herkes 20 milyar maaş almak için girmek ister ama 1 milyar alanlar da vardır.

• quote:

Orjinalden alıntı: mskomek

inşaat forever en serbest meslek ister bi şirkete girersin ister kendin yaparsın babam mühendis vala en serbes meslek bu dio ondan biliom

edit:

ayrıca türkcellde bi elektronik mühendisi ayda 20000ytl kazanıyo iyi para

bir 0 fazla koymuşsun maaşa .
  • quote:

Orjinalden alıntı: niko_jr

quote:

şimdi durum mimarlık vs elektrik elektronik oldu sanırım

çok alakasız bölümler, bence karar vermek zor değil. Kendini ölç biç. Bilişime ilgin varsa tabii ki ee. Benim tercih listemde 2 tane bölüm vardı Elektronik ve bilgisayar.

bilişime de tasarıma da ilgim var hocam.
  • 300-400 milyarı kim demişse iyi kafalamış seni, bırak 300-400 milyarı en fazla kazanan harita mühendisi taş çatlasa 5-6 milyar alıyordur o da binde bir denk gelir.

Mühendislikte tamamen ilgi ve kendini geliştirmeyle alakalı bir şey. Mesela ben makina mühendisliği okuyorum, aylık 10 milyara çalışanda biliyorum 700 milyona çalışanda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fuzbing

300-400 milyarı kim demişse iyi kafalamış seni, bırak 300-400 milyarı en fazla kazanan harita mühendisi taş çatlasa 5-6 milyar alıyordur o da binde bir denk gelir.

Mühendislikte tamamen ilgi ve kendini geliştirmeyle alakalı bir şey. Mesela ben makina mühendisliği okuyorum, aylık 10 milyara çalışanda biliyorum 700 milyona çalışanda.

hocam ne kafalaması ya.. 50 keredir söylüyorum inanmıyosunuz.
    adamın bürosu dedemin apartmanında,dedemin apartmanı da bizim apartmanın hemen arkasında..
    adamı 2-3 günde bir mutlaka görürüm sürekli civarda git gel yaptığım için. her ay farklı bi jiple görüyorum.. yengem arasıra adama belge falan yollar.ben götürürüm ve dikkat ettim. neredeyse her gittiğimde farklı bi telefonu var.son gördüğümde de motorola v8 luxury gold modeli vardı.ondan önce de türkcell pda treo ..
    ayda 5-6 milyar kazanan adamın masasında cragganmore viski şişesinin ne işi var ?
    ayda 5-6 milyar kazanan adamın şehir dışında nasıl triplex evi olabiliyor ?
    daha önceki konuda da çok çektirdiniz bana,inanmıyorum falan diye,yeter ama artık canım
    neyse biz konumuza dönelim

• quote:

Orjinalden alıntı: bestercan

Eskiden Atom mühendisliği vardı. Şaka değil gerçek. En yüksek puanla alıyordu. Türkiyede İş alanı açılmadığından kaldırdılar. Artık atom dürüm var. O kadar puana o bölüme girip bitirenlerde artık atom dürümü ya yiyordur ya da satıyordur.
    Türkiyenin acı gerçeklerinden bir parça..........

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.