Şimdi Ara

En iyi mühendislik hangisi ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
34.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yengemin babası diyorsun yaşı epey olsa gerek evet belkide ona göre iş imkanları oldukça kısıtlıdır benim konuştuklarımın hepsi yeni mezunlar ve Yıldız teknik,itü gibi universitelerden mezun kişiler.Ben girersem şayet yıldız jeodeziye giricem ve iyi bir bölüm bence.Benim tavsiyem daha yeni mezunlarla konuşman ayrıca artık adıda degişiyor bu sene itibariyle Geomatik mühendisi olucak
  • Eskiden Atom mühendisliği vardı. Şaka değil gerçek. En yüksek puanla alıyordu. Türkiyede İş alanı açılmadığından kaldırdılar. Artık atom dürüm var. O kadar puana o bölüme girip bitirenlerde artık atom dürümü ya yiyordur ya da satıyordur.
    Türkiyenin acı gerçeklerinden bir parça..........
  • quote:

Orjinalden alıntı: дltuğ

Şimdi mühendislikten mühendisliğe kaf dağı kadar mesafe var..Bir bilgisayar ile ziraat mühendisi arasında aldığı eğitim bakımından dağlar kadar fark var..keza bir ee mühendisliği ile tekstil müh arasında..Şimdi senin amacın ne çok para kazanmak mı sevdiğin işi yapmak mı ? yoksa ben para kazanınca her türlü mesleği severim mi? Eğer paraysa ilk amacın mühendislik yazarsan çok büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsin çünkü malesef ülkemizde ne getireceği en belirsiz olan meslek dalı (üretim çok çok az olduğu için)..Git tıp yaz sevsen de sevmesen de hastanın yüzüne gülersin arkasından söversin ama her türlü kazanırsın..Haa böyle bir yaşamdan mutlu olurmusun burası senin hayata bakışınla alakalı..

hocam ben hem sevebiliceğim işi yapmak,hem de geleceğime yatırım yapabiliceğim kadar para kazanabileceğim bi meslek istiyorum,evet çok şey istiyorum ama bu isteğime en yakın mesleği seçmem gerekiyor.

@omerf:
    hocam bana da itü geliyor ancak yengemin babası kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi.. bu kadar yıllık mühendisin mutlaka bildiği bişey vardır diye düşünüyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: KayTheRock

quote:

Orjinalden alıntı: дltuğ

Şimdi mühendislikten mühendisliğe kaf dağı kadar mesafe var..Bir bilgisayar ile ziraat mühendisi arasında aldığı eğitim bakımından dağlar kadar fark var..keza bir ee mühendisliği ile tekstil müh arasında..Şimdi senin amacın ne çok para kazanmak mı sevdiğin işi yapmak mı ? yoksa ben para kazanınca her türlü mesleği severim mi? Eğer paraysa ilk amacın mühendislik yazarsan çok büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsin çünkü malesef ülkemizde ne getireceği en belirsiz olan meslek dalı (üretim çok çok az olduğu için)..Git tıp yaz sevsen de sevmesen de hastanın yüzüne gülersin arkasından söversin ama her türlü kazanırsın..Haa böyle bir yaşamdan mutlu olurmusun burası senin hayata bakışınla alakalı..

hocam ben hem sevebiliceğim işi yapmak,hem de geleceğime yatırım yapabiliceğim kadar para kazanabileceğim bi meslek istiyorum,evet çok şey istiyorum ama bu isteğime en yakın mesleği seçmem gerekiyor.

@omerf:
    hocam bana da itü geliyor ancak yengemin babası kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi.. bu kadar yıllık mühendisin mutlaka bildiği bişey vardır diye düşünüyorum.

Doğrudur illaki bildiği şeyler vardır ama bu kadar yıldada epey birşeyler değişmiştir diye düşünüyorum Bu kadarda düşünmemek lazım sen kendine bişeyler katabildiysen,azimli ve çalışkan bi insansan o işi severekde yaparsın paranıda kazanırsın..Yeterki iste

• quote:

Orjinalden alıntı: omerf

Doğrudur illaki bildiği şeyler vardır ama bu kadar yıldada epey birşeyler değişmiştir diye düşünüyorum Bu kadarda düşünmemek lazım sen kendine bişeyler katabildiysen,azimli ve çalışkan bi insansan o işi severekde yaparsın paranıda kazanırsın..Yeterki iste

hocam kendisi selçuk üniversitesini 1.likle bitirmiş ve devlette çalışırken yurtdışına yollanma hakkına sahip olmuş tek mühendismiş söylenenlere göre.
    mesleğinde bu kadar başarılı biri mesleği hakkında olumsuz konuşuyorsa ve başka meslekler öneriyorsa haklı olabilir diye düşünüyorum ,umarım mimarlık falan yazarsam da yanılmam

• Hmm o zaman haritayı ele.. 3-5 sene önce kimse haritacıların yüzüne bakmıyordu tıpkı bir zamanlar ziraat mühendisliğindekilerin çok para kazanıp şimdi işsiz gezmleri gibi..Tekstil de öyle 90 yılların en revaçta mühendisliği idi şimdi ne yazık ki çin sayesinde sektör öldü..Sen daha genel skalası fazla sapmayan müh yaz o zaman benim nacizane önerilerim bil,ee,mak. bunlar olmazsa inşaata yönelmen çünkü inşaat da çok çalkantılı sektör..
  • arkadaşım bak ben piyasayı tanıyan biri olarak sana şöyle söyliyeyim, benim üniversiteye girdiğim sene bu kariyer programlarına çıkan uzmanlar gıda,çevre ve tekstil mühendisliklerini öve öve bitireniyorlardı, şimdi o bölümleri bitirenler kafalarını taşlara vuruyorlar, benden sana söylemesi makine, inşaat, elektrik,-elektronik bu meslekler türkiyede ölmez, eğer dersen ki ben çok para sitiyroum itü gemi makineleri işletme mühendisliği var puanı çok yüksek değil, bitirenler 4-5 sene tecrübeyle ayda 5000 dolar kazanıyor.sormak istediğin ne varsa sor bana yardımcı olabilirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ata1606

arkadaşım bak ben piyasayı tanıyan biri olarak sana şöyle söyliyeyim, benim üniversiteye girdiğim sene bu kariyer programlarına çıkan uzmanlar gıda,çevre ve tekstil mühendisliklerini öve öve bitireniyorlardı, şimdi o bölümleri bitirenler kafalarını taşlara vuruyorlar, benden sana söylemesi makine, inşaat, elektrik,-elektronik bu meslekler türkiyede ölmez, eğer dersen ki ben çok para sitiyroum itü gemi makineleri işletme mühendisliği var puanı çok yüksek değil, bitirenler 4-5 sene tecrübeyle ayda 5000 dolar kazanıyor.sormak istediğin ne varsa sor bana yardımcı olabilirim.

ben daha çok mimarlık düşünüyorum,yani mühendislikler ve mimarlıklar arasında tercih yapmama en yakın meslek gibi duruyo ..

• MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ (Gemi inş)

ELEKTRONİK-HABERLEŞME -ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ(Otomasyon )

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ (Mimarlık)

ve Yakın gelecekte MALZEME MÜHENDİSLİĞİ

bu mühendislikler türkiye şartlarında herzaman revaçta ve en kolay iş bulunabilecek bölümlerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PALADİUS_ARAGONES -- 26 Temmuz 2008; 0:37:20 >
  • Her meslegin güzel tarafları ve bol kazançları vardır. önemli olan kişinin kendini geliştirmesidir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: omerf

Bende bu tarz şeyler düşünmüştüm şuan metalurji malzeme mühve jeodezi arasında kalmış durumdayım.3-4 tane harita mühendisi daha dogru adıyla jeodezi ve fotogrametri mühendisiyle konuştum hiç bir şekilde iş sıkıntısının olmadıgını söylediler ve mezun olunca 1-2 hafta içinde askerlik yapmamış olmalarına ragmen iş bulduklarını söylemişlerdi bana ve 1250-1500 ytl gibi ücretlerden bahsediyorlardı yeni mezun biri için bence çok iyi para..İnşaat yavaş yavaş ölüyor malesef kendi işini yaparsan ayrı tabi.Mimarlık için bişey diyemicem ama harita mühendisi bilinmiyor cogu kişi tarafından ve iş yapmaz sanılıyor.

malzeme dediğin metalurji mi?
  • bence makine mühendisliği seç madem bu kadar mühendislik istiyorsun, ben makine mühendisiyim, bizim bölüm mezunlarını her yerde görebilirsin, inşaatçılar genelde şantiyede çalışır ama makineciler hem fabrikalarda, isterlerse şantiyede , isterse gemide her yerde iş bulabilir, zamanı gelince yükselme durumları da diğer mühendisliklere göre yüksek ancaki 5 senede piyasada maaşlar yarıya indi, yani 5 sene önce 10 lira teklif ediliyosa şimdi 5 lira teklif ediliyo, enflasyon farkını da unut.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ata1606

bence makine mühendisliği seç madem bu kadar mühendislik istiyorsun, ben makine mühendisiyim, bizim bölüm mezunlarını her yerde görebilirsin, inşaatçılar genelde şantiyede çalışır ama makineciler hem fabrikalarda, isterlerse şantiyede , isterse gemide her yerde iş bulabilir, zamanı gelince yükselme durumları da diğer mühendisliklere göre yüksek ancaki 5 senede piyasada maaşlar yarıya indi, yani 5 sene önce 10 lira teklif ediliyosa şimdi 5 lira teklif ediliyo, enflasyon farkını da unut.

hocam makineyi kesinlikle düşünmüyorum.
    aslında belirtmeliydim makine istemiyorum diye.
  • quote:

Orjinalden alıntı: KayTheRock
    hocam makineyi kesinlikle düşünmüyorum.
    aslında belirtmeliydim makine istemiyorum diye.

mimarlık zor meslek, çizimi filan adamı öldürür, inşaat seçecen o zaman, sakın harita filan yaziyim deme, pişman olursun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kido

ayda 300-400 milyarı bi tarafını yırtsa kazanamaz

aynen
    değil 300-400
    30-40 bile kazanamaz..
    3-4 anca oda istisna yanii.
    bir kişi tek başına 300 milyar kazanıyorsa, çalıştığı şirketin trilyon(lar) kazanması lazım.
    yaptığı iş ne imiş ki 300 milyar kazanıyor..ben aynısını 30 milyara yaparım..
    salla baba balık tutarsın..
  • hazır konu varken sorayım ne iş yapar malzeme mühendisi?iş imkanları artıcak deniyor ama neden böyle bi iddaa dolaşıyo ortalıkta?=
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

quote:

Orjinalden alıntı: Kido

ayda 300-400 milyarı bi tarafını yırtsa kazanamaz

aynen
    değil 300-400
    30-40 bile kazanamaz..
    3-4 anca oda istisna yanii.
    bir kişi tek başına 300 milyar kazanıyorsa, çalıştığı şirketin trilyon(lar) kazanması lazım.
    yaptığı iş ne imiş ki 300 milyar kazanıyor..ben aynısını 30 milyara yaparım..
    salla baba balık tutarsın..

hocam konumuz bu değil,ayrıca adam şirkette çalışmıyo.adamın bürosunda 7 tane harita teknisyeni çalışıyo..
    neyse..

@ata1606 : hocam inşaatı düşünüyorum da,mimarlık sanki daha çok itibar görüyo gibi.. ve iş imkanı falan daha iyi görünüyo.. inşaat mühendisliğinde sermayen yoksa asgari ücrete ancak iş bulunabiliyo başlangıçta ,hadi asgari ücret olmasa bile taş çatlasa 1 milyara ..

• quote:

Orjinalden alıntı: hEnrY_rDL

hazır konu varken sorayım ne iş yapar malzeme mühendisi?iş imkanları artıcak deniyor ama neden böyle bi iddaa dolaşıyo ortalıkta?=

kalite nedeniyle
    artık imalat yapan firmalar yurtdışına mal satmak istiyorsa kalitesini belgelemek zorunda
    işte bu noktada malzeme mühendisleri devreye giriyor..
    özellikle kaynak konusunda..
    kaynak kontrolleri ve testleri.. (tahribatlı / tahribatsız muayene)
    avrupaya mal satacaksan ürünlerin CE belgeli olması şart..
    Rusya için GOST, Amerika için ASME, Çin için bilmem ne..
    ISO ve TSE havagazı..
    ben daha ASME alabilmiş mekan görmedim..
    ayrıntılı bilgi için ODTÜ ve Bureau Veritas ile bağlantıya geçebilirsin.
    LEVEL 3 kaynak mühendisi demek ver elini avrupa demek..
    bu belgenin en kralını TÜV almanya veriyor..
    deli gibi bilgi, tecrübe ve yabancı dil lazım..
    velhasıl ileride çok aranacak ve maaşı bol bi meslek..
    ancak biraz pis bi iş..

• quote:

hazır konu varken sorayım ne iş yapar malzeme mühendisi?iş imkanları artıcak deniyor ama neden böyle bi iddaa dolaşıyo ortalıkta?=

Hemen cevap vereyim malzeme mühendisliği günümüzde gittikçe popüler bir meslek haline gelmekte .
    Aslında ne ilginçtir ki bunun cevabını sadece sanayi de imalat ve üretim kısmında çalışan makina mühendislerine danışarak anlayabilirsiniz.Çünkü metalurji ve malzeme makina mühendisliğinin alt kolu olmakla beraber günümüzde malzemenin derinlemesine analizine ihtiyaç duyulmakta ve malzeme ve üretim için hammadde seçimi önem arzetmektedir.Bu yüzden genelde makina mühendisleri ve malzeme mühendisleri birlikte çalışırlar .Ağır sanayinin olmassa olmaz mühendislikleri saten 3 mühendislik dalı dediğimiz makina , elektrik ve malzeme mühendisliğidir.

Benim fikrim yakın etrafında olan makina mühendisleri ağbilerine sorup metalurji hakkında daha detaylı bilgi alman ,Çünkü sana en doyurucu bilgiyi makina mühendisleri verebilirler.

• quote:

hersene böyle iddiaları birileri yumurtlar bundan 5 sene öncede tekstil gıda 1 numara mesleklerin başında geliyodu nooldu onlara,, sallayım malzemeyi filan,

kaytherock senin puanın mimarlık için biraz düşük anadolunun ücra kentlerinde okuyacaksan sakın yazma, inşaat yazabilirsin ama ben senin bir ağabeyin olarak sana makine ve elektriği tavsiye ediyorum, fabrikalarda bir şekilde yolunu bulursan nezih ortamda çalışma ortamın olabilir, ama inşaat filan zor işler ve bu zorluğu ölçüsünde aynı oranda para da kazanamıyosun, dersen ki ben istediğim mesleği seçicem sakın öle bi hata yapma, çıkınca ayık ayık gezmek adama çok koyar, türkiyede yaşıyoruz herşey paraya bakıyor, ayrıca makine-elektrik mühendisi olursan istersen mimarın yanında şantiyede de çalışırsın.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.