Şimdi Ara

En iyi mühendislik hangisi ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
34.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar tercih döneminde sonlara yaklaşıyoruz.

mühendislik veya mimarlıklardan birini seçmeyi düşünüyorum.

buralarda(doğu) harita mühendisleri çok iyi kazanıyor . şehirdekilerden biri aylık ortalama 300-400 milyar civarı(lütfen nasıl o kadar kazanıyo vs şeklinde sorular sormayın çünkü konu bu değil) , diğeri de ortalama 15-20 milyar kazanıyor.
    büyük şehirlerde bu iki mesleğin iş imkanları ve maddi getirisi ne boyuttadır bilmiyorum..yengemin babası harita mühendisi ve bugün konuştuğumda haritayı mimarlık ve inşaatla kıyaslamanın yanlış olacağını,mimarlık ve inşaat mühendisliğinin çok daha iyi meslekler olduğunu,harita mühendisliğinin küçük şehirler dışında pek iş imkanı olmadığını, vs söyledi.
    ayrıca diğer bi yengem mimar,kardeşine de harita mühendisliği yazdırıcak.. mimarlıkta iş yok ,maaşlar çok az vs diye yakınıyo sürekli..inşaat mühendisliği için de aynı şeyi söylüyor yengem..
    diğer mühendislikler hakkında çok bişey bilmiyorum.. bilgisayar mühendislğinde de çok çok iyi bi üniversite olmadıkça iş yok diyolar.
    sizce ne yapmalıyım ?
    özellikle mühendis ve mimarlardan yorum bekliyorum ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WalterWhite00 -- 26 Temmuz 2008; 0:47:00 >

• harita mühenisi olmak varmış ya. aylık 300-400 milyar fena para değil
  • mimarlık daha geçerli bi meslek hocam harita muhendisi sanırım sadece devlette çalısır eger öyleyse ister itü yi biter ister baska biyeri yani sırf itu olsun die seçme çunku develete girerken öneli deil nereyi bitirdigin mimarlık daha çok iş imkanı var hem özelde hemm develtte tartırsmasız mimarlık
  • bu arda iç mimarlık okuyorum mimar değlim ama sektörun içindeyim ama bence yetenegin varsa mimar ol sonucta senden çok ii fikirler çıkarsa mimr olrak sen 300-400dende çok kazanırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebelmario -- 23 Temmuz 2008; 1:48:03 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: yhtalp

mimarlık daha geçerli bi meslek hocam harita muhendisi sanırım sadece devlette çalısır eger öyleyse ister itü yi biter ister baska biyeri yani sırf itu olsun die seçme çunku develete girerken öneli deil nereyi bitirdigin mimarlık daha çok iş imkanı var hem özelde hemm develtte tartırsmasız mimarlık

harita mühendisleri özel sektörde de çalışabiliyor
  • Hocam buradaki forumlarda itü harita mühendisliği hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilirsin.

http://www.teknikforum.com/
  • up
  • Bu iş böyle olmaz ikide bir mesleklerle ilgili konular açıyorsun.Sırf merak ettiğin kaç para kazandıkları.Senin bu yazdığın meslekler hakkında detaylı bilgin var mı?Bu mesleklerden herhangi birini seçtiğinde severek yapacak mısın?Biri 300-400 kazanmış öbürü 15-20 senin üniversite bitirince bu paraları kazanacağın garanti değil.Sevmediğin meslekte ayda 10000 liraya istemeyerek çalışabilirsin yada hayalin olan bir meslekte 1 milyara severek çalışabilirsin.Hangi mesleği istiyorsan onu seç.
  • bu forumda bir abi vardı harita müh. istanbulda oturuyor ve belediyede düşük bir ücretle çalışıyor. ek iş olarak hosting vs ile anca geçimini sağlıyor. sadece 300-400 milyarın yanında bu tip durumlarda var bilmeni istedim
  • harita mühendisliğini yazma, istisnai örneklere bakıp aldanma.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Bu iş böyle olmaz ikide bir mesleklerle ilgili konular açıyorsun.Sırf merak ettiğin kaç para kazandıkları.Senin bu yazdığın meslekler hakkında detaylı bilgin var mı?Bu mesleklerden herhangi birini seçtiğinde severek yapacak mısın?Biri 300-400 kazanmış öbürü 15-20 senin üniversite bitirince bu paraları kazanacağın garanti değil.Sevmediğin meslekte ayda 10000 liraya istemeyerek çalışabilirsin yada hayalin olan bir meslekte 1 milyara severek çalışabilirsin.Hangi mesleği istiyorsan onu seç.

Katılıyorum... Para zaten gelir, yeter ki yaptığı şeyi sevsin insan.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Bu iş böyle olmaz ikide bir mesleklerle ilgili konular açıyorsun.Sırf merak ettiğin kaç para kazandıkları.Senin bu yazdığın meslekler hakkında detaylı bilgin var mı?Bu mesleklerden herhangi birini seçtiğinde severek yapacak mısın?Biri 300-400 kazanmış öbürü 15-20 senin üniversite bitirince bu paraları kazanacağın garanti değil.Sevmediğin meslekte ayda 10000 liraya istemeyerek çalışabilirsin yada hayalin olan bir meslekte 1 milyara severek çalışabilirsin.Hangi mesleği istiyorsan onu seç.

evet meslekler hakkında çok detaylı olmasa da bilgim var.ne yaptıkları,mesleklerin,derslerin zorlukları vs ..
    maddiyata önem veren biriyim,sevdiğim mesleği yaparken az para kazanmak istemiyorum.
    misal : mimarlık zor bi meslek,okurken ve mezun olduktan sonra sık sık sabahlamak,sürekli çizim yapmak gerekiyor.. meslek olarak güzel görünmesine rağmen en yorucu mesleklerden biri.
    sırf seviyorum diye heyecanla mesleğe girip mezun olduktan sonra 700-800 e çalışırken yıllar önce severek girdiğim mesleğimden nefret etmek istemiyorum ..
  • up
  • arkadaşlar bence kazanılacak para önemli değil,önemli olan yaptığınız işi severek,zevk alarak yapmaktır,bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gm7pro

arkadaşlar bence kazanılacak para önemli değil,önemli olan yaptığınız işi severek,zevk alarak yapmaktır,bence.

hocam para gelmeyince de zevki de azalıyo işin.
    sonuçta aile kurcaz,çoluk çocuğa karışcaz falan filan
  • ayda 300-400 milyarı bi tarafını yırtsa kazanamaz
  • Bende bu tarz şeyler düşünmüştüm şuan metalurji malzeme mühve jeodezi arasında kalmış durumdayım.3-4 tane harita mühendisi daha dogru adıyla jeodezi ve fotogrametri mühendisiyle konuştum hiç bir şekilde iş sıkıntısının olmadıgını söylediler ve mezun olunca 1-2 hafta içinde askerlik yapmamış olmalarına ragmen iş bulduklarını söylemişlerdi bana ve 1250-1500 ytl gibi ücretlerden bahsediyorlardı yeni mezun biri için bence çok iyi para..İnşaat yavaş yavaş ölüyor malesef kendi işini yaparsan ayrı tabi.Mimarlık için bişey diyemicem ama harita mühendisi bilinmiyor cogu kişi tarafından ve iş yapmaz sanılıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: omerf

Bende bu tarz şeyler düşünmüştüm şuan metalurji malzeme mühve jeodezi arasında kalmış durumdayım.3-4 tane harita mühendisi daha dogru adıyla jeodezi ve fotogrametri mühendisiyle konuştum hiç bir şekilde iş sıkıntısının olmadıgını söylediler ve mezun olunca 1-2 hafta içinde askerlik yapmamış olmalarına ragmen iş bulduklarını söylemişlerdi bana ve 1250-1500 ytl gibi ücretlerden bahsediyorlardı yeni mezun biri için bence çok iyi para..İnşaat yavaş yavaş ölüyor malesef kendi işini yaparsan ayrı tabi.Mimarlık için bişey diyemicem ama harita mühendisi bilinmiyor cogu kişi tarafından ve iş yapmaz sanılıyor.

hocam ben de diğer bi yengemin babasıyla görüştüm.kendisi harita mühendisi.harita mühendisliğini hiçbi şekilde tavsiye etmediğini söyledi.iş imkanlarının çok az olduğunu söyledi.özellikle inşaat müh. ve mimarlıkla kıyaslamamam gerektiğini söyledi.bilemiyorum ya.. kafam çok karışık !
  • Şimdi mühendislikten mühendisliğe kaf dağı kadar mesafe var..Bir bilgisayar ile ziraat mühendisi arasında aldığı eğitim bakımından dağlar kadar fark var..keza bir ee mühendisliği ile tekstil müh arasında..Şimdi senin amacın ne çok para kazanmak mı sevdiğin işi yapmak mı ? yoksa ben para kazanınca her türlü mesleği severim mi? Eğer paraysa ilk amacın mühendislik yazarsan çok büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsin çünkü malesef ülkemizde ne getireceği en belirsiz olan meslek dalı (üretim çok çok az olduğu için)..Git tıp yaz sevsen de sevmesen de hastanın yüzüne gülersin arkasından söversin ama her türlü kazanırsın..Haa böyle bir yaşamdan mutlu olurmusun burası senin hayata bakışınla alakalı..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.