Şimdi Ara

EN İYİ MOTOR YAĞI HANGİSİ ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
2
Favori
118.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arcınızın kullanım kitapında yazan spekifilasyonlara uyan mobil/castro/petrona( selenia) iyi yağmarkalarıdır bunların onayı tutanlar ile aracınıza yağ alabilirsiniz yani yanlızca 5/30 .20/50 gibi ifadelere bakarak yağ alınmaz
  • Arkadaslar bakin motordaki etiketi cektim bu sekilde yaziyor.

Bu mesaja eklenen görseller:

EN İYİ MOTOR YAĞI HANGİSİ ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanyuce35

İşte bende onu anlamadım madem mobil felan daha iyiyse neden daha ucuz da Castrol bu kadar pahalı marka diyemi acaba.

Verdiğiniz linki okudum. Hocam açıkcası 5w30 yağ katmak istemiyorum partifkül filtresimi ne oluyor o yokmuş sanırsam araba 2007 model. Oyuzden zararlı olur flan dediler.
    quote:

Ford WSS-M2C913-B
    The Ford M2C913-B specification is released in Europe for initial fill engine oils used for lubrication of spark ignition engines using gasoline and for compression ignition engines using diesel fuels. The specification is also used to define engine oils for servicing Ford engines where applicable. The oil shall meet all the requirements of the ILSAC GF-2 and GF-3 specification, the ACEA A1-98 and B1-98 specification and additional Ford requirements.

Ford WSS-M2C913-B, SAE5W-30 olacak.

Gayet açık, hiç aklınızı karıştırmayın. Arkadaş en öenmli bilgiyi vermiş (ek-3). Marka da önemli değil, ama mutlaka marka isteniyorsa Ford için Motorcraft veya Mobil idealdir. İnce yağlarda da Mobil ve Fransız Elf/Motul/Total tecrübelidir diyebilirim. Önce motoru imal edenin tavsiyesi denenir, ancak önemli bir eksiltme olursa daha kalınlarına bakılır. O zaman da 10W-40'a gelene kadar daha üç, dört adım var.

Her motorun yağ boşluğu varmış... Evet var. Ford için SAE 5W-30. Bunun turbo mili var, hidrolik valf iticileri var. Bunlar uzun vadede 10W-40'la bozulabilir. Her yakıt alındığında yağ eklemek zorunda kalınıdığı vakit, ancak o zaman, uzun vadedeki bozulmaları görmezden gelmek tercih edilebilir. Çünkü, zaten o kadar yaşamayacaktır o motor. Bu konularda sürücüler, tamircilerden daha tecrübelidir. Çünkü tamirciker küçük sorunlarda motoru sökmeye alışkındır, uzun dönemdeki yağ performansını pek bilmezler. Motorlarda yağlama problemi, pompa bozulması gibi bariz bir şey olmadıkça kolay anlaşılabilecek şey değil. Atölye değl, laboratuvar işi.

Benim 84 model benzinli 5W-30 istiyor, 320 binde. Daha 5W-40'lık ol(a)madı motoru. Hem de bizim kükürtlü yakıtlarla. 5W-40'ı boşverin, daha ACEA A3'lük olmadı (film direnci yüksek 5W-30). Doğru motor yağını kullanırsanız hiç bir şey olmaz. Her önüne geleni dinlerseniz başlar teklemeye. Sanki biliyormuş gibi toleranslardan bahsederler. Ne kadar diye sorasanız bilmezler. Daha 1930'larda SAE-20 kullanıyor motorlar. Veya yazın SAE 30, kışın SAE 10, SAE 15. 1970'lerde yapılan otoyollara dört vitesle çıkınca arabaların bir kısmı 20W-50 istedi aciliyetle. Hala orada kaldı bazıları. 10W-40 diyor, çünkü 20W-50 yüksek kaliteli yağ kalmadı artık.

• bimde orkide vardı
  • Karbon 12 K kullanıcısına yanıt
    Anladım yorumun için teşekkur ederim 5w30 mobil veya motorcraft ikisinden birini alıcam ozaman . Burdaki setin aynısı bizim burda ford müminler var orada satılıyor zaten fordun en buyuk yedek parcacısı oradan bu seti alsam nasıl olur ?

http://www.yedekparcaford.com/?urun-81-focus-yag-bakim-seti--mazot-filtreli--1-6-tdci-2006-2007-orjinal

İçindekiler:
    1 ADET:4,73 LT MOTORCRAFT YAĞ yağ 5w30
    1 ADET:YAĞ FİLİTRESİ OTOSAN
    1 ADET:HAVA FİLİTRESİ YERLİ
    1 ADET:POLEN FİLİTRESİ KARBONLU
    1 ADET:MAZOT FİLİTRESİ (SOFİMA-UFİ) İÇERMEKTEDİR.

• ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    yemek içinde kalanını eve koyarım, mantıklı :)
  • quote:

Mobil 1 0w40 öneririm.
  • quote:

Motul çok bilinmez bizim piyasada ama yağın kralıdır, diğerleri biraz piyasa malı gibi.
  • hakanyuce35 kullanıcısına yanıt
    fiyat uygun gibi ancak hava filitresinide otosan marka olsun.
  • The Schuey kullanıcısına yanıt
    240 tl 5w30 fiyat etıketı var cok pahalıymış oda.
  • senersongur kullanıcısına yanıt
    Çok ince gelmezmi oda ?
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt
    Tamam hocam teşekkur ederim.
  • quote:

Tamam hocam teşekkur ederim.
    http://www.hepsiburada.com/petronas-syntium-5000-fr-5w-30-5-lt-motor-yagi-p-OTVARP16

FORD WSS-M2C913-C ile sonu B arasında ne fark var bilmiyorum ikiside kullanılabiliyosa motoruna petronasda tercih edebilirsin.
  • Mobil
  • ozgurr1903 O kullanıcısına yanıt
    Mobil alıcam veya motorcraft marka konusunda takıntım kalmadıda. Simdi ben 10w40 dan 5w30 a gecince sıkıntı olurmu kalın yağdan ince yağa gectigim için ?
    Merhaba ne marka kullanırsanız kullanın ama kesinlikle yağın kalınlığının değiştirmeyin.Yag seçimi bir çok parametreler bağlı olarak hesaplanıyor.Kisa mesafeli günlük kullanımda birşey anlamayabilirsiniz ama diyelim uzun süre yokuş çıkmak uzun yola gitmek yada aracı sıkıştırmak durumundasınız haliyle motor sıcaklığı normalin üzerine çıkacak işte bundan sonrasını hesap kitap yapmayan bilemez yağlama düzgün gerçekleşmeyeceğini icin motordan olmak bile var.Orjinal kalınlık ne ise onu kullanın kafanızı karıştırmayın.
  • darkfire45 kullanıcısına yanıt
    Orjinali 10w30 , suan icinde 10w40 yag var motor zor isiniyor ama yazin uzun yolda faydasi.
    Orjinalimi kullanayim , 5w30 mu ?
  • quote:

Orjinali 10w30 , suan icinde 10w40 yag var motor zor isiniyor ama yazin uzun yolda faydasi.
    Orjinalimi kullanayim , 5w30 mu ?
    yıllarca tüm araçlarımda castrol kullandım hep aklımda kalmıştır mobil kullanmak bir daha kine söz mobil koyucam... nah buraya yazıyorum da...
  • aydin_asm A kullanıcısına yanıt
    Evet bi mobil denicem bende belkı sizde Castrol kullanıcısı olarak aradaki farki anlarsınız.
    Kesinlikle orijinal kullanin
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.