Şimdi Ara

En iyi Linux sizce hangisi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
0
Favori
24.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • slackware kurdum.şu an itibariyle nete çıkamıyorum(bu mesajı winden atıyorum),klavye ayarlarını nerden yapacağımı henüz bulamadım türkçe karakterleri kullanamıyorum,ekran kartımı vs. kendim tanıtmam gerekecek.araştırıp öğreneceğim artık yanlız kde'yi hiç sevmedim çok gıcık geldi bana en yakın zamanda gnome kursam iyi olacak sanırım.
  • apolloturk2, niye böyle bir şey yaptın anlamıyorum. Slackware, Linux'u iyi bilenlere yöneliktir. Ayrıca içinde GNOME yoktur. Dropline GNOME indirip kurmanız gerek.

Slackware'de her şeyi elle yapmak zorundasınız. Hiçbir kolaylık tanımaz. Her ayarı elle dosyaları düzenleyerek yapmalısınız. O yüzden, size hiç tavsiye etmiyorum. Biraz öğrenin, sonra denersiniz Slackware'yi
  • sadece kendime en uygun dağıtımı arıyorum hazır indirmişkende kurup incelemek istedim.nete çıkmayı başardım bu mesajı slackware üzerinden atıyorum.Tr klavye sorununuda hallettim. slackwarede oldugumu unutup sanki debian yada ubuntuymus gibi apt-get install fglrx yazınca ubuntumu ozledim bi an.neyse bundada slapt-get varmış sanırsam onu bulup kuracam birazdan

Bundan sonra birde pardus felis ve fedora denemeyi düşünüyorum sonrada en içlerinden en beğendiğimi kurup hep onda kalmak istiyorum. apt-get ve gnome den dolayı sanırım son kararım yine ubuntu olacak gibime geliyor.
    Şu ana kadar kurduklarım
    mandriva- le2005
    knoppix- versiyonunu hatırlamıyorum
    Debian 3.1 sarge (kurana kadar akla karayı seçmiştim harddiskimi görmüyordu normalde)
    Debian 4.0 Etch (Hoşuma gitti fena değil)
    Ubuntu 6.06 (kurarken sürekli donuyordu alternate cd den kurdum fakat hep kernel panic veriyordu)
    Ubuntu 7.04 (Şu ana kadarki en beğendim)
    Suse 10.2 (kurmayı beceremedim)
    Slackware (Gnome olmayışı kötü oldu-kurulum ekranı pek kullanışlı değil-daha kanaatim oluşmadı)
    Pardus (kurulan ilk versiyonunu denedim kuramadım)
    bunların arasında en iyisi ubuntu 7.04 benim için

EDIT:An itibariyle ekran kartı driverınıda yükledim şimdi kde biraz daha güzel göründü gözüme ama yinede gnome daha kullanışlı bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apolloturk2 -- 11 Mayıs 2007; 1:04:02 >

• mandriva da hemen hiç sorun yaşamıyorum. 2007 versiyonunda terminal ortamında da türkçeyi tanıyor. Bu demektir ki server olarak bir kayıt yaptığında Türkçe harfleri örneğin ı için &# 305 gibi bir formatta verip almak zorunda değilsin artık. Menuleri zaten türkçeleştirmişler.

Sadece üzerindeki mysql çalışmadı ben de yenisini indirip kurdum. Çalışmayan bir paketi pek yok.

Ayrıca hiç bir driver yüklemek zorunda bırakmadı. Bütün donanımı kendi tanıdı ve kendi kurdu. Geçmişte birkaç dağıtım denedim (suse redhat dahil). En iyi donanım tanıyan her defasında mandrake-mandriva olmuştu.

Bütün dilleri ve klavyeleri eskiden beri zaten tanıyordu. Ayrıca bir paket indirip kurmak zorunda pek bırakmıyor. Sadece netscape 7.2 ve kmess msn chat ihtiyacım oldu, onları indirdim kurdum sadece. Şu anda windows da ne var, daha fazlası burada var, eksiği yok.

Bu özellikleri taşıyan başka dağıtımlar da, belki daha iyileri de vardır. Ben sadece kendi deneyimlerimi aktardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi user1 -- 11 Mayıs 2007; 15:54:36 >

• Banada en iyisi Kubuntu 7.04 gibi geldi sanırım bunu kullanıcam bundan sonra
  • ubuntu 6.06 - 6.10 - 7.04
    opensuse 10.2
    opensuse 10.1
    fedora core 5
    fedora core 6
    mandriva 2007 one ve free
    mandriva spring
    pardus 1.0 ve 2007

bunları kullandım eğer bilgisayar konusunda tecrübeniz az ve linuxa geçmek istiyorsanız pardus ve ubuntu
  • quote:

Orjinalden alıntı: apolloturk2
    slackwarede oldugumu unutup sanki debian yada ubuntuymus gibi apt-get install fglrx yazınca ubuntumu ozledim bi an.neyse bundada slapt-get varmış sanırsam onu bulup kuracam birazdan

Aslında slackware'de splat-get olmuş yada olmamış bu sizin için bağlayıcı olmamalı. Çünkü slackware görünen o ki kaynaktan derleme yapan en çok kullanıcı sayısına sahip olan dağıtım! Slackware tgz paketlerini kullanır. Kaynaktan derlediğin uygulamaları güvenle kaldırmak amacıyla checkinstall adlı harikulade bir otomatik paketleyici de mevcuttur. Tgz nin yanında rpm ve deb paketleride oluşturabilme gibi yetenekleri de vardır kendilerinin.
  • user1 arkadaşım mandrivada flash player ve schokvave player sorununu nasıl hallettin. bende free 2007 kurdum bayağıda beğendim gnome olarak kurdum ama internette flash player da sorun yaşıyorum hiç oynatmıyor
  • UBUNTU nun görselliği çok güzel.. özellikle ekran koruyucusu çok güzel...
  • quote:

Orjinalden alıntı: chiller

UBUNTU nun görselliği çok güzel.. özellikle ekran koruyucusu çok güzel...

Hangi ekran koruyucusu o?
    xscreen-saver 'de kilerden değil mi?
  • ya hani normal ekran koruyucaya geçiyorya PC bekleme süresi dolunca.. o zaman defult ayarlada olan ekran koruyucu çıktı karışık renkli bişey çok hoş bişey....
  • Ubuntu ve Pardus...
  • Ubuntu tek geçerim.
  • Suse ve Ubuntu.
  • valla pratiklik adına çok güzel bir şey apt-get gibi bir sistemin olması.yanlız slackware neredeyse hiç bir donanımı tanımadı.touchpadi bile kullanamadim henüz zaten windowsumda göçtü biraz önce.şimdi format atıp xp yüklücem yanınada bir linux dağıtımı tabii ama hangisi ona karar veremedim henüz.
    quote:

Orjinalden alıntı: penguin

quote:

slackwarede oldugumu unutup sanki debian yada ubuntuymus gibi apt-get install fglrx yazınca ubuntumu ozledim bi an.neyse bundada slapt-get varmış sanırsam onu bulup kuracam birazdan

Aslında slackware'de splat-get olmuş yada olmamış bu sizin için bağlayıcı olmamalı. Çünkü slackware görünen o ki kaynaktan derleme yapan en çok kullanıcı sayısına sahip olan dağıtım! Slackware tgz paketlerini kullanır. Kaynaktan derlediğin uygulamaları güvenle kaldırmak amacıyla checkinstall adlı harikulade bir otomatik paketleyici de mevcuttur. Tgz nin yanında rpm ve deb paketleride oluşturabilme gibi yetenekleri de vardır kendilerinin.

• valla pratiklik adına çok güzel bir şey apt-get gibi bir sistemin olması.yanlız slackware neredeyse hiç bir donanımı tanımadı.touchpadi bile kullanamadim henüz zaten windowsumda göçtü biraz önce.şimdi format atıp xp yüklücem yanınada bir linux dağıtımı tabii ama hangisi ona karar veremedim henüz.
    quote:

Orjinalden alıntı: penguin

quote:

• Herkese yorumları için çok teşekkürler
  • son olarak ubuntuda kalmaya karar verdim şu an itibariyle benim için en uygun dağıtım ubuntu belki ileride performans artırmak amaçlı bir takım işlemler yapabilir veya debian'a geçmeyi düşünebilirm ama şu an için uzun bir süre ubuntuda kalmayı düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: oik

user1 arkadaşım mandrivada flash player ve schokvave player sorununu nasıl hallettin. bende free 2007 kurdum bayağıda beğendim gnome olarak kurdum ama internette flash player da sorun yaşıyorum hiç oynatmıyor

paketlerin içinde flash var ve yuklenmiş. Flash player konusunda bir sıkıntım yok. Shockvave konusunda ise bir tecrubem yok. Ne işe yaradıgını bile bilmiyorum. Yalnız konu o ki shockvave linuxda nasıl calısır dıye arastır. Baska bir dagıtımda çalışıyorsa burada da çalışır.
  • ben de kubuntu demek isterim donanımımı tanıdı kurulumu kısa sürüyor beryl gibi çok sorun çıkaran masa üstü uygulamaları altını üstüne getirmeme rağmen çökmüş değil apt-get olayı harika neredeyse aklınıza gelen tüm programların paketleri hazır indirsin ve kursun ekran kartım ati radeon X serisi ve hiç bir sorun yok... Lakin pardus daha genç bir işletim sistemi olmasına rağmen pisi uygulamaları dağları aşmış durumda bence her linux severin HDD sinin bir köşesi pardusa ait olmalı...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.