Şimdi Ara

EN İYİ KOMBİ (83. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.287
Cevap
55
Favori
597.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8182838485
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 55c nin altinda isitabilmesi icin metek matraji minimum kac olmali? Petekler henuz takilmadigi icin bunu bilemiyorum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kazdal1 K kullanıcısına yanıt
    Bu her evde değişken evinizin planı olması lazım
    Ev hangi şehirde. Kaçıncı kat cepheler ve bitişik komşu duvarlar nasıl yalıtım var mı
    80m2 izmirde batı cephe evde 7mt petek yeterken aynı evi alın erzuruma götürün örneğin 9.5mt petek lazım olur

• Ev rizede suan karkas halde. 2 daire üzerinde bina 6 katli binanin 6 katinda. yalitimli olacak fakat komsuyla duvar arasinda yalitim olacakmi bilmiyorum? bina bitmemis 2 cephesi acik burut 80 m2.tahminen kac m2 petek olmaliki yogusmali kombi takilsin.yada minimum petek patraji ne olmali?

ezbere konuşmak yanıltıcı olabilir evin resmini bütün odalar,koridor,hol dahil çizip cepheleri ve bitişik duvarları belirtmek gerekir 6mt yeterli gelir derim belki 7.5metre gerekir
  • Evet haklisiniz suan ezbere konusuyoruz petekler takilsin ben petek olculeriyle beraber evin krokisinide cizip paylasacagim sizinle.ozaman daha saglikli tavsiye verebilirsiniz.
    Fakat gene ön yargiyla hareket ederek diyelimki yogusmali icin petek matraji düsük yeterli degil dediniz? Bu durumda petek matrajini yükseltmek istemiyorsam önümde nasil bir secenek kaliyor.

Petekler takılmadıysa siz müdahale edin
    En azından sonradan iş çıkmaz
    Koridorda petek yeri yoksa ek hat çektirin

• Anladim hocam bu konuyu bi görüseyim.tesekkürler

• disintegration hocam selamlar,forumdan ve sizin değerli tecrübelerinizden faydalanarak daireme sıfırdan doğalgaz döşettim.sizin yönlendirmelerinizle 120m2 daireme bosch condense 2500w yoğuşmalı kombi ile beraber petek boylarını toplamda 9,2 m yaptık.parkeleri yenileyeceğim için boruları mobil sistem olarak parke altından döşedik ve üzerini yeni parkeyle kapattık.kombiyi mutfağa koydurdum ve mutfak dolabını da yenileceğimden kombiye de özel dolap yaptırdım.
    herşey planladığım gibi gitti derken bosch servisi kombiyi açmaya geldi ve yoğuşma giderinin uygun olmadığını söyledi.servis kombiyi çalıştırdı fakat sağlıklı çalışmayacağını söyledi.sebebi ise tesisatçı firma yoğuşma giderini çamaşır makinesinin giderinin yanındaki yedek gideri yoğuşma gideri olarak düşündüğü için gider borusunda birikme oluyor ve atık su gidemeyince kombi çalışmıyor.aynen dediği gibi de oldu.kombi mutfakta en köşede ve 1,5m yükseklikte tahminen.gider yeri de dediğim gibi ortada tezgah altında yerden 40-50 cm kadar yüksekte.kombiden çıkan boru kombinin en altından yere kadar uzanıp sonradan mutfak dolaplarının en altından dolaşıp sonra 40 cm yükseklikteki gidere takılıyor.böyle olunca da yerden gelen boru 40 cm kadar yukarı çıkınca atık su gidemediğinden kombi ısıtma yapmıyor ve arıza veriyor.

eve komple tadilat yaptığımdan ve mutfaga da sıfırdan parke ve sıfır mutfak dolabı döşettiğimden tekrar kırma dökme şansım yok.tesisatçının atık su giderini uygun şekilde yapmadığından böyle bir sorunumuz var.bosch servisi şimdilik petekler çalışmadığından kombinin altına gelecek şekilde 5 lt lik su bidonu koyup gider borusunu bu bidona bağladı, atık suyu zaman zaman boşaltmamı söyledi.kışın petekler çalıştığında su fazla akacağından damacana veya bidona biriktirmek doğru olmayacak.şuanda tabandan 40 cm yüksekte duran gider tam tabana indirilse sorun çözülebilir mi?sizce bu durumu nasıl düzeltebiliriz?

• berkysrky B kullanıcısına yanıt
    yoğuşma tahliye borusunu çok yanlıi monte etmişler boru yere inip tekrar yükseltilir mi bu adamlar daha önce yoğ kombi takmamışlar mı
    kombiden çıkan boruyu tam eğimle ve tekrar yükseltmeden tahliye borusuna bağlatmanız gerekir boru bir alçalıp yükselirse ve tekrar alçalırsa sorun çıkar
  • kayseri kıranardı mahallesinde
    dış yalıtım 5 cm taş yünü
    iki katlı toplamda 160 metre kare evimizde 13 metre kalorifer peteği var

katı yakıtlı sobam aşağı katta idi. kombiyi üst kata koyacağız. altlı üstlü toplam 160 metre kare yalıtımlı evimize hangi modeli önerirsiniz? sessiz olsun, servisi kaliteli olsun ama zırt pırt servis istemesin, çok soğuklarda dereceyi artırınca arızaya geçmesin istiyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum.
  • 36 derecede ayarli kombim felke marka 1 dakika yaniyor 3 dakika bekliyor normalmidir

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  •  EN İYİ KOMBİ
  • 2+1 ve 3+1 daire için bosch class 60002 ve bosch class 2000w öneririm iki kombide hemen hemen aynıdır tek fark 6000w'ye modülasyonlu oda termostatı takılabiliyor 2000w de bu özellik yok onun haricinde komponentleri aynıdır fark yok iki kombide hermetik kombiler içinde gerçekten sessiz cihazlar
    ayrıca yerli üretim olması da başka bir avantaj,kullanımı kolay kullanım suyunda dalgalanma yok
    dd nepto tek eşanjörlü ve sesli çalışıyor,atron ise bosch'a göre daha sesli çalışıyor,ferroli diva a gerçekten kaliteli ve donanımlı bir cihaz ama bosch'a göre biraz daha sesli çalışır hem de ferroli nin yeniden bir şirket yapılanması var geçici bir süre ferroli kombiler önermiyorum

dubleks ev için hermetik ve 28kW civarında kombiler fazla gaz harcar bu tip kombiler verimsiz cihazlardır bence, 30kW civarında hermetik kombi yerine bence şartları zorlayıp premix yoğ kombi alın veya en kötü ihtimalle yarım yoğ kombi,
    ısıtılacak net alan 180m2 civarındaysa en az 30kW ve üstü kombi gerekir yok ısıtılacak net alan 150-160m2 maximum ise 28-30kW alınabilir
    böyle büyük dubleks dairelerde örneğin 33kW baymak duo tec gibi bir kombi alsanız ve üst kattaki peteklerin hepsini kapatsanız bile kombi alev modülasyonunda başarılı olduğu için kapasitesi 1:5 civarında düşürebilir ama 35kW bosch class 6000w bunu yapamaz
    bütün bunlara rağmen tercihiniz yine de hermetik kombi olacaksa ve dubleks ev 180m2 net ısıtılacak alan varsa 30-35kW kombi gerekli

• disintegration kullanıcısına yanıt
    peki geçici olarak yoğuşma giderini kombinin altına gelecek şekilde 20 lt lik damacanaya versek atık suyu damacanada biriktirip tam dolmadan döksek zehirlenme gibi herhangi bir zararı olur mu?kombi mutfakta ve kapalı boy dolabı içinde.damacana da bu dolap içinde kalacak.
    suya temas etmediğiniz sürece sorun yok bu şekilde kullanan arkadaşlar var forumda
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    bu atık suyun zehirleme tehlikesi yok değil mi hocam ,kombi mutfakta olduğu için?temas etme dışında mutfağa zehirli bir hava verme tehlikesi var mı bu biriken atık suyun?kombi servisine gelen arkadaş bidona biriktirirken dikkatli olun zehirli bir koku yapar demişti.
    Zehirli hava vermez çok düşük yoğunluklu asitik su. Elle temas etme yeter

• Herkese merhaba,
    Kocaeli/Izmit Merkez’de oturuyorum. Evimdeki eski Baymak Dolcevita kombiyi 2 senedir masraf cikarttigi icin ve simdi de pompasi sacmalamaya basladigi icin degistirmeye karar verdim. 1 haftada Donanimhaber’de Ocak 2016’dan baslamak uzere 3 farkli forum icerigi okudum, beynim sulandi ama %95 oraninda ne yapmam gerektigi konusunda fikir sahibi oldum, sorulara yorulmadan cevap veren tum arkadaslara simdiden tesekkur ederim. Kafama takilan 2 soruyu da cevaplayabilirseniz ve beni yonlendirirseniz memnun olurum.
    Evin plani, petek metrajlari, cepheler alttaki fotoda gozuktugu gibi.
    8 senelik 4 katli apartmanin 1. kati, alt katimda kapici dairesi var fakat sadece yatak odasinin alti apartman antresinin ustunde kaliyor, binada yalitim yok maalesef, kombi balkonda pimapen dolabin icinde. Gecen seneye kadar salonda Siemens marka OT, peteklerde ise normal vana vardi. Fakat yatak odasinin alti apartman antresine baktigi icin yatak odasi surekli olarak salondan yaklasik 3 derece daha soguk oluyordu. Ben de OT’yi iptal edip 2 havlupan ve 1 petek haric diger peteklere bana belese gelen () Witoc marka TV taktirdim. Simdi bu sicaklik farki 1,5 derecelere dustu. Yatak odasinin petegi TV’den dereceyi arttirsam dahi el degmeyecek kivama zor geliyor, yer yer soguk. Tesisati temizlettikten sonra da durum cok farkli degil, kombinin pompasi mi yetmiyor acaba diye aklimdan gecirdim. Petek baglantilari tum peteklerde dogru (ustten, capraz vs). Boru caplari sistemin basinda 25mm, son petekte 20mm. Belki de bundan kaynaklaniyordur ama boru caplarini degistirmem cok mumkun gozukmuyor.
    Yeni kombi ve tesisatta yapacagim iyilestirmelerle 2 problemin onune gecmek istiyorum: 1. Yatak odasinin sicakligini salon ile esit hale getirmek (petegin duzgun sekilde calismasi oncelik). 2. Banyoda sicak-su soguk dengesini saglamak (su bir soguyor, bir isiniyor).
    6 senedir ayni kombi servisiyle calisiyorum, servisten memnunum. Kombiye her sene duzenli bakim yaptiriyorum. 2 sene de bir de tesisati kimyasal ile temizletiyorum.
    Servisin onerdigi 2 kombi:
    • ECA Confeo Premix
    • BAYMAK Novadens Extra
    ECA CP modeli forumda ustatlar tarafindan onerilmis, Haziran tarihli yazismalara kadar bu kombi aklima yatmis iken Haziran ayinda Scot modeli cikiverdi. Yeni bir kombi oldugu icin tereddude dustum. Henuz bir kis mevsimi gecirmedi CP’nin gelistirilmis versiyonu olsa da kendini ispatlamis bir model var iken acaba riske girmeli miyim? Scot icin kobay olmak istemiyorum
    Baymak NE modeli icin forumda ECA CP kadar onerme/tavsiye goremedim.
    Soru1: Hangi kombiyi secmeliyim ve kac kW olmali?
    Soru2: OT’yi kombi ile uygun bir model secip devreye almali miyim yoksa sadece TV’ler ile devam mi edeyim (Not: evde surekli birileri var). Yatak odasi salona gore hep daha dusuk sicaklikta oldugu icin OT kombiyi kapattiginda yatak odasi istenen dereceye gelmeden OT kombiyi kapatacak, yatak odasi TV sonuna kadar acik olsa da yine soguk kalacak, yanlis mi dusunuyorum?
    Not1: TV’leri DANFOSS RA 2990 ile degistirmeyi dusunuyorum. Mevcut vanalar fotodaki gibi. Hangi tip urunu almam gerekiyor?
    http://urun.n11.com/termostat/danfoss-yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-vana-P95486561
    http://urun.n11.com/termostat/danfoss-kose-gaz-sensorlu-termostatik-vana-P95485141

Not2: Kombi baglanti setini tam gecisli metal/pirinc isteyecegim.
    Not3: Peteklerin arkasina izopan koyacagim.
    Ilginize tesekkur ederim arkadaslar.
    Iyi forumlar.
     EN İYİ KOMBİ EN İYİ KOMBİ EN İYİ KOMBİ

• forever young F kullanıcısına yanıt
    kombiyi her sene ve tesisatı her yıl kimyasal ile temizletmenize gerek yok
    sıfır bir kombi ilk 3yıl bakım gereksizdir bakım isteyen servislerdir çünkü para kazanmak istiyorlar aynı şekilde tesisatın sirkülasyonunda sıkıntı yoksa temizletmeyin,belki 4-5yılda bir olabilir
    oda termostatı yalıtımsız evlerde daha çok mevsim geçişlerinde işe yarar ve geceleri uyku moduna almak için örneğin 20c ama sizdeki manuel oda termostatı değil daha çok program yapılabilen oda termostatları işe yarar
    salonda petek metrajınız az görünüyor ayrıca antre+koridorda petek yok ikisini toplasan 11m2 alan yapıyor ki büyük bir alan koridora en az 100cm petek lazım
    yatak odası en soğuk yer ise yatak odası ve havlupan hariç bütün peteklere termostatik vana taktırabilirsiniz ama oda termostatı için referans noktası lazım
    yani evin genel derecesini yansıtabilecek en uygun yer,evinize standart 24kW kombi yeter
    kombi olarak eca scot bende aldım kendini kobay gibi hissetmiyorum, baymak idee ilk çıktığında ilk alan bendim, bosch condens 2500w ve 4yıl önce baymak duo tec ilk çıktığında da ilk alan bendim
    eca confeo premix ve baymak novadens extra kaliteli cihazla ama confeo premix piyasadan kaldırılacak
    novadens extra yı da kullanıcıların bir kısmı kumanda panelini kullanamıyor sonra suçu kombiye atıyor
    novadens extra ile %100 aynı kombi olan baymak duo tec,baymak lambert lpy öneririm,novadens extra da çıkartılabilen kumanda paneli var tek fark bu diğer özellikler aynı
    baymak duo tec ve baymak lambert lpy ise kombinin kapağını tutturan civatasına kadar aynıdır lambert logolu kombi olduğu için lpy 24 genelde 100-200lira daha ucuza satılır
    baymak duo tec 1900lira,baymak lambert lpy 1750lira civarında (+ -) oysa ikisi aynı kombi hatta piyasada yaygın olmayan baymak dolcevita dpy bile aynı kombidir
    eca'da ise eca scot öneriyorum,
    oda termostatı olarak baymak alırsanız danfoss tp 5001
    eca scot veya cp alırsanız eca lago fb modülasyonlu oda termostatı veya on-off oda termostatı olarak eca honeywell cm 707

• 
Sayfa: önceki 8182838485
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.