Şimdi Ara

En İyi Kedi Maması ? (75. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.570
Cevap
37
Favori
348.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sorunlar proteinden değil içerikteki minerallerden muhtemelen.

Genel olarak böbrek şikayetleri oluyor. Böbrekte bir hasar gördümü düzelse bile tekrar bozulmaya yatkın oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İçerik olarak belki bi orijen acana gibi olamaz ama bu mama gerçekten harika bi mama hocam 

• Bonacibo nasıldır acaba ama temizmama dan kullanan var mı önerir misiniz güvenle tercih edilebilir bir mamamıdır internete baktığımda olumlu olumsuz pek bir değerlendirme bulamadım maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6597EDA48 -- 6 Haziran 2022; 19:53:5 >
  • Ben bir aydan fazla süredir kullanıyorum. Kısır tavuklu mamasını aldım. Kedim yiyor. Kıl dökmesi biraz yavaşladı. Tüyleri daha yumuşak ve parlak oldu. Temiz mamanın kendi sitesinden aldım. Fabrikası İzmirde bir gün içinde kargoladılar. Fiyatı çok uygun geldi. 4 kilo mama 138 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eyönetmen -- 7 Haziran 2022; 0:2:37 >
  • eyönetmen E kullanıcısına yanıt

Hocam 2022 için bu marka mama ile ilgili inceleme bulamadım o açıdan sormuştum almayı düşünüyordum

• Hocam kedim için kullanmadığım mama markası kalmadı. Tabi ki çok iyi mamalar var ama bu markada fiyat-performans olarak fena değil.

• eyönetmen E kullanıcısına yanıt

Kedim sürekli olarak kustu bir dahada almadım.tüyleride aşırı dökülmeye başladı verdiğim andan itibaren kedim acı çekti kimseyede önermiyorum.

alışma süreci vs diye de yazık hayvana 3 hafta verdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Banderly -- 13 Haziran 2022; 2:52:24 >
  • mR.Hoppala kullanıcısına yanıt

Golosinin içeriğinde mısır-mısır gluteni yer almıyor ve net bir şekilde %12 olarak pirinç yazıyorken

pro planda ise mısır-mısır gluteni var ve pirinç oranı içerikler kısmında yazmıyor,içerik dağılımı golosideki kadar NET DEĞİL.bu bence yeterli.

birde üstüne pro planın fiyatı golosinin 2 katı iken sizce pro plan daha iyi bir mamamı ki golosi ppdan iyi değil dediniz?nesi kötü mesela mısır-mısır gluteni bulunması faydalı mı?

• BluePassenger kullanıcısına yanıt

Orijen ve acana hakkında dünya kadar böbrek sorunu şikayeti var.

Bence diğer mamalar ile kıyaslamak bile diğer mamalara hakaret.

Merhaba, haklısınız.

Protein muhabbeti acana orijen i üreten firmanın yaydığı bir kolpa. Herhangi bir makale yok. Yok proteini farklıymış falan diye yalanlar, nasıl bir fark diye araştırdım, öyle bir makale yok.

Bu mamalarda mineral oranlarından kaynaklı böbrek taşı ve mesane kristali şikayetleri çok var.

Peki hem acana hem orijen mamaların böbrek ve mesane sorunları yarattığına dair şikayetleri için ne dersiniz?

Diğer premium mamalarda böyle şikayetler göremedim?

Her mamada kusma ishal sikayeti var, acana orijen dede var. Ama böbrek ve mesane sorunları sadece acana ve orijende var.

Bence mama övmeden önce daha çok araştırın.

Ingilizceniz varsa her türlü makale ve şikayetleri paylaşırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Colda -- 13 Haziran 2022; 15:30:3 >
  • İthal mamada lifestyl natures protection yerli mamada pro performance iyidir. Tecrübe ettiğim mamaların içinde bunları iyidir. Gerisi teferruat.

Sadece araştırmakla da olmuyor kullanıp tecrübe de etmek gerekiyor. Ben 2017 den bu yana tecrübemi paylaştım inanmayan 5 sene en az 8 10 kedide tecrübe etsin bi sonuca varsın derim. Kristallesme sebebine gelince o mamadan ziyade kısırlaştırmadan kaynaklıdır.

• BluePassenger kullanıcısına yanıt

Benim kedim kuru mama ile beslenen bir kedi değildi.

Sadece geceleri kasesinde kuru mama da olurdu, yerse yerdi.

Ilk 7 gün karıştırıp verdim eski mama ile, 3 gün sonra veterinere gittik, hayvan durgunlaştı.

3 farklı dükkanda 7 veteriner gördü, kimse böbreklerde sorun olduğunu anlamadı.

Bağışıklık düşmeye başladığı için farklı sorunlara bağladılar.

Son 2 gün idrar durdu ama artık çok geçti, belki değildi bilemem ama veterinerler berbattı.

Hayvan öldükten sonra araştırınca ben ne yaşadı isem başka insanlarında aynı sorunları yaşadığını gördüm.

Kedim kısır değildi, çok hareketli oyuncu bir kediydi. Her gece yatmadan en az 1 saat mesaimiz vardı, oynamadığı gece anladım ve sabahında veterinere gittim.

Ben köyde yaşıyorum, bahçede de hala bir sürü kedi var baktığım.

Benim kedim ne yerse onlarda aynısını yiyor, acana yı en çok evdeki kedim yedi.

Bahcedekilere bayramda bir kerelik vermiştim royal canin ile karıştırıp. Herkes sağlam, benim kedi öldü.

Kedi bakmak derseniz ben 20 senedir kedi bakarım, evde olmasa bile ilaçlarını falan hallederim, sirke ile parazitten arındırırım.

Benim eve aldığım ilk kedim idi, hayatımda ilk kez mama yedikten sonra krizlere giren bir kedi gördüm.

Videoları var, kustuğu çarşafı hala saklıyorum.

Resmen zehirlendi gibiydi hayvan, videoyu gören veterinerler de öyle konuştu.

• Bonacibo iyidir, kedim hem severek tüketiyor hem de çok sağlıklı maşallah.

Taze et, gerçek et kandırmacasına inanmayın, tamamen pazarlama stratejisi. Bonacibo'ya karşı çok fena bir önyargı var ama kimsede de bu mamanın kediye zarar verdiğine dair bir kanıt yok. Kaldı ki mesela ND mamanın da bir kediyi sağlıklı ve uzun yaşattığına dair kanıt da yok. Sadece insanların pahalı olana, paketi güzel görünene, içeriği süslü olan şeylere karşı zaafı var.

Ancak şunu belirtmem gerekir ki, bir mama her kediye iyi gelmeyebilir. Bu yüzden denemeniz gerekiyor ve denerken de bunu 1 haftalık süreye yaymanız gerekiyor.

Örneğin ilk gün yeni mamadan %25, eski mamadan %75 ve her gün yeni mamayı biraz arttırarak. Baktınız iyi gelmiyor, başka bir mama denersiniz.

En önemlisi de kuru mama ile beslenen bir kedinin yeterince su içtiğinden emin olmanız gerekiyor. Evde farklı alanlarda taze su bulundurarak daha fazla içmesini sağlayabilirsiniz. Böbrek sorunları madan ziyade yetersiz sıvı tüketiminden kaynaklanıyor. Aynı şey biz insanlar için de geçerli. İlerde siz de olası böbrek sorunları yaşamak istemiyorsanız bol bol su için.

• bluebest kullanıcısına yanıt

Hocam teşekkür ederim çok arada kalmıştım denemelik alıcam dediğiniz gibi

• @sabe

Vakalar var ama bunu sadece kuru mamaya bağlamaktan ziyade kedinin günlük sıvı tüketiminden tutunda ek gıdalara kadar detaylandırmak gerekiyor. Bunun içerisine en basitinden kedinin gün içinde yediği her şeyi misal; yoğurt, yaş mama, ödül maması, vitamin tabletleri ve macunları gibi ek gıdalara kesinlikle bakmak lazım. Bunlar kedilere bilinçsiz ve ölçüsüz bir şekilde her gün verilebiliyor. Akabinde kedinin günlük su tüketimini ve hareket durumunuda pas geçemeyiz. Eskiden ülkemizde pek fazla super premium alternatifleri bulunmadığından protein oranı yüksek diye Orijen konuları çok olurdu. O zamanlarda şikayet konuları vardı. Fakat elle tutulur bir veri yoktu. Tamamen bireysel şikayet üzerine açılan konulardan ibaretti. Kuru mamalarda bir çok problem yaşanabiliyor, recall durumlarıda olabiliyor her ne kadar eskisi kadar olmasada. Orijen'i düzenli olarak bir dönem yavruluğından beri yedirdim. Sanırım en az 8-9 sene kadar almışımdır. Arada ufak marka değişiklikleride oldu ama hiç bir zaman bu segmentten düşük bir mama yedirmedim. O zamanlar Petcurean, Wildfield gibi markalar vardı. Özet ile Orijen kaynaklı kedimde herhangi bir sağlık sorunu yaşamadım. Ayrıca, Orijen'deki içerik + üretim kalitesi alternatifsiz. X markasının kullandığı yumurta ile Y markasının ki aynı bile değil. Eti siz düşünün. :)

Bir kere şunun altını çizmek lazım; her kedi farklıdır. Bu önemli bir gerçek. Kedilerin intoleransları değişken olup göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bazı kediler özel beslenme, özel vitaminler ile yaşamını devam ettiriyor. Mesela diyetetik bir beslenme veya tek tip proteinli bir beslenme ile mevcut ya da gizli intoleransların önüne geçilebilir. Ve sonuçta kedi yaşamını daha uzun, sağlıklı sürdürebilir.

@doga94

Golosi'nin daha iyi olduğunu düşünüyorsanız iyi olduğunu düşündüğünüz mama ile yola devam edebilirsiniz.

PP daha iyi diye bir şey yazmadım. Buradaki fark, PP çok eski ve büyük bir firma. Dolayısı ile çeşitli mamalarının olması onu avantajlı ve seçilebilir kılıyor. Ülkemizde bulunmayan kuru ve yaş mamaları var. Mesela, natural serisi var. Veterinerlerde mevcut olan özel diyet mamaları var. Ki bu diyet mamaları önemlidir. Fiyatı beni ilgilendirmiyor fakat sonuç olarak iki mamanında içeriği kötü.

Şimdi ben iyi araştırdım, açılan davalara falan da baktım.

Mineral içeriği ile ilgili olanı detaylı okudum.

FDA denilen kurum hayvan gıdalarında mineral oranları için nrc diye bir kurumun teeeeee 2005'te belirlediği oranları referans alıyor ve bu kurumun hayvanlar için belirlediği ağır metal oranı listesinde kedi ve köpek YOK.

Neyse, birisi dava açıyor ve bu firmanın mamalarında BPA çıkıyor. Allah Allah. BPA'nın konservede çıkması çok normal, peki kuru mamada neden çıkıyor? Hani senin her şeyin doğaldı?

Derken, başka bir kadın mama içeriklerinin paket üstünde yazdığı gibi doğal olmadığını öne sürüyor.

Ne diyor pakette? Gezen tavuk ya da avlanan balık.

Tavuğun gezmediği, içindeki balıklardan birininde çiftlikten geldiğini firma kabul ediyor.

Savunma şöyle: biz %100 avlanan balık demiyoz ki, içinde avlanan balıkta var demeye getiriyoz.

Tavuk içinse tavuk çiftliklerinin binasının içinde geziyor ya, öyle gezmek.

Ben bildiğiniz dosyayı okudum.

Şimdi, benim kedim sabah çıkar öğlen uğrar, akşam gelir yatar.

Hayvanın çok su içmesi gerektiğine dair bir ibare var mı?

2 senede 80 kilo royal canin bitirmiş biri olarak, mystic falan diğer mamaları saymıyorum, 2 senedir sabit beslediğim kedilerden Acana verdiğim kedi, mama eve girdikten 20 gün sonra böbrek sorunları sebebiyle ölüyorsa ve ben internette birebir yaşadıklarımı yaşamış insanların şikayetlerini okuyorsam bu tesadüf değildir.

Şimdi bu rafta satılan bir ürün.

Reçete ile verilmiyor.

O zaman her kedi için uygun olmalıdır.

Ben köyde bir sitede yaşıyorum. Komşum var, 5 tane kedisi var bahçede bakıp gece eve aldığı. Açık mama ile besliyor en ucuzundan.

Kediler tazı gibi.

Bana dokunan en çok sakındığımın ölmüş olması.

Doğru diğer markalarında sorunları olmuş ve toplatılmış ama diğer markaların yorumlarına baktığımda 2015'lerden beri süregelen bir şikayet görmüyorum. Ki birçok makale de var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Colda -- 14 Haziran 2022; 20:22:18 >

• BPA çıkması normal aslında. Free range / wild caught olsada çıkar, normal olsada çıkar. Balık illa ki plastik parçalarını, türevlerini yutmuştur. Aynı şey kümes hayvanları içinde geçerli. Bundan daha önemlisi ağır metallerle ilgili davası var ve reddedilmiştir. Bunlar eski zaten ama o zamanlar okuduğumda yanlış hatırlamıyorsam Orijen'in kendi sitesinde ağır metaller eser miktarda olabilir gibi bir cümlesi vardı. 2018-2019 için söylüyorsanız onları okumuştum, reddedilmişti hepsi. Başka varsa bilmiyorum araştırmadım, link atarsanız bende bir bakayım.

Merhaba, dava red edilmiyor.

Dava düşürülüyor çünkü kedi ve köpekler üzerine ağır metallerin etkisi ile ilgili detaylı bir araştırma olmaması.

Benim bildiğim tek araştırma var o da bir metalin 183 gün boyunca günde belli bir miktar tüketimi sonucu köpeklerde kilo ile ilgili sorunlar yaratması.

183 günde hayvan hayatı baz alındığında kısa dönem bir araştırma olarak geçiyor.

Detayları bulup tekrar okumam lazım, miktarları hatırlamıyorum.

Bu sadece köpek üzerine, kedi üzerine bulabildiğim ya da davalarda referans gösterilen bir araştırma yok.

Balık bir ihtimal ama kümes hayvanı diye bir durum yok.

Hayvanlar kapalı alanda ki tavuklar. Kümes başka bir şey.

O kapalı alanda plastik tüketimi varsa besledikleri yem sorunludur. Sorun varsa mama firmasının da sorunudur.

Ben senelerce tornada çalıştım. Bizim kalite kontrolcü de kontrol ederdi, müşterinin de kontrolcüleri kontrol ederdi. Hatta müşteriler bizim yapmadığımız kontrolleri bile yapardı.

Red edilme yok, davalar gayet görülüyor ve sonra düşürülüyor, kazananı yok.

• Adaletli Türk kullanıcısına yanıt

Kedimizin karaciğer problemi varmıi. Veteriner hekimimiz önerisi ile karaciğer hassasiyeti olan kediler için özel üretim mama kullanıyoruz. O yüzden tavsiye vermek istemem. Veteriner hekim çok daha doğru yönlendirecektir.

• 
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.