Şimdi Ara

En iyi D sınıfı sedan hangisi? (Anket) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
7.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki

En iyi D sınıfı sedan hangisi? (Anket)

(En Son Oy Tarihi: 27.2.2023)
Giriş

Orijinalden alıntı: bianconera

Öncelikle bir araç tutmuyorsayı geniş pencerede değerlendirmek lazım..Tr pazarı referans olamaz tek başına..Dünya'da Mondeo satışları passat satışlarıyla benzer durumdaydı ama artık her ikisi de üretilmeyecek 2 yıl sonra..Çünkü satamıyorlar eskisi gibi..

Mondeo'ya bindiniz mi bilmiyorum ama gerçekten mükemmel bir araba bu arabanın konforu ve yalıtımı D segmentin net ötesindedir..Şasi yol tutuş zaten Fordun işidir yıllardan beri.

Ha Tr'de neden tutulmadı 1.si dizel otomatik gibi olmassa olmazı getirmediler çıktıgından beri 2.si benzinli otomatiği çok fazla yakıyor tam otomatik oldugundan,3.sü D segmentte Passat harici pek fazla satan model yok zaten algısal..

Yukarda yazdıgınız arızalar her markanın başına gelebilecek türden şeyler, Sıfır passatın arkasına bu araba arızalı fabrikasyon diye yazı yapıştıranları da gördük..Veya 6 aylık dsg nin cortladıgı passatları..

Alıntıları Göster

Mondeoya bindim yalıtım olarak passattan iyi ama konfor olarak bana iyi gelmedi. Passat bir çok yönden mondeodan üstün bir araç motor şanzıman donanım sonradan ekletme cam tavan vs . Yol tutuş olarak opsiyon olarak adaptif şasi var aracımda o yüzden Mondeo ile aynı diyebilirim hatta çoğu yerde daha iyi .

Mondeonun Türkiye'de neden tutulmadığını yazmıssınız vw firması kullanıcıların beklentilerini veren bir firma trendline donanım Passat al sonradan highline çevir bu yönden olsun donanım vs olsun çeşitlilik çok sunuyor .

Ama kalkıpta 1973 ten beri üretilen başarılı bir şekilde devam eden aracı ben yok sayıyorum derse arkadaş buna gülerim kusura bakmayın . Zaten kendini kanıtlamış bir model yani her şey mükemmel değil ama her şey tam kıvamında bunu sunan başka d sınıfı araç yok premium marka dışında.

Passat premium da değildir ama premiuma açılan kapıdır bana göre .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: FrankGallagherx

Mondeoya bindim yalıtım olarak passattan iyi ama konfor olarak bana iyi gelmedi. Passat bir çok yönden mondeodan üstün bir araç motor şanzıman donanım sonradan ekletme cam tavan vs . Yol tutuş olarak opsiyon olarak adaptif şasi var aracımda o yüzden Mondeo ile aynı diyebilirim hatta çoğu yerde daha iyi .

Mondeonun Türkiye'de neden tutulmadığını yazmıssınız vw firması kullanıcıların beklentilerini veren bir firma trendline donanım Passat al sonradan highline çevir bu yönden olsun donanım vs olsun çeşitlilik çok sunuyor .

Ama kalkıpta 1973 ten beri üretilen başarılı bir şekilde devam eden aracı ben yok sayıyorum derse arkadaş buna gülerim kusura bakmayın . Zaten kendini kanıtlamış bir model yani her şey mükemmel değil ama her şey tam kıvamında bunu sunan başka d sınıfı araç yok premium marka dışında.

Passat premium da değildir ama premiuma açılan kapıdır bana göre .

Alıntıları Göster

1000 kişiye sorun 999 u mondeo daha konforlu söyler çok net söyleyim bunu nette incelemeleri de var birçok 1 tanesi bile aksini söylememiştir....Hatta forumdaki passat fanı taner göde abimiz bile mondeo konforlu demişti bu konuda..

Passat saygıyı hakeden bir model ama bunu ençok b5-5.5 biraz da b6 kasalara borçlu.. B7 kasadan itibaren kaliteden ziyade, kalite algısına yöneldi passat b8 kalite algısında zirvedir ama gerçek kalitede en düşüklerindendir tüm passatlar içinde..

• quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

1000 kişiye sorun 999 u mondeo daha konforlu söyler çok net söyleyim bunu nette incelemeleri de var birçok 1 tanesi bile aksini söylememiştir....Hatta forumdaki passat fanı taner göde abimiz bile mondeo konforlu demişti bu konuda..

Passat saygıyı hakeden bir model ama bunu ençok b5-5.5 biraz da b6 kasalara borçlu.. B7 kasadan itibaren kaliteden ziyade, kalite algısına yöneldi passat b8 kalite algısında zirvedir ama gerçek kalitede en düşüklerindendir tüm passatlar içinde..

Alıntıları Göster

https://www.youtube.com/watch?v=QDtVdhHjg7E&feature=youtu.be

Ben bendeki opsiyona göre dedim her neyse atı alan üsküdarı geçti hocam tartışmak boşuna

• quote:

Orijinalden alıntı: zed

"1973 modelden beri"den kastım, "kimliksiz"(!) bir aracın o zamandan bu yana piyasada olması...

Bir otomobilin sadece iyi yol tutması, sadece yumuşak süspansiyonlu olması, sadece geniş olması ya da sadece güzel olması yetmez. Bunları en iyi şekilde harmanlayıp tüketiciye sunan ürün piyasada tutunur ki tutunuyor zaten. Saydığız araçların piyasadaki satış rakamlarını veya şu anda bulundukları yerlerini araştırabilirsiniz.

Benim için kimliği olanlar, Ferrari, Porsche, Bentley, Rolls Royce, Mercedes, BMW gibi premium markalardır. Diğerleri normal binek araçlardır.

Alıntıları Göster

Benim kimliksiz derken kastettiğim kötü bir şey değildi. Bir otomobilin piyasada tutup tutmaması da bizden çok firmaları ilgilendirir bence. Sonuçta bizim cebimize giren bir şey yok. Premiumlara girersek çıkamayız.

• quote:

Tercih zevk meselesi hocam bende superb dışında diğerlerin binilecek araba olduğunu düşünmüyorum , Passat ile hiç birisi yarışamaz zaten satış olarak ta ortada demek ki bir şeyleri eksik bu otomobillerin .

Passat dışında her arabanın kimliği var demeniz de ayrı komedi çok güldüm sabah sabah sağolun :)

Alıntıları Göster

Demek istediğimi ısrarla saptıranlar var.

Kimliksizlikten kastım modelin en iyi olduğu hiçbir konu olmaması ki kötü bir şey değil.

Ama bazı şeyleri spesifik olarak isteyenlerin tercihi Passat olmamalı.

• quote:

https://www.youtube.com/watch?v=QDtVdhHjg7E&feature=youtu.be

Ben bendeki opsiyona göre dedim her neyse atı alan üsküdarı geçti hocam tartışmak boşuna

Alıntıları Göster

adaptif şasili passat samanlıkta iğne gibi ama o haliyle nasıldır bilemem tabi..

Passat için de yolun sonu göründü Mondeo için de hikaye bitti 2023 te olmayacaklar daha doğrusu D segment sedanların alayı bitiyor...

• Bence alınabilecek en iyi D sınıfı araç

En iyi D sınıfı sedan hangisi? (Anket)
  • 508 diyenler 508in yanından geçmemiş anlaşılan. D sınıfında bu kadar dar, klastrofobik bir arka yaşam alanı sunmak büyük başarı. :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Passat diyenler sırf kolay satılıyor diyen tipler..

• quote:

Orijinalden alıntı: kıng365

Avensis çok satardı çokta güzel arabaydı sadece otomatik vites gelmedi o da kafadan öldürdü aracı
    Anket listesinde yer alan en sorunsuz araçtır. 1.8 Otomatik 4 ileri olduğu için zaten tutmadı. Tank gibi araçtır ayrıca T270 kasa.

Bu arada yine 2. El piyasasına (Passat) ve tipine/tasarımına bakıp (508), aldıkları şikayetleri ve sorunlarını göz ardı ederek oy verenler maşallah güzel yüklenmiş ankete :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 5 Eylül 2021; 0:15:31 >
  • Zamanında iki arabaya biraz kafa yormuş birisi olarak bir iki kelam etmek istiyorum müsaadenizle.

Mondeo mk5, Passat B8'den süspansiyon konforu olarak daha iyi tartışmasız olarak. Lakin aradaki fark atla deve de değil, birisi 8 puansa diğeri 10 puan, aradaki fark bu, yani esasında bu iki araba da tatlı-sert süspansiyona sahip. Örneğin T27 kasa Avensis bu ikisinin yanında uçan halı kalır. Corolla da, Megane da bir alt segmentte olsalar dahi çok daha yumuşak arabalar bu ikisine kıyasla.

Diğer konfor öğelerine bakarsak Mondeo açık ara Passat'tan önde, elbette bu Passat'ın kötü olmasından değil, Mondeo'nun segment ortlamasının epey üstünde olmasından kaynaklanıyor. Hatta yalıtım için şunu çok, rahat bir şekilde söyleyebilirim. Benzinli Mondeo'ya binmedim (esasında bir sefer bindim ama hatırlayamıyorum) dizeldi hep denediklerim, motor sesini saymazsak Mondeo'nun yalıtımı f10 ile aynı kalitede.

Mondeo'nun, koltukları da ayrıca daha rahat geldi bana yani yumuşaklık olarak değil de form olarak. Ancak ek olarak belirtmeliyim, opsiyonel koltuk bulunan (deri, ısıtmalı, soğutmalı koltuklar, derileri yumuşak, muhtemelen nappa) bir Mondeo deneyimlemiştim, abartısız bugüne dek oturduğum en etkileyici koltuklardı.

Donanım olaraksa Mondeo aslında daha elegant donanımlara sahip ancak burada bence Passat'ın gerisinde çünkü konfigürasyonlar çok berbat. Örneğin Titanium Mondeo alırsanız, Sony ses sisteminiz, hayalet göstergeniz (Passat Highline'da henüz standart değilken de vardı), ısıtmalı koltuklarınız oluyor ancak farlarınız halojen, koltuklarınız kumaş ve daha fecisi elle ayarlamalı geliyor, bagajınız da otomatik açılıp kapanmıyor. Halbuki Passat Highline'da belki ses sisteminiz, ısıtmalı koltuklarınız, havayastıklı emniyet kemeri, aktif gürültü önleme gibi fantastik donanımlarınız olmuyor ancak Mondeo'de opsiyonel olan led farlar, elektrikli ve yarı deri döşemeli koltuklar standart geliyor. Ayrıca Mondeo'daki gibi şu donanımla sadece şu motoru ve şanzımanı alabilirsiniz gibi bir saçmalık da yok. Yahu Mondeo'da 1.6 Dizel otomatik kombinasyonu yoktu, felaket!

Son olarak Mondeo benim için dış tasarımda Passat'tan tartışmasız daha güzel ancak Passat da çok ama çok güzel. İç mekana geçersek bence Mondeo biraz daha kaliteli malzemelere ve bariz daha iyi işçiliğe sahip. Gelgelelim Passat'tın tartışmasız bir üstünlüğü var. Hatta iki üstünlüğü var. Birincisi Passat (iç mekanı) son derece albenili gözükürken Mondeo sizi pek heyecanlandıramıyor, yani standart koltukları çok çirkin mesela. Passat'ın ise koltukları hele bej olanları öyle bir gözüküyor ki oturduğunuzda şaşırıyorsunuz çünkü bakarken beklentiniz çok yükseklere çıkmış oluyor. Hakeza ön göğüs tasarımı Passat'ın çok daha elegant. Hele de baştan başa giden havalandırma ızgarası tasarımı övgüyü kesinlikle hak ediyor. İkinci üstünlüğü ise iç mekan çok daha geniş ve ferah.

Uzun lafın kısası, konfora değineyim derken küçük çaplı bir Mondeo-Passat karşılaştırması yapmış oldum ama Mondeo size verdikleri ile öne çıkarken, Passat hayatın gerçekleriyle, insanların aradıklarıyla öne çıkıyor ve bu yüzden daha fazla satıyor ve daha başarılı bir araba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 5 Eylül 2021; 14:2:0 >

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt

Teknik verilere baktığımızda Mondeo daha uzun ve daha geniş gözüküyor.

• ÖYle, E segmenti araçalra yakın bir uzunluğu var ancak iç mekanı daha dar, arka diz mesafesi daha kısa. Daha spesifik bir örnek vereyim, f10, 4.90m'lik bir araba, ama arka diz mesafesi Astra j sedandan daha kısa.İç mekan kullanımı konusunda Ford da, BMW de rezalet markalar.

• zotacing kullanıcısına yanıt

Haklısınız hocam. Hatta bu iki araç arasında kalacak olursam kesinlikle tercihim Mondeo olurdu ki, bir kaç sene evvel almak için de niyetlenmiştim (bu arada avatarıma da ilham veren araçtır kendisiEn iyi D sınıfı sedan hangisi? (Anket) ), hakeza hala Ford da kullanıyorum, tüm kusurlarına rağmen tutkulu otomobiller ürettiklerine dair inancım kuvvetli.

Ben de büyük bagaj, çok büyük iç hacim arayan birisi değilim, hatta bagajı tam doldurduğumu dahi hatırlamam. Lakin f10 için özellikle arka diz mesafesinin darlığı markanın bir tercihi olmanın ötesinde hakikaten rezalet boyutunda. Arka diz mesafesi abartısız neredeyse B segment araçlarla yarışıyor, 5 metrelik araba yazıktır yahu. İnsan arkaya adam oturmaya utanıyor, milletin dizi koltuğa monte oluyorEn iyi D sınıfı sedan hangisi? (Anket)  Tamam Supeb gibi, Talisman gibi yayla olsun istemiyorum ama az çok insanı sınırlar içerisinde olsun, hele de neredeyse 5 metrelik bir arabada. İç hacim benim için odak noktası değil ama bu kadarı da göze batıyor artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 5 Eylül 2021; 17:8:13 >

• Superb hepsindende geniş ferah kullanışlılık ve harbi D segment istersen o. Herşeyden ortaya karışık olsun dersen passat. Gerisi teferruat. Ben superb taraftarıyım ama iş almaya gelince Passata kayar gibi 😂

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Zamanında iki arabaya biraz kafa yormuş birisi olarak bir iki kelam etmek istiyorum müsaadenizle.

Mondeo mk5, Passat B8'den süspansiyon konforu olarak daha iyi tartışmasız olarak. Lakin aradaki fark atla deve de değil, birisi 8 puansa diğeri 10 puan, aradaki fark bu, yani esasında bu iki araba da tatlı-sert süspansiyona sahip. Örneğin T27 kasa Avensis bu ikisinin yanında uçan halı kalır. Corolla da, Megane da bir alt segmentte olsalar dahi çok daha yumuşak arabalar bu ikisine kıyasla.

Diğer konfor öğelerine bakarsak Mondeo açık ara Passat'tan önde, elbette bu Passat'ın kötü olmasından değil, Mondeo'nun segment ortlamasının epey üstünde olmasından kaynaklanıyor. Hatta yalıtım için şunu çok, rahat bir şekilde söyleyebilirim. Benzinli Mondeo'ya binmedim (esasında bir sefer bindim ama hatırlayamıyorum) dizeldi hep denediklerim, motor sesini saymazsak Mondeo'nun yalıtımı f10 ile aynı kalitede.

Mondeo'nun, koltukları da ayrıca daha rahat geldi bana yani yumuşaklık olarak değil de form olarak. Ancak ek olarak belirtmeliyim, opsiyonel koltuk bulunan (deri, ısıtmalı, soğutmalı koltuklar, derileri yumuşak, muhtemelen nappa) bir Mondeo deneyimlemiştim, abartısız bugüne dek oturduğum en etkileyici koltuklardı.

Donanım olaraksa Mondeo aslında daha elegant donanımlara sahip ancak burada bence Passat'ın gerisinde çünkü konfigürasyonlar çok berbat. Örneğin Titanium Mondeo alırsanız, Sony ses sisteminiz, hayalet göstergeniz (Passat Highline'da henüz standart değilken de vardı), ısıtmalı koltuklarınız oluyor ancak farlarınız halojen, koltuklarınız kumaş ve daha fecisi elle ayarlamalı geliyor, bagajınız da otomatik açılıp kapanmıyor. Halbuki Passat Highline'da belki ses sisteminiz, ısıtmalı koltuklarınız, havayastıklı emniyet kemeri, aktif gürültü önleme gibi fantastik donanımlarınız olmuyor ancak Mondeo'de opsiyonel olan led farlar, elektrikli ve yarı deri döşemeli koltuklar standart geliyor. Ayrıca Mondeo'daki gibi şu donanımla sadece şu motoru ve şanzımanı alabilirsiniz gibi bir saçmalık da yok. Yahu Mondeo'da 1.6 Dizel otomatik kombinasyonu yoktu, felaket!

Son olarak Mondeo benim için dış tasarımda Passat'tan tartışmasız daha güzel ancak Passat da çok ama çok güzel. İç mekana geçersek bence Mondeo biraz daha kaliteli malzemelere ve bariz daha iyi işçiliğe sahip. Gelgelelim Passat'tın tartışmasız bir üstünlüğü var. Hatta iki üstünlüğü var. Birincisi Passat (iç mekanı) son derece albenili gözükürken Mondeo sizi pek heyecanlandıramıyor, yani standart koltukları çok çirkin mesela. Passat'ın ise koltukları hele bej olanları öyle bir gözüküyor ki oturduğunuzda şaşırıyorsunuz çünkü bakarken beklentiniz çok yükseklere çıkmış oluyor. Hakeza ön göğüs tasarımı Passat'ın çok daha elegant. Hele de baştan başa giden havalandırma ızgarası tasarımı övgüyü kesinlikle hak ediyor. İkinci üstünlüğü ise iç mekan çok daha geniş ve ferah.

Uzun lafın kısası, konfora değineyim derken küçük çaplı bir Mondeo-Passat karşılaştırması yapmış oldum ama Mondeo size verdikleri ile öne çıkarken, Passat hayatın gerçekleriyle, insanların aradıklarıyla öne çıkıyor ve bu yüzden daha fazla satıyor ve daha başarılı bir araba.

hocam yazdıklarının nerdeyse tamamına katılıyorum eline sağlık güzel özet olmuş..Mondeo konforu bir bütün olarak düşünürsek yalıtımla beraber sınıfının en iyisi hatta Premium D lere bile fazla gelir..

Yazında sadece corolla ile megane'ı daha yumuşak bulmana katılmıyorum gerçi her yumuşak araba konforludur da denilemez..Bir aracın süspansiyon kalitesi bozuk yolda taşlı vs cukurdan geçerken vs daha iyi anlaşılır..Megane bizde var 1 yıldır kullanıyoruz sıfır almıştık kesinlikle rahatsız değil lakin uzun süreli bozuk yolda süspansiyonlar bitiyor ses paldır küldür hepsi rahatsız etmeye başlıyor..

Mondeo'nun süspansiyon sistemini incelerseniz konfora yönelik çok kapsamlı bir altyapısı var resmen 2 tane corolla süspansiyonu cıkar mondeo'dan o derece..

• bianconera kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam.

Esasında konfor kavramının kendisine biraz değinmek gerekiyor bence. Konfor denince süspansiyon yumuşaklığını mı anlıyoruz yoksa aracın ne kadar kaliteli, elegant hissettirdiğini mi anlıyoruz?

Şayet konforu bir bütün olarak ele alırsak Mondeo kesinlikle C segmenti ile mukayese edilemez hatta abartısız E segmenti araçlara neredeyse yetişen bir konfora sahip. Bunu Mondeo sever birisi olarak değil, gerçekten tarafsız olarak söylüyorum.

Lakin süspansiyon tarafına gelirsek Mondeo, Megane'dan da, Corolla'dan da Avensis'ten de bariz daha sert bir araba. Burada şu ayrışıyor tabii ki, kalite. Yani örneğin Corolla'nın yumuşacık süspansiyonları daha fazla darbe sönümlerken pat pat, dan eder ancak Mondeo etmez. Mesela f10 bence burada güzel bir örnek olacak, Avensis de epey vakit geçirdiğim bir araba. Avensis çok daha yumuşak, barizce çok daha rahat. Ama f10 daha sert olsa da kesinlikle daha elegant hissettiriyor. Süspansiyonları gerçekten pahallo dedirtiyor. İşte Mondeo için de bunlar geçerli Corolla kıyasında. Burada belki yumuşaklık daha az ama kalite daha yüksek.

Zaten bence olması gereken de bu. Yani D segmenti bir aracın ben öyle kayık gibi bir sağa bir sola sallanmasını istemem. Süspansiyon böbrek taşı döktürmeyecek elbette ama öyle yalplamayacak da. Yüksek süratlerde ise karakter değiştirecek. Yoksa ne yapayım öyle D segmenti aracı :)

• Hondacılar gözünüz aydın 2021 model Accord lar Türkiye ye giriş yapmış.

En iyi D sınıfı sedan hangisi? (Anket)Osman İpekyoutube
    Yeni Honda Accordlar ülkemize gelmeye başladı sizin için tırların peşine düştüm İlk görüş ve tanışma için görüntü almaya çalıştım Yeni Honda Accord'u beğendiniz mi ? Passat karşısında satış rakamları ne olur ? Videoyu beğenip yorum yaparsanız ve kanalıma abone olursanız çok sevinirim
    https://www.youtube.com/watch?v=cUlsECyacSk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ruzgar3460 -- 28 Eylül 2021; 12:48:47 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.