Şimdi Ara

EN FAZLA KAÇ YAPTINIZ (HIZ REKORUNUZ) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
602
Cevap
2
Favori
35.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: OZGUP

quote:

Orijinalden alıntı: hknaydmr

geçen sene ankara ayaş yolunda 1.4 albea (benzinli) ile 200 km/h yapmıştım.ondan beri hiç 170 i geçmedim

hocam neresinde yaptin o yolun patates tarlasi gibi

yenikentten ayaş kavşağına doğru geliyoduk hocam.düzlük biyer var tam orda yaptım
  • siz hiç 190'la giderken bir başkası tarafından sollandınız mı? ayrıca yukarıdaki bazılarına cevaben benim bir arkadaşım murat 124'le çoook mercedes sollamıştı ( o öyle söylüyordu :))
  • 200 Toyota Auris ile. İlk aldığım zamanlarda bir denemek istedim.
  • 1994 model Kia Sephia ile 1994 yılında Çamlıca gişeleri - Gebze arası. 190 km. Hayatımda yaptığım ilk ve son hızdı. Mecburiyetten yaptım. Derince gümrüğüne gidip araba çektik. Ucu ucuna yetişmiştik.
  • 200 km/saat ford smax 2.0 tdci duzce otoban arabadakilere 200 le gidiyoruz diyorum hadi len diyorlardi bu kadar mi yola oturur araba
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

Şimdi burası forum ve bilgi paylaşımı yapmak esastır, karayollarının geometrik standartlarıyla ilgili biraz bilgi vermek istiyorum, öncelikle şunu belirteyim, karayollarının boyuna eğimi açıyla değil, ilgili açının tanjantı olan "eğim" parametresi ile ölçülür, yollarda da dik iniş ve çıkışlarda uyarı levhalarında da %6, %10 şeklinde boyuna eğim belirtilir. Çok uç durumlarda %10 eğim kullanılabilir.

Örnek:
     EN FAZLA KAÇ YAPTINIZ (HIZ REKORUNUZ) EN FAZLA KAÇ YAPTINIZ (HIZ REKORUNUZ)

Şehir içi yolları için ilgili standartlar aşağıdaki resimde yer almaktadır;
     EN FAZLA KAÇ YAPTINIZ (HIZ REKORUNUZ)

Devlet Yollarında uygulanan (şehirlerarası yollar) standartlar ise;

Otoyollarda (Yüksek standartlı yol) uygulanan standartlar ise;

şeklindedir.

Yani proje hızı saatte 120 km olan, 2X3 düzeninde (3'er şeritli 2 yönlü) karayollarında uygulanabilecek maksimum boyuna eğim %4'tür, minimum eğim ise %0.5'tir.

Minimum boyuna eğimin %0,5 olması demek aslında düz yol yoktur anlamına gelir, %0,5'lik bir eğim 0,3 derece açıya denk geldiğinden insanın bunu hissetmemesi son derece normaldir ancak yağmur suyunun yoldan tahliyesinde önemli rol oynar.

Fotoğraflar için kaynak: Prof. Dr. Nadir Yayla - Karayolu Mühendisliği

Bu konu hakkında başka merak ettikleriniz varsa bildiğim kadarıyla ya da elimde olan kaynaklar kadarıyla yardımcı olabilirim.

Burda yüzde %15 var. Bundan fazlasının olabileceğini düşünmüyorum. Çoğu araba patinaj çekmekten çıkamıyor. Yokuşun girişinde %15 yazıyor. İlginç olanı iniş ters, çıkış düz. Ama çoğu kişi iniyor bende dahil. Ordan çıkmak yerine başka yerden dolanıyorum. Karşıdan araba geldiğinde aracı tekrar kaldırmak zor oluyor. (ancak topukla frene basarken gaz vererek, el freni zaten tutmuyor benim yokuşta) Biraz önce bu yokuşta adamın biri karşıdan araba geliyordu, durup yol verip tekrar kalkmamak için, park etmiş aracın birine bodoslama girip, ona vurarak öyle geçti. Hiç tınlamadan devam etti, park etmiş aracın arka kapı komple göçtü.

• Baktım herkez yazıyor bende yazayım dedim

Doğan Slx 180 Çeşme otobanında

Bmw 3.18 i 200 konya yolunda

Nissan Premiera 220 civarı aydın otobanında

Linea 180 aydın otobanında

Hız yapılacaksa kontrollü hızdan yanayımdır herzaman + yol boşken ve düz olmalı
  • <iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/7XXIeqgCgos" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
  • renault symbolle 195 km h
  • @crazyarif

hocam butun yollar projelendirme esasina gore yapilmiyor maalesef. ozellikle sehir icndekiler.

ayrica iki kurba arasi en az 60 m olmak zorundadir ama ben 100 lerce kurba olcmusumdur 60 tan az arasi

ya da dusey kurba ile yatay kurba belli bir uzakliktan fazla yakinsa some noktalari birlestirilir. ama genelde uyulmaz buna. o yuzden bizim ulkemizde %15 egimli yol olmasi imkansiz degil :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşın erasıyla remen 190 baya baya zorlayarak
    Benim focus la1.6TDCİ 200
    3,20D 210 zorlanmadan
    5,20D 210 zorlanmadan

edit imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrjudge07 -- 16 Ağustos 2011; 5:06:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mtevazi

siz hiç 190'la giderken bir başkası tarafından sollandınız mı? ayrıca yukarıdaki bazılarına cevaben benim bir arkadaşım murat 124'le çoook mercedes sollamıştı ( o öyle söylüyordu :))

175 flndı aşşa yukarı giderken ferrari tarafından sağlanmıştık antalyada çektik sağa yaktık sigaraları olayın şokunu atlatmaya çalıştık :D baya eğlenceliydi .))
  • Vallaha bizde 2004 model Opel Corsa 1.2 ile 185 yaptık arabada ben babam annem ve kardeşim vardı ankara-istanbul otabanı biraz aşağı inişti.
    Yağmura yağıyodu araba titredi baba yavaş dedim (ben kullanmıyodum xD) Malum yaş .. ehliyetim yok yani
  • 93 Flash S ile 170
    2000 VW Polo İLE 175-180
    2003 307 XT ile 191(Bilgisayarla sınırlanmış sanırım)
    Hepsi LPG'li ve hepsi Otobanda bayır aşağı boş yollarda sadece deneme amaçlı 10 saniyeliğine çıkılmış hızlar.
  • 1998 Model orjinal-gazsız,bakımlı,65.000 km.
    Şahin 1.4 karbüratörlü aracımla 5 kişi+full bagaj yüküyle ankara otobanında 167 km/s .
    Aracım en eski tekmolojiye sahip olsada deneme amaçlı 1 defaya mahsus yaptım,bir dahada 120 km/s hız geçmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GENERALCELL -- 19 Ağustos 2011; 19:01:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evomania

@crazyarif

hocam butun yollar projelendirme esasina gore yapilmiyor maalesef. ozellikle sehir icndekiler.

ayrica iki kurba arasi en az 60 m olmak zorundadir ama ben 100 lerce kurba olcmusumdur 60 tan az arasi

ya da dusey kurba ile yatay kurba belli bir uzakliktan fazla yakinsa some noktalari birlestirilir. ama genelde uyulmaz buna. o yuzden bizim ulkemizde %15 egimli yol olmasi imkansiz degil :)

tabi ki de tüm yollar uymuyor, uyamıyor, şehir içinde öyle arazilere yerleşim yapılmış ki, yol yapılması bile büyük nimet, ankara dikmen'de çok var öyle yerler ama bunların da uzunlukları belli ölçülerde tutulmuşlardır, mesela %15 olan eğimli yolun uzunluğu 1000 metreden uzun olamaz, dağ yolları falan %20 eğime sahip oluyor ama bunlar da özel araçlar için tasarlanmış yollar

yatay kurba ile düşey kurba yakınsa yapılması gereken uygulama şu şekilde olmalıdır;

bu standartlar daha çok proje hızı yüksek yollarda uygulanıyor, şehir içinde çözümü "30" tabelası koymakla çözüyorlar, kimse saatte 30 km hızla gitmiyor tabi ama yoldan kaynaklı kaza yaparsa da belediyenin kendini savunması bu şekilde oluyor, özellikle şehir içlerinde çok sayıda hatalı yol tasarımı var ama dar sokakların da tüm standartları karşılamasını beklemek inşaat mühendislerinden önce şehir bölge planlamacılarının görevi olduğunu düşünüyorum, dağ eteğine yerleşim yapıp da belediye bize yol yap demek de abes oluyor

ankara-dikmen'de 2,5 araçlık bir yolda bir rampada yukarıya doğru "tırmanırken" sağ tarafa damacana su servisi yapan çok afedersiniz "normal bir ayı park etmiş, "karşıdan gelen "süzme ayı" da bize yol vermedi ve durmak zorunda kaldık, tekrar kalkışımız çok zor oldu, araçta ASR olmasına rağmen patinajla çıkabildik, "süzme ayı"ya da sevgilerimizi ilettik yanımızdan geçerken

öyle bir rampa ki, bitiminde yol var mı yok mu göremiyorsunuz

• 2003 CORSA İLE 200KM YAPTIM TABİKİ YOKUŞ AŞAĞI
  • Şaka maka biz bunları yaparken son model lüks arabaları görünce basmaktan vazgeçiyorum bundan 2 sene önce aksaray - kayseri yolunda SLX ile 170 le giderken ozman tek gidiş tek geliş yol arkamda hiç araba yoktu ortam motor sesi hariç sessiz kimse yok bir anda vızz vızz diye 2 araç beni solladı ve ufukta birden kayboldu zar zor markalarını alabildim arabaların Biri merso biri bmw hemen ayağımı gaz pedaLından çektim hız senin neyine..
  • ben değilde amcam yaptıydı nissan juke 1.6 platinium 190 beygir 240 tork 240 kadran var 250 yaptı valla 240 ı geçti 250 yapmıştır ben kendimi daha hızlı ve daha öfkelideki gibi hissetmiştim yana bakıyodum herşey bulanık kendimi tokyo yarışında hissettim :D
  • O nasıl oluyor benim babamın arkadaşı gözümün önünde 1.6 vectra ile 220 yaptı
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.