Şimdi Ara

en az elektrik sarfiyatlı klima hangisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
2
Favori
55.733
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bazı forumlarda bilgi verilmiş ama tam değil .En az elektrik sarfiyatı olan klima ve verimi en yüksek olan klima ve tabii aynı zamanda en ucuz klima hangisi bu 3 ününde bir arada birleştiği bir klima varmıdır?Oda 30 m2

• ya çok ama çok zor bi soru bu. 7000 btu luk bir klima az elektrik yakar ama, 6000 veya 5000 gi kapasitelerini bulabilirsen onlar daha da az yakar. oda 30 m2 demişsin, bu durumda odanın soğutma kapasite ihtiyacı değişmeyecekse ve odanın diğer etkenlerini de orta varsayarak senin 13000 btu klima alman gerekir. böyle bir klimayı da en verimli şekilde kullanmayı deneyim edinirsen. en az yakan klima senin için budur.
  • en ucuz klimalar migros ve bimlerde satılıyo

en az enerji tüketen klima carrier silentech ama 3.000 ytl

en verimli klimada toshıba ras serisi daısaka klimalar bunlarda 1.800 ytl civarı
  • Peki demirdöküm ya da lg beko klimalar ne kadar bilgisi olan var mı? Mesela 12.000 lik.
    Elektrik tüketimi babında..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Salur -- 26 Haziran 2007; 13:32:51 >
  • demirdökümden kastınız migrosun sattıklerıysa eğer 12.000 btu klimalar 480 tl civarı
  • Yanlış anladınız sanıyorum, elektrik sarfiyatıyla ilgili sormuştum konuyla ilintili olarak
  • özür dilerim soruyu yanlış anladım. 1700 w yada 2100 w olarak hatırlıyorum
  • acs var en iyisi
  • quote:

Orjinalden alıntı: LejyoneRr

özür dilerim soruyu yanlış anladım. 1700 w yada 2100 w olarak hatırlıyorum

Cahilliğime verin pek anlamıyorum o yüzden soruyorum, mesela 1 saatte ne kadar yakar, ya da 24 saatte?
    İnverter klimalar için hesap çıkarmışlardı forumda 24 saatte 1,5 lira yakar diye bunların(inverter olmayan, mesela lg beko ya da demirdöküm gibi) 24 saatte ne kadar yaktığını merak ettim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Salur

quote:

Cahilliğime verin pek anlamıyorum o yüzden soruyorum, mesela 1 saatte ne kadar yakar, ya da 24 saatte?
    İnverter klimalar için hesap çıkarmışlardı forumda 24 saatte 1,5 lira yakar diye bunların(inverter olmayan, mesela lg beko ya da demirdöküm gibi) 24 saatte ne kadar yaktığını merak ettim

kullanacağın yerin kapasitesi sabitse ve siz tam bu kapasiteye yetecek bir klima alırsanız eğer. böyle bir klima, aynı yerde kullanılacak herhangi bir daha üst kapasitedeki inverter klima ile aynı sarfiyatı yapacaktır.

• hangi durumlarda inverter klima tercih edilmelidir:

1- kapasite ihtiyacı değişken ortamlar için
    2- ısıtmada da etkin kullanılacak ortamlar için
    3- ısı seviyesi belirlenecek bir değerde çok sabit tutulmak istenen ortamlar için
    4- ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim değişikliklerinde daha konforlu ısıtma veya soğutma yapılması gereken ortamlar için.

arkadaşlar anlatabiliyormuyum. bu bilgileri zor bulursunuz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

quote:

quote:

kullanacağın yerin kapasitesi sabitse ve siz tam bu kapasiteye yetecek bir klima alırsanız eğer. böyle bir klima, aynı yerde kullanılacak herhangi bir daha üst kapasitedeki inverter klima ile aynı sarfiyatı yapacaktır.

O zaman aşağı yukarı 16-17 m2 lik yer için standart bi klima yeter sanıyorum. Bilgiler ve paylaşım için teşekkür ederim

• 16-17 m2 dediğin yer, eğer ara kat, tavan yüksekliği maks 2,7 m, bir cepheden yarım gün güneş gören ve maks iki m2 çift camlı bir yer ise, bu yeri yeteri kadar soğutmak için 7000 btu yetecektir. ve en az elektrik sarfiyatı ile yeterli soğutma sağlanacaktır.
  • Benim evi mi gördün diyeceğim arkadaşım valla bravo çok iyi tarif etmişsin
    Ben de 12000 lik alayım kapıyı da açayım diyorum hole doğru serinlik gitsin diyorum, yanlış mı düşünüyorum yoksa.
  • 12.000 btu bir klima yaklaşık olarak, 1200-1400 watt'tır.
    18.000btu klimalar da genellikle 1750-1900watt'tır.
    (mesela bizdeki lg-beko klima'nın değerleri: soğutma 19.200 btu, 1750watt; ısıtma20.500 btu 1830 watt yazıyor kullanma kılavuzunda)
    Bir de inverter klimalar daha tasarrufludurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thr_Y -- 26 Haziran 2007; 21:13:26 >
  • valla tam benin aaklıma gelende buydu.2 odam var ara kapıyı kapatacağım küçük hol ile diğer küçük oda kapılarınıda açıp toplam 30-35 m2 alan olacak tavan yüksekliği 3m civarı ve odaların küçük olanı sabah güneşini biraz daha büyük olanı akşam güneşini görüyor.mbbilici verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Benim merak ettiğim
    1-Bu iki odayı soğutmak için büyük olan oda 20m2 küçük oda 15 m2 ne kadarlık klima almam gerekir
    2-Oda sıcaklığını öğleden sonraları yaklaşık 25-28 derece civarında tutup gece yatıncaya kadar(Bu sıcaklık normalmidir veye yüksek yada çok düşükmüdür.)Geceden sabah 6 ya kadarda klimayı uyku modunda çalıştırarak ortalama aylık elektrik sarfiyatım ne kadar olabilir
    3-Fiyatı ucuz olup verimi yüksek olan 1.000 ytl ye kadar hangi klimalar vardır.

Vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

quote:

Benim evi mi gördün diyeceğim arkadaşım valla bravo çok iyi tarif etmişsin
    Ben de 12000 lik alayım kapıyı da açayım diyorum hole doğru serinlik gitsin diyorum, yanlış mı düşünüyorum yoksa.

• klimanın harcayacağı enerjiyim hesaplamak istiyorsan

btu oranını 0.000293 ile çarp

günde kaç saat kullanacağını ortalama hesapla

30 la çarp

2.113 ile çarp

ve 100 e böl

bulduğun fiyat sana aylık ne kadar malolacağını gösterir

zorlanırsan da pm at bana
  • Yaklaşık 12.000 lik kullanmak istiyorumSenin formüle göre

12.000*0,000293=3,516
    günde ortalama 15 saat çalıştırmak istiyorum (ama bunun 7 saati gece modunda olacak sonucu etkilermi)
    15*30= 450

hepsini birden çarpıyorum
    3,516*450*2,113=3343,1886 /100=33,43 YTL mi sonuç işlem doğrumu acaba?

quote:

Orjinalden alıntı: leandro_651

klimanın harcayacağı enerjiyim hesaplamak istiyorsan

btu oranını 0.000293 ile çarp

günde kaç saat kullanacağını ortalama hesapla

30 la çarp

2.113 ile çarp

ve 100 e böl

bulduğun fiyat sana aylık ne kadar malolacağını gösterir

zorlanırsan da pm at bana

• verilen formül sanırım işe yarıyor ve sonucun doğru. senin durumuna göre benim yaptığım hesapla da yaklaşık aylık 30 ytl. çıkıyor.
  • Bu hesaplamaya göre inverter klima pek de bi şey farketmiyor, invertera 44 gelirken normal bi split klimaya 54 civarı geliyor bu hesaba göre ki aşağı yukarı da doğru..
    sanıyorum düz bir mitsubishi klima alacağım
    mbbilici; siz ne dersiniz bu inverter konusunda
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.