Şimdi Ara

Emin Otomotiv Sistemi Nasıl Güvenlimidir? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
218
Cevap
5
Favori
101.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: shadowgeist

Onuda sordum.eger erken cikarsa diger kullanıcılara gec ciktigi icin bir miktar fazla odeme yapiyorsunuz dediler.ev icin 3 4bin oynuyor ki kira geliri olarak bunu amorti edersiniz.erkendende evi almış olursunuz.arabayi bilmiyorum da yinede faizden uygun olacagi kesin.para kazanmayacak kişi bu ise girmez zaten bedavaya çalışılır mi?bankalar soygunculuk yApmasa emin evimi emin otoyu kim napsin?

Aynı miktarda kredi için önce bankalara, sonra eminevime gidip maliyeti hesaplayın. Banka kredisi kullandığında ilk günden itibaren kendi evinde oturuyosun yani evin fiyatı artmış vs muhabbetlere girmiyorsun. Sadece organizasyon ücreti ödemiyosun eminevime. Mininum 50-60 bin (130 bin için) fazla ödeme yapıyosun ve bu ödeme kiradakilere gitmiyo emin ol.oturduk müdürle hesap yaptık. Böyle bi açık çıktı, herkes fazla ödeme yapıyo, bu para nerde diye sorduğumda, yok kıvırmalar, yok on yıl kirada kalsan şu kadar yapar, bu işte karlısın vs. Sen cebine şu kadar para atıyon dediğinde beyin yanıyo tabi hemen faiz haram, viz dindarız. Göz göre göre ayakta dikiyon insanları, bu helal mı peki? Kredi kullansan geri ödeme daha az alıyo, yemişim faizi, en azından ne kadar girdiğini biliyon :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dostum fazladan bir bilgin varsa paylaş bizde aydınlaNalım.mesela benden 150k icin istenen organizasyon ucreti 8500tl civari.param erken cikarsa 163bin tl toplam ödeme.bunun disinda 50 60binlik ne oduyorum?

• quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Orijinalden alıntı: irish

quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

pehh yahu arkadaş şu faiz günah olayı çıktı ya ne gülüyorum. hayır yasak olan faiz sana 20 altın verdim, bir ay sonra 25 altın isterim faizi.

enflasyon yüzde 80 iken faiz günahtır lafları hiç duyulmuyordu.

yahu günah olan tefeci faizi. enflasyon olan ülkede elbette faiz olacak. paranı altına dolara yatırdığında da bir şey farketmiyor aldığın bir tür faiz.

ne yapacaksın paranın değerinin erimesini mi izleyeceksin. bankalar şu anda yiyecek enflasyonunun 2 puan altında faiz veriyor zaten. görende paranı faize yatırınca bir şey kazanıyorsun sanacak resmen kaybediyorsun.

ondan sonra böyle saçma sapan sistemler çıkıyor işte.

Güzel özetlemişsiniz.
    Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok.
    Günümüzde uygulanan banka faizi, günah olarak geçen tefecilikten koruyan bir sistemdir. Haram olması bi yana bu yönüyle de helalden de ötedir.

Bu kafalar olduğu sürece bu ülke daha çok fadıl akgündüzler çıkarır.

haram değil bir de helalden de öte haa? faiz yolunda ölenler şehit filan mı oluyor yoksa?

faizin HER TÜRLÜSÜ haramdır arkadaşım. kimse haramı helal yapamaz. İslam dininde faiz haramdır, ha başka bir dinden bahsediyorsan onu bilelim.

Arkadaş gerekli cevapları vermiş.
    Anlamak istemiyorsanız siz bilirsiniz.

• quote:

Dostum fazladan bir bilgin varsa paylaş bizde aydınlaNalım.mesela benden 150k icin istenen organizasyon ucreti 8500tl civari.param erken cikarsa 163bin tl toplam ödeme.bunun disinda 50 60binlik ne oduyorum?

Ustam ben cok arastirdim. Toplumca ekonomi, finans bilmedigimiz icin bu tartismalar oluyor.

Konuyu daha iyi anlamaniz icin " paranin zaman degeri" adli konuyu internetten arastirin.
    Enflasyonu,faizi, zamanı ve bankacilik sistemini bilmeden arastirmadan yapilan her yorum askida kalir.

Sana basit bir ornekle aciklayacam.

Misal cekilisli sistem :

100 kisi 100binlik eve 100 ay girdik gun sistemi gibi. Her ay 1 kisinin evini almasi gerekiyor. Her kisiden salliyorum 10 bin lira katilim ucreti aliyorlar. Ayrica diyor ilk alanlar kendinden sonrakine ev kirasi yardimi yapiyor. Ve isin asil bombasi 50. Ayda herkes evine sahip oluyor.

Simdi ilk kurada ilk bana ciktigini varsayiyorum .
    Ve ilk sorum 50. Ayda herkes ev sahibi oluyorsa ben neden 100 ay boyunca kira yardimi yapiyorum.

İkincisi ben ilk ay aldim eminevimden ve toplamdan ne kaar odeyecegimi hesaplayayim
    100bin+10bin+ (100x kira yardimi) artik kira yardimi adinda ne kadar aliyorlarsa.

Bunun hesabini yapin ve sonra 100 bin lira icin gidip bankadan ev kredisi hesaplatin. ( internetteki faiz oranlari uzerinden bankada pazarlik yapabilirsiniz)
    Bak bakalim asagi yukari ayni fiyat cikiyor mu ?

Gelelim pesinatli sistem:

Ben pesin 15 bin verecem , 15 ayda odemem olsun. Aylik odemem 2 bin olsun. vade ortasinda odemeli 45 binlik araba icin :

15 bin verdim. 8. Ay da para yatirdim 8x2 = 16
    Ee ben simdi 31 bin para verdim sana geriye ne kaldi 14 bin. Sen bana 14 bin destek vermis oluyosun.

Simdi burada da pesimat verdigin 15 binin 8 aylik faizini hesapla, arti her ay duzenli odedigin ekledigin ve alacagin 2 bin liranin faiz getirisini hesapla sonra kalan 14 bin icin odeyecegin faizi hesapla bakalim organizasyon ucretine denk cikiyor mu ?

Bi de orta vadeli araba almak nedir? Belki ben istedigim arabayi evi kaciracagim o zaman. !!!

Son olarak ister musluman ister hristyan ister hangi dine menshp olursa olsun paranin( kapitalin) ortak dini vardir. Zeitgeist addenium ( dogru mu yazdim bilmiyorum ) belgeselini izleyin . Paranin bankacilik sisteminin nasil calistigini daha iyi anlarsiniz.

• Dostum bana soylenen bir meblag var.kira yardiminda yani paran erken cikarsa 150k icin 163k toplam,eger paran gec cikarsada 158.8k bunun 8800tl si org.ucreti.bankayla akşama kadar pazarlik etsen sana 150k yi 250k dan Aşağı vermez,hos iki memura 150k yi da vermez.mesele faiz degil umrumda da degil.istedigim belli bir ev yok benim daha 2yil dogu hizmetim var.araba meselesinde acelesi olmayana yarayabilir.misal corollam var insignia istiyorum girerim sisteme param cikana kadar arabayi satarim gider para gelince insignia alirim.yok bulamadim avensise yonelirim.boyle bakıyorum olaya ama asil hedefim ev,ondan arkadasa sordum banka faizine nasil denk geliyor diye.sizden yazılı olarak alacakları bir meblag var resmi anlamda,ben oraya bunu sunu yazarim para isterim gibisinden bir durum olsa kimse girmez dava sikayet manyagi olur bu kurum.kira yardimi ayda 200verdigini varsaysan evi kiraya veriyorsun zAten.o kira yardimida bolusuluyor bana soylenen bu.ama dedigim gibi ben iyice arastirip resmi olarak elde ne var ne oduyorum gorup öyle girecegim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

pehh yahu arkadaş şu faiz günah olayı çıktı ya ne gülüyorum. hayır yasak olan faiz sana 20 altın verdim, bir ay sonra 25 altın isterim faizi.

enflasyon yüzde 80 iken faiz günahtır lafları hiç duyulmuyordu.

yahu günah olan tefeci faizi. enflasyon olan ülkede elbette faiz olacak. paranı altına dolara yatırdığında da bir şey farketmiyor aldığın bir tür faiz.

ne yapacaksın paranın değerinin erimesini mi izleyeceksin. bankalar şu anda yiyecek enflasyonunun 2 puan altında faiz veriyor zaten. görende paranı faize yatırınca bir şey kazanıyorsun sanacak resmen kaybediyorsun.

ondan sonra böyle saçma sapan sistemler çıkıyor işte.

Güzel özetlemişsiniz.
    Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok.
    Günümüzde uygulanan banka faizi, günah olarak geçen tefecilikten koruyan bir sistemdir. Haram olması bi yana bu yönüyle de helalden de ötedir.

Bu kafalar olduğu sürece bu ülke daha çok fadıl akgündüzler çıkarır.

haram değil bir de helalden de öte haa? faiz yolunda ölenler şehit filan mı oluyor yoksa?

faizin HER TÜRLÜSÜ haramdır arkadaşım. kimse haramı helal yapamaz. İslam dininde faiz haramdır, ha başka bir dinden bahsediyorsan onu bilelim.

Arkadaş gerekli cevapları vermiş.
    Anlamak istemiyorsanız siz bilirsiniz.

Faiz haram
    alfa almayin hac var haram
    Alman alin
    Kiminle atistigini bil istedim @irish

• Ben de epeydir bu sistemi araştırıyorum, anladığım şu; burda 100 kişi 100 binlik kuraya filan girmiyor. Türkiye geneli ya da bölgesel olarak tüm üye olan kişilerin ödedikleri peşin paralar ve taksitler bi havuz sisteminde toplanıyor. Sonra sen diyosun ben şu kadar ödeyeceğim şu kadar ay olsun. Onlarda taksit sayısının ortalarına doğru size toplam ödemeyi havuzdan yapıyorlar. Sistem döngü şeklinde işliyor, o yüzden kişilere istediği şekilde ödeme imkanı tanıyorlar.

Diğer türlü mümkün değil bence 100 kişiyi bulacan, aynı taksiti ödeyecek falan çok mantıklı gelmiyor bana. Ki zaten ben üye olmak istiyorum de dakkasına senin istediğin şekilde ödeme yapmaya başlıyorsun. Hiç yaa size uygun grup bulamadık biraz bekleyin deniyor mu, neyse işte..

Şimdi ben 50 bin liralık araba alacam 50 taksitte diyosun adam sana 25. taksiti yatırdığında arabayı mı alıp veriyo yoksa sana 50 bini verip git arabanı al sonra kalanlarla beraber bana 53 bin ödersin demiyorlar mı? Böyleyse bankadaki faizden hiç farkı yok. Banka da aynı şeyi diyo zaten ilk ayda parayı veriyo sana git al arabanı taksitle bana 60 öde demiyo mu? Hatta banka da satılamaz diye ruhsata işletiyor.

İkinci husus da bu topladıkları paraları nerde tutuyolar. Birilerinin dediği gibi direk bankaya faize yatırmasa bile bankada tutuyosa zaten bankanın kendisi o paraları faizde değerlendiriyordur...

Bu ara yukardaki yazdıklarım anladığım kadarıyla kendi yorumum sistem nasıl işliyor tam olarak bilmiyorum. Bilen aydınlatırsa seviniriz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjQ7 -- 20 Nisan 2016; 15:12:30 >

• "ya ben kudurdum ille kazıklanmak istiyorum ve biraz da beni sakallılar kazıklasın diyorsanız sorun yok, girin sisteme hayrını görün"

- Kerizi çok olan bir ülkenin üçkağıtçısı çok olur.- YŞ
  • quote:

Orijinalden alıntı: manisa_tr

"ya ben kudurdum ille kazıklanmak istiyorum ve biraz da beni sakallılar kazıklasın diyorsanız sorun yok, girin sisteme hayrını görün"

Hocam kazıklanma durumu yok bence olayda. Asıl kazıklayan bankalar maalesef hatta bana göre günümüzün yasal tefecileridir kendileri...Bu sistemde bankadan daha az para da ödüyorsun toplamda ama mesele bu değil bence. Mesele faizsiz demeleri olay burda kopuyo işte. Faiz ile ilgili hassasiyetiniz yoksa zaten nerden alırsan al hiç farketmez.
  • Arkadaşlar güzel anlatmış gidin bankadan kredi çekin 100 bine ev alın mis gibi oturun.
    Peki banka 100 bin tl lik eve 100 bin veriyor mu ? Hayır. Yani en fazla 75 bin ee nerde 25 bin ?? Yok gidin 25 de ihtiyaç çekin faiz 8000 hadi pazarlık 7500
    Gelelim eve ne lazım 75000 vade 84 ay olsun bakalım faize 44000 hadi olsun 42000 olmaz ya olsun bununla kalacak mı tabi ki hayır. Nerde dosya masrafı ? Burda oda 2000 den başlar e faize paZarlık yaptık masrafta banka düşer mi düşmez azizim.. e sigorta her yıl yapacak yapmayalım mı ? O zaman faiz oranı şu diyecek makyajlı elbiseli hatun Bitti mi azizim ? Biter mi exper masrafı var. 350 - 600 arası onuda verelim. Aklıma gelenler bunlar. Varsa da sağlık olsun Heh aklıma geldi faizi indirdik ya deprem sigortasini da bankadan yaptırmak zorundayız. Ben yaptirmazim ları şuraya alalım

Ne oldu yahu bizim hesap
    100 bin ana para
    7500 ihtiyaç faizi
    42000 evin faizi
    2000 dosya masrafı
    Sigorta her yıl 150 den 1050
    Deprem sigortası her yıl 200 den 1400
    Exper 400 ortalama
    Ipotek kaldırma 500
    Doğru bir hesapla 153450 tl yapar.
    100000 tl lik eve 153450 tl 7 yıl.
    Emin evim hesabı
    Pesinatsiz sisteme bakalım
    Giriş ücreti 5500 (Ben 185 bin e 10000 ödedim ordan çıkarım yaptım.)
    Taksit 1190 tl den başlıyor ev çıkana kadar azalıyor. (Bunu yukarıda yazmamislar)
    Yani ortalama 1100 tl ev çıktıktan sonra 1500 gibi bir ödeme
    3,5 yıl * 1100 = 46200
    3,5 yıl * 1500 = 63000
    Giriş ücreti = 5500
    Ipotek ücreti burda da var torpil geçmem
    500 olsun
    Toplam 115200 tl
    Hadi gidin kredi cekin.....

• Bende bunu anlatmaya calistim dostum mecbur kalıyoruz.siz sisteme girdiniz mi

• Oturduğunuz yer küçükse, gayri menkul piyasası ağır ilerliyorsa sistem karlı ama büyükşehirlerde evler 1 yılda neredeyse %40-%50 artıyor bu durumda kura size çıkana kadar paranız pul olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2n2

Arkadaşlar güzel anlatmış gidin bankadan kredi çekin 100 bine ev alın mis gibi oturun.
    Peki banka 100 bin tl lik eve 100 bin veriyor mu ? Hayır. Yani en fazla 75 bin ee nerde 25 bin ?? Yok gidin 25 de ihtiyaç çekin faiz 8000 hadi pazarlık 7500
    Gelelim eve ne lazım 75000 vade 84 ay olsun bakalım faize 44000 hadi olsun 42000 olmaz ya olsun bununla kalacak mı tabi ki hayır. Nerde dosya masrafı ? Burda oda 2000 den başlar e faize paZarlık yaptık masrafta banka düşer mi düşmez azizim.. e sigorta her yıl yapacak yapmayalım mı ? O zaman faiz oranı şu diyecek makyajlı elbiseli hatun Bitti mi azizim ? Biter mi exper masrafı var. 350 - 600 arası onuda verelim. Aklıma gelenler bunlar. Varsa da sağlık olsun Heh aklıma geldi faizi indirdik ya deprem sigortasini da bankadan yaptırmak zorundayız. Ben yaptirmazim ları şuraya alalım

Ne oldu yahu bizim hesap
    100 bin ana para
    7500 ihtiyaç faizi
    42000 evin faizi
    2000 dosya masrafı
    Sigorta her yıl 150 den 1050
    Deprem sigortası her yıl 200 den 1400
    Exper 400 ortalama
    Ipotek kaldırma 500
    Doğru bir hesapla 153450 tl yapar.
    100000 tl lik eve 153450 tl 7 yıl.
    Emin evim hesabı
    Pesinatsiz sisteme bakalım
    Giriş ücreti 5500 (Ben 185 bin e 10000 ödedim ordan çıkarım yaptım.)
    Taksit 1190 tl den başlıyor ev çıkana kadar azalıyor. (Bunu yukarıda yazmamislar)
    Yani ortalama 1100 tl ev çıktıktan sonra 1500 gibi bir ödeme
    3,5 yıl * 1100 = 46200
    3,5 yıl * 1500 = 63000
    Giriş ücreti = 5500
    Ipotek ücreti burda da var torpil geçmem
    500 olsun
    Toplam 115200 tl
    Hadi gidin kredi cekin.....

3.5 yıl boyunca diyelim ayda 1000 tl kira ödüyorum emin evimde zira evim yok.

oradan giren 42.000 tl'yi ne yapacağız.

bankada ev benim oluyor direkt.

aynı şekilde evlerin değerinin değişmesi olayı da var. ödediğim tüm parayı heba edebilirim rahatlıkla.

ufak yerler için belki mantıklı olabilir ama büyük şehirlerde cık.

• amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    Üstat aklınıza hangisi yatarsa büyük şehir deyince kira 1000 tl ise ev 200000 e o zaman faiz oldu sana 84000 ? Doğru mu ? Kira 42000 faiz 84000 oldu sizin şehirde
    Siz bilirsiniz adamlar zorla kimseyi sisteme dahil etmiyor.

• quote:

Bende bunu anlatmaya calistim dostum mecbur kalıyoruz.siz sisteme girdiniz mi

Evet 7 taksit ödedim kısmetse Eylül de kura var ...

• Anladim dostum bende eylul gibi sisteme girmeyi dusunuyorum bakalim

• shadowgeist kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı bence çok akıllıca bir iş...

• Sakallilar ... ah.sakallilar ah.. dikkat edin kandiran sizi Allah la kandiriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: bjQ7

quote:

"ya ben kudurdum ille kazıklanmak istiyorum ve biraz da beni sakallılar kazıklasın diyorsanız sorun yok, girin sisteme hayrını görün"

Hocam kazıklanma durumu yok bence olayda. Asıl kazıklayan bankalar maalesef hatta bana göre günümüzün yasal tefecileridir kendileri...Bu sistemde bankadan daha az para da ödüyorsun toplamda ama mesele bu değil bence. Mesele faizsiz demeleri olay burda kopuyo işte. Faiz ile ilgili hassasiyetiniz yoksa zaten nerden alırsan al hiç farketmez.

bankacılar yasal tefeci, bu doğru..
    ancak sizin kast ettikleriniz de gizli tefeci.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bjQ7

quote:

bankacılar yasal tefeci, bu doğru..
    ancak sizin kast ettikleriniz de gizli tefeci.

Benim demek istediğim de o zaten adamlar faiz yok diyip de insanları kandırıyor mu mesele o bence.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.