Şimdi Ara

Emeklilik İkramiyesiyle Ev Alınan Yıllar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
1
Favori
6.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
60 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 'Geçmiş yıllar. evet şimdiki gençler anlayamaz. eskiden 40 yaşında emekli olan insanların aldığı emekli parası hemen hemen ev parası ediyordu. ve fazla yaş geçmeden evine kavuşuyordu insanlar. şimdi 26-27 yaşında 3000 lira maaş alıp 1000 lira kiraya veriyor insanlar. 65 yaşında emekli oluyorlar ve aldıkları para ikinci el otomobil ediyor ancak. o yüzden evim yok diye ağlıyorlar. ağlıyoruz. niye? çünkü öhonomümüz mühemmel.
    91 ve 93 yıllarında sırası ile emekli olan iki kari koca öğretmen akrabalarim, birisi çanakkale biga'dan mustakil ev, birisi de bursa alemdar'dan daire almıştı. şimdi bakıyorum da 60.000 emekli ikramiyesi ile kümes alamazsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BigFella -- 15 Temmuz 2017; 15:2:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• babam 23 küsür bin almıştı emekli ikramiyesi üstünü tamamlayıp dublex ev aldık . bundan 12-13 sene önce 30 bin e aldıgımız ev şimdi 200-250 civarı degeri .

yeni nesilin tek çıkış yolu saraya soytarı olmak baska kurtuluş yolu yok malesef . hazır saray da var iyi kullansınlar bu şanslarını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Canis_Majoris_Vy -- 15 Temmuz 2017; 14:23:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Canis_Majoris_Vy

babam 23 küsür bin almıştı emekli ikramiyesi üstünü tamamlayıp dublex ev aldık . bundan 12-13 sene önce 30 bin e aldıgımız ev şimdi 200-250 civarı degeri .

yeni nesilin tek çıkış yolu saraya soytarı olmak baska kurtuluş yolu yok malesef . hazır saray da var iyi kullansınlar bu şanslarını

200 250ye dublex ev çorumda heralde.
  • Biz almıştık,üzerine az bir miktar eklemiştik.
  • 1998 ve önceki yıllar bu arada bahsettigim zaman dilimi

• Buna bakaraktan kişi başı milli gelir nasıl 2k $ dan 10k $ a çıkıyor sorgulamak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: AlphaFéin

quote:

babam 23 küsür bin almıştı emekli ikramiyesi üstünü tamamlayıp dublex ev aldık . bundan 12-13 sene önce 30 bin e aldıgımız ev şimdi 200-250 civarı degeri .

he he corum . sen şehrin göbeğinde apartmana tanımadıgın yüzlerce insanla kulube gibi eve 300-400 verirken .

biz bahçeli dubleks evde keyif sürüyoruz yavrucum

• Daha geçen hafta bu konuyu babama anlatmıştım. O da aslında mhplidir ama 24 saat tvde yer alan propagandadan aklı bulanmış. Bak adam ne kadar büyük işler yapıyor diyor. Ben de söylemiştim bunu. Eskiden 25 sene görev yapan bir memur ikramiyesi ile ev alabiliyordu. Şuan 35 yıl çalışsam bile yarım ev alamıyorum dedim.

Ve eskiden ev kiraları da çok ucuzdu. Yıl yanılmıyorsam 97 yada 98 idi. Biz kocaman bahçesi olan müstakil bir evde kiracıydık. Yani abartmıyorum 500-600 metrekare bahçesi vardı. İçinde meyve ağaçları falan. Ev eskiydi ama işe yarıyordu yine. Ve o evin kirası çok iyi hatırlıyorum 5 milyon TL idi. Az önce baktım internetten 97 yılı asgari ücret 48 milyon, 98 yılı asgari ücret ise yaklaşık 100 milyon. Ki babam inşaat ustasıydı. Hatta foremanlik yapıyordu. O ev kirası babamın bir günlük yevmiyesi bile değildi. Şuan aynı evin kirası kaç paradır bir düşünün.
  • Emeklilik İkramiyesiyle Ev Alınan Yıllar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BigFella -- 15 Temmuz 2017; 14:54:51 >
  • Şimdide Emekli maaşıyla taksite ödeyerek ev alabiliyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Apollo Reis

HEY GİDİ GÜNLER HEY.

1999 depremi öncesi yıllar idi.

Deniz kumundan yapılan daire müsvetteleri zamanıydı,
    imar ve izin falan hak getire,
    mütahit aynı daireyi TOPRAKTAN UCUZA diyerek onlarca kişiye satarak ya temelden atıp kaçıyor yada kaba inşaat olarak milletin paralarını dolandırıp kaçıyordu.

1999 depremi ile İSKANLI bina ve daireler ile tanıştık.

Ailemin ve kirada olan evlerimiz de, emeklilik ikramiyesi ile alınmıştı evlerin şimdi ki yaşları taş çatlasın 25-30 civarında ve deprem de herhangi bir hasarı bulunmamış ve Depreme dayanıklılık raporu bulunmaktadır, komik olmayınız lütfen.

Buyrun bahsettiğimin resmi

• 97 de 12tane triplex ev yaptık (site )

20000 TL sattığımız triplex evler.

Şuan aynı ev 359.000 ₺

Bizi ayrupa kıskanıyor

• edit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BigFella -- 15 Temmuz 2017; 15:24:29 >
  • Birisi annemin,diğeri babamın emekliliğinde alındı, dilediğinizce saçmalamaya devam edebilirsiniz.

Bak orada emeklilik tarihleri ve ne kadar ev alınabildiği de yazıyor onu da anlama kapasiten yoksa çok geçmiş olsun
  • Ev ama nasıl bir ev, ilk mesajlardan birinde değişen yönetmeliklerden bahsedilmiş 2008 yılından önce tarihli ruhsatlı inşaatlarda inşaat tamamlanmadan elektrik su aboneliği veriliyordu, şu an bile 2008 den önce ruhsat aldığı ispatlanan bir binaya yönetmelik şartları sağlanmadan elektrik su aboneliği verilir. 2008 den sonraki ruhsatlı inşaatlarda statik rapor imzalanmadan abonelik verilmez.

O yıllarda lüks olan asansör ısıtma tesisatı (kalorifer vs) bugun yapılan bütün binalarda zorunlu hatta fazlası da var, su deposu hidrofor merkezi sistem anten trifaze elektrik sığınakta jeneratör vs vs fazlalıklar var.

Ha eski binalar ucuzlamıyor 30 sene önce yapılmış apt dairesi ile yeni yapılmış iskanlı bir daire aşağı yukarı aynı fiyatta satılıyor derseniz bu konuda haklısınız eski döküntü dairelerde bile fiyatlar yeni emsalleriyle yarışıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3000 tl maaş 1000tl kira çok iyimser olmuş. Çogu kısı asgarı ucret alıyor veya 2000-2500 civarı. Istanbul da ev kıraları 2000 tl cıvarı. Gidip tuzlada veya esenyurt gıbı yerlerden örnek vermeyın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 15 Temmuz 2017; 15:47:7 >
  • Annem ile babamın emekliliklerine 2-3 yıl kalmış. İkramiyeler ile bir ev alınabilir mi heyecanındalar, malum ilk ev heyecanı. Ama yok işin içinden çıkılamıyor. Malesef ikisinin emekli ikramiyesiyle dahi şöyle eli yüzü düzgün bir ev alınamıyor. Şuan kirada oturdukları evi alabilmeleri için 3 tane daha ikramiye daha lazım ancak. Yıllarca kira ödediklerine mi yansınlar, o kadar yıl çalışıp bir ev alamadıklarına mı?
  • geçiniz efendim geçiniz. şimdi refah daha fazla bir kere herkesin altında araba, 3 bin Tl'lik ıphone, bilgisayar. Teknolojik aletlere yatırım yapacağınıza biriktirin paranızı ev alın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AlphaFéin

quote:

Çorumda tek katlı yeni yapılan binadaki daire 350.000 TL'ye satıldı. 4 gün önce

• quote:

Orijinalden alıntı: FutbolDelisi99

geçiniz efendim geçiniz. şimdi refah daha fazla bir kere herkesin altında araba, 3 bin Tl'lik ıphone, bilgisayar. Teknolojik aletlere yatırım yapacağınıza biriktirin paranızı ev alın.

Geçmeye gerek yok her şey ortada ve gerçekler, millet ev alıyordu ev, bir emeklilik ikramiyesi ile babam 41 yaşında emekli oldu ve ilk evimizi böyle aldık kaloriferli 110 metrekare 3. Kat ve merkezi bir yerden. Biz yaşadık bunları yaşamayanlar ekmek kuyruğu gibi hikayeler ile kandırılmasın görsün, Allah razı olsun bize bunları sağlayan ve emeği geçenlerden. O zamanlar evin erkeği çalışırdı bir de genellikle, bir aileyi rahatlıkla geçindirirdi, şimdikinden daha çok et girerdi evlere, şimdiki neslin kafası somun yemekten çalışmıyor hala saçma örneklerle geliyorlar

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.