Şimdi Ara

Emekliler için şirket maliyeti!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Arkadaşlar merhaba, bir şahıs şirketi açmak ve ticaret yapmak istiyoruz. Babam emekli, onun üzerine açmak istiyorum. Ama bunun maliyeti, işleyişi vs hakkında hiçbir fikrim yok. Bu konu da bana yardımcı olabilecek olan muhasebeci vs. arkadaşlar var ise çok sevinirim. • Şahıs firması kurmanın emekli yada emekli olmayan için maliyet açısından bir farkı yoktur. Bir Mali Müşavirden destek alarak kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Yaşınız 25 ve altı ise kendi adınıza kurmanız durumunda bir sene BAĞKUR'un devlet tarafından ödenme durumunu da değerlendirmenizi tavsiye ederim.
 • Şahıs firması kurmanın emekli yada emekli olmayan için maliyet açısından bir farkı yoktur. Bir Mali Müşavirden destek alarak kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Yaşınız 25 ve altı ise kendi adınıza kurmanız durumunda bir sene BAĞKUR'un devlet tarafından ödenme durumunu da değerlendirmenizi tavsiye ederim.
 • 29 YAŞ ALTINDAYSANIZ EĞER GENÇ GİRİŞİMCİ KAPSAMINDA AÇILIŞINIZ YAPILIR. 1 YIL BOYUNCA BAĞKURUNUZ DEVLET TARAFINDAN ÖDENİR. EĞER 29 YAŞ ÜSTÜYSENİZ BAŞKA YERDE SİGORTALI ÇALIŞIYORSANIZ YİNE BAĞKUR ÖDEMESİ ÇIKMAZ. EMEKLİ BİRİNİN ÜSTÜNE AÇARSANIZ BAĞKUR ÖDEMESİ YİNE ÇIKMAZ. AYRICA 3 YIL BOYUNCA HER YIL İÇİN 75.000 TL GELİR VERGİSİ DESTEĞİNDEN FAYDALANIRSINIZ. SORULARINIZLA İLGİLİ BİR MALİ MÜŞAVİRDEN DESTEK ALABİLİR veya internet sitemi ziyaret edebilirsiniz  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yiğitmalimüşavir -- 19 Ağustos 2020; 2:7:46 >
 • konu biraz eski gibi görünse de güncel bir konu olduğu için kısa bir cevap vermek istedim, sendman'ın mesajı yanıltıcı bir mesaj olmasın burada.


  Emekliler ile emekli olmadan şahıs şirketi açanlar arasında aylık maliyeti açısında oldukça fark var:


  1. Emekliler vergi muafiyet belgesi alarak 30.000 TL'ye kadarki gelirlerini vergiden muaf tutabilir (2016 yılına ait bir bedel, yenisini bulamadım).
  2. Emeklilerin açtıkları şahıs şirketi için BAĞ-KUR ödemesi yok, emekli maaşından da kesinti olmuyor (bazı istisnaları var; malulen emekli olanlar, ölüm aylığı, dul maaşı alanlar ile iş görmezlik sebebi ile emekli olanların Bağ-Kur prim ödemesi gerekir.)
  3. Emeklilerin mali müşavirlik işlemlerinde mali müşavirler daha uygun fiyat veriyor.
  4. Ayrıca devletin kağıt bedelleri ve beyanname işlemleri ile ilgili farklı avantajları da var.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.