Şimdi Ara

Elon Musk, Tesla'daki çalışma koşullarını açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elon Musk, Tesla'daki çalışma koşullarını açıkladı 

Geçtiğimiz haftalarda Tesla’nın Fremont şehrinde bulunan üretim tesisinde çalışan Jose Moran, fabrikada zorlu çalışma koşulları olduğunu ve işçiler arasında örgütlenme sıkıntıları yaşadıklarını dile getirmişti. Bazı dönemlerde haftanın altı günü 12 saat çalışmak durumda kaldıklarını dile getiren Moran, özellikle Model 3 için fabrikalardaki mesai sürelerinin arttığını söylemiş ve maaş, tazminat ödemelerindeki aksaklıklardan bahsetmişti.

Açıklamanın ardından Tesla CEO’su Elon Musk, fabrika koşullarıyla ilgili incelemeler yapıp konunun aydınlatılacağını söylemişti ve Musk haftasonu çalışanlara gönderdiği mesaj ile konu hakkında detaylı bilgi verdi. Musk; çalışanlarının hepsine, Moran tarafından ortaya atılan bu endişeleri ele alan uzun bir e-posta gönderdi ve Moran’ın ifadelerinin yanlış olduğunu, güvenlik kontrolleri yüzünden sık sık yaralanmalar yaşandığı iddialarının asılsız olduğunu açıkladı.

Ödemeler Diğer Şirketlere Göre Daha Yüksek 

Üretim tesislerindeki önceliğin güvenlik olduğunu belirten Musk, şirkette yaşanan kazaların oranının otomotiv endüstrisindeki ortalamanın yarısından bile az olduğunu ve çalışanların daha güvenli bir ortamda çalıştığını söyledi. Musk buna ek olarak çalışanlara tazminat çizelgesini de sundu. Özkaynaktan karşılanan hisse bazlı ödemeleri ve diğer avantajlarla beraber 3 büyük otomobil üreticisi olan GM, Ford ve Fiat Chrysler’daki çalışanların aldığı ödemeleri ekleyerek geniş bir tabloyu paylaştı.

Tabloya göre Tesla çalışanlarının bu üç büyük şirketteki çalışanlara göre  daha iyi ödemeler aldığını belirten Musk, çalışanların fazla mesaiye kaldığı iddiasını da geçen yıldan bu yana mesai saatlerinin aslında %50 oranında azaldığını söyleyerek yalanladı.

Eğlence Bölümü Olacak 

Tüm bunlarla birlikte Musk, çalışanların çalışma ortamından keyif alması ve şirkete gelirken bıkkınlık içinde olmamaları için yeni bir bölüm oluşturulacağını dile getirdi. Eğlence bölümü olarak adlandırılan yerde çeşitli gıdaların çalışanların tüketimine sunulacağını ve hatta tesisin etrafında dolaşmayı sağlayan elektrikli bir roller coaster bulunacağını ifade eden Elon Musk, çalışanlarla birlikte onların haklarını ele alan toplantılar yapılacağını da duyurdu.

• Pffffffff

• o şikayet edilen türkiye'de standart gibi bir şey. ayrıca itiraz etsen (ki çalışma koşulları iş hukukuna aykırı) hiçbir yetkili bir şey demez seni güzelce atar ve yerine milyonlarca asgari ücretin bile altına çalışabilecek işsizden birini alır. ah ulan burada 10bin alacağıma orada asgari ücrete çalışırdım. alım gücün bile daha yüksek olurdu.

• O çalışanlar dua etsin patronları Turbo değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: ardaq

o şikayet edilen türkiye'de standart gibi bir şey. ayrıca itiraz etsen (ki çalışma koşulları iş hukukuna aykırı) hiçbir yetkili bir şey demez seni güzelce atar ve yerine milyonlarca asgari ücretin bile altına çalışabilecek işsizden birini alır. ah ulan burada 10bin alacağıma orada asgari ücrete çalışırdım. alım gücün bile daha yüksek olurdu.

Tum bunlar yetmez gibi simdi birde yok paraya calisan suriyeliler var. E tabi isyeri sahibide ne kadar az verirsem kar dir diye bunlari hukuksuz ,kuralsiz calistiriyor. Benim vatandasimda is bulamasin, hakkini kazanamasin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • elon kırbaçla çalıştır acıma bunlara :D

• Elon Musk zihniyet itibarı ile çalışanları köle olarak kullanacak biri olamaz. Muhtemelen eleman ajanlık yapıp yalan söylüyor.

İşçiye ancak kapitalist zihniyetli, gözünü para hırsı bürümüş, patronun menfaatlerini öncelikli tutanlar zulmeder. Ör. tayyip ve yandaş patronları (bkz. Somada 301 madencinin katliamı ve hükümetin patrondan yana tavır alması. Ve yine bkz. çiftçiye 4.6 tl'den verilen mazotun lüks yat sahiplerine 1.5 tl'den verilmesi. Ayrıca bkz. ekmeğe kdv'nin %1, pırlantaya %0 olması. Asgari ücretliden dünyanın vergisini keserken inşaat baronu'nun 400 milyon tl vergi borcunun silinmesi... diye uzar gider).
  • Benim gördüğümde bu, sürekli tesla markasına karşı bir karalama kampanyası var gibime geliyor . Yoksa bunu bi benmi görüyorum .
  • Trump olmasa teslanın Avrupa ve asyaya açılıp işi biraz daha hızlı bitirip, büyüteceğini düşünüyorum açıkçası ama şu şartlarda zor

• Bu arada yarın SpaceX'in duyurusu var. Onu da ekleyeyim.

• Sıktı artik su adamin kasini oynatmasinin haber yapilmasi..

• Çalış de çalışalım Elon abi.

• quote:

o şikayet edilen türkiye'de standart gibi bir şey. ayrıca itiraz etsen (ki çalışma koşulları iş hukukuna aykırı) hiçbir yetkili bir şey demez seni güzelce atar ve yerine milyonlarca asgari ücretin bile altına çalışabilecek işsizden birini alır. ah ulan burada 10bin alacağıma orada asgari ücrete çalışırdım. alım gücün bile daha yüksek olurdu.

Yurt dışında tuvalet temizlemek dışında bir meziyetiniz varsa buyrun kardeşim, tutan mı var :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Arapkahvesi

quote:

Yurt dışında tuvalet temizlemek dışında bir meziyetiniz varsa buyrun kardeşim, tutan mı var :D

tutan mı var ahahah tutan mı var demekkk :)))))))) sevgili arap malesef herkes tarafından kıskanılan türkleri dış mihraklar kabul etmiyor ve dünya gücü olan kıskanılan türkiye'nin pasaportunun adamların gözünde bir değeri yok :) ayrıca okumak istesen müthiş türkiye'nin kahraman vatandaşlarının kazandığı paranın ne kadar değersiz olduğunu ve orada okumanın lüks olduğundan bahsetmeme gerek var mı? :D ahaha tutan mı varmış.

tutan mı var

tutan mı

tutan

t....

tuhahaha

arap sen içme :D

işin kötüsü orada küçümsediğin tuvalet temizlikçileri senden daha az çalışıp daha çok alım gücüne sahip olması :))))))))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardaq -- 27 Şubat 2017; 20:55:25 >
  • Adamlar böyle patron bulmuşlar beğenmiyorlar

• ardaq kullanıcısına yanıt
    Bırakın bu ezik psikolojiyi kardeşim, istemiyorsanız, beğenmiyorsanız da kapı orada

• quote:

Orijinalden alıntı: Arapkahvesi

Bırakın bu ezik psikolojiyi kardeşim, istemiyorsanız, beğenmiyorsanız da kapı orada

yav yukarıda aynı şeyin cevabını vermişim hala aynı şeyi tekrarlıyor. arkadaş bir çomara laf anlatmaya çalışma derlerdi de dinlemezdim.
  • İmkanlar güzelmiş ya...

• Selamlar,

Haber içeriği güzel ama artık şu başlık olayını da bence çözmelisiniz. Haber başlığı Elon Musk'ın çalışma şartları ile ilgili bir odak doğururken haber Tesla'daki çalışma şartları ilgili.

• ardaq kullanıcısına yanıt
    Amerika'da bi işe başvursak alırlar mı acaba?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.