Şimdi Ara

Elon Musk, SEC ile anlaştı: Yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elon Musk'ın geçtiğimiz ay attığı tweet'leri inceleyen SEC,  tweetlerin aslında hiçbir temeli olmadığını ve borsada kaosa neden olduğunu belirtirken bugünün ilk saatlerinde Elon Musk ve Tesla ile anlaşmaya vardığını duyurdu. İki gün önce Elon Musk hakkında dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle dava açan SEC, bu davasından vazgeçerken Elon Musk da önemli bir taviz vermek zorunda kaldı. Musk 45 gün içinde Tesla'daki yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa edecek.

CEO olarak kalmaya devam edecek

Aynı zamanda Tesla CEO'su olan Elon Musk, CEO'luk koltuğunda oturmaya devam etse de SEC ile yapılan anlaşma uyarınca önümüzdeki üç yıl boyunca Tesla'da yinetim kurulu başkanı olamayacak. Buna ek olarak Elon Musk 20 milyon dolar para cezası da ödeyecek. Aynı şekilde Tesla da şirketin en üst düzey yöneticisinin attığı tweet'ler nedeniyle 20 milyon dolar para cezası ödeyecek.

SEC, attığı tweet'lerle Tesla hisselerinin 420 dolardan satın alınacağını ve gerekli finansmanın sağlandığını duyuran Musk'ın, yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğini ve hisse değerini manipüle ettiğini belirtmişti. SEC'in Elon Musk'a dava açmasının ardından Tesla hisseleri yüzde 13 değer kaybetmiş ve şirketin piyasa değeri 7 milyar dolar azalmıştı. Şu an 266 dolar değerinde olan Tesla hisselerinin, SEC ile yapılan anlaşmanın ardından hangi doğrultuda hareket edeceği yarın ABD'de borsaların açılmasıyla birlikte ortaya çıkacak.

• Yabancı basında bu adamın her dediğini her yaptığını başımıza haber diye çıkarmayın diye serzenişler vardı. Sonunda manipulatif olduğunu kendisi bile kabul etmiş. Üstelik kendisine açılan dolandırıcılık davasından pazarlık ederek.

• quote:

Orijinalden alıntı: anduril25

Yabancı basında bu adamın her dediğini her yaptığını başımıza haber diye çıkarmayın diye serzenişler vardı. Sonunda manipulatif olduğunu kendisi bile kabul etmiş. Üstelik kendisine açılan dolandırıcılık davasından pazarlık ederek.

Bu adamın haber olması sattırıyor. Kişisel tavırlarını seven de var sevmeyende. Bu olay ise tamamen saçma sapan bir davranış. Bunun ötesinde hisseleri ne olursa olsun diye elinde tutan fanatik bir kitle de var.
    Ama üretim sözünü verdikleri (çatı hariç) her şeyi geç olsa da ürettiler.
    Model 3 Tesla nin bence başyapıtı. O fiyata o teknolojiye diğer firmaların ulaşmaları daha epey bir zaman alır.
    Son autopilot güncellemesi ve navigasyona dayalı autopilot kullanımı gerçekten çığır açan bir yenilik.
    Bu safhada belki daha iyi olur şirket için.
    Ben hala Elon Musk gibi insanlar olmasa VW 1.0 tsi motorlarini yenilik gibi millete kaktirmalatini seyredecegimizi ve EV diyince leaf yada benzer garip dizaynlarin EV algısını butik olarak vermeye devam edip, genelin zevkine ulaşma çabası gutmeyeceklerini düşünüyorum.
    Hayırlı olsun ne diyelim ama şirket içi Elon ağırlığı devam eder o kesin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• SEC e para lazımmış anlaşılan...

• Bunun durum Steven Jobs un apple dan kovulması gibi bir duruma dönmüş desenize

• quote:

Orijinalden alıntı: tecnikadamoguz01

Bunun durum Steven Jobs un apple dan kovulması gibi bir duruma dönmüş desenize
    Bunun durum Steven Jobs un apple dan kovulması gibi bir duruma dönmüş

• quote:

Orijinalden alıntı: mokinto

quote:

Orijinalden alıntı: anduril25

Yabancı basında bu adamın her dediğini her yaptığını başımıza haber diye çıkarmayın diye serzenişler vardı. Sonunda manipulatif olduğunu kendisi bile kabul etmiş. Üstelik kendisine açılan dolandırıcılık davasından pazarlık ederek.

Bu adamın haber olması sattırıyor. Kişisel tavırlarını seven de var sevmeyende. Bu olay ise tamamen saçma sapan bir davranış. Bunun ötesinde hisseleri ne olursa olsun diye elinde tutan fanatik bir kitle de var.
    Ama üretim sözünü verdikleri (çatı hariç) her şeyi geç olsa da ürettiler.
    Model 3 Tesla nin bence başyapıtı. O fiyata o teknolojiye diğer firmaların ulaşmaları daha epey bir zaman alır.
    Son autopilot güncellemesi ve navigasyona dayalı autopilot kullanımı gerçekten çığır açan bir yenilik.
    Bu safhada belki daha iyi olur şirket için.
    Ben hala Elon Musk gibi insanlar olmasa VW 1.0 tsi motorlarini yenilik gibi millete kaktirmalatini seyredecegimizi ve EV diyince leaf yada benzer garip dizaynlarin EV algısını butik olarak vermeye devam edip, genelin zevkine ulaşma çabası gutmeyeceklerini düşünüyorum.
    Hayırlı olsun ne diyelim ama şirket içi Elon ağırlığı devam eder o kesin.

Alıntıları Göster
    Elon' un mükemmel bir yenilikçi olduğu konusunda hem fikirim. Sadece Tesla' dan dem vurarak bunu söylemek de kendisine haksızlıktır. PayPal ve SpaceX kendi sektörlerinde Tesla' dan daha yenilikçi girişimlerdir bana göre. Hele Power Wall adam gibi fiyatlarla ülkemize gelse ilk kullananlardan biri ben olurum.

Ancak bunlar adamın spekülatif olduğunu değiştirmiyor. Model 3 veya diğer araçlar, Elon' un önderliğinde oldu tabi ama Elon eline tornavidayi da alıp yapmadı, sonuçta mühendislik takım işidir. Elon bir anda fazla popüler oldu ve bu popülerliği yapamayacağı vaadlerde bulunarak şirkete yatırım yapanları aldatarak geçirdi. Sosyal medyanın aksine yatırımcılar Elon' dan rahatsız. Şirket bir türlü vaad ettiği üretim kapasitesine ulaşamadı.

Kaldı ki kendisi de istifa edeceğini taahhüt ederek bunu kabul etmiş oluyor.

• Mühendisliği değil yöneticiliği iş yapıyor. Özel bir şey icat etse kendi adına patent alır söylenirdi. Nicola Tesla değil sonuçta.
    Zaten bir icat etmek içinde mühendis olmaya gerek yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.