Şimdi Ara

ELEMENTARY OS LUNA (Bayılacaksınız) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
374
Cevap
14
Favori
36.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • beyler lunaı kurdum fakat bir sorunum var hani windowsowsta ekran kartını kurmasssında sayfayı asagı kaydırırken kesik kesik iner ya aynısı oluyor suan ne önerirsiniz
  • pencere düğmesini nasıl sağa alabilirim? Luna çok kıl çıktı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gregor Mendel

beyler lunaı kurdum fakat bir sorunum var hani windowsowsta ekran kartını kurmasssında sayfayı asagı kaydırırken kesik kesik iner ya aynısı oluyor suan ne önerirsiniz

Ayarlarda ek sürücüler Var oradan yeni sürücü kurmayı dene olmazsa kendin manuel kurman gerekecek. Bi dene olmazsa mesaj atarsın tekrar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: grezimonk

pencere düğmesini nasıl sağa alabilirim? Luna çok kıl çıktı...

CTRL+ALT+T tuşlarına basıp terminali açın. Daha sonra aşağıdaki kodları girin.
    sudo apt-add-repository ppa:versable/elementary-update 
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install elementary-tweaks

Ayarlara tweaks diye bir uygulama gelecek. Oradan kafanıza göre istediğiniz yere koyabilirsiniz. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: barlas_dnz

quote:

beyler lunaı kurdum fakat bir sorunum var hani windowsowsta ekran kartını kurmasssında sayfayı asagı kaydırırken kesik kesik iner ya aynısı oluyor suan ne önerirsiniz

Ayarlarda ek sürücüler Var oradan yeni sürücü kurmayı dene olmazsa kendin manuel kurman gerekecek. Bi dene olmazsa mesaj atarsın tekrar

Hocam o sorun hallettim simdi bilgisayarı açamıyorum başlangıçta siyah bir ekran çıkıyor yazılar soyle
    elementary os luna yemre-lin tty1
    Hint: caps lock on
    yemre-lin login:

bunlar yazılı şifreyi yazıyorum
    passwırd kıssmı çıkıyor oraya bişey yazılmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dexter Morgan -- 24 Kasım 2013; 11:35:08 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: barlas_dnz

quote:

Hocam o sorun hallettim simdi bilgisayarı açamıyorum başlangıçta siyah bir ekran çıkıyor yazılar soyle
    elementary os luna yemre-lin tty1
    Hint: caps lock on
    yemre-lin login:

bunlar yazılı şifreyi yazıyorum
    passwırd kıssmı çıkıyor oraya bişey yazılmıyor

linux dağıtımlarında şifre yazarken yazdığın sey ekranda görünmez sen yazarsın ve enter'a basarsın.

• Yahu sizde çalışmıyor hata veriyorsa herkesinkinde çalışmayacak değil ya. Millete yüklemeyin çalışmıyor demeyin körü körüne. Herkesin donanımı aynı mı sanki? Benim sistemimde Ubuntu'nun kendinden daha sağlam çalışıyor.

Bir yeni yükleyenler bence bu konuyu ziyaret etsinler. elementary OS Luna: Yükleme Sonrası Yapılacaklar
  • linux kullanıyorsanız görsellik sizin hayal gücünüzle sınırlıdır
    Eski gnome çatallaması mate ya da kde hiç farketmez

EOS görselliği ve hızına gelince iso içeriği o kadar sınırlı her distro o hızda olacaktır
    Bunun dışında kararlı bir sürüm olabilmesi için önünde daha çok uzun yol var

Kurdun mu diyen varsa kurdum ve denedim
    amd 5200++ işlemci ve ati kart sistemi resmen kanırttı

Bu kötü olduğu anlamına gelmez
    Bana kalırsa pc linux os ya da mint benzeri görsellik sağlanır ve çok daha sağlam olur diye düşünüyorum
  • Merhaba arkadaşlar, bir süredir elementary os kullanmaktayım. Benim bir sorunum var. Sürücülere "Uygulamalar / Dosyalar" içinden ulaşmak çok zahmetli geliyor. Çok sık kullandığım için, her seferinde gir çık. Mac OS gibi sadece sürücüleri çalışma alanına ekleme şansımız var mı? Bir usb bellek taktığımda gelse direk masaüstüne, hiç uğraştırmasa beni?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CNDMN

Merhaba arkadaşlar, bir süredir elementary os kullanmaktayım. Benim bir sorunum var. Sürücülere "Uygulamalar / Dosyalar" içinden ulaşmak çok zahmetli geliyor. Çok sık kullandığım için, her seferinde gir çık. Mac OS gibi sadece sürücüleri çalışma alanına ekleme şansımız var mı? Bir usb bellek taktığımda gelse direk masaüstüne, hiç uğraştırmasa beni?

Dock tu galiba alttaki panelin ismi. Oraya dosyalar klasörünü sürükle bırak yaparak ekleniyor diye biliyorum. Geçici bir çözüm olarak kullanılabilir. Sorduğunuz sorunun cevabını ben bilmiyorum.
  • http://www.elementaryupdate.com/2013/03/enable-desktop-icons-in-elementary-luna.html
    nautilus yükledikten sonra düzenlemek için gnome-tweak-tool da kullanılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: root

http://www.elementaryupdate.com/2013/03/enable-desktop-icons-in-elementary-luna.html

Saolun hocam, işe yaradı. Bir sorum daha var. Harddiskimde daha önceden böldüğüm NTFS bir partition daha var. ElementaryOS'a hiç bir zarar vermeden, bu alana windows kurmak istiyorum. Acaba bunu nasıl yaparım? Direk kursam, bootloader değişecek ve ElementaryOS'u tekrar açamayacağım.

• Windows büyük ihtimal boot loaderı siler.Ben genelde Linux sürümlerini hard diskin 3. kısmına kuruyorum, boot loaderı da aynı bölüme (/dev/sda3) kurunca windowsun ön yükleyicisi bozulmamış oluyor.Daha sonra windows u açıp easybcd ile kendim ekliyorum.

ELEMENTARY OS LUNA (Bayılacaksınız)

Bu şekilde istediğim zaman sillip ya da başka dağıtım kurabiliyorum.

Sürekli linux sürümleri denediğim için kendime böyle bi yöntem buldum.Siz de sistemi baştan kurup bu şekilde yapabilirsiniz.
    Diğer kısma Windows u kurmayı deneyecekseniz şu sayfalara göz atabilirsiniz:
    https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows
    https://help.ubuntu.com/community/RestoreUbuntu/XP/Vista/7Bootloader

• quote:

Orijinalden alıntı: CNDMN

quote:

Orijinalden alıntı: root

http://www.elementaryupdate.com/2013/03/enable-desktop-icons-in-elementary-luna.html

Saolun hocam, işe yaradı. Bir sorum daha var. Harddiskimde daha önceden böldüğüm NTFS bir partition daha var. ElementaryOS'a hiç bir zarar vermeden, bu alana windows kurmak istiyorum. Acaba bunu nasıl yaparım? Direk kursam, bootloader değişecek ve ElementaryOS'u tekrar açamayacağım.

Bende söyle yapıyorum. Live cd ile açıp linux'un bootladerini tekrar kuruyorum. Buda aklında bulunsun.

• s.a. arkadaşlar. Ubuntu ile başlayan linux tecrübelerim Ubuntu'nun Unity masaüstü kullanıma geçmesiyle beni yeni bir arayışa sürükledi.Windows' a benzememesinden dolayı Gnome masa üstü bana daima çekici gelmiştir. Benzerlikten dolayı KDE ve Cinnamon seçeneklerini geri plana attım. Her ne kadar Cinnamon' u başarılı bulsam bile o da geri planda kaldı. Ubuntu Apple politikasına benzer bir politika ile linux olmaktan uzaklaşmaya başladı gibi geliyor. En azından bu benim fikrim.
    Gelelim EOS ' a. Bu kadar sade ve bu kadar şık bir işletim sistemi beklemiyordum gerçekten. Mac OS X ' i andırsa da Ubuntu' daki birçok paketin çıkarılmış olması ve de Pantheon Masa Üstü ortamını çok sevdim. Sadece son kullanıcılar için değil aynı zamanda profesyoneller içinde sade ve şık bir ortamda çalışmak gayet güzel olur.
    Ama Ubuntu yerine direkt olarak Debian' ı temel almalarını isterdim. Ubuntu'nun farklı gömlek giymiş versiyonu olmaktan kurtulmuş olurdu. Yine de Elementary OS ' u kesinlikle tavsiye ediyorum. Benim bir işletim sisteminde aradığım aradığım tam da buydu;sadelik ve şıklık. Bu yolda karalı bir şekilde ilerlemelerini umuyorum.
    Kurulum için ise Universal USB İnstaller ile bir USB disk kullanmanızı öneririm. RAM boyutunuz 2 GB altında ise 32 bit eğer 2 GB ve daha fazla ise 64 bit versiyonu kurun.
    Kolay gelsin.

• Macbook air e kurabilirmiyiz bunu

• Daha önce de bir sürü linux dağıtımı yükledim ama ana sorunum ısınma. Fan sesinden dolayı uğraşmak istemiyorum. Bilgisayarımın fanı temiz ve araştırmalarım sonucu sorun sanırım harici ekran işlemcisinde. Şimdi merak ettiğim nvidia gpu'yu devre dışı bırakabilir miyiz? ya da windowstaki gibi gerektiğinde/istediğimde çalışacak konuma alabilir miyiz? Sistemim:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi accepter le progrès -- 9 Aralık 2013; 3:23:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: accepter le progrès

Daha önce de bir sürü linux dağıtımı yükledim ama ana sorunum ısınma. Fan sesinden dolayı uğraşmak istemiyorum. Bilgisayarımın fanı temiz ve araştırmalarım sonucu sorun sanırım harici ekran işlemcisinde. Şimdi merak ettiğim nvidia gpu'yu devre dışı bırakabilir miyiz? ya da windowstaki gibi gerektiğinde/istediğimde çalışacak konuma alabilir miyiz? Sistemim:

Zamanında böyle çözüm bulmuştum. Ancak sorun şurda. Büyük bir ihtimalle bu dosyayı bulamayacaksınız. Mount edilmemiş oluyor varsayılan halde. O konumun mount edilişini internetten bulabilirsiniz. İlginçti Linux Mint'te mount edilmiş halde geliyor ve alttaki işlem ile çok rahat bir şekilde sorun çözülüyor.

laptoplardaki deliler gibi ısınmanın ve fanın çalışmasının sebebi açık kaynak sürücülerde salaklıktan kaynaklanır. öncelikle debian ve ubuntu türevleri için şu linktekini yaparsanız ne sıkıntı kalır, ne ses ne de ısınma sorunu.
    https://help.ubuntu.com/community/hybridgraphics

ama özet geçiyorum. debian temelli olan dağıtımlar için söylüyorum. misal debian, ubuntu, elementary os gibi.
    öncelikle root olun. ardından terminale "cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch" yazın.
    bunun sonucunda şöyle bir çıktı almanız lazım.

0:ıgd:+:pwr:0000:01:05.0
    1:dıs: :pwr:0000:02:00.0

buradaki igd işlemci ile gelen ekran kartı dis ise harici yani amd ya da nvidia ekran kartı demek. ikisi de power yani açık durumda.

böyle bir çıktı alıyorsanız hem amd ya da nvidia kartınız hem de intel'le birlikte gelen ekran kartınız açık demektir. biz bunlardan amd ya da nvdia olan yani harici olan ekran kartını kapatacağız. onu da

"echo off > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch" komutuyla yapıyoruz. buradaki off büyük yazılacak.

kontrol etmek amaçlı da tekrar "cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch" yazıyoruz. bize çıktı olarak

0:ıgd:+:pwr:0000:01:05.0
    1:dıs: :off:0000:02:00.0

verirse işlem tamam demektir. ancak her açılışta tekra bu işlemi yapmanız gerekiyor. bunu kalıcı hale getirmek içinse debian temelli sistemlerde "/etc/rc.local" dosyası var. bu dosyaya "exit 0" satırının üstüne

"echo off > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch"

satırını ekliyoruz. gene "off" büyük harflerle olacak. ve kaydediyoruz. böylelikle her açılışta ayar yapmamıza gerek yok. otomatik olarak intel ekran kartıyla başlıyor.

edit: lakin sorumluluk kabul etmiyorum. bende 3 farklı dağıtımda da oldu.

• O çözümü ben de denedim ama olumsuz yanıt verince terminal root şekilde yapamadığımı sanıp vazgeçmiştim. Mount edilişine bakayım bir de. Teşekkürler bu arada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: accepter le progrès

O çözümü ben de denedim ama olumsuz yanıt verince terminal root şekilde yapamadığımı sanıp vazgeçmiştim. Mount edilişine bakayım bir de. Teşekkürler bu arada.

Elementary'de yapmıştım. Grub ile ilgili conf dosyası editlenmesi lazım. Ne yazik ki dün sistemi yanlışlıkla uçurunca gitti. Kolay gelsin size.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.