Şimdi Ara

Elektronik alanında nasıl kendimi geliştiririm?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
0
Favori
454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 9
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 11
 • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 3 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 10
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Astrian (11 mesaj) White Death (3 mesaj) Old Mac New Clip (3 mesaj) Mekatroniks (3 mesaj) euroynomos (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (8 mesaj) Mobil (1 mesaj) (5 mesaj) (12 mesaj)
 • @
2 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Halihazırda yazılım ve yapay zeka alanında ufaktan bir şeyler yapıyorum ama elektronik hakkında teorik bilgim çok az, pratik zaten 0'a yakın. Başlangıç için nereden başlamalıyım? Elektronikten kastım devre kartları, DC motorlar vs.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >  |
  |
 • lise sondun yanlış hatırlamıyorsam.


  devre kartları falan onları bir bırak önce ilk öğretim ortaokul lise temelinin sağlam olduğundan emin ol. sonra internette bölüm derslerini pdf olarak bul ve oralaradan ilerle işte.


  benim de elektronik bilgim çok iyi değil açık konuşayım da öğreneceğin şeyler sığaçlar bobinler ıvır zıvır şeyler olur, devrede akım gerilim bulma yöntemleri (üni seviyesi tabi ki basit formüller değil) olur, sonra sayısal elektronik kısmına geçersin. 1'ler 0'lar kodlama yöntemleri falan. sonra yavaştan mikroişlemciler mikrodenetleyiciler ve az biraz programlama derken başlarsın bir şeyler yapmaya işte diye inanıyorum.


  ama dediğim gibi elektronik bilgim pek yüksek değil. bilgi müh okuyorum şahsen 3.sınıfımı okuyacağım önümüzdeki ay itibari ile
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 14 Ağustos 2021; 16:33:28 >
 • Lise 2'ye geçiyorum hocam. Temelimde sıkıntı yok (Aslında 9. Sınıf özellikle 2. dönemden bilmediğim baya şey var ama hallederim bir şekilde). Aslında isteme sebebim robotikte ilerlemek. Bunun için akım, gerilim bulma yöntemlerine falan ihtiyacım çok olur mu? Yani işte direnç, volt, amper falan hakkında daha temel-orta bilgiden bahsediyorum, öyle çok ilerlemeden. Bir de şu anda kalkülüse başlamamı önerir misin? Halihazırda fonksiyon, polinom, logaritma falan biliyorum.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Astrian -- 14 Ağustos 2021; 16:49:31 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Astrian kullanıcısına yanıt
  Hangi lise ? Matematik temelin sağlamsa üni düzeyinde derslerin pdf lerinden ilerleyebilirsin. Ama direk devre analizinden başlarsan aşırı zorlanırsın elektroniğe girişten başla öyle yürür gidersin merakın varsa.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Mekatroniks kullanıcısına yanıt
  Aydın Fen. Üni düzeyi PDF'lerden kasıt elektronik mühendisliği dersleri mi? Öncesinde kalkülüsü bitirmem gerekir mi?

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Astrian kullanıcısına yanıt
  Fen lisesiysen matemetik bir çok yerde yeterli olacaktır en azından giriş seviyesinde. Robotikle ilgilenmek istiyorsan direk mekatronik derslerine başla. Robot sadece elektronik değildir.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Mekatroniks kullanıcısına yanıt
  Nasıl bir arama ile bu PDF'leri bulabilirim hocam?

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Astrian

  Lise 2'ye geçiyorum hocam. Temelimde sıkıntı yok (Aslında 9. Sınıf özellikle 2. dönemden bilmediğim baya şey var ama hallederim bir şekilde). Aslında isteme sebebim robotikte ilerlemek. Bunun için akım, gerilim bulma yöntemlerine falan ihtiyacım çok olur mu? Yani işte direnç, volt, amper falan hakkında daha temel-orta bilgiden bahsediyorum, öyle çok ilerlemeden. Bir de şu anda kalkülüse başlamamı önerir misin? Halihazırda fonksiyon, polinom, logaritma falan biliyorum.

  bence öncelikle lise eğitimini tamamla. matematik de çok önemli özellikle trigonometri ve aritmetik. teorik bilgin olmadan yine bir şeyler yapabilirsin oradan buradan rehber takip ederek onu bunu izleyerek ama işin teorik kısmını, neyin nasıl çalıştığını bilmezsen ilerde önün kapalı olur ve basit şeyleri başarmak için bile çok sıkıntı çekersin yardıma ihtiyacın olur sürekli.


  elektronikle çok ilgilenmediğim için tam bilemeyeceğim ama günümüzde dediğin gibi üniversitede öğretilen ne biliyim düğüm analizi tarzı yöntemlerin kullanıldığını sanmıyorum özellikle tonla simülasyon programı varken ve bu programlar bu hesaplamaları yaparken ama bilmekte fayda var diye inanıyorum.


  direnç volt amper zaten temel bilgiler onları bilmen gerekiyor. elektron nedir, potansiyel farkı (gerilim) nedir, akım nasıl oluşur, direnç nedir, sürtünme nedir falan bunları bilmen gerekiyor. Ve elektronik alanında ilerleyeceksen bile lisede kimya fizik derslerinde öğreneceğin şeyleri kullanacaksın yine de.


  işin özeti, önce lise eğitimini tamamla. internette ders kitapları pdfleri var. lise 2-3-4 hepsini oku öğren bitir. sonra internete yaz elektrik elektronik bölüm dersleri diye hatta ben yazayım.


  sonuç:

  http://mf-eem.gazi.edu.tr/view/page/19334/lisans-programi


  derslere bakarsan zaten önce kimya fizik matematik veriliyor sonra elektrik elektroniiğe geçiliyor, ilerledikçe biraz programlama da öğretiliyor.

  mesela fizik 1 çalışmak istiyorsun internete elektrik elektronik fizik 1 pdf yazıyorsun


  sonuç: http://yunus.hacettepe.edu.tr/~polat/FIZIK-I-DERS-NOTLARI.pdf


  takıldığın yerlerde ayriyetten googledan araştırma yaparsın, yabancı discord kanallarına katılırsın oralardan yardım alabilirsin.


  belli bir teorik seviyeye eriştiğinde zaten kendi etrafında, günlük hayatında bazı şeyleri fark etmeye başlayacaksın. diyeceksin aa benim evdeki hoparlör böyle çalışıyor okulda öğrenmiştim diye ya da lamba şu şekilde çalışıyor öğrenmiştim diye. ondan sonra aklına fikirler gelmeye başlayacak aslında kapıya bi lazerli sensör koysam ötse biri girdiğinde falan. sonra internetten hafiften araştırmaya başlayacaksın ve neyle uğraştığını bildiğinden kolay gelecek her şey. yavaştan kendi küçük projelerin olmaya başlayacak, staj yapacaksın derkenk bu şekilde elektrik elektronik mühendisi oluyorsun zaten ondan sonra atıl iş hayatına.


  edit: ben yazdıklarmı elektronik alanı için yazdım. ilgin yukarda dendiği gibi robotikse yine aynı yaklaşımı gösterebilirsin yalnızca bölümünü falan değiştir. ama ne yap ne et önce lise eğitimini tamamla. dediğim gibi internette ders kitaplarının özellikle açık öğretim ders kitaplarının pdfleri var. ben kendim zamanında öyle çalışmıştım ben açıktan bitirdim liseyi
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 14 Ağustos 2021; 16:54:0 >
 • Astrian kullanıcısına yanıt
  Öncelikle hangi mühendisliği istediğini belirle, daha sonra o mühendisliğin derslerini bul, daha sonra o dersin pdf ini internetten bulabilirsin.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Her alanda olduğu gibi elektronik derya deniz bir şey girmesi çok uğraştırıcı bir alan matematiksel olarak. Ama robotik istiyorsan (yine ayrıntılarına girmeden, yoksa robotikten girip kontrol sistemlerinden çıkman gereken yerlerde bulursun kendini) girmesi kısmen daha kolay. Temel elektronik tasarıma girmek zorunda değilsin. Tabi ne yaptığını bilmek için en azından bi V = I*R nedir bilmek iyi olur o da her yerde öğretilen çok basit bir formül zaten biliyorsundur.


  Hobi için alırsın bir mikrokontrolcü, motor hareket için PWM öğrenirsin mesela sonra step motor öğrenirsin sensör iletişim için I2C öğrenirsin UART öğrenirsin gibi içinde çok abstract matematiksel şeyler olmadan çoğu şeyi halledersin.


  Devre kart tasarımı için gerçekten elektronik bilmen lazım o yüzden pek girişmeni tavsiye etmem. Breadboard nedir ne değildir öğrensen karta ihtiyacın kalmaz zaten. Daha farklı soruların olursa sorabilirsin
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Death -- 14 Ağustos 2021; 17:15:13 >
 • Üni derslerini tavsiye etmem bu arada lise için  


  Son olarak çok sıkıcı geliyor muhtemelen şu an için ama en önemlisi üniveriste sınavı. Derslerini öğrenirken iyi öğrenmeye çalış zaten iyi üniveristelerde yeteri kadar projeye katılma fırsatın olur.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Death -- 14 Ağustos 2021; 17:39:37 >
 • Şu an için lise matematik+fizik+kimya bitirip kalkülüse geçip ardından mekatronik ve bilgisayar mühendisliği derslerine bakayım diye düşündüm. Buradaki fikirler çok yardımcı oldu, teşekkürler. Yine cevap vermek isteyen olursa verebilir, tam olarak her şey kafamda oturmadı çünkü daha.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Astrian

  Şu an için lise matematik+fizik+kimya bitirip kalkülüse geçip ardından mekatronik ve bilgisayar mühendisliği derslerine bakayım diye düşündüm. Buradaki fikirler çok yardımcı oldu, teşekkürler. Yine cevap vermek isteyen olursa verebilir, tam olarak her şey kafamda oturmadı çünkü daha.

  şimdilik çok ilerisini düşünme. her halükarda lise derslerini bitirmek zorunda kalacaksın. onları bitir sonra yine açarsın konu hem kafan daha berrak olur yine çağırırsın bizi yine anlatırız sorun değil

 • Arduino uno al. Sensörler ile başla. Sonra motor sürücüleri motor sür.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • euroynomos e kullanıcısına yanıt
  Hocam raspberry pi olabilir ama işte işin içine işlem gücü gerekecek bir şey koysam pek kaldırmayabilir.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Astrian

  Hocam raspberry pi olabilir ama işte işin içine işlem gücü gerekecek bir şey koysam pek kaldırmayabilir.

  Görüntü işleme yapay zeka gibi şeyler yapmıyorsan pi her şeyi kaldırır hocam. Hatta arduino veya stm32 ler bile yeterli bence. Zaten öyle işleri de bi ana makineye bilgileri gönderip işledikten sonra geri döndürüyorsun öyle olmaz dersen nvidia jetson nano ya bakabilirsin ama fiyatı biraz fazla.

 • White Death kullanıcısına yanıt
  Hocam tam olarak dediğin şeyleri düşünerek kaldırmayabilir dedim. O dediğine bir bakayım, teşekkürler.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Kitap olarak istersen James brophynin temel elektronik kitabı vardı pratik için yapay zekaya raspberry Arduino yetmez zaten bilgisayarda daha iyi çalışırsın  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacob Robbins -- 15 Ağustos 2021; 13:57:47 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.