Şimdi Ara

ELEKTRİKTE UCUZ TARİFE HANGİ SAATLER ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
2
Favori
77.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: deneme1

geçenlerde birileri gelip biz evde yokken akıllı saat takmışlar,
    faturaya 45 lira ilave geldi, neyse bunu yedik.
    şimdi ben istesem standart tarifede kalabilirmiyim acasba?

45 tl ilave saat parası eğer mantıklı kullanırsanız uygun bir tarife.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

quote:

Bakalım,
    ayda 10 lira kar edersek 5 ayda kara geçeriz,
    yoksa standarda döneriz.
  • quote:

quote:

quote:

Bakalım,
    ayda 10 lira kar edersek 5 ayda kara geçeriz,
    yoksa standarda döneriz.

17 - 22 saatleri arasında dikkat ederseniz, makineleriniz programlı ise kullanma alışkanlıklarınıza göre en az 30 tl karınız olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hunter87

quote:

Başvuru yaparak tekrar eski tarifeye dönebilirsiniz. Ben bu şekilde değiştirttim.

Burada bir karışıklık olmuş. hunter87 tarifede kalabilirmiyim demiş. Akıllı saat takılmış olsa bile başvuru yapılmadığı sürece fatura standart
    tarifeden gelir diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonkurt -- 5 Kasım 2012; 3:58:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonkurt

quote:

Orijinalden alıntı: hunter87

quote:

Başvuru yaparak tekrar eski tarifeye dönebilirsiniz. Ben bu şekilde değiştirttim.

Burada bir karışıklık olmuş. hunter87 tarifede kalabilirmiyim demiş. Akıllı saat takılmış olsa bile başvuru yapılmadığı sürece fatura standart
    tarifeden gelir diye biliyorum.

Hayır, otomatik olarak 3 lü tarifeye geçiyorsunuz, eski standart tarifeye dönmek için başvuru yapmanız gerekiyor. Yani 3 lü tarifeye geçişte size sorulmuyor, otomatik yapılıyor.

• Sanırım semte göre izmir de ayrı uygulama var, bizim apartmanda kimseye sormadan bütün sayaçlar elektronik olan ile değişti (benimki hariç, bende vardı).
    Bütün apartman tedaş md. lüğüne hücum etti ben bunu istemem diye (3 lü tarife istemem) ve adam durun ne oluyor kimse dilekçe vermeden 3 lü tarifeye geçirlmez dedi paşa paşa geri geldiler, ve eski tarifelerini kullanıyorlar ben hariç.
  • Bizim eve bağlanırken elektronik sayaç olarak bağlandı ilk ve direk 3 lü tarife ile başladık bizde ama binada değişen saatlerde var ve onlar da 3 lü tarifeye geçtiler. sizde öyle olması biraz garip doğrusu :)
  • Eve gelen faturalara bakmayınız orada bilgilendirme olarak 3 ayrı şekilde yazıyor gidip tedaşa sorunca tek tarife oldugunu ancak dilekçe ile geçilecegini söylüyorlar.
    Zaten apartmanda oturanların koşar adım tedaşa gitme nedenleri faturada 3 ayrı ücretlendirme görmeleri ile akılları başından gitti ve dönerken sevinçli idiler.
  • quote:

Eve gelen faturalara bakmayınız orada bilgilendirme olarak 3 ayrı şekilde yazıyor gidip tedaşa sorunca tek tarife oldugunu ancak dilekçe ile geçilecegini söylüyorlar.
    Zaten apartmanda oturanların koşar adım tedaşa gitme nedenleri faturada 3 ayrı ücretlendirme görmeleri ile akılları başından gitti ve dönerken sevinçli idiler.

Desenize aylardır komşuları boşuna rahatsız ettik, tüh be,
    biz de tasarruf edelim diye gece yarıları çamaşır yıkıyoruz
    Neyse sabah kalkınca hemen yeşilırmak elektriğe gidiyorum.
  • quote:

quote:

Eve gelen faturalara bakmayınız orada bilgilendirme olarak 3 ayrı şekilde yazıyor gidip tedaşa sorunca tek tarife oldugunu ancak dilekçe ile geçilecegini söylüyorlar.

Desenize aylardır komşuları boşuna rahatsız ettik, tüh be,
    biz de tasarruf edelim diye gece yarıları çamaşır yıkıyoruz
    Neyse sabah kalkınca hemen yeşilırmak elektriğe gidiyorum.

Ben bizim apartman ile ilgili durumu yazdım eğer sizin oradaki prosedür farklı ise bunu bilemem, komşuların faturasını bende görünce aman dikkat edin 3 lü tarifedesiniz çok fatura gelir der demez herkes soluğu tedaşta aldı, baktılarki dilekçe vermeden bu iş olmuyormuş izmir de.

• Otomatik geçmedi ise ben kendim geçmeyi düşünüyorum, tasarruf iyidir.
  • çamaşır, bulaşık, fırın, ütü, elektrikli termosifon gibi işleri gece 10 dan sonra yapacak ve buna riayet edecekseniz süper.
  • quote:

çamaşır, bulaşık, fırın, ütü, elektrikli termosifon gibi işleri gece 10 dan sonra yapacak ve buna riayet edecekseniz süper.

aynen.
  • quote:

quote:

çamaşır, bulaşık, fırın, ütü, elektrikli termosifon gibi işleri gece 10 dan sonra yapacak ve buna riayet edecekseniz süper.

aynen.

Evinizde ne ile ısınıyorsunuz bilmiyorum, eğer klima, kombi gibi ise onları o saatde tasarruf yapacagım diye sakın kapamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mat35 -- 6 Kasım 2012; 13:34:51 >
  • Gece 10 dan sabaha kadar klimaları full liyom.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

aynen.

Evinizde ne ile ısınıyorsunuz bilmiyorum, eğer klima, kombi gibi ise onları o saatde tasarruf yapacagım diye sakın kapamayın.

maalesef klima yok, oduna devam

• quote:

quote:

quote:

quote:

aynen.

maalesef klima yok, oduna devam

Herkes istediği ile mutlu olsun.

• bu tarifeye dahil olup olmadığımızı nasıl anlayabilirz? faturadan belli olur mu ?
  • Akşam 17-22 arası elektrik kullanımına dikkat edilirse ve aşağıdaki elektrikli cihazlar 22:00 - 06:00 arası kullanılırsa normal bir evde 3-5 TL kâr yapılabilir.
    Çamaşır mak.
    Bulaşık Mak.
    Elektrikli şofben.
    Ütü

Bunların dışında kış aylarında geceleri elektrikli ısıtıcı kullanmayı düşünüyorsanız bu (üçlü okuma) tarife sizi ihya eder.

3lü okumaya geçmeden önce evinize gelen faturada aşağıdaki fiyatlara göre bir hesap yaparak avantaj/dezavantaj durumunu görebilirsiniz. (Ev faturasında gündüz/puant/gece kullanım miktarları kw cinsinden yazar ancak tekli okuma tarifesinde iseniz sadece gündüz okumanın altında bir fiyat yazar)

2012 YILINDA KİLOWATT SAAT ÜCRETLERİ (2012 Ekim):

Tek Terim Tarifesi:
    1 kilowatt saat - 28,386 kuruş

Akıllı Sayaç Tarifesi:
    Gündüz Zaman Aralığı (T1): 1 kilowatt saat - 26,729 kuruş
    Puant Zaman Aralığı (T2): 1 kilowatt saat - 42,067 kuruş
    Gece Zaman Aralığı (T3): 1 kilowatt saat - 15,669 kuruş

Gündüz 06:00 - 17:00
    Puant 17:00 - 22:00
    Gece 22:00 - 06:00

Akıllı Sayaç Tarifesi ile Tekli Okuma Karşılaştırma:
    Gündüz Zaman Aralığı (T1): Yüzde 6 ucuz
    Puant Zaman Aralığı (T2): Yüzde 48 pahalı
    Gece Zaman Aralığı (T3): Yüzde 45 ucuz

• anlamadığım yada anlayamadığım bir şey var. son dört ayda ev de ki kullanım değişmemesine rağmen faturalar artarak 100-115-120-165 tl olarak geldi. neler döndüğünden haberi olan var mı? kriz vurmadı ülkeye de! bana olanla oluyor. var mı çare bulan....
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.