Şimdi Ara

Elektrikli motor kazası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
1
Favori
4.242
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Stmax bora 850 marka elektrikli motor ile karşımdan gelen araba sinyal vermedigi için kafa kafaya carpıştık, işin garip kısmı ambulans ve polısı benim aramam kazadan sonra polis suçlu olarak arabayı gördü bende mahkemeye verdim bugün uzlaşmak için adliyeden aradılar . Böyle kazaya karışan arkadaş varmı ne yapmam gerekir
    Elektrikli motor kazası

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Geçmiş olsun. Yeni yasaya göre sigorta zorunluluğu kalkmış ama en azından elektrikli araın plakalı ruhsatlı olma zorunluluğu devam ediyor. Böyle durumlarda benim bildiğim ve bir kez yaşadığım polisler öncelikle elektriklinin 250 w üzeri olup olmadığına bakıyorlar. Polisin dikkatini çekmese bile sonrasında eğer arabada hasar varsa arabanın sigorta şirketi sizin aracın sigortası olup olmadığına bakıyor ve sigorta yoksa aracın masrafları için mahkeme başlatıyor. Bu konudaki yeni düzenlemede elektriklilerin sigorta zorunluluğu kalkmış ama ayrıntısı belli değil. Yani sigorta zorunluluğunun olmaması aracın trafik çevirmelerinde tescil kaydının olması şartıyla cezai işlemin olmasını engeller, ama kaza durumunda elektrikli mopedin ve karşı taraftaki aracın hasarını kim öder? Önemli olan burası. Bence önce bunu araştırın ve bu durumdan çıkan sonuca göre uzlaşmadaki tavrınızı belirleyin.
  • Karşı taraf 8/8 kusurlu ise onun sigortası sizin mopedin hasarını karşılayacak, sigorta yoksa bile ekspertiz yapılır, büyük ihtimalle moped pert olur (görünen o) Diğer aracın kaskosu varsa hasarını kaskodan karşılar, yoksa cebinden yaptırmak zorunda.
    Moped'in trafik tescil kaydı ruhsatı yoksa o zaman iş karışık, neler olacağını bilemeyiz mahkeme sürecine girecek veya taraflar anlaşmak durumunda olacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cervinff -- 15 Haziran 2017; 9:37:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumnik

Karşı taraf 8/8 kusurlu ise onun sigortası sizin mopedin hasarını karşılayacak, sigorta yoksa bile ekspertiz yapılır, büyük ihtimalle moped pert olur (görünen o) Diğer aracın kaskosu varsa hasarını kaskodan karşılar, yoksa cebinden yaptırmak zorunda.
    Moped'in trafik tescil kaydı ruhsatı yoksa o zaman iş karışık, neler olacağını bilemeyiz mahkeme sürecine girecek veya taraflar anlaşmak durumunda olacaklar.

Ne kasko şirketi aradı nede sigorta şirketi o yüzden şikayeti çekmedim saten polis gelmeden arabadan kaçan şahıslar oldu ve arabayı o suruyordu polis bunu rapora gecmedi

• quote:

Orijinalden alıntı: medvet

Geçmiş olsun. Yeni yasaya göre sigorta zorunluluğu kalkmış ama en azından elektrikli araın plakalı ruhsatlı olma zorunluluğu devam ediyor. Böyle durumlarda benim bildiğim ve bir kez yaşadığım polisler öncelikle elektriklinin 250 w üzeri olup olmadığına bakıyorlar. Polisin dikkatini çekmese bile sonrasında eğer arabada hasar varsa arabanın sigorta şirketi sizin aracın sigortası olup olmadığına bakıyor ve sigorta yoksa aracın masrafları için mahkeme başlatıyor. Bu konudaki yeni düzenlemede elektriklilerin sigorta zorunluluğu kalkmış ama ayrıntısı belli değil. Yani sigorta zorunluluğunun olmaması aracın trafik çevirmelerinde tescil kaydının olması şartıyla cezai işlemin olmasını engeller, ama kaza durumunda elektrikli mopedin ve karşı taraftaki aracın hasarını kim öder? Önemli olan burası. Bence önce bunu araştırın ve bu durumdan çıkan sonuca göre uzlaşmadaki tavrınızı belirleyin.

250 w olduğundan yırttık ehliyet sigorta gerekmiyor ama trafik yönünden bilemiyorum

• sonucu beklemedeyiz

• Karşı taraf başka sebeblerden dolayı hapse girdiği için uzlaşma yapılamadı. Mahkemenizin devam etmesini istiyormusunuz dediler evet dedik, bakalım ne zaman adliyeye çağırırlar

• Durum ne
  • eleman hapisten çıkıp yarım kalan işi bitirdi heralde.
  • _mp_ kullanıcısına yanıt
    1.500 para cezası , 3 ay ehliyet el konulma , adam yaralamadan dolayı 3 ay hapis cezası verildi

• cervinff kullanıcısına yanıt
    Dostum ben yaklaşık 5 ay önce yuki windy motorumu sattım 249w olarak gözüktüğü için plaka ruhsat ehliyet gerekmiyor ben motoru satarken adama fatura fotokopisini verdim üzerinden tc no mu sildim ama adresim ad soyadım ve tel numaram duruyor motor herhangi bir kazaya karışırsa veya hırsızlık olayı olursa fatura sahibinin yani benim başım yanarmı adam ile anlaşma imzaladık sahitler var ama kendi aramızda yaptık karakolda geçersiz dediler ama ne olur bir bilgi verirmisin gözüme uyku girmiyor 4 aydır adama yazıyorum bir şey olmaz bu lar elektrikli diye geçiyor diye beni geçiştiriyor.
  • cervinff kullanıcısına yanıt
    Dostum ben yaklaşık 5 ay önce yuki windy motorumu sattım 249w olarak gözüktüğü için plaka ruhsat ehliyet gerekmiyor ben motoru satarken adama fatura fotokopisini verdim üzerinden tc no mu sildim ama adresim ad soyadım ve tel numaram duruyor motor herhangi bir kazaya karışırsa veya hırsızlık olayı olursa fatura sahibinin yani benim başım yanarmı adam ile anlaşma imzaladık sahitler var ama kendi aramızda yaptık karakolda geçersiz dediler ama ne olur bir bilgi verirmisin gözüme uyku girmiyor 4 aydır adama yazıyorum bir şey olmaz bu lar elektrikli diye geçiyor diye beni geçiştiriyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.