Şimdi Ara

Elektrikli Mercedes EQS'in Türkiye fiyatı belli oldu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
2.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiyede ki vatandaşlar ile almanyada ki gömenler ve genelde türklerin yanında kaçak çalışan yabancılarla kıyaslama, sıradan alman kendi üleksinde ve türk'ü tükiye'de ki gelirlerini kıyasla. Mühendis, öğretmen, dokturu gibi üniversite mezunları geçtim, teknik lise veya türkeyedeki endüstri meslek lisesine tekabul eden lise mezunu kalifiye alman çalışanların almanyadki maaşlarını bir öğren bakalım nasıl?
    Doğru bilgiye ulaşımın hızlı, kolay ve düşük maliyetli olduğu bir dömende bu neyin kafası, neyi sevdası, neyin propagandası?

• Clusive kullanıcısına yanıt

Yaptığınız hesap çok mantıklı ama Almanya'daki vergi sistemini bilmiyorsunuz belli ki. Burda özellikle bekar insanlar ciddi gelir vergisi ödüyorlar. Yine de buralarda o arabaya binmenin planı yapılabilirken Türkiye'de rüyası bile mümkün değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Galatas4ray kullanıcısına yanıt
    ayda 40 saatlik çalışma işi olan "mini Jobs / Basis Arbeit / Aushilfe " sistemi var ve bunun ücreti sabit olarak aylık 450 € dur.

Ayrıca Almanya'da saat ücretleri Brüt üstünden belirlenir, anlaşmalar Brüt üstünden yapılır ve senelik toplam ücret yazılır , Net ücret konuşulmaz.

Kişinin durumuna göre 1800 € brüt kazanan birisinin eline 1200€ net geçebilir.

Almanya'da sabit aylık maaş kavramı farklı, önemli olan brüt saat ücretiniz ve 1 Ayda kaç saat çalıştığınız, ona göre hesaplanıyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • hasgok kullanıcısına yanıt
    Peki o dediğin ücrete normal bir alman veya türk çalışıyormudur sizceBizim ülkede de asgari ücre 2800 ama 500 liraya çalışanda var kim çalışıyor suriyeli ve fagan göçmenler.

• XenoVoid X kullanıcısına yanıt
    verirler de, o dediğiniz 2300 € brüt maaştır, aylık 160 saat x 14€ brüt saat ücretine tekabül ediyor.
    Çalışan eğer bekar ise eline geçen net maaş 1.100 - 1.250€ arası olur.

Mini Jobs ta çalışan çok insan var, Alman,Türk yada başka milletten fark etmiyor ayda 40 saat olan bu sistem , haftada 10 saat, günde 2 saatlik çalışmaya tekabül ediyor

• quote:

Orijinalden alıntı: hasgok

Mini Jobs ta çalışan çok insan var, Alman,Türk yada başka milletten fark etmiyor ayda 40 saat olan bu sistem , haftada 10 saat, günde 2 saatlik çalışmaya tekabül ediyor

Tamamda 40 saat diyorsun.Türkiyede Part time adamda haftada 40 45 saat çalışıyor.Dibin dibini örnek vererek bu iş ilerlemez ki.Almanyada asgari ücret çalışan oranı %5 geçmiyor.Birlikte oyun oynadığımız 2 3 tane Alman var.Adam diyor ki Almanya asgari ücretle veya daha altında çalışan adam ya gerizekalıdır yada kaçak mültecidir.Başka türlü asgari ücrete çalışmaz kimse.Net 1800 euronun altında çalışan adam zor bulursun diyor.Genelde insanlar 2000 euro üzeri işlerde çalışıyorlar.Aldıkları çocuk yardımı vs saymıyorum bile.

Ama bir gurbetçiye sorsan adam 40 yıldır Almanyadayım diyor maaşımız 1200 euro diyor kira 1000 euro diyor sokak roportajları videolarında böyle tipler var  

hocam siz sordunuz öbür arkadaşa 450€ luk iş nerede var Almanya da diye, bende onu açıkladım size, zaten bu çalışma şekli legal, kaçak değil, isteyen eğer zamanı varsa ve iş vereni izin verirse, devlete haber vererek extra olarak bu 450€ luk işlerde bile çalışabilir.

bu arada Almanya'da asgari ücret maaşı diye birşey yok

Almanya'da herşey senin donanımına, o işle ilgili tecrübene ve işin niteliğine bakıyor, Almanya'da her işin belirlenmiş bir saat ücreti var, hiç bir işin saat ücreti aynı değil , sen de o saate göre üç aşağı beş yukarı anlaşırsın. Aynı işi yapanlar bile farklı saat ücreti kazanıyor. Ne kadar donanımlı isen o kadar iyi( diploma, belge, setirtifka ve tabii ki de iş tecrübesi )

Gerizekalılıkla ilgili değil yani, çoğunlukla
    ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı

en azından o işle ilgili bir sertifikan yada diploman olması lazım, yoksa kimse sana brüt 4000-5000 € vermez, yok öyle bir dünya

Vasıfsız isen en düşük saat ücreti ile çalışırsın bu kadar basit.

Bu arada Almanya'da ev kiraları çoook yüksek, o doğru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasgok -- 14 Eylül 2021; 16:42:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Clusive

En kötüden hesap edelim arkadaşlar;

Almanya'da yaşadığınızı düşünün. Ailenizin yanında yaşayan bir gençsiniz. 18 yaşındasınız. 1.800 ücret-maaş ile (en düşük maaş) çalışıyorsunuz. Hiçbir şekilde harcama yapmadan yemeden içmeden paranızı biriktiriyorsunuz. 80.000/1.800=44 ama biz 45 ay diyelim. (3.5 sene biz 4 diyelim) süre sonra bu canavar ve uzay aracı sizin oluyor.

Türkiye'de yaşıyorsunuz. Ailenizin yanında yaşayan bir gençsiniz. 18 yaşındasınız. 2.820 ücret-maaş ile (en düşük maaş) çalışıyorsunuz. Hiçbir şekilde harcama yapmadan yemeden içmeden paranızı biriktiriyorsunuz.
    2.758.000/2.820=978 ay sonra (81.5 sene ama biz 82 diyelim) süre sonra bu hurda araç sizin oluyor. Neden hurda? Çünkü 82 sene sonra bu araçlar hurda sayılacak.

Hayırlı olsun Albert, hayırlı olsun Hans, hayırlı olsun Jennifer... Ömer, Ayşe, Sibel size de hayırlı olsun derdim ama sizin ne haddinize bu tür araçlara binmek? Dacia Duster 2010 model 200.000km sizin neyinize yetmiyor? Siz kimsiniz de bu araçlara binmenin hayalini kuruyorsunuz hadsizler!?

Almanların onda biri disipline, çalışkanlığa ve dürüstlüğe sahip olmadığımızı düşünürsek bence türkiyede a serisi bir araç bile kullanılması lükstür..

Ayrıca almanyada hiçbir genç eğer aileden zengin değilse böyle bir araç almanın hayalini bile kuramaz. Bu tip araçlara binenler ya şirket ceo su ya da ticaret yapan iş adamları vs dir. Ücretli çalışan gençler avrupada anca toplu taşımaya veya bisiklete binebilir.

Avrupada yaşayan ücretlisinden tut, fabrika işçisine, işletme sahibine kadar yüzlerce müşterim var. Hepsinin söylediği yıllar geçtikçe durumlarının kötüye gittiğidir… Çoğu kredi çekip tatile geldiklerini, senenin geri kalanında borç ödediklerini söylüyorlar.

Tamam türkiyede durum iyi değil ama bu tip örneklere egzajere etmek mantıksız…

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

hocam siz sordunuz öbür arkadaşa 450€ luk iş nerede var Almanya da diye, bende onu açıkladım size, zaten bu çalışma şekli legal, kaçak değil, isteyen eğer zamanı varsa ve iş vereni izin verirse, devlete haber vererek extra olarak bu 450€ luk işlerde bile çalışabilir.

bu arada Almanya'da asgari ücret maaşı diye birşey yok

Almanya'da herşey senin donanımına, o işle ilgili tecrübene ve işin niteliğine bakıyor, Almanya'da her işin belirlenmiş bir saat ücreti var, hiç bir işin saat ücreti aynı değil , sen de o saate göre üç aşağı beş yukarı anlaşırsın. Aynı işi yapanlar bile farklı saat ücreti kazanıyor. Ne kadar donanımlı isen o kadar iyi( diploma, belge, setirtifka ve tabii ki de iş tecrübesi )

Gerizekalılıkla ilgili değil yani, çoğunlukla
    ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı

en azından o işle ilgili bir sertifikan yada diploman olması lazım, yoksa kimse sana brüt 4000-5000 € vermez, yok öyle bir dünya

Vasıfsız isen en düşük saat ücreti ile çalışırsın bu kadar basit.

Bu arada Almanya'da ev kiraları çoook yüksek, o doğru

Hocam sen biraz kendin çalıp kendin oynuyorsun gibime geldi.

O yorumu yazan arkadaş sanki Almanyada herkes aylık 450 euro 1200 euro çalışıyormuş gibi yorum yaptı.

Bende sana diyorum ki Almanyada asgari ücret ile çalışma oranı %5, buna karşılık bana Almanyada asgari ücret kavramı yok diyorsun.Asgari ücret kavramını bilmiyorsun.

Her Ülkede asgari ücret var bu bir ülkenin asgari geçim ücretidir devlet bir limit belirlemek zorundadır.Bu limiti de saatlik ücret üzerinden hesaplıyor.Bu her ülkede böyle zaten buna da asgari ücret deniyor.

Dünyanın her yerinde her iş dalı her meslek aynı maaşı almıyor zaten bu Almanyaya özgü bir durummuş gibi anlatıyorsun her şeyi.

Yani kısaca çalıştıgın ülkede haftalık standart çalışma saati bellidir.Alt limit ve üst limit diye.Sen de ona göre işe girersin.Mesela sen Mercedes fabrikasına işe girip tam zamanlı olarak günde en fazla 2 saat çalışmak istiyorum diyebiliyor musun?Hayır.Ne kadar ekmek o kadar köfte diye mantık mı var.O fabrika ülke şartlarında belirlenmiş saatlik ücrete dayalı tam zamanlı veya yarım zamanlı çalışma saatini belirlemiştir örnek 7 8 saat diye.

Vasıfsız olsan dahi sen bir işe girdiğinde günlük asgari 7 8 saatlik çalışma saatin var.Zaten bu kadar çalışınca asgari ücret alıyorsun daha fazla çalışırsan asgari ücretin üstünde maaş alırsın vasıfsız oldugunu varsayıyorum.Mesleğin varsa veya eğitim düzeyin yüksek ise zaten asgari ücrete çalışmıyorsun.

Ne kadar ekmek o kadar köfte diye mantık yok.

Almanya da nerede kira yüksek diyebilmen için ülkenin gelir durumuyla kiraları karşılaştırırsın ortaya zaten çıkıyor.

İstanbulda 39 ilçe var hepsinde kira fiyatları aynı değil.Kartal da 1700 tl iken beşiktaşta 4 bin lt etilerde 15 bin tl nişantaşında 12 bin tl uzar gider.

Sen gidip almanyanın en yüksek kiralarının oldugu bölgeleri örnek gösterirsen olmaz Türkiyede de var böyle yerler.Almanyada 600 euroda ev var.Sen kiranı ödeyemiyorsan geçinemiyorsan zaten devlet sana yardım veriyor 800 euro kiranı ve yiyeceğini al diye aç kalma diye.Üstüne çocuk parası da veriyor.Şimdi devletin bütün imkanlarını sayıp öyle karşılaştırma yapman lazım.Otobana para vermiyor,devlet yardım yapıyor,küprüye para vermiyor,her Allahın günü herşeye zam gelmiyor enflasyon desen %4.

Bizim ülkede devlet böyle halkına değer versin aynı imkanları sunsun ben 1000 tl çalışmaya razıyım 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Galatas4ray -- 14 Eylül 2021; 17:5:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emreq

Almanların onda biri disipline, çalışkanlığa ve dürüstlüğe sahip olmadığımızı düşünürsek bence türkiyede a serisi bir araç bile kullanılması lükstür..

Ayrıca almanyada hiçbir genç eğer aileden zengin değilse böyle bir araç almanın hayalini bile kuramaz. Bu tip araçlara binenler ya şirket ceo su ya da ticaret yapan iş adamları vs dir. Ücretli çalışan gençler avrupada anca toplu taşımaya veya bisiklete binebilir.

Avrupada yaşayan ücretlisinden tut, fabrika işçisine, işletme sahibine kadar yüzlerce müşterim var. Hepsinin söylediği yıllar geçtikçe durumlarının kötüye gittiğidir… Çoğu kredi çekip tatile geldiklerini, senenin geri kalanında borç ödediklerini söylüyorlar.

Tamam türkiyede durum iyi değil ama bu tip örneklere egzajere etmek mantıksız…

Alıntıları Göster

Almanların onda biri dürüstlük çalışkanlık ve disipline sahip olduğum için hurda olmayan bir aracı bana hak görür müsün yoksa ihaleci tosunlar yarın yok gibi yaşarken ben a serisi araç kullanmayayım mı? Savunduğunuz insanlar bile sizin kadar kendilerini savunmuyorlar böyle tepkilerde susuyorlar.Bir de toplu taşıma veya bisiklet demiş utanmadan ya

• XenoVoid X kullanıcısına yanıt
    Almanya'da yaşadığıma dayanarak brüt diyorum.

O zaman tekrar yazayım, Almanya'da maaşlar brüt olarak geçer ve sabit asgari ücret maaşı yok, "asgari brüt saati" var o da şuan için 9.50€ en düşük saat ücretidir. 450€ luk işlerin parası sabittir değişmez.

Vasıfsız isen en düşük saat ücretini kazanırsın.

1 ayda ne kadar saat çalışırsan o kadar brüt paran yatar ay sonunda ve neti çekersin hesabından, görürsün maaşından ne kadar kesildiğini. (kesintiyi görünce ağzın açık kalır)

ben ayda 120 saat çalışırım, sen 160 saat çalışırsın ona göre paramız farklı yatar. benim saat ücretim senden yüksektir, az çalışıp senden daha fazla kazanırım,ya da senin yüksektir sen daha fazla kazanırsın benden.

Türkiye deki gibi sabit değil Almanya'da maaşlar, değişkendir.
    Yapılan işin maaş katagorileri ve basamağı vardır.

"ayrıca normal bir tecrübesiz üniversite mezunu nun aldığı en az maaş 2700 euro (net)" demişsin, sana bunu kim söyledi ise kusura bakma ama seni keklemiş, böyle bir şey yok hiçbir şekilde yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasgok -- 14 Eylül 2021; 17:37:3 >

• Bakan çocukları ve yandaş takım bunu sevdi...

hocam ben zaten Almanya'da yaşamaktayım,siz biraz kulaktan dolma bilgilerle açıklama yapıyorsunuz bana.

Almanya'da tam zamanlı(160 saat) , yarı zamanlı(80 saat), yüzdeli(%) ve küçük işler tabir ettiğimiz o 450€ luk "Aushilfe" çalışma şekilleri var.

Mesela Mercedes in Aushilfe lik bir işi var ise o tanıma uygun çalışanını çalıştırır, aylık 45 saati geçemez. ay içerisinde seni isteği gibi çalıştırır, isterse 1 haftada doldurur o 45 saatini isterse 20 günde. aynı iş yerinde Tam zamanlı çalışan Aushilfe de çalışmaz.

yada sen Mercedes e "ben ayda 160 saat değil ayda 100 saat çalışmak istiyorum" dedin Mercedes e de uyarsa ayda 100 saat çalışırsın,ona göre paranı alırsın. bu da yüzdeli çalışma modeline girer.

saat brüt ücretin 20€ diyelim 160 saat için 3200€ brüt kazanırsın, 100 saat için 2000€ brüt kazanırsın ayda

Burada anlaşmalar işveren ile beraber aylık çalışma saati ve anlaşılan brüt saat ücreti üzerinden hesaplanır. Şözleşmeler "sınırlı" yada "sınırsız" olarak yapılır

Burada kiralar yüksek ev fiyatları kopuk durumda, çünkü oturma bölgesi ile ormanlık alanının bir oranı var, buna uyulması bir zorunluluk. bu yüzden arz talep dengesinden dolayı Türkiye den bir farkı yok fiyat olarak.

evini kiralayan ev sahibi çok az, büyük çoğunluk bankalar üzerinden oluyor ve paran olsa bile her isteğin evi satın alma yada kirada oturma lüksün yok, karşı taraf karar veriyor.

1912 den kalma eve 800.000€ istiyorlar, sen ne diyorsun hocam 😀

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasgok -- 14 Eylül 2021; 18:43:27 >

• Sizde Fiat Egeaya binin kardeşim!!!!
    https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DLu1dZctQiow&q=EgQuLZpEGPGkg4oGIhCF0ZRBIKRqhKsr_8GUM_EkMgFy

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Halorandal -- 14 Eylül 2021; 19:48:48 >
  • quote:

hocam ben zaten Almanya'da yaşamaktayım,siz biraz kulaktan dolma bilgilerle açıklama yapıyorsunuz bana.

Almanya'da tam zamanlı(160 saat) , yarı zamanlı(80 saat), yüzdeli(%) ve küçük işler tabir ettiğimiz o 450€ luk "Aushilfe" çalışma şekilleri var.

Mesela Mercedes in Aushilfe lik bir işi var ise o tanıma uygun çalışanını çalıştırır, aylık 45 saati geçemez. ay içerisinde seni isteği gibi çalıştırır, isterse 1 haftada doldurur o 45 saatini isterse 20 günde. aynı iş yerinde Tam zamanlı çalışan Aushilfe de çalışmaz.

yada sen Mercedes e "ben ayda 160 saat değil ayda 100 saat çalışmak istiyorum" dedin Mercedes e de uyarsa ayda 100 saat çalışırsın,ona göre paranı alırsın. bu da yüzdeli çalışma modeline girer.

saat brüt ücretin 20€ diyelim 160 saat için 3200€ brüt kazanırsın, 100 saat için 2000€ brüt kazanırsın ayda

Burada anlaşmalar işveren ile beraber aylık çalışma saati ve anlaşılan brüt saat ücreti üzerinden hesaplanır. Şözleşmeler "sınırlı" yada "sınırsız" olarak yapılır

Burada kiralar yüksek ev fiyatları kopuk durumda, çünkü oturma bölgesi ile ormanlık alanının bir oranı var, buna uyulması bir zorunluluk. bu yüzden arz talep dengesinden dolayı Türkiye den bir farkı yok fiyat olarak.

evini kiralayan ev sahibi çok az, büyük çoğunluk bankalar üzerinden oluyor ve paran olsa bile her isteğin evi satın alma yada kirada oturma lüksün yok, karşı taraf karar veriyor.

1912 den kalma eve 800.000€ istiyorlar, sen ne diyorsun hocam 😀
    Hocam sen bazı şeyleri anlamamak için uğraşıyorsun galiba yada işine geldiği gibi yorumluyorsun.Senin şu saydıklarının tamamı Türkiye içinde de uygulanıyor yani Almanya ya özgü şeyler değil onu anlatmaya çalışıyorum da sen hala konuyu kendine göre çeviriyorsun.Enflasyon oranıan hiç bahsetmiyorsun🤣

Senin saatlik ücretin belli değil mi zaten.Alt limit olarak 9,5 Euro değil mi?Daha neyi anlatmaya çalışıyorsun ki.Türkiyede de zaten brüt ücret üzerinden hesaplanıyor maaşlar.Saatlik alt limit olarak 15,90 TL bürüt ücret.Yani bizim brüt aylık maaşımız 3 bin 577 tl devlet kesintisiyle net 2.825 lira alıyoruz.Yani bizim maaşlarda seninki gibi brüt üzerinden hesaplanıyor fark yok.Ayrıyetten devlet senin aldıgın maaş kadar işverenden para alıyor mesela 3 bin tl alıyorsan devlet işverenden 3 bin tlde kendine alıyor.

Bizde de ne kadar çalışırsan o kadar para kazanıyorsun.Ama Almayada haftada ortalama 30 35 saat çalışırken biz 50 saat çalışıyoruz.Üstüne mesayi yapınca çoluk çocugunun yüzünü görmüyorsun.He alım gücü almanya gibi olsa millet köpek gibi mesai de yapar.Ama çalıştıgının hakkını alamıyor.

Sen orada fazla çalışınca sana paranı veriyorlar Türkiyede ise fazla çalıştıgında çalıştıgın şirket sana para vermeme hakkı var sana izin olarak verebiliyor ve istediği zaman o izni sana veriyor seçme hakkını da sana vermiyor.
    Ben fazla mesai yaptıgımda parasını almak isterim ama bana bu hakkı sunmuyor işveren ne diyorsa devlette işverenin arkasında.

Şunu da sana söyleyeyim eğer sana Türkiyeden biri gelip bişey anlatırken yalan attıgını düşünüyorsan bizim devletimizin bu konuda çok güzel bir sitesi var.Devletin kendi sitesi.Devletin aldığı kararların tamamı bu sitede yayınlanır.Asgari ücret vs aklına ne geliyorsa.Bu sitede yayınlandıgı an o kanunlar ve kararlar anında resmiyet kazanmış oluyor.Yani kısacası Türkiyede yaşayan kimse sana Türkiye hakkında yalan söyleyemez söylerse bu siteye bak.
    https://www.resmigazete.gov.tr

Teknoji devrinde yaşıyoruz.Kulaktan dolma bilgilere gerek yok dumanla haberleşmiyoruz.Bak ben sana kanıt sunuyorum Almanyadaki emlak sitelerine de bakabiliyorum.Bak sana kendi yaşadıgım ilçedeki kiraları göstereyim.İstediğin kişiye sorabilirsin İstanbul Kartal lüx bir sempt değil haritadanda bakabilirsin.Emlak sitelerinden de bakabilirsin.Şuan istanbulun neredeyse her yerinde 2000 tlden aşağı kiralık ev yok.Türkiyede de istediğin evi kiralayamıyorsun tabiki ev sahibi karar veriyor kim karar verecek.

"1912 den kalma eve 800.000€ istiyorlar, sen ne diyorsun hocam" ya hocam 1912 bırak 1950 yapımı evlere o yazdıgının 10 katını istiyorlar Türkiyede.Türkiyede yeni yapılan 1 evin maliyeti 400 bin tl satış fiyatları 600 bin tlden başlıyor.

Buyur kendin bak.Kiralara ev fiyatlarına.
    https://www.sahibinden.com/kiralik/istanbul-kartal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Galatas4ray -- 14 Eylül 2021; 19:14:6 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.