Şimdi Ara

Elektrikli Mercedes EQC Türkiye'de: İşte fiyatı ve özellikleri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
1
Favori
6.645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alamayacağımız için sadece bakarız.türkiyede.

• Sırf MTV'si 12500 TL olan araçtır. Teşvik var sanarsınız.

• Duratorq kullanıcısına yanıt
    Selam verdiğin aktardığın bilgiler için çok teşekkürler. Aracın hayırlı olsun. İstasyonlar kısıtlı biliyorum bunun nedenide genelde Türkiye’de yüksek derecede şarj hızına sahip araç olmaması. Tesla kendi kuruyor biliyorsun. Şimdi Taycan yüzünden Almanya 300 kw/saatlik istasyonlar kuruyor. Ben en üst bir araç almak isterim zira 3-5 sene sonra bu yüksek hızlar istasyonların artması ile hızlanacak araçlar geri kalacak.
  • oray kullanıcısına yanıt
    Bu konuda bir bilgi bulamadım. Elektrikli araçların MTV si ile ilgili bir yazı varsa link atar mısın?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • nitro kullanıcısına yanıt

https://www.generali.com.tr/motorlu-tasitlar-vergisi

Bu linkte altlara doğru tüm elektrikli araçlar için MTV değerlerini bulabilirsiniz. Bu araç için 2020 mtvsi 11481 TL idi gelen zam ile 2021 mtvsi 12525 TL olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • C serisinden sonra E-tron ya da EQC alırım diyordum ama bu MTV ile saçmalık.

https://tr.euronews.com/2020/09/14/turkiye-de-elektrikli-arac-almadan-once-dikkat-edilmesi-gereken-uc-konu burada da ödenmiyor yazıy. Gib.gov.tr de bulamadım. Resmi bir yazı bulmak lazım.

Resmi olarak ben kendi GİB sayfamda goruyorum aslında, bayi aracısı firma henuz ödememis, 6 aylik 5700 TL.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=31156&MevzuatTur=9&MevzuatTertip=5

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

İlk 2018 yılında başlamış bir vergilendirmedir daha önce elektrikli araçlarda MTV yoktu...

Daha sonra 2019 ve 2020 için hep aynı düzende bakarak hesaplayabilirsiniz. ne yazık ki 12500 TL olacak 01 Ocak 2021 itibarıyla... Yani önceden de 11500'tü pek fark yok zaten...

bırakın Mercedes'i, Volvo'nun küçük SUV'si Volvo XC40 da 12500 vergisi olacak çünkü bu araçların hepsi 400 beygir gücündedir. Yeni çıkan tüm elektrikli araçlar en az 250 beygir gücünde çıkıyor. Düzenleyen arkadaşlar sağolsun elektrikli araba alırsanız ÖTV pek almıyoruz ama MTV'den geçireceğiz demişler :)

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=34104&MevzuatTur=9&MevzuatTertip=5

son hali, fakat 3 hafta sonra 12500'e çıkıyor.

Elektrikli araçlar 4001 cm³ ve yukarısı kategorisinde değerlendiriliyor. Güya teşvik var da %25'ini ödüyoruz. İnsanı güldürüyorlar resmen...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oray -- 12 Aralık 2020; 21:38:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oray

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=31156&MevzuatTur=9&MevzuatTertip=5

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

İlk 2018 yılında başlamış bir vergilendirmedir daha önce elektrikli araçlarda MTV yoktu...

Daha sonra 2019 ve 2020 için hep aynı düzende bakarak hesaplayabilirsiniz. ne yazık ki 12500 TL olacak 01 Ocak 2021 itibarıyla... Yani önceden de 11500'tü pek fark yok zaten...

bırakın Mercedes'i, Volvo'nun küçük SUV'si Volvo XC40 da 12500 vergisi olacak çünkü bu araçların hepsi 400 beygir gücündedir. Yeni çıkan tüm elektrikli araçlar en az 250 beygir gücünde çıkıyor. Düzenleyen arkadaşlar sağolsun elektrikli araba alırsanız ÖTV pek almıyoruz ama MTV'den geçireceğiz demişler :)

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=34104&MevzuatTur=9&MevzuatTertip=5

son hali, fakat 3 hafta sonra 12500'e çıkıyor.

Elektrikli araçlar 4001 cm³ ve yukarısı kategorisinde değerlendiriliyor. Güya teşvik var da %25'ini ödüyoruz. İnsanı güldürüyorlar resmen...

Bak bunun farkında değildim, hatta ciddi ciddi elektrili araç düşünmeye de başlamıştım ama MTV' si de harikaymış.

Devlet elektrikli araçlara karşı mı? Karşıysa neden Togg üretiyor? Değilse neden elektrikli araçları cezalandırıyor? Elektrikli Mercedes EQC Türkiye'de: İşte fiyatı ve özellikleri 

Elektrikli her araç, yakmadığı fosil yakıt ile ekonomik; dış ticaret dengesi açısından büyük bir fark yaratabilir diye düşünüyorum. Elektrikte yerel kaynaklar ile üretim (+nükleer opsiyonu vb.) mevcut iken; eh barajları vs. de hayrına kurmuyoruz herhalde, sadece ham petrol ithalatımız sanıyorum ve yanılmıyorsam senelik kabaca 50 milyar dolar düzeyinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalsiyum 17 -- 12 Aralık 2020; 23:39:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan

Menzili 2 ye katlayan ve plugin hybrid olmayan araç biraz zor yapılır bence

plugin hybrid olmayan hybridlerin uzun ve düz yolda hiçbir avantajı yok,

bayır aşağı inerken yapılan frenleme ve dururken yapılan frenlemeden elektrik üretimi yapılıyor

Alıntıları Göster

aslında şehiriçinde, trafikte çok etkili, kabaca %30 - %40 menzil artışı sağlıyorlar -yani tüketimi azaltıyorlar- dur kalk trafikte harikalar yaratıyorlar geri dönüşüm ve ilk kalkış / hızlanma anındaki katkı ile ama 2 katı bence de iddialı olur.

hybrid' in mantığı enerji kaybını azaltmak; geri dönüştürmek. şehirdışı uzun yollarda da bu kayıp az olduğundan evet faydaları çok daha az dediğiniz gibi. yine de esas önemli olan, gereksiz çok büyük enerji kaybının olduğu ve tüketimlerin arşa erdiği şehir içi tüketimleri bence. şarjedilebilir olmasa bile hybrid' lere geçiş bile hem tüketimler hem de büyük şehirlerdeki hava kalitesi açısından faydalı olurdu ama onlar da aynı mtv' den muzdarip. devletimizin ne yapmak istediğini bilmemesi ya da anlatamaması gibi bazı sorunlarımız var herhalde. Elektrikli Mercedes EQC Türkiye'de: İşte fiyatı ve özellikleri 

• Kalsiyum 17 kullanıcısına yanıt
    Aslında elektrik araç 2018 yılına kadar teşvikliydi.. ÖTV hiç yok, MTV’de uygun bir ücretti diye hatırlıyorum. Ancak araç satışı hafif hafif artmaya başlayınca, Devletimiz sağolsun elektrikli araçlara teşviği artıracağına ÖTV ve MTV’yi yükseltmeyi tercih etti 3 kuruş vergi almak için..
  • zero fear kullanıcısına yanıt

Emin olmamakla birlikte, içten yanmalı fosil yakıt tüketen motorda verim %25 ile %35 arasında değişmektedir. Geri kalan yüzde aktarma organlarında kayboluyor ve ısıya gidiyor. Bazılarında daha az. Elektrikli araçlarda bu oran %88 ile %96 arasında diye aklımda kalmış. Yani benzin- mazot kullandığımızda, yaktığımızın yaklaşık %65 ile %75 i havaya gidiyor. Çok verimsiz araçlar. Hepsini kullanabilseydik egzoza gerek kalmazdı?

• mtv 12500 mi oha yaniElektrikli Mercedes EQC Türkiye'de: İşte fiyatı ve özellikleri 

• 1.6 Dizel E 200d ile aynı fiyata çok daha güzel ve modern bir araç. Eğer MTV bu seviyelere çıkarılmamış olsaydı kesinlikle almak istediğim bir araçtı.
  • Yeni mtv ler açıklandı tabloda birşey göremedim. Şimdi MTV var mı yok mu bu araçlara ya da nasıl hesaplanıyor?

• Yeni yılda biraz daha arttı ama genel tablo bu şekilde. Devlet lüks olandan mtv almak istiyor haklı olarak ama bu elektrikli araç teşviğine ters. Baştan yakıt parasını vermiş oluyorsun. O yüzden performans harici bir mantığı kalmıyor bu araçların.

Ayrıca kasko fiyatı da muadili (GLC gibi) içten yanmalı modeller e göre x2/x3 katı çıkacaktır. Hatta bazı şirketler elektrikli araçlara kasko teklifi bile vermek istemiyor.

Türkiye henüz bu tip fantazi araçlara hazır değil. Yıllardır gelmesini bekledim bu araçların ama bayiler fahiş kar peşinde, eqc'de fark çok değil ama mesela normalde opsiyonlarını oluşturduğum 1.5 milyon olması gereken taycana 2 milyon fiyat teklifi çıktı bayide. Devlet'in almadığı ötv yi doğuş oto cebine indirme peşinde.

Şarj alt yapısı vs derken anlaşılan bu tip araçları almamızı kimse istemiyor anlaşılan.

Elektrikli Mercedes EQC Türkiye'de: İşte fiyatı ve özellikleri

Merhaba, bu araçtan sipariş geçmeyi düşünüyorum acak ac 11kw upgrade ş olmadan lmak istemiyorum, çünkü çoğunlukla evde sarj edeceğiz ve 7,5 saat ile 11 saat arasında kullanım anlamında çok fark var, birinde gece 12 de bile eve gelip sarja takınca sabah full alabiliyorsunuz veya 1 saatlik evde hazırlanma durumunda 50 km min menzil almak mümkün oluyor ancak diğerinde bu yok, yani bence 11 kw min sınır gibi bir şey. Sormak istediğim, yıl 2021 oldu, sipariş geçersek Mart gibi araç gelebilir dendi kesin olmamakla beraber, bu gelen araçlar 11 kw upgrade edilmiş araçlar mı olacaktır yoksa belli değil mi, bilginiz var mıdır? Teşekkürler.

• KG K kullanıcısına yanıt

ocak ayından itibaren üretilen araçlar 11 kw düzeneğe sahip olacak.

• Geçenlerde kullandım. Mercedes sürüşüyle elektrikli ilginç bir deneyim oldu. Gelecek bu yöne doğru gidiyor istesek de istemesek de...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.