Şimdi Ara

***ELEKTRİKLİ IZGARA TAVSİYESİ*** (36. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
780
Cevap
35
Favori
222.597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gimmeluck

teşekkürler hocam,

şu kısım temas olayını aydınlattı ;

Alüminyumun tek handikapı, kolay kazınabildiği için, yemeklere bulaşma riskidir.

Alıntıları Göster

Şimdilerde tencere tava gibi mutfak gereçleri, ham alüminyumdan yapılmıyor. Yani günümüzde mutfak gereçleri yapımında daha sert alüminyum alaşımları kullanılmaktadır.

Alüminyum'un yüzlerce çeşit alaşımı var. Alüminyum'dan otomobil jantları yapılıyor. Çelik jantlara göre daha dayanıklı oluyor.

Ama yine de alüminyum tencerelerde yemeği karıştırırken, kepçe vs gereçleri tencere içine fazla bastırmadan karıştırmak gerekir. Alüminyum tencerelerin dibi tuttuğunda, tencere iç yüzeyinin pürüzsüzlüğünü korumak açısından, kazımak yerine su ile ıslatıp yumuşamasını beklemek gerekir.

Sizin ızgara mevzusunda ise, bu tür cihazlarda maksimum ısı 250 dereceye ulaşabilir. Mahalle taş fırınlarında bile, maksimum iç ısı 270 dereceyi ancak buluyor.

Bir de alüminyum tencerede su kaynatıp, kaynayan suyu ocakta unutup, su kaynaya kaynaya bittikten sonra, ateş kuru alüminyum ile başbaşa kalmaktadır. Yani içi boş alüminyum tencere altta aygaz yanar vaziyette uzun süre yanmaya devam ederse, alüminyum 550 - 600 dereceden sonra, metalurjik kendi gazını salmaya başlıyor. İşte ancak bu durumda tehlikeden bahsedebiliriz. Ki, bu duruma gelmiş tencere pert olacağı için bir daha kullanmamak gerekir, diye değerlendirmekteyim.

Hasılı; kuralına göre kullanıldığı müddetçe, alüminyum mutfak gereçleri, günümüz güvenle kullanılmaya devam edilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 15 Şubat 2021; 13:3:13 >

• bu kadar fiyat artışı da çok ilginç,

noldu dünyada alüminyum fiyatları mı arttı diyecegim ama diger ürünlerde böyle degil.

TErmostatla ilgili bir fiyat artışı olmalı o zaman.

https://www.hepsiburada.com/aksu-t-30-sisfish-1500-w-elektrikli-izgara-p-MTAKST30?magaza=DEMMANS&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=0.76.6

ilk ekran görüntüsü hepsiburada,

2.si Akakceden..

***ELEKTRİKLİ IZGARA TAVSİYESİ***

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 16 Şubat 2021; 13:17:16 >

• Fiyat artışı termostatla ilgili değil, diye değerlendirmekteyim.

Fiyat artışları talep ile alakalıdır. Demek ki ürüne talep var.

Bu tür ürünler, ilk gurupta belli bir sayıda üretilip piyasaya veriliyor. Piyasada hemen tükenirse, satıcılar ellerinde kalan az sayıda malı yüksek fiyatlardan satmaya çalışıyorlar.

Üretici 2nci gurup malı üretip piyasaya verince, mal piyasada bollaşır ve normal fiyatlara iner.

Yani internette gördüğünüz fiyatlar, tamamen fırsatçıların oluşturduğu fiyatlardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

Fiyat artışı termostatla ilgili değil, diye değerlendirmekteyim.

Fiyat artışları talep ile alakalıdır. Demek ki ürüne talep var.

Bu tür ürünler, ilk gurupta belli bir sayıda üretilip piyasaya veriliyor. Piyasada hemen tükenirse, satıcılar ellerinde kalan az sayıda malı yüksek fiyatlardan satmaya çalışıyorlar.

Üretici 2nci gurup malı üretip piyasaya verince, mal piyasada bollaşır ve normal fiyatlara iner.

Yani internette gördüğünüz fiyatlar, tamamen fırsatçıların oluşturduğu fiyatlardır.

İyi forumlar. Bu tip ürünlerin alüminyum olması sağlık açısından zararlı değil mi? Sonuçta yüksek ısıya maruz kaldığı için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: met25

İyi forumlar. Bu tip ürünlerin alüminyum olması sağlık açısından zararlı değil mi? Sonuçta yüksek ısıya maruz kaldığı için.

Alıntıları Göster

Zararlı değil !... Bir ya da iki önceki mesajlarıma bakarsanız, alüminyum'un neden zararlı olmadığına teferruatlı bir şekilde değinmiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

Zararlı değil !... Bir ya da iki önceki mesajlarıma bakarsanız, alüminyum'un neden zararlı olmadığına teferruatlı bir şekilde değinmiştim.

Alıntıları Göster

Teşekkür ediyorum sağolun.

• Amazonda Ninja'nın ızgarasını almaya niyetlendim ancak çok pahalı geldi. Bende alttaki ürünü aldım amazondan, amazon almanya gönderdi ürünü 10 gün sürmedi gelmesi bugün teslim edilmiş eve. Denedikten sonra yazarım. Bunun da fiyatı yüksek inşallah değer.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B084TFW6MR/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s01?ie=UTF8&psc=1

• subsonic S kullanıcısına yanıt

hayırlı olsun ... ***ELEKTRİKLİ IZGARA TAVSİYESİ*** 

fotoğraftan gördüğüm kadarıyla güzel bir ürüne benziyor ben şahsen beğendim, zaten WMF ürünleri kalitelidir, linkte fiyat yazmıyor kaça aldınız ?..

• Hazır kargo geliyorken, termometre, fırça vs. de aldım kargo-vergi falan karışıyor birbirine ama sanırım 1.350-1400 civarı bir fiyata maloldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: wNchstR

Yardımınız için teşekkür ederim.

Cuisinart PL50E Plancha
    WMF 415330011 LONO

İki üründen birini almayı düşünüyorum.

hocam hangisini aldınız? arada fiyat farkı var epey çünkü

• merhaba,

emaye kaplı olanlar da çıkmış piyasaya, daha sağlıklı diyerekten,

tel rezistansın boruya göre daha başarılı olacağı söyleniyor, ama ürün amatörce yağılmış gibi elektrik kısmı sıkıntılı yorumlar var.

ne dersiniz?

https://www.trendyol.com/avrasya-grill/teknor-tel-rezistansli-elektrikli-telli-izgara-mangal-barbeku-mega-boy-6-adet-sis-hediyeli-p-44593648

@serkanguzel_

• quote:

merhaba,

emaye kaplı olanlar da çıkmış piyasaya, daha sağlıklı diyerekten,

tel rezistansın boruya göre daha başarılı olacağı söyleniyor, ama ürün amatörce yağılmış gibi elektrik kısmı sıkıntılı yorumlar var.

ne dersiniz?

https://www.trendyol.com/avrasya-grill/teknor-tel-rezistansli-elektrikli-telli-izgara-mangal-barbeku-mega-boy-6-adet-sis-hediyeli-p-44593648

@serkanguzel_

Bu tip ürünlerde; ürünün dış kabının ya da muhafazasının alüminyum olanlarının sağlıksız olacağını kanısı, buradaki mesajımda izah ettiğim üzere tamamen yanlış !

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/147932691

İşin sağlık boyutuna yeniden girmeyelim. 550 - 600 dereceleri görmeden alüminyum buharı oluşmaz. Dolayısıyla da gereksiz evham.

Emaye 'ye gelince; bu tip ızgaralarda, etler ürünün dış muhafazasına değmiyor ki... Alüminyum olsa ne olur, emaye olsa ne olur ? Emaye ürün gereksiz ağırlıktan başka birşey değil. Demir sacın üzerine emaye kaplanıyor. Demiri ayrı ağırlık, emaye kaplaması ayrı ağırlık. Sağa sola çarpılırsa, emaye kaplamanın minesinin sıyrılması da cabası.

Oysa alüminyum sağa sola çarparsa, en fazla yamulur. O da düzeltilir.

"Boru rezistans - çıplak rezistans" konusuna gelince;

Boru rezistans ısıya dayanıklı özel kilin içinde boruya yerleştirilir. Isınma esnasındaki sarsıntıdan dolayı, borunun içindeki rezistans kopmaz, zarar görmez.

Oysa çıplak rezistans ta, rezistans soğuyuncaya kadar sarsılmamalıdır. Sarsılırsa, tel kopabilir. Ayrıca çıplak rezistansa su, yağ sıçraması gibi etkenler, rezistansın dayanımını zayıflatır. Dolayısıyla da tel zayıfladığı noktalardan çabuk kopar.

Yine ayrıca, çıplak rezistans tel kullanıma bağlı olarak zaman içinde sarkma yapar. Tel sarktıkça incelme yapar. İncelince de direnci zayıflar ve daha çok kızarır. Daha çok kızarınca, üzerinden geçen akımı taşıyamaz ve kopar. Oysa aynı rezistans teli borunun içinde olsaydı, sarkma yapmayacaktı. Dolayısıyla da rezistans ömrünü korumaya devam edecekti.

Çıplak rezistanslı ürünler, en ucuz ürünlerdir. Ömürleri kısa olduğu için eskide kaldı onlar.

Hasılı kelam; bu tip ürünlerde dış muhafaza materyalinin seçimi konusunda; girdiğiniz detaylar bence gereksiz.

Bu tip ürünlerde etlere dokunan, yalnızca ızgara telidir. Izgara telinin ete zararı olmayacağına göre, başkaca evhamlanacak bir husus yoktur. Tabi bana göre...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 18 Mart 2021; 13:23:52 >

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt

güzel açıklamışsınız, teşekkürler ... ***ELEKTRİKLİ IZGARA TAVSİYESİ*** ***ELEKTRİKLİ IZGARA TAVSİYESİ*** 

hocam peki termostatlı modellerin mantıgı nedir (aksu t30 gibi)

1 mi 2 mi?

1). 1500w çalışıyor, kademe ile belirlenen sıcaklığa gelince sıfır watt çalışıyor yani duruyor. yani aea güçlerde çalışamıyor, termostst sadece sıcaklığa bakıp on/off yapmaya yarıyor

2). en üst kademede 1500w çalışıyor

ara kademelerde 1000w, 500w şeklinde hafif çalışabiliyor.

kendimi inverter klima soruyor gibi hissettim 2yi yazarken ***ELEKTRİKLİ IZGARA TAVSİYESİ*** 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 18 Mart 2021; 18:39:47 >
  • quote:

hocam peki termostatlı modellerin mantıgı nedir (aksu t30 gibi)

1 mi 2 mi?

1). 1500w çalışıyor, kademe ile belirlenen sıcaklığa gelince sıfır watt çalışıyor yani duruyor. yani aea güçlerde çalışamıyor, termostst sadece sıcaklığa bakıp on/off yapmaya yarıyor

kendimi inverter klima soruyor gibi hissettim 2yi yazarken  

Hocam neyini anlamadınız ?

Düşük watt 'ta rezistans daha az ısınır ( Ya da daha çabuk devreden çıkar ).

Devreye termostat koyulduysa; termostat önce rezistansı devreye sokar. Rezistans belli bir ısıya gelince, devreden çıkarır.

Devreye termostat yerine dimmer konulduysa; dimmer 'de rezistansı kaç volt ile ısıtmak istiyorsanız, dimmer rezistansa o ayarda voltaj gönderir. Yani dimmer düşük voltaj gönderince, rezistans daha az ısınır( Yani verilen voltajın gücü kadar kadar ısı üretir. ) Maksimum 220 volt gönderince de, rezistans en kızarmış halinde ısı üretir.

Rezistans en kızarmış halinde, çabuk pişirir.

Rezistans az kızarmış halinde ise, yavaş pişirir.

Bu tür mutfak aletlerinde genellikle termostat bulunur. Kullanıcı deneme yanılma yoluyla, termostatın ayarını belli bir ölçüye ayarlayarak, etleri pişirmeye çalışır.

Bu tür aletlerde daha ideali, termostat yerine dimmer kullanmaktır. Dimmer 'de rezistans ısı kontrollü olarak devamlı devrede kalır. Devamlı devrede kalacağı için de, etler istenilen ısıda( yakmadan - üşütmeden ), pişirilebilir.

Mutfağımda, kestane pişirirken kullandığım priz tip dimmer ;

Kestane pişirenler tecrübe etmiştir. Kestaneler yavaş pişerse, içi de rahatlıkla pişiyor. Ben de çözüm olarak bu priz tip dimmer'i satın alıp, çevirmeli mısır patlatma aletini bu dimmer'e taktım. Böylece aletin rezistansını istediğim ısıda tutabildiğim için, kestaneleri tam istediğim ayarda pişirebiliyorum.

Bu da dimmer'in satış link 'i ;

https://www.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/2000-watt-dimmer-ac-220v-priz-ac-motor-hiz-kontrol-rezistans-fan-kontrol_pdp_647974365

hocam tam da onu sordum,

anladım;

termostatla 1 noyu yapabiliyoruz.

dimmer ile 2 noyu.

1). 1500w çalışıyor, kademe ile belirlenen sıcaklığa gelince sıfır watt çalışıyor yani duruyor. yani ara güçlerde çalışamıyor, termostst sadece sıcaklığa bakıp on/off yapmaya yarıyor

• 1 no nun çok bir değeri yok, o zaman.

yani Aksu T30
    modeli ara değerlerde çalışamıyor.

ya 1500watt ya da sıfır. sadece sıcaklık kontrolü var.

uzun süreli düşük ısıda pişirme istediğimizde pek de randımanlı olmayacak, termostatla,zira kasa içindeki sıcaklık yeterli seviyeye ulaşınca termostst cihazo kapatacak, ve sıcaklık hızla düşecek, ama 500w civarında çalımaya devam etse başarılı pişebilirdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 18 Mart 2021; 20:11:34 >
  • quote:

1 no nun çok bir değeri yok, o zaman.

yani Aksu T30
    modeli ara değerlerde çalışamıyor.

ya 1500watt ya da sıfır. sadece sıcaklık kontrolü var.

uzun süreli düşük ısıda pişirme istediğimizde pek de randımanlı olmayacak, termostatla,zira kasa içindeki sıcaklık yeterli seviyeye ulaşınca termostst cihazo kapatacak, ve sıcaklık hızla düşecek, ama 500w civarında çalımaya devam etse başarılı pişebilirdi

Alıp tecrübe etmek lazım. Bazı aletlerin termostatlarının, alt - üst marj değerleri geniş oluyor. Yani termostatın rezistansı devreye sokup-çıkaran, alt - üst marj değeri geniş aralıkta ise, etleri istenilene yakın ısı ayarı ile pişirmek mümkün olabilir.

Isı ayarı tam tutturulamazsa, resmini verdiğim dimmer 'dan satın almak icap eder.( Tam ölçüsünde pişirme yapılmak isteniyorsa... )

hocam konu dışı ama,

olayın mantığını kavramak için soruyorum ;

dimmer kullanarak,, dimmable. özelliği olmayan 100w lık ampul takıp, ayarı düşürünce ne olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 19 Mart 2021; 12:33:3 >
  • quote:

hocam konu dışı ama,

olayın mantığını kavramak için soruyorum ;

dimmer kullanarak,, dimmable. özelliği olmayan 100w lık ampul takıp, ayarı düşürünce ne olur?

Ampul yanmaz. Çünkü ampulün içinde kızaran bir materyal yok.

• 
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.