Şimdi Ara

elektrikli ısıtıcı önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
77.816
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar elektrikle çalışan herhangi bir ısıtıcı önerebilir misiniz. çok ısıtan ve sağlıklı..

• hocam infrared ısıtıcılar çok harcıyorlar bu devirde doğalgazın yoksa bundan asla şaşmayacaksın : Klima Bütçeni de yazarsan daha detaylı bilgi veririr hocam iyi forumlar
  • Klima bizim işimize gelmez hocam;

Şöyle açıklayayım oturma odası bayağı büyük klima odayı ısıtmak için çok enerji harcamalı, klima istemememin en büyük nedeni de köy yerinde kaldığım için kapı sürekli açılır gelen giden çok olur. klima odayı ısıtamaz yani. elektrikli ısıtıcı olursa üşüyen başına geçer ısıtıcının. aylık 100-150 tl ekstra elektrik faturası ödeyebilirim. (elektrikli soba ayda 100-150 tl harcarsa karşılarım) neticede 24 saat açık olmayacak üşüyen geçsin açsın. ısınınca kapatır. o misal. klima olmaz yani dostum.
    Doğalgazımızda yok.
    Odun sobası içinde ev müsait değil.

Tüplüde olabilir ama annem babam yaşlı, güvenilir bir sistemi olması gerek. uyduruk tüplü sobalardan istemem.
  • bence en mantıklısı "yağlı radyatör".. elektrikle çalışıyor.. ve odayı komple ısıtıyor.. üstelik ufo gibi de değil, kapansa dahi, hem kendi hemde oda sıcaklığını belli bir süre muhafaza eder.. ufo ise, kapandığı an sıcaklık düşer.. havayı da kurutmaz bildiğim kadarıyla.. elektrik sarfiyatı konusunda birşey diyemem.. her elektrikli ürün gibi, kullanmanıza bağlı.. sadece şahsi, öneri ve fikirlerimdir..
  • @photo_canon1

Önerin için teşekkür ederim. zaten benim aklımda yağlı radyatör ve elektrikli soba vardı. Ancak ikisi arasında karar veremedim. Hangisi elektriği daha az tüketir, ve hangisi daha çok ısı verir. sağlık açısından sanırım yağlı radyatör mantıklı.
  • @photo_canon1

Önerin için teşekkür ederim. zaten benim aklımda yağlı radyatör ve elektrikli soba vardı. Ancak ikisi arasında karar veremedim. Hangisi elektriği daha az tüketir, ve hangisi daha çok ısı verir. sağlık açısından sanırım yağlı radyatör mantıklı.
  • ben veito carbon infrared ısıtıcı kullanıyorum watt ayarını kendim yapıyorum ve bir çok özelliği var ben memnunum tavsiye ederim bi araştır ama biraz fiyatı pahalı benim aldığım model ch2500rw idi...
  • @ysfmar

Normal elektrikli ısıtıcıdan farkı, avantajı nedir. ben baktım elektrikli sobadan sadece şekil olarak farklı, birde watt yarını yapabiliyosun anlaşılan. Normal küçük elektrikli sobalardada watt olarak değilde çubuk çubuk azaltabiliyosun. gücünü. Farkı nedir. yani havayı kurutp, kurutmaması, kullandıgı elektriğie göre havayı daha cok ısıtması, güvenirliği vs. gibi? avantajları nedir bilgin var mı?
  • elektrikli ısıtıcılarda verim farkı olmaz. 2 kW elektrik yakıyorsa hangi ürün olursa olsun, hangi yöntemi kullanırsa kullansın verdiği ısı enerjisi yaklaşık (tam diyebiliriz) 2kW tır.
    sadece klimalar harcadığı elektrik enerjisinin üzerinde ısı enerjisini evinize sağlayabilirler. 2kW harcadıysa iklime ve klima verimliliğine göre, 4-5 kW'a varan ısıyı evinize verebilirler. çok soğuk iklimlerde fazla avantajı kalmaz. izmir, adana gibi ılıman iklimlerde tercih edilebilirler. ilk yatırım maliyeti fazladır.

Isıtıcı alırken dikkat etmeniz gerekenler

1- elektrikli ısıtıcıların bazıları ( quartz olanlar, ufo vs..) elektrik enerjisinin yaklaşık % 90 ını ışık şeklinde ısıya çevirirler. Kalan % 10 u cihaz üzerinden oda havasının direk ısınmasını sağlar.bu ısıtıcıların ortam havasını ısıtma başarısı düşüktür. içerinin havasını ısıtamayacağımız büyük salonlarda, balkonlarda, açık havada insanların üşümemesi için kullanılırlar. ısıtıcı önünüzdeyse arkanız üşür.. ama bu kullanım yerleri için vazgeçilmez ısıtıcı tipleridir.bunları içeriyi ısıtmak için kullanırsanız üzerlerindeki termostat bir işe yaramaz, çünkü ortam havasını direkt ısıtmaz, bu nedenle ısıtıcı uzun süre açık durur. doğru yerde kullanmazsanız enerjiyi gereksiz yere harcarlar.
    2-diğer ısıtıcılar ( yağlı ısıtıcılar, seramik ısıtıcılar diğer ismi ne olursa olsun her türlü ısıtıcılar..) elektrik enerjisini neredeyse tamamını ortam havasını direkt olarak ısıtmak için kullanırlar. bu ısıtıcılar küçük salon, oda gibi kapalı yerlerde tercih edilirler, içerisinin havasını ısıtırlar. önünüz yanarken arkanız donar şeklinde bir sorun doğmaz. üzerlerindeki termostatlar işe yarar, oda ısınınca kapanırlar. Bunlar içerisinde ortam havasını sağlıklı tutan sadece yağlı radyatörler ve bu prensipte çalışan duvar panelleridir. diğerlerinin hepsi havayı kurutur, oksijeni tüketir, koku yapar..

sürekli kullanacaksanız, ortamın sağlıklı olması önemli ise, çok büyük bir mekan için aramıyorsanız, takınca odayı 5 dakikada ısıtsın demiyorsanız, yağlı radyatör tek tercihiniz olmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aktuz -- 4 Kasım 2011; 11:22:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

elektrikli ısıtıcılarda verim farkı olmaz. 2 kW elektrik yakıyorsa hangi ürün olursa olsun, hangi yöntemi kullanırsa kullansın verdiği ısı enerjisi yaklaşık (tam diyebiliriz) 2kW tır.
    sadece klimalar harcadığı elektrik enerjisinin üzerinde ısı enerjisini evinize sağlayabilirler. 2kW harcadıysa iklime ve klima verimliliğine göre, 4-5 kW'a varan ısıyı evinize verebilirler. çok soğuk iklimlerde fazla avantajı kalmaz. izmir, adana gibi ılıman iklimlerde tercih edilebilirler. ilk yatırım maliyeti fazladır.

Isıtıcı alırken dikkat etmeniz gerekenler

1- elektrikli ısıtıcıların bazıları ( quartz olanlar, ufo vs..) elektrik enerjisinin yaklaşık % 90 ını ışık şeklinde ısıya çevirirler. Kalan % 10 u cihaz üzerinden oda havasının direk ısınmasını sağlar.bu ısıtıcıların ortam havasını ısıtma başarısı düşüktür. içerinin havasını ısıtamayacağımız büyük salonlarda, balkonlarda, açık havada insanların üşümemesi için kullanılırlar. ısıtıcı önünüzdeyse arkanız üşür.. ama bu kullanım yerleri için vazgeçilmez ısıtıcı tipleridir.bunları içeriyi ısıtmak için kullanırsanız üzerlerindeki termostat bir işe yaramaz, çünkü ortam havasını direkt ısıtmaz, bu nedenle ısıtıcı uzun süre açık durur. doğru yerde kullanmazsanız enerjiyi gereksiz yere harcarlar.
    2-diğer ısıtıcılar ( yağlı ısıtıcılar, seramik ısıtıcılar diğer ismi ne olursa olsun her türlü ısıtıcılar..) elektrik enerjisini neredeyse tamamını ortam havasını direkt olarak ısıtmak için kullanırlar. bu ısıtıcılar küçük salon, oda gibi kapalı yerlerde tercih edilirler, içerisinin havasını ısıtırlar. önünüz yanarken arkanız donar şeklinde bir sorun doğmaz. üzerlerindeki termostatlar işe yarar, oda ısınınca kapanırlar. Bunlar içerisinde ortam havasını sağlıklı tutan sadece yağlı radyatörler ve bu prensipte çalışan duvar panelleridir. diğerlerinin hepsi havayı kurutur, oksijeni tüketir, koku yapar..

sürekli kullanacaksanız, ortamın sağlıklı olması önemli ise, çok büyük bir mekan için aramıyorsanız, takınca odayı 5 dakikada ısıtsın demiyorsanız, yağlı radyatör tek tercihiniz olmalıdır.

Kardeşim verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.peki bir şey sormak istiyorum.2000 w lık ınfrared ısıtıcı ile 2000 w lık yağlı radyatör arasında tüketim maliyeti açısından fark var mıdır? başka bir forumda mühendis olduğunu söyleyen bir arkadaş ayni wattaki radyatörün ınfraredden daha çok yaktığını söyledi.aslı var mıdır?
    birde sizden tavsiye istiyorum:2 aylık bebeğimiz var.bizimle yatak odasında yatıyor.evde kombi var lakin yatak odası binanın tam köşesine denk geldiği için serin oluyor.dün gece 60 derecede yaktım kombiyi salon fırın gibi oldu ama yatak odası 18 dereceyi geçmedi.bebeğin üşümemesi için sadece gece yakacağım (7-8 saat) bir ısıtıcı tavsiye edermisiniz.yatak odası 12 m2 filan.

• elektrikli ısıtıcılar harcadıkları kadar enerjiyi ortama verirler. verimleri değişmez.
    ısıtıcı tipine göre değişen şey, infrared ısıtıcılar elektriğin büyük bölümünü ışık olarak ortama gönderirken, diğer ısıtıcılar büyük bölümünü havayı ısıtmaya kullanırlar.
    verimi değiştiren tek faktör ortama göre ısıtıcı tipinin seçimi.

kışın balkonda sigara içerken üşümeyim derseniz, orada tağlı radyatör veya seramik-fanlı ısıtıcılar işinize yaramazken, bir infrared ısıtıcı sizi üşümekten kurtaracaktır. büyük bir salonda, lokantada, yüksek tavanlı yerde, fabrikada vs.. havayı ısıtamayacağınız, ısıttığınız havayı tutamadığınız mekanlarda infrared ısıtıcılar kullanılırlar.

Fakat sizin bahsettiğiniz şartlar için, yatak odanız için en uygunu yağlı radyatörlerdir.

tabiki evin her odası farklı cephelere bakıyor ve ısıl kayıpları farklı ve sıcaklıkların sıcak suyun radyatörlere gelişigüzel pompalanmasıyla tüm evde eşit veya yakın olması beklenemez. bunu dengelemek için , tüm ev ısınırken odanız soğuk kalıyorsa, evinizdeki radyatörlerin bir kısmına, özellikle o çok ısınan mekanlardakilere termostatik vana takınız.her mekanı istediğiniz sıcaklığa ayarlayınız. bunu yaptıktan sonra, kombinizin ayarını yükseltmekten çekinmeyiniz. tüm evinizde istediğiniz sıcaklığı yakalarsınız. tüketiminizde düşer.Bunu yaptıktan sonra yatak odanız hala soğuk diyorsanız radyatörünüzü biraz büyütmeyi deneyiniz. fakat önce vanalar..( termostatik vanalar 25-30 TL civarında.) salon ve mutfakta kullanmanız kafi.

• saatlerce calıştırdım havada bir bozukluk meydana gelmedi.gelen misafirlerimde ıstmasının iyi olduğunu söylüyorlardı. ısıtmak için kullandığım alan salon mutfak birleşik ve ara hol var kaloriferler yanmamasına ve van soğuğu olmasına rağmen yeterli geliyor.

zaman ertleme fonksiyonu var 2 saat sonra kapan gibi dikey olarak kullanabiliyorsun kumandalı çok sessiz hiç ses vermiyor ne olduğunu tam bilmediğim carbon infared ısıtıcı diye satılıyor... eğer bayiden gidip deneme şansınız oluyorsa bakmanızı öneririm...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

elektrikli ısıtıcılar harcadıkları kadar enerjiyi ortama verirler. verimleri değişmez.
    ısıtıcı tipine göre değişen şey, infrared ısıtıcılar elektriğin büyük bölümünü ışık olarak ortama gönderirken, diğer ısıtıcılar büyük bölümünü havayı ısıtmaya kullanırlar.
    verimi değiştiren tek faktör ortama göre ısıtıcı tipinin seçimi.

kışın balkonda sigara içerken üşümeyim derseniz, orada tağlı radyatör veya seramik-fanlı ısıtıcılar işinize yaramazken, bir infrared ısıtıcı sizi üşümekten kurtaracaktır. büyük bir salonda, lokantada, yüksek tavanlı yerde, fabrikada vs.. havayı ısıtamayacağınız, ısıttığınız havayı tutamadığınız mekanlarda infrared ısıtıcılar kullanılırlar.

Fakat sizin bahsettiğiniz şartlar için, yatak odanız için en uygunu yağlı radyatörlerdir.

tabiki evin her odası farklı cephelere bakıyor ve ısıl kayıpları farklı ve sıcaklıkların sıcak suyun radyatörlere gelişigüzel pompalanmasıyla tüm evde eşit veya yakın olması beklenemez. bunu dengelemek için , tüm ev ısınırken odanız soğuk kalıyorsa, evinizdeki radyatörlerin bir kısmına, özellikle o çok ısınan mekanlardakilere termostatik vana takınız.her mekanı istediğiniz sıcaklığa ayarlayınız. bunu yaptıktan sonra, kombinizin ayarını yükseltmekten çekinmeyiniz. tüm evinizde istediğiniz sıcaklığı yakalarsınız. tüketiminizde düşer.Bunu yaptıktan sonra yatak odanız hala soğuk diyorsanız radyatörünüzü biraz büyütmeyi deneyiniz. fakat önce vanalar..( termostatik vanalar 25-30 TL civarında.) salon ve mutfakta kullanmanız kafi.

kardeşim teşekkür ederim.kiracı olduğum için peteği büyütme şansım yok.şu aşamada önce yağlı radyatör daha sonra termostatik vana almak gerekiyor.bu termostatik vanada ve yağlı radyatörde marka tavsiye edebilirmisiniz? ayrıca termostatik vanayı kendim takabilirmiyim

• quote:

Orijinalden alıntı: ysfmar

saatlerce calıştırdım havada bir bozukluk meydana gelmedi.gelen misafirlerimde ıstmasının iyi olduğunu söylüyorlardı. ısıtmak için kullandığım alan salon mutfak birleşik ve ara hol var kaloriferler yanmamasına ve van soğuğu olmasına rağmen yeterli geliyor.

zaman ertleme fonksiyonu var 2 saat sonra kapan gibi dikey olarak kullanabiliyorsun kumandalı çok sessiz hiç ses vermiyor ne olduğunu tam bilmediğim carbon infared ısıtıcı diye satılıyor... eğer bayiden gidip deneme şansınız oluyorsa bakmanızı öneririm...

kardeşim hangi ısıtıcıdan bahsediyorsunuz? marka ve modeli yazarmısınız? veito mu?
  • termostatik vana ECA alabilirsiniz. kalorifer radyatörlerindeki üstteki vanaları söküp, bu vanaları takacaksınız. takımınız varsa elinizden musluk değişmek geliyorsa bu vanayıda kendiniz değişebilirsiniz.
    Bebeğiniz varsa, evinize her zaman lazım bir yağlı radyatör.
    hem tehlikesizdir, elini falan yakma tehlikesi yoktur. hem de sağlıklıdır.

Arkadaşın dediği ısıtıcı infrared ısıtıcı, yukarıda bahsettiğim gibi, o ısıtıcının işi mekan ısıtmak değildir, sizin arzuladığınız konforu oluşturmaz.
    karşısına dikilenlerin elini yüzünü sıcacık yapar, hatta ovuşturmazlarsa yakar bile.. iyi bir izlenim bırakır ama mekan ısıtmak için uygunsuzdur.
    onu ev içerisinde ancak, misafir geldiğinde nadiren ısıttığınız büyük bir salonda 1-2 saatliğine misafirler üşümesin diye kullanmak uygun olabilir.

konforlu ısınmak için uygun değildir.
  • veito ısıtıcı modeli ch2500rw...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tangmuch

Klima bizim işimize gelmez hocam;

Şöyle açıklayayım oturma odası bayağı büyük klima odayı ısıtmak için çok enerji harcamalı, klima istemememin en büyük nedeni de köy yerinde kaldığım için kapı sürekli açılır gelen giden çok olur. klima odayı ısıtamaz yani. elektrikli ısıtıcı olursa üşüyen başına geçer ısıtıcının. aylık 100-150 tl ekstra elektrik faturası ödeyebilirim. (elektrikli soba ayda 100-150 tl harcarsa karşılarım) neticede 24 saat açık olmayacak üşüyen geçsin açsın. ısınınca kapatır. o misal. klima olmaz yani dostum.
    Doğalgazımızda yok.
    Odun sobası içinde ev müsait değil.

Tüplüde olabilir ama annem babam yaşlı, güvenilir bir sistemi olması gerek. uyduruk tüplü sobalardan istemem.

hocam o zaman bence de yağlı

• ARKADAŞLAR HANGİ ELEKTRONİK EŞYAYI KULLANIYORSUNUZ DİYE YENİ BİR KONU AÇTIM KATKILARINIZIN YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM TŞKLER

http://forum.donanimhaber.com/m_54271137/mpage_1/f_/key_//tm.htm#54271378
  • evime kalorifer sistemi gibi 3 tane yağlı radyatör koydum, Toplam alan;
    Y.Odası: 13 m2
    Oturma odası 12m2
    Koridor + Mutfak+Banyo: 20 m2

Bu toplamda 45 m2 civarında yeri 3 tane yağlı radyatörle ısıtıyorum. Sıcaklıktan memnunuz sorun yaşamadık devamlı açık, kendi kendini termostat sayesinde arada açıp kapatıyor biz müdahale etmiyoruz.

geçen hafta bir günlük sarfiyatını vermiştim. Günlük yaklaşık 8 Tl gibi bi rakam hesap etmiştim. Bu hafta baktım aşağıda bir haftalık sarfiyatını veriyorum.

T1:116kw
    T2:53 kw
    T3:92 kw

bunlarıda yeni zamlı tarife ile hesap edersek 57 Tl gibi bir rakam tutuyor 7 günlük ki buda yine yaklaşık 8 tl ye gelir yani ilk hesabım doğruymuş. Evimde aklınıza gelecek hersey elektrikle çalışıyor. Şofben, kettıl, bulaşık çamaşır no frost ütü lambalar tv saç krutma vsvs aklınıza gelecek biçok elektrik tüketen cihaz var ve bu rakama onlarında kullanımı dahil toplam kw lardır. aylık hesap edersek 240 250 tl yapar, bunun 50 60 ı normal elektrik kullanımı gelse 180 190 tl ye bahsettıgım alanı 3 radyatorle ısıtmıs olurum, ilk başta tereddutum olsada suan rahatım, cok soguklarda bu rakam aylık 350 tl yı bulsa yınede guzel en azından rahatlıgı var:) tavsıye ederım yaglı radyator ortamı ısıttıgı ıcın guzel bı cıhaz.

Elimdeki radyatorler:

Arçelik 1251http://eticaret.webkure.com/urun_detaylari/1440
    AEG
    Fakir R2 tsghttp://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-dekorasyon-isitma-sogutma-fakir-marka-yagli-radyator-49650769/pasif-ilan/#classifiedTitle

Bunların hepsını 2. el olarak almıstım ornek olsun nasıl bısı olduklarını gorun dıye ekledım lınklerı ve hepsı canavar gıb ı calısıyor. tavsıye ederım. Elektrik dışında bir ısınma alternatifi olmayanlar için ideal. Bulunduğum yer istanbul ve cok soguk bı alandayım.

• @mgurel

Zahmet edip yazmışşsın. çok teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.