Şimdi Ara

Elektrikli araba yapalım (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
19
Favori
112.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar elektrik elektronikci arkadaşlara bi sorum ardı tesla bobini denen bişey var elektriği kablosuz iletebiliyor acaba yaptıgınız bir sistemle mesela 70 kw enerjiyi 4-5 metre lik bir alanda kablosuz iletilebilir mi iletilebilirse akü derdinden kurtulabiliriz...
  • ahmet-ev A kullanıcısına yanıt
    MUHAKKAK OKUYUN.
    Merhaba üstadlar ben bu konuyu çok sevdim,hepinizin ayrı ayrı yorumlarını okudum, elektrikli araç yapmayı düşünenleri,uğraşanları ve yapmaya çalışanlara bilgisiyle,düşünceleriyle yardımcı olmaya çalışanları görmek çok güzel. Benimde bu çorbada bi nebze tuzum olsun istedim uğraşan memleketimin güzel mucitlerine. Dünyada bi çok ünlü oto üreticileri dahi yapamamışken 650 hp 300 km. hıza kadar çıkabilen 3.3 snyede 100 km. hıza ulaşabilen bir elektrikli araç bi 24 lük delikanlı hırvat arkadaşımız yaptı 25 yıllık bmwsine bunları hemen hemen hepimiz biliyoruz artık faceden,mynetten videosunu izleye izleye hayran kaldık. ona en yakın daha bi audi yapabildi 500 hp gibiydi 4.4 saniyede 100 km. hızı görebilen ve maksimum 280 km. hızı yapabilen. peki bu hırvat arkadaşımız nası yaptı nası ettide bu canavarı ortaya çıkardı diye daldım araştırmaya bende yapmak istiyorum,yapmışkende böle olmalı, 80 e 100 km. hıza tahammülüm yok diye düşünerek. Daldım ve çin menşesi mi diye üretici yetkililerile görüş,japonunla görüş derken alibaba.com sayesinde buldum hırvat arkadaşımızın sonunda kimseye açıklamak istemediği motorunu nerden elde ettiğini ( boston lı amerikalı Berube Electrical Co şirketinin yetkilisiyle görüşünce.) Dünyada en hızlı en iyi 5 elektrik motoru üreticilerinden biri olan bu firma meğer bizim 24 lük hırvat arkadaşa 2 tane satmış (11 Diameter, 17 long, Up to 450HP, by Dennis Berube) adı verdikleri ürettikleri motordan. Ya bende yapmışken çok iyi yapayım diye ben gibi düşünen arkadaşlarımada yardımcıda olayım istedim.Millet 1997 yılından beri ürettikleri elektrikli aracını bide 1997 den beri her sene dünya genelinde yapılan NEDRA National Electric Drag Racing Association yarışlarına sokuyomuşta haberimiz yok,daha yapım çalışmalarını oynuyoruz bizlerde :(
    Buyrun arkadaşlar ben çok kral,uçak gibi motorlu elektrikli araç yapıcam diyenlere drag yarışına sponsor olan firmaların linkini koyuyorum,her firmaya girip motor, lazım parça ve fiyat araştırması yapabilirsiniz.
    LİNK :http://www.nedra.com/sponsorship.html bizim hırvatın motor olarak kullandığı Dennis Berube motoru bu sene drag yarışında rekor kırmış tebrik linkide buyrun bakabilirsinizhttp://teva2.com/BerubeRecord.html bende bu Dennis Berube motorundan koyayım dersenizde buyrun contact linkide budurhttp://www.yellowpages.com/west-roxbury-ma/mip/berube-electrical-co-1499974?lid=1499974 veyahttp://www.currenteliminator.net/team.htm Dennis Berube motoruyla daha detaylı bilgileride bu linkden inceleyebilirsinizhttp://www.kta-ev.com/11x17_Dennis_Berube_motor_p/mot-11x17_motor.htm
    Ya usta benim maddim sıkıntılı 6000 $ sadece bi motora veremiycem,yada uçakla işim yok diyenlere hazır sürücüleride konmuş bi inverteri eksikhttp://www.evparts.com/products/golf-cart/motors-dot/ac-motor-controller-kit/ linkinde mt 1162 yada 1262 yi tavsiye ederim ona bide sahibindendehttp://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-ruzgar-turbini-dijital-gostergeli-12-volt-2000-w-inverter-149275303/detay/ linkindeki inverterden alıp koyarsınız aküle uğraşmayında verdiğim nedra sitesindeki sponsorlardan birindende lithum bataryalarla tamamlayın derim porjelerinizi.
    Ya usta bölede pahalı olcak bu iş bide ithal oluyo yerli malı yurdun malı herkez onu kullanmalı yokmu bizde yapan bu işi yapan biri ya diyosanızda buyrun arayın izmir çiğleki arkadaşımız tskyada mal üretiyo ehil iş görcek 100 km.yi bize rahat gösterecek motorda lazım gerekli hemen hemen tüm parçalarıda tıkır tıkır üretmeye başlamış onunda linkihttp://www.tepas.com/urun_detay.php?id=107 budur. Ya usta görüştük pahalı olcak bize yine dersenizde yok ebesinin gözü,yok daha neler :) saygılar,hörmetler,herkeze uğraşında başarı diliyorum. İzmir,manisa uğraşlarına haftasonları yardım lazım olursa yardımcı olurum,pmden mesaj atabilirsiniz. kolay gele. Bide bide nasıl olsa seri üretim peşinde koşanlardan değilim vereyim tüyoyuda kim demiş arkadaşım biz elektrik prizine bağımlı kalıyoz,kalacağız diye niye motoru çalıştırcam diye kullanırken 4-5 tane lityum bataryayı bagajın tüp tankının olduğu yere korken, acık paraya az daha kıyıpta bu kadar masraf yapmışken alamıcaz mı taktığınız motor 380le mi çalışır 230lamı 440la bilmem orası sizin tercihiniz. aracın üzerinde bulunan akü duracak şarz dinamosuda ona bağlı,şarz dinamosu neye bağlı tekerlere, heeee teker dönünce şarz dinamosu arabada 12 volt akü var diye onu şarz ediyomu ediyoooooo. Eee benim motoru normalde dediydim wattını bilmem aldığınız motora göre misal 380 watt prizle çalışan motor olsun. Arkadaşlardan bazıları işi biliyo demiş charger motor gücünden düşük olmamalı kimi jeneratör kullancam şarz etsin gibi fikirler öne sürdüğünde tebrik ediyorum charger motor gücünden düşük olmamalı diyen arkaşalarımı. Evet çok haklılar buyrun o zaman birazdaha lithum bataryaya para harcayında bagajda bu batrayalarada yer verinde 12 volt şarz dinamosu bağlı akümüze her biri seri bağlamak kaydıyla motor gücünde tamamlayın böylece 230-380-440 watta motorunuz hangi watta çalışıyosa, noldu bizim şarz dinamosu başladı misal 380 watt üretmeye :) ver şimdi motorumuzu çalıştıran aynı değerde yine seri bağladığımız 380 wattlık motor çalıştıran bataryalarımıza seri bağlantıyı (unutma motorumuzu çalıştırdıktan sonra) motor çalışmadan seride unutursan olur 760 watt güümmm sonra motor :)çalıştırdıktan sonra ver seriyi şimdi dünyayı dolaş gel durmadan sürekli tekerimiz döndükce şarzımızda doluyo devam turlamaya. ne 180 km gidecekte şarz bitecekmiş ne sarz 300 km. gidecek derdini unut arkadaş durduğunda kes yine 380 watt aralığını unutma ama. Savaş gemisi-denizaltısı mekanik,elektronikçi arkadaşınız yardımcı olabildiyse ne mutlu bana. Saygılar,kolay geleler.

• beyler elektrikli araç için motorum var almak isterseniz 200 lira 600watt 24 volt redüktörlü kaliteli italyan malı motor ve redüktör çok iyi sonsuz vida değil bu yüzden avantajlıhttps://store.donanimhaber.com/b6/f6/d7/b6f6d7b3471e0402413df34e91392c2e.JPGhttps://store.donanimhaber.com/bd/ef/f2/bdeff28f7beb08db3e514596bda3b7ac.JPG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kutty -- 12 Ocak 2014; 22:07:32 >

•  Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım

Kutty dostum şu işi bi öğrenemedin ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Elektrikli arabaya sıcak bakmıyorum. Sessiz tipsiz araçlar. Motor sesi olacak. Bir 57 ford misali.

• bu elımdekı motor cok guclu ve 36 volt ve 48 volt la calısıyor surucusu yok sadece motor 800 tl dır

fıyatı makul fıyatdır araşdıra bılırsınız cok rahatlıkla bır atv yı ceke bılır kararsızın
     Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım

• bu ozurlu aracı 24 volt kesın bılmıyorum lakın 1000 wat olması lazım ve redıktorlu 150 kg rahatlıkla cekıyor motor redıktorlu devresı var ve calısır

vazıyetdedır sadece akulerı yokdur ıstedıgınız projenızde kulana bılırsınız cok gucludur komple arac ıle satılıkdır

fıyatı 1000 tl
     Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım

• BU MOTOR VE DEVRESI 36 VOLT 500WAT VE 48 VOLT 750 WAT LA CALISA BILIRYOR

BU MOTOR DEVRESI GAZ KOLUNUN FIYATIDA 450 TL ELIMDE SON 3 TANE KALDI BILGINIZ OLSUN

elektırıklı bısıklet yapımı ıcın ıdeal bır parca dır
     Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım

• BUDA BENIM YAPMIS OLDUGUM BIR PROJE NASIL OLMUS 36 VOLT gayet hızlı ve guclu ve uzun menzıl

arada vıtes olunca malum km menzılı uzuyor
     Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım Elektrikli araba yapalım

• hocam gayet basarılı bende bu tarz bi alet üzerinde çalışıyorum fakat arkaya 4kw hub motor takıp 96 volt çalıştırmayı hedefliyorum controller olarak 140 amperlik alet mevcut :D 60 voltta 85 km e kadar çıkıyor 96 olsa yardırır gider ama aküler sorun lityum akü arayışındayım :D
  • Arkadaşlar merjabalar
    Benim bir hibrit projem var ve yardımlarınızı bekliyorum

Kullanmak istediğim AC motor
    Ve diyelimki enerji olarak jeneratör kullanmak istiyorum

Jeneratör 4.5 kW civarinda olması makul

Ve diyelimki araçta ortalama 1000\ 1200 kg

Mesala diyelimki jeneratör benzinli içten yanmalı motoru 300cc

Motora start verdiğimizde alternatöre başlangıç yolunu veriyoruz
    Ayni günümüzün arabalarını çalıştırır gibi
    Sonra

Bu içten yanmalı motora gazi veriyoruz devri yukseltiyoruz
    Alternatör güç üretiyor güç arttıkça da aracın orijinal sanjumanina başladığımız güç alıyor ve hızlanıyor

Boyle bir dusuncem var
    Akü yüküyle uğraşmak istemiyorum
    Hem pahalı veya agir
    Bugün bi jeneratör 4.5 kW bilemedin 60 kilo şanzımana baglayacagin motor bilemedin hepsi 100 kilo

Bugün bir arabanın motoru bundan çok agir artı ekleyeceginiz akulerde cabasi
    Veya
    Jeneratörler guc ihtiyacına gore devri yükselip alcaliyor
    Şanzımana baglayacagimiz motora bi hız pedalı ve motor hız kontrol devresi ekleyebiliriz
    Maksat en maliyet le en iyi sonucu almak

Etap etap bu projeyi bitirelim
    Eğer akü kullanmak istemeyen arkadaşlar varsa çevresinde veya bildikleri mühendislerden yardim alarak tan yapabiliriz

Mesala
    Bir AC motoru 1000~4000 devir arası calisirmi verim kaybetmeden
    Frekans ayarları

Veya 3 fazlı motorlar dahami verimli olur

3 fazlı olursa bağlantısı ne olmalı

Veya 110\ 220 volt aralığında bu motorlar calisirmi
    Zarar gorurmu

Nasıl calistiririz
    Bu sistem evet ucuza mal olacak
    Gidip amerikanin ev kitini almak pofffff yok birde akü kiti poffff
    10 000 dolar

Günümüzde AC sistemi sürücüleri çok ucuz DC de belki EV kitleri dışındaki

Ben uç yildir fransadayim
    Burada fransizdan bu tur projelerin varsa anlamaz
    Klasik bilinenin dışına cikarsan karnın çatlar

Ayrıca benzinli jeneratör LPG ile çalıştırılabilir
    Burada da ethanol var enjeksiyonlu bir motor seçip çalıştırmak istiyorum
    Özellikle şehiriçi kullanımları için burada hep kalk dur 50 km hızla haliyle her araba çok yakar

Umarım yapmak istediğim projeyi anlata bildim

Görüşlerinizi bekliyorum
    Tesekkurler

• Arkadaşlar konu kapandimi

• ekremors1 E kullanıcısına yanıt
    hocam aradıgın sistem var ama yurt dısından teymin edebilirsin amper dönüştürücüsü dail + bldc motor 20 kw voltaj akımı 24 36 48 72 92 120 deyişebiliyor toplam fiyat 1000 $ 2000 $
    civarı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpeedyRowers -- 4 Ağustos 2014; 14:58:32 >
  • Arkadaşlar,
    İnverter teknolojisindeki gelişmeler ile elektrikli araçlarda da gidişat AC motor&AC driver yönünde. (BLDC motor hem pahalı, hem de magnetlerinde zamanla zayıflama olabiliyor.)
    bu doğrultuda iç piyasada bulunabilen donanımlarla bir prototip yapmayı ve yazılımı geliştirmeyi düşünüyorum.
    prototip araç için; AC motorun ucuza temini konusunda çok sıkıntı yok, normal yerli standart Ac motordan tadil edilerek içten cebri hava soğumalı veya gövdeden su soğutmalı hale getirilebilir.
    (Bu daha önce tarafımızdan yapıldı)
    Hatta sargının yenilenebileceği gözönüne alınarak 2. el arızalı motor ile yola çıkılabilir. Ancak IE3 sınıfı yüksek verimli motor kullanmakta yarar var.
    Sürücü olarak piyasadaki bazı inverterler kullanılabilir, ancak buradaki sorun koruma sınıfı, soğutma cinsi ve giriş gerilimi.
    koruma sınıfını da prototipde içeriye alarak hadi dikkate almayalım diyelim.
    bazı sürücülerde su soğutma kullanabilme imkanı var ancak her halükarda en düşük giriş gerilimi AC 220 volt. bu durumda 320 V DC gerekiyor ki, prototipde kurşun asit akü ve 12 v 36 Ah (daha küçüğü varmı?) kullansak 26 akü lazım, bu da tkr. 2000 TL gibi tutmasından öte 250 kg geliyor, yani arka koltukdan vazgeçmek lazım!. (bis de sadece şöföre yer kaldı!)
    inverter 1200TL gibi...
    trafikden çekilmiş motor bozuk Fiat BİS tkr. 1500 TL gibi.
    BİS de vakum pompası ve hidrolik pompaya vs. gerek yok! bu iyi.
    ancak 320/12 DC/DC konverter lazım, şarj redresörü lazım vs.
    PLC+HMİ, 7.5 kw motor modifikasyonu ile 11KWh lik bu sistemin (ruhsat hariç) 8-10 bin TL ye mal olabileceği kanaatindeyim.
    Bu konuda hevesli arkadaşlar, sponsorlar varsa benimle irtibata geçebilirler.
    araştıran, düşünen, yeni birşeyler yapmaya çalışan ve bunun heyecanını duyan herkese selamlar, saygılar.

• trnkttc arkadaşımızın fikri güzel ama uygulaması çok karmaşık olur.
    Aslında bir dinamo boş bir aküyü doldururken bir miktar kasılır ve bu kasılma bir fren etkisi oluşturur arabalarda. Teori böyle ama uygulama bence pratik olmaz çünkü büyük fren için büyük akü şarjı ve dinamosu gerekir ve ayrıva akü doldukça kasılma azalır yani fren etkisi de.
  • başarabilen varmı?

Renas.
  • Konu hortlasın bari yapabilen başaran olmasa da takılınılan temel sorun ne oldu? Forklift motoru buldum dün birde maxon motorda lakin şaje canımı sıkıyor akü ile birileri yapsın artık şunu

• Merhaba konu benimde ilgimi çekti.

İnternette soyle bir dolaştım ve şu ilanı gördüm.
    Öncelikle ilan sahibini tanımam ve sadece bu işi yapacaklara bilgi için paylaşıyorum. Oldukça faydalı olacaktır.

https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-elektrik-elektronik-golden-motor-10kw-bldc-motor-348572181/detay

Kolay gelsin.
  • hayalim burdaymış
  • Bu konu hortlamali tekrar

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.