Şimdi Ara

Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni dönem'Ortalama Tüketim'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
0
Favori
6.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
46 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elektrik ve doğal gazda, fatura okumada yeni bir sisteme geçilecek. Buna göre salgının yayılmasını önlemek için şehiriçi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okuması yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Bu veriler çerçevesinde fatura oluşturulacak. Salgının ardından gerçek tüketimler ölçülecek.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere bir yenisi daha ekleniyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili yeni bir çalışma yapıyor.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in sektörden güvenilir kaynaklarından aldığı bilgiye göre, bu çalışma şehiriçi dağıtım şirketleri bünyesinde çalışan sayaç okuyacak personeli de koruyacak. Yüzlerce görevli personelin, abonelerle teması tümüyle kesilecek.

Buna göre, Batı’da örnekleri görüldüğü gibi doğal gaz ve elektrik şehiriçi dağıtım şirketi personeli, aylık düzenli fatura okumayacak. Bunun yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Anılan ay için geçmiş dönemde bir tüketim yoksa, emsal tüketimler dikkate alınarak fatura çıkartılacak. Söz konusu olan 100 metrekare bir dairenin tüketimi ve faturası ise aynı özellikteki diğer tüketim miktarları göz önünde bulundurulacak.

Sektör kaynakları, hazırlıkları sürdürülen yeni uygulamayı şöyle anlattı:

“Diyelim ki bir abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura çıkartılacak. Abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.”

KAYNAK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vommel -- 2 Nisan 2020; 12:56:4 >

• İşin kötü tarafı geçmiş 2 yılda petrol ve doğalgaz aşırı pahalı iken şu an çok ucuz.

70-80 dolardan 27 dolara düşen petrol ve gaz fiyatları düşerken ülkemizde ya hiç değişmedi ya da zamlandı.

Tabloda 2 yıl önce 4.65$ olan doğalgaz birim fiyatı,mart 2020'de 1.65$ gözüküyor.

Yine tabloda 70-80$ olan brend petrolün fiyatı,27$ civarında.

Yine vatandaşın aleyhine çıkacak bir durum ve uygulama olacak.Son 2 yılın verilerini alıp yansıtacağım demek,güncel düşük fiyatlardan değil KAZIK fiyatlardan hesaplayacağım demek

Kaynaklar:
    https://www.macrotrends.net/2478/natural-gas-prices-historical-chart
    https://www.bloomberght.com/emtia/brent-petrol
    "Buna göre salgının yayılmasını önlemek için şehiriçi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okuması yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Bu veriler çerçevesinde fatura oluşturulacak. Salgının ardından gerçek tüketimler ölçülecek."

Ortalama mortalama deyip de, Kazık fiyatları kitlemeseler bari...

Kışın Fatura, yaza göre (neredeyse) iki kat artıyor. Tüm Senenin Ortalaması, Kış tarifesinden hesaplanmasın bakalım!!
  • Bizim d.gaz sayaçları apartmanın dışında. Personel oraya gelirse Corona kapacak, gelmezse kapmayacak? Saçmalığın tarifesine geçiyorlar herhalde?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Buna göre salgının yayılmasını önlemek için şehiriçi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okuması yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Bu veriler çerçevesinde fatura oluşturulacak. Salgının ardından gerçek tüketimler ölçülecek."

Ortalama mortalama deyip de, Kazık fiyatları kitlemeseler bari...

Kışın Fatura, yaza göre (neredeyse) iki kat artıyor. Tüm Senenin Ortalaması, Kış tarifesinden hesaplanmasın bakalım!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black Code -- 2 Nisan 2020; 13:5:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Son 2 yılda tasarruf yapıp az elektrik ve d.gaz tüketmeye başladık. Bu sekilde az tüketen kişileri cezalandırmış olacaklar. Şaşırdık mı?

• Sayaç okuma bedeli.?

• 2 ay boyunca d.gaz elektrik faturası kesilmeyecek ödenmeyecek demeleri gerekirken böyle saçma bir uygulamadan söz ediyorlar.

• Kardeşim ben kiracıyım artık bu ay neredeyse 3de 1 düşürdüm kullanımımı önceki vatandaş ne yaktı ben ne bileyim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nefsimüdahele

2 ay boyunca d.gaz elektrik faturası kesilmeyecek ödenmeyecek demeleri gerekirken böyle saçma bir uygulamadan söz ediyorlar.
    İşin kötü tarafı geçmiş 2 yılda petrol ve doğalgaz aşırı pahalı iken şu an çok ucuz.

70-80 dolardan 27 dolara düşen petrol ve gaz fiyatları düşerken ülkemizde ya hiç değişmedi ya da zamlandı.

Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni dönem"Ortalama Tüketim"

Tabloda 2 yıl önce 4.65$ olan doğalgaz birim fiyatı,mart 2020'de 1.65$ gözüküyor.

Yine tabloda 70-80$ olan brend petrolün fiyatı,27$ civarında.

Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni dönem"Ortalama Tüketim"

Yine vatandaşın aleyhine çıkacak bir durum ve uygulama olacak.Son 2 yılın verilerini alıp yansıtacağım demek,güncel düşük fiyatlardan değil KAZIK fiyatlardan hesaplayacağım demek

Kaynaklar:
    https://www.macrotrends.net/2478/natural-gas-prices-historical-chart
    https://www.bloomberght.com/emtia/brent-petrol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vommel -- 2 Nisan 2020; 13:26:8 >

• Son paragrafda nisan ayı örneği verilmiş. Hangi aya faturalandırma yapılacaksa o aya ait son 2 yılın ortalaması denilmiş.

• yurt dışında yıllardır böyle, yıllık ya da kapatırken mahsuplaşma yapılıyor, kimse kimsenin parasının üstüne yatmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: sankiney

Son paragrafda nisan ayı örneği verilmiş. Hangi aya faturalandırma yapılacaksa o aya ait son 2 yılın ortalaması denilmiş.
    Onu gördüm. Yine benim dediğime geliyor iş...

“Diyelim ki bir abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura çıkartılacak. Abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.”

Adamın geçmiş 2 yıldaki (o ay için) elektrik kullanımı fazladır, bu sene o kadar kullanmamıştır mesela.(veya tam tersi de olabilir) Bu işte niyet okuma olmaz bence

• fazlasını gerçekten iade edeceklerse çok kötü bir uygulama değil, o kısmı sıkıntılı işte biraz bu ülkede elektrik ücretsiz olamaz, ertesi gün herkes kripto madenciliğine başlar evde ne varsa 7/24 çalıştırır bedava diye.
  • ben bu ay hiç gaz kullanmadım nasıl olacak? öyle saçma şey olurmu
  • agtr A kullanıcısına yanıt
    y.dışında insanlar icabında 12 aylık d.gazı bir kerede öder, parası var. biz ay sonuna sıfır çıkıyoruz. elma ile armudu karıştırıyorsunuz.

• Çok güzel çok güzel ohh. Hiç kullanmasam 35-40 lira geliyor zaten, şimdi öğrenci evimde bile değilim, hiç kullanmadığım elektriğin parasını vericem. Sanki sayaç okumaya gelince görevliyle öpüşüp kahve falan içiyoz. La ben bu faturalandırma yapan adamları hiç görmedim ki zaten.

• Hırsızlığa bak çoğu iş yeri kapalı sımdı onlardan elektrik parası mı alacaklar yanı ?
  • 🤔

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.