Şimdi Ara

Elektrik üretiminin yüzde 32'sini yenilenebilir enerjiden karşılıyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
1.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son yıllarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yenilenebilir enerjiye büyük yatırım yapılıyor. Yatırımların sonucu olarak toplam enerji ihtiyacının önemli bir bölümü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandı. 2017’nin üçüncü çeyreğinde enerji üretiminin yüzde 32’lik bölümü yenilenebilir enerjiden elde edildi. Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan Milli Enerji ve Maden Politikasındaki 2023 hedefi olan yüzde 30’u geride bıraktı.

Yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi 2016 yılında 91 milyar kilovatsaat olarak, yenilenebilir enerjide kurulu toplam güç ise 2017 yılı üçüncü çeyreğinde 36 bin 702 megavat olarak ölçüldü.

Enerji Bakanlığı tarafından yapılan enerji yatırımlarının yüzde 50’den fazlası yenilenebilir enerji odaklı yapılıyor. YEKA modeliyle yapılan ihaleler kapsamında sadece kapasite artırımı değil yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirilmesi de sağlanıyor. Üstelik YEKA’da yerli üretim ve yerli istihdam zorunluluğu bulunuyor. Tesis ve fabrikaların kurulumu ile işletilmesinde en az yüzde 90 oranında ve Ar-Ge faaliyetlerinde ise yüzde 80 oranında yerli istihdam zorunluluğu getirildi.

YEKA’nın rüzgar enerjisini kazanan konsorsiyum, bin megavat kurulu güç kurulumu yapılacak. Her yıl 3 milyar kilovatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip olacak proje ile 1.1 milyon hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

• Bizim gibi yenilenebilir tüketiciler olduğu sürece, elektrik ihtiyacı istenildiği kadar yenilenebilir enerjiden karşılansın... :(

• Gurur duyacagimiz birşey ,bu ülkeye hizmet eden herkesten Allah razı olsun

• Lütfen birazda bardağın dolu tarafını görün. Şiştim.

• Ben Yeka Meka anlamam, yapın büyük bir heykel tapalım. O kadar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalnız damat iyi iş çıkarıyor bu enerji konusunda.

Ülkemizin en büyük açığı enerji. Tüm yatırımı buraya yapıp dışa bağımlılıktan en kısa sürede kurtulmamız lazım.

• Bugün 2018'de, yenilenebilir enerjide %32'ye ulaştığımız konusunda gerçekçilerse, 5 sene sonrası için %65-75'ler olmaması için engel göremiyorum. Temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla arzu edilirse nükleer enerjiye gerek duyulmayabilir. Kazası, patlaması, sızıntısı tehlikesiyle yaşamayacağız.

Deniz, akarsu, güneş ve rüzgar enerjisiyle aydınlandığımız temiz bir geleceğe...

• Ülkemizde bazen güzel şeylerde oluyor, her ne kadar cebimize olumlu olarak yansımasada !

• quote:

Orijinalden alıntı: fuckulteli

Bugün 2018'de, yenilenebilir enerjide %32'ye ulaştığımız konusunda gerçekçilerse, 5 sene sonrası için %65-75'ler olmaması için engel göremiyorum. Temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla arzu edilirse nükleer enerjiye gerek duyulmayabilir. Kazası, patlaması, sızıntısı tehlikesiyle yaşamayacağız.

Deniz, akarsu, güneş ve rüzgar enerjisiyle aydınlandığımız temiz bir geleceğe...

Nükleer enerji sadece enerji üretmeye faydası yoktur. Nükleer enerji yüksek teknoloji kategorisine giriyor. Nükleer santraller elektrik üreteceği gibi aynı zamanda bir labaratuvar görevi görecek. ayrıca kullanılan parçalar için çok gelişmiş bir sanayi sektörü oluşturacak.
  • fuckulteli kullanıcısına yanıt
    Hocam Bayburt'a bile baya büyük bir güneş enerji santrali kuruldu. Bence doğru bir haber :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Bugün 2018'de, yenilenebilir enerjide %32'ye ulaştığımız konusunda gerçekçilerse, 5 sene sonrası için %65-75'ler olmaması için engel göremiyorum. Temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla arzu edilirse nükleer enerjiye gerek duyulmayabilir. Kazası, patlaması, sızıntısı tehlikesiyle yaşamayacağız.

Nükleer enerji sadece enerji üretmeye faydası yoktur. Nükleer enerji yüksek teknoloji kategorisine giriyor. Nükleer santraller elektrik üreteceği gibi aynı zamanda bir labaratuvar görevi görecek. ayrıca kullanılan parçalar için çok gelişmiş bir sanayi sektörü oluşturacak.

İmzayı at, gelip santrali kursunlar kısmında endişemi dile getiriyorum. Nükleer enerji üzerine çalışan müdendisi, üniversitesi, özel sektörü santraller kurulmadan nükleer enerji üzerine çalışsın. Yok sayılsın demiyorum.

Nükleer enerji üzerine birikimimiz oldu diye, bunu elektrik santrali yapmamız şart diye de düşünmemek gerek. Koca bir şehre yetecek santrali yapmadan öncede laboratuvar ortamı AR-GE merkezi kurulabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

İmzayı at, gelip santrali kursunlar kısmında endişemi dile getiriyorum. Nükleer enerji üzerine çalışan müdendisi, üniversitesi, özel sektörü santraller kurulmadan nükleer enerji üzerine çalışsın. Yok sayılsın demiyorum.

Nükleer enerji üzerine birikimimiz oldu diye, bunu elektrik santrali yapmamız şart diye de düşünmemek gerek. Koca bir şehre yetecek santrali yapmadan öncede laboratuvar ortamı AR-GE merkezi kurulabilir.

Teorik bilgi ile bu işler yürümez. yetiştirdiğin mühendisleri nerede çalıştıracaksın, yurt dışındaki santrallerde mi çalışacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 7 Şubat 2018; 22:40:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihcanery

Gurur duyacagimiz birşey ,bu ülkeye hizmet eden herkesten Allah razı olsun

Bu istatistik nükleer enerjiye şu anda ihtiyacımız olmadığını da kanıtlıyor.

Yenilenebilir enerji %30 ise bunu daha da artırabiliriz. Türkiye gibi niteliksiz insanların üst kademelere geldiği bir ülkede nükleer çok tehlikelidir.

Bizde disiplin, sorumluluk, denetim gibi şeyler iyize azaldı. Bunu hiç kimse inkâr edemez. Şu hâlde nükleer de gereksizdir.

• quote:

quote:

Zaten Atom Enerjisi Kurumu’nun laboratuvarlarında inceleniyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Civitas Terrana

quote:

Orijinalden alıntı: fatihcanery

Gurur duyacagimiz birşey ,bu ülkeye hizmet eden herkesten Allah razı olsun

Bu istatistik nükleer enerjiye şu anda ihtiyacımız olmadığını da kanıtlıyor.

Yenilenebilir enerji %30 ise bunu daha da artırabiliriz. Türkiye gibi niteliksiz insanların üst kademelere geldiği bir ülkede nükleer çok tehlikelidir.

Bizde disiplin, sorumluluk, denetim gibi şeyler iyize azaldı. Bunu hiç kimse inkâr edemez. Şu hâlde nükleer de gereksizdir.

80 Milyonluk bir ülkede Nükleer santrali çalıştıracak nitelikli eleman bulamayız diyorsan dükkanı kapat git. Ayrıca nükleer santraller Global kuruluşlar tarafından denetleniyor. öyle kafana göre nükleer santral açamıyorsun. açarsan ambargoyu yersin

• Yenilenebilir enerji denip geçilmiş ve bildiğim kadarı ile daha 1 yılı doldurmadı bu yatırımlar, hani bu tip veriler ortalama baz alınarak verilir değil mi ne zaman kim ölçtü kaynak verseniz de bizde iktidarı yalamışsınız yine demeyelim lütfen...

• quote:

Orijinalden alıntı: gxhero

Yenilenebilir enerji denip geçilmiş ve bildiğim kadarı ile daha 1 yılı doldurmadı bu yatırımlar, hani bu tip veriler ortalama baz alınarak verilir değil mi ne zaman kim ölçtü kaynak verseniz de bizde iktidarı yalamışsınız yine demeyelim lütfen...

Bunlar tamamlanan projeler. ayrıca istatistikler yıllıkda olabilir, aylıkta olabilir, anlıkta olabilir. açıkça belirtildiği sürece sıkıntı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 7 Şubat 2018; 22:50:29 >
  • Masajı yazdıktan sonra kaynak verdiğiniz linke baktım bahsi geçen enerji kaynakları şunlarmış ama orada da belge tarzı bir şey yoktu umarım doğrudur ne diyelim.

JEOTERMAL ELEKTRİK ÜRETİM KURULU GÜCÜ

2002: 17.5 megavat

2006: 992 megavat

TOPLAM ELEKTRİK ÜRETİMİ

2002: 129.4 milyar kilovatsaat

2007- 3. çeyrek: 219.6 milyar kilovatsaat

YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

2002: 34 milyar kilovatsaat

2006: 91 milyar kilovatsaat

• almanya bu sene birkaç günlüğüne tüm ülkede yenilebilir enerji için testlerde bulundu. yakında tamamen yenilebilir enerjiye geçecekler.
  • Enerji konusunda hızlı adım atılıyor. Benim merak ettiğim güneş hücrelerini kaç ülke üretiyor şuan, yerli üretim çalışmaları var mı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.