Şimdi Ara

ELEKTRİK SARFİYATINI HESAPLAMA TABLOSU (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
5
Favori
321.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • eline sağlık faydalı bir çalışmayı üşenmeden gerçekleştirmişsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blur

quote:

Orijinalden alıntı: firstbuddy78

madem elektrik işinden anlıyosun benimde çok merak ettiğim bişe var
    nete laptop la giriyorum masa üstüde var ama daha az elektrik çekiyo die laptop tercih ediyorum
    günde 1 saat kullanıma göre ayda 30 saat kullanım durumunda kar nedir
    (oortalama tabi)

laptop acer aspire 5102
    masa üstü 17" monitörlü 300 watt psu lu 2 hdd li 1 dvd1dvd combo 5+1 hoparlör amd 2600 işlemci 1024 rem

1lirayı ya gecer ya gecmez gunde 1saat bir sey degil belki 10 saat olsa yaptıgın mantıklı olabilirdi.

Arkadaşlar hepsinin tek tek kaç watt harcadıklarını bahsedilen yöntemle hesaplayabilirsiniz.

• quote:

Geçen google'de arama yaparken denk geldi tam bir sene gecmis uzerinden ama ilginc gelince konuyu hortlatayım dedim
    ilgi gorurse soracak daha cok seyim var. Neyse ilk olarak yukarıda arkadasların savunmus oldugu ve aklımın almadığı konuya değineyim:

Simdi klimayı 25 derece ve 30 dereceyle calıstırmanın elektrik sarfiyatı bakımından fark olmadıgı gorusu kabul gormus
    Nasıl olur oda sıcaklıgı 25i buldugunda cihaz rolantiye girmiyor mu? 30 olsaydı eger calısıp sıcak hava vermeye devam etmeyecek miydi?
    Bu sure zarfında daha cok elektrik cekmeyecek miydi? Ayrıca oda sıcaklıgını 30 derecede tutmakla 25 derece tutmak bir mi?!..
    Madem elektrik tasarrufu soz konusu değil o zaman herkes kışın oda sıcaklıgını maksimum dereceye ayarlasın.
    (Benim odam mesela hic bir zaman 30 derece sıcaklıga ulasmıyor/ulasamıyor cihaz surekli sıcak hava uflemeye devam ediyor. Yalıtım iyi değil galiba)

Su konuyu bir aydınlatsak diyorum, sanırım cogunluk da benim gibi dusunuyor

@Manas madem konu guncel sen de yeniden konuya dahil oldun yukarıdaki sorum icin bir acıklama yapar mısın? Tesekkurler...

• Arkadaşım 30 derece çalıştırarak sadece termostat süersini uzatırsın. 25 derecede daha sık termostata girer.
    Düz mantıkla 30 derece belirli bir süre kıstas alınırsa daha fazla elektrik çeker.

Yani 20 dakika 30 derece çalıştırmanla 23 derece çalıştırman arasında hiç fark olmaz.
    fakat 4 saatte 30 derece çalıştırmanla 23 derece çalıştırman arasında 30 derece aleyhinde fark olur.
  • arkadaşlar fark olmaz derken 25 derece set ayarlı düz bir klima çalıştığında ne kadar akım çekiyorsa 30 dereceye ayarlandığında da o kadar akım çeker ay sonu sarfiyatı tabiki de farklı olur

klima da set ayarı çekilen akımı fark ettirtmez sarfiyatı fark ettirir

bu konuştuğumuz düz klimalar için geçerlidir
  • manas kardesim ben de yazdıgın gibi dusunmustum ama yukarıda fatura farketmez gibi yorumlar okudum.
    hatta ardından yazan arkadas da aynı akımı ceker demis ama sanırım elektrik isinden anlamadıgımdan yine anlam veremedim.
    Neyse tesekkurler...
  • Blur kardeş, her iki derecede çalıştırarak led sayılarından çektikleri watt ı test edebilirsin.

Kendi bulacağın sonuç soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır.
  • Üç sorum var:
    1_Led yanma süresi eski tip analog saatler de ortadaki kırmızı çizgili çemberin bir tam tur dönüşü ile aynı anlama mı gelmektedir?
    2_Kışın klima ile ısınma da daha fazla verim alıp daha az tüketim yapmak için dış ünite ısı yalıtımlı bir kılıf ile komple kaplansa (içi cam battaniyeli ölçüleri 5 cm fazlasıyla komple kaplayan çift katlı branda gibi) dış ünitenin gaz ısıtması ve ısıyı muhafazası kolaylaşacak ve sarfiyat düşecek midir?
    3_Dış ünite kapatılmış bir balkonun içerisinde olursa ısınma amaçlı alınacak sonuç ne olur?
    Konu dışı:Malesya malı Demirdöküm Blue Line 12 HP klimam var.Bunda kartel ısıtıcı ve Heat pump var mı?
  • quote:

manas kardesim ben de yazdıgın gibi dusunmustum ama yukarıda fatura farketmez gibi yorumlar okudum.
    hatta ardından yazan arkadas da aynı akımı ceker demis ama sanırım elektrik isinden anlamadıgımdan yine anlam veremedim.
    Neyse tesekkurler...

şöyle bir örnekle anlatayım o zaman

arabanızla yola çıktınız 90km hızla gidiyorsunuz yolda arabanız 90 km ile giderken km de 1 lt benzin yakıyor (klimanın çektiği akım) 25 km(klimada25 derece set ayarı) gittiniz arabanız toplamda 25lt benzin yaktı gene arabanızla 90 km hızla 30 km (klimada 30 derece set ayarı) yol gittiniz bu seferde arabanız 30 lt yaktı çünkü arabanız 90 km ile giderken hep 1 lt yakıyor(klimada çekilen akım sabit) yaptığınız yol kadar (içeriyi ısıtmak istediğiniz sıcaklık) yakıt yakar

yani klima açıkken çektiği akım birbaşka değişle yaktığı elektrik değişmez klima ortamı 25 dereceye getirmek için 15 dakika full açık kalır 30 dereceye getirmek için 25 dakika full açık kalır arada 10 dakikalık zamanda daha çok elektrik yakar akım farklıdır sarfiyat farklıdır

• örnek çok güzel olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Takcicek

Üç sorum var:
    1_Led yanma süresi eski tip analog saatler de ortadaki kırmızı çizgili çemberin bir tam tur dönüşü ile aynı anlama mı gelmektedir?
    2_Kışın klima ile ısınma da daha fazla verim alıp daha az tüketim yapmak için dış ünite ısı yalıtımlı bir kılıf ile komple kaplansa (içi cam battaniyeli ölçüleri 5 cm fazlasıyla komple kaplayan çift katlı branda gibi) dış ünitenin gaz ısıtması ve ısıyı muhafazası kolaylaşacak ve sarfiyat düşecek midir?
    3_Dış ünite kapatılmış bir balkonun içerisinde olursa ısınma amaçlı alınacak sonuç ne olur?
    Konu dışı:Malesya malı Demirdöküm Blue Line 12 HP klimam var.Bunda kartel ısıtıcı ve Heat pump var mı?

1 - evet
    2 - Defrosa girme azalır gibi geliyor emein değilim ilginç bir öneri
    3 - defrosa girme azalır. sonuç pozitif.

• quote:

Orijinalden alıntı: Takcicek

Üç sorum var:

1 analog saatin kaldırdığı güce göre değişir mutlaka altında yazar bu kadar tur 1 kw/h diye

klimaların kullandıkları gaz yardımı ile ısı transferi yaparak ısıtırlar ve soğuturlar kışın iç ünite içeriyi ısıtmak için gaz yardımı ile içerideki soğukluğu alır ve dışarı atar bu işlem sırasında dış ünite üzerindeki soğukluğu atması gerekir eğer atamaz bir kısmını geri iç ortama getirirse klimanın ısıtma performası düşer yani dış ünite nekadar hava sirkülasyonu olursa o kadar sağlıklı ısıtır ve soğutur defrosta girmez verimi düşmez (dış ortam ısısı çok düşükse dış üniteyi sararma kapalı balkona koyma verimi düşürür)

• quote:

Orijinalden alıntı: mss80

quote:

manas kardesim ben de yazdıgın gibi dusunmustum ama yukarıda fatura farketmez gibi yorumlar okudum.
    Neyse tesekkurler...

arabanızla yola çıktınız 90km hızla gidiyorsunuz yolda arabanız 90 km ile giderken km de 1 lt benzin yakıyor (klimanın çektiği akım) 25 km(klimada25 derece set ayarı) gittiniz arabanız toplamda 25lt benzin yaktı gene arabanızla 90 km hızla 30 km (klimada 30 derece set ayarı) yol gittiniz bu seferde arabanız 30 lt yaktı çünkü arabanız 90 km ile giderken hep 1 lt yakıyor(klimada çekilen akım sabit) yaptığınız yol kadar (içeriyi ısıtmak istediğiniz sıcaklık) yakıt yakar

yani klima açıkken çektiği akım birbaşka değişle yaktığı elektrik değişmez klima ortamı 25 dereceye getirmek için 15 dakika full açık kalır 30 dereceye getirmek için 25 dakika full açık kalır arada 10 dakikalık zamanda daha çok elektrik yakar akım farklıdır sarfiyat farklıdır

Üstad örnek süper olmuş anladık şükür Bu şu demek klima calıstıgı zaman iceri verdigi sıcaklık/soğukluk her zaman sabitmiş, sizin örnekten anladığım bu, bunu bilmiyordum. Yani ortam ısısını 25 ya da 35 derece yapmakla iceri uflenen havanın ısısı değişmiyormuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: manas35

örnek çok güzel olmuş.

birbirimize yardımcı olabildiysek ne mutlu

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mss80

quote:

Neyse tesekkurler...

Üstad örnek süper olmuş anladık şükür Bu şu demek klima calıstıgı zaman iceri verdigi sıcaklık/soğukluk her zaman sabitmiş, sizin örnekten anladığım bu, bunu bilmiyordum. Yani ortam ısısını 25 ya da 35 derece yapmakla iceri uflenen havanın ısısı değişmiyormuş.

estağfurullah daha ustad olamayız bizden ustalar var

@blur bu örneği düz klimaya istinaden verdim düz klimalarda cihazın ağzından üflediği hava sıcaklığı ve çektiği akım değişmez inverter klimalarda ise ortam daha hızlı ısınması için kapasitesinin üzerine çıkarlar(normalden daha fazla elektrik harcayarak) ağız çıkış sıcaklıklarını yükseltirler ortamı daha hızlı ısıtmak için sonra set değerlerine yaklaştıkça kapasitelerinin düşürürler(normalden daha az elektrik harcarlar) klima inverter teknolojili ise sizin ayarladığınız set ayarı ile çektiği akımda değişir yaktığı elektrikte değişir ağız çıkış sıcaklığıda

• Tamamdır anlasılmıstır konu bi de yaklasık 9000btu klima ne elektrik ceker kw/saat.
    ve su kadar btu bu kadar metrekare icin uygundur seklinde bi tablo paylasır mısınız? Teşekkurler...
  • Foruma daha önce eklemiştim. konu eskilerde kaldı gibi pm at göndereyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: manas35

Foruma daha önce eklemiştim. konu eskilerde kaldı gibi pm at göndereyim.

hocam pm attım ilgilenirseniz sevinirim
  • teşekkürler
    herkes bencede elektrik tüketim hesabını yapmalı bi ürün seçerken
  • emeğin ürünü, vede günümüze uyumlu olmuş
  • Çok yararlı bi bilgi teşekkürler...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.