Şimdi Ara

Elektrik Mühendisliği (Bilgilendirme) (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
189
Cevap
110
Favori
31.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
75 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Peki hocam zaten ders çalışacağım kesin ama son söyledikleriniz benimde kafamı karıştırdı gerçekten bu zamana kadar maaşlar iyi deniyordu şimdi maaşlar kötü dendi gerçekten bende ne yapacağımı şaşırdım hem yatay geçiş hem bölüm değiştirmeyi aynı zamanda deneyebilir miyim? Baktığım kadarıyla dönem sonu yatay geçiş deneyebiliyormuşuz ama bölüm değiştirme sene sonu mu oluyor yani demek istediğim üni değiştirmeyi denerken bölüm değiştirmeyide deneyebilir miyim? Ve koü BM için kaç ortalama yapmam lazım sizce?(geçen sene de tercih yapmadan önce size danışmıştım)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: life for a student

Peki hocam zaten ders çalışacağım kesin ama son söyledikleriniz benimde kafamı karıştırdı gerçekten bu zamana kadar maaşlar iyi deniyordu şimdi maaşlar kötü dendi gerçekten bende ne yapacağımı şaşırdım hem yatay geçiş hem bölüm değiştirmeyi aynı zamanda deneyebilir miyim? Baktığım kadarıyla dönem sonu yatay geçiş deneyebiliyormuşuz ama bölüm değiştirme sene sonu mu oluyor yani demek istediğim üni değiştirmeyi denerken bölüm değiştirmeyide deneyebilir miyim? Ve koü BM için kaç ortalama yapmam lazım sizce?(geçen sene de tercih yapmadan önce size danışmıştım)
    Şimdi ikisini aynı anda deneyebilir misin bunun cevabını bilmiyorum. İkisini yapan var ama aynı anda değil de arayla yaptı sanıyorum.
    Kaç ortalama yapman lazım onun hakkında da en ufak bir fikrim yok. Bu tip soruları diğer arkadaş cevaplarsa güzel olur.

Ancak maaş konusunda ben yelpazesi geniş demeyi tercih ediyorum. Ortalama olarak EHM gibi bir bölüm bir tık daha fazla bilgi gerektiriyor haliyle bir tık daha fazla standart maaşı oluyor. Ancak bizim yelpazemiz geniş. Çok düşük alanı da yüksek alanı da gördüm. Hatta şöyle ki EHM okuyan bir arkadaş vardı birlikte okurken bana mezun olalım ben senden 2-3 kat fazla maaş alacağım bizim işler daha kalifiye diyordu. Kendisiyle görüşmüyorum ama mezun olduktan sonra foruma asgari ücretle başladığını yazmıştı. Ben zaten yurt dışında çalışıp dolarla maaş aldığım için karşılaştırmak mantıklı olmadı Demem o ki bu işler hem şans işi hem de sana çok bağlı bir iş. Elektrik mühendisliği çok kazandırır mı? Yanlış soruyu soruyorsun. Doğru soru: ben çok kazanabilir miyim? Dönem dönem millet acayip güzel sağlam iş imkanı oluyor diye bölümlere giriyor ama o anın şartlarıyla düşünüyorlar. 4 sene sonra o meslekler doluyor, çok maaş isterken açıkta kalıyorlar. Dimyata pirince giderken bulgurdan oluyorlar. Bak ben bölüme girmeden önce KPSS'de elektrik mühendisliği ile EEM farklı puanlardan alıyordu, EM az olduğu için çok düşüktü puanı. Millet KPSS ile bir yere girer rahat hayat yaşarım diye bölüme girdi. Çat birleştirdiler :) Bu işler böyle yani, çok düşünme, zevkle okuyup yapabileceğin mesleği seç. Hele ki geçen sene de danıştım diyorsun, eğer ki mezuna kaldıysan zaten 3. kez hazırlanmaya gerek yok. Benim de üniversite sınavı yeteneğim o kadar iyi değil ama tek tek olunca dersleri daha iyi yapmıştım. Bu yüzden üniversitede başarılı oldum şu an bölümü seçtiğime memnunum yani daha iyisi olsun diyorsam üniversite sınavına kadar geri dönüp tekrar hazırlanmam vs. lazım ama belki daha iyisi olmazdı çünkü daha iyi bölüme gidip zorlanıp ortalama yapamazdım. Belli olmuyor hayat böyle.
  • Öncelikle her mesaja özenle cevap verdiğiniz için gönülden teşekkür ederim. Ben size danıştıktan sonra bölüm aklıma yattı ve tercih yaptım yani mezuna kalmadım ben üni nasıl biterse bitsin yeterki bitsin kafasında değilim zaten sürekli kendimi geliştirmek istiyorum dil konusundada aynı ingilizcemi güzel yerlere getirdiğimi düşünüyorum ve şimdi almanca öğrenmeye çalışıyorum yani demek istediğim ben çalışacağım ama tabi ki maddiyatıda düşünmeden edemem özellikle günümüz şartlarında bu yüzden ısrarla sordum bu soruyu lütfen beni yanlış anlamayın yani amacım 2 arabam 5 evim olsun falan değil tekrardan teşekkür ederim.

• Bu arada yurtdışında staj veya iş bulmak için ne yapmak gerekli ondanda ufacık bahseder misiniz? Size zahmet olmazsa

• life for a student L kullanıcısına yanıt
    Hocam haddim olmayarak söylüyorum ama bir yerde okumuştum araştırırken, kurumlar arası yatay geçişte bölümlerin %80 benzer olması gerektiği yazıyordu. Ben daha üniversite öğrencisi değilim sadece araştırıp okuduğumu söylüyorum hocam ona göre

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Spyxxx kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim hocam. Umarım hayattında da sana yol gösterenler olur. Hakkın ödenmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Kullanıcı_Adı_ -- 13 Ağustos 2020; 23:44:29 >
  • Bölümler benzer değil aynı zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi life for a student -- 13 Ağustos 2020; 23:45:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: life for a student

Öncelikle her mesaja özenle cevap verdiğiniz için gönülden teşekkür ederim. Ben size danıştıktan sonra bölüm aklıma yattı ve tercih yaptım yani mezuna kalmadım ben üni nasıl biterse bitsin yeterki bitsin kafasında değilim zaten sürekli kendimi geliştirmek istiyorum dil konusundada aynı ingilizcemi güzel yerlere getirdiğimi düşünüyorum ve şimdi almanca öğrenmeye çalışıyorum yani demek istediğim ben çalışacağım ama tabi ki maddiyatıda düşünmeden edemem özellikle günümüz şartlarında bu yüzden ısrarla sordum bu soruyu lütfen beni yanlış anlamayın yani amacım 2 arabam 5 evim olsun falan değil tekrardan teşekkür ederim.
    Almanca güzel bir seçenek özellikle Mercedes gibi Bosch gibi Almanca isteyen şirketlerde iş bulmak için. Ancak İngilizce akıcı olmadan başlamanı tavsiye etmem. 2 yarım dil bir tam dilden kötüdür. Maddi olarak garanti veremiyorum, iş bulursun ama ne kadar iyi iş bulduğun tamamen sana bağlı. Her insanın çizdiği yol farklı hedefini iyi belirleyip ona göre gitmek lazım. Bazı insan diyor benim yolum KPSS, oturup 4 sene ona hazırlanıyor devlette uzamaz kısalmaz ama hiç yoktan iyi bir maaşla işine devam ediyor. Diğer yandan kararsız kalıp o mu bu mu derken özel sektörde kötü şartlarda az maaşa çalışan da var.

İlk hedefimiz zaten İngilizce demiştik, eğer bunu gerçekten halledebildiysen zaten kalburüstü bir yere girersin. Hani inanması zor belki ama gerçekten millet İngilizce bilmiyor. Herkes az veya orta biliyor. Sektörde orta bilmenle bilmemen arasında bir fark yok. Bugün Amerika'dan biri geldiğinde sen ona sunum yapıp şirketle ilgili teknik sorularını cevaplayabiliyor musun yoksa cevaplayamıyor musun? O var. Akıcıdır veya değildir, gerisi önemli değil.

İyi de bir teknik bilgi ile üst segment bir kurumsal şirkette iş bulman hayal değil. Onun dışında elektrik mühendisliğinin kendi içerisinde de bir esnekliği var. Yani tesis alanına girmişsin orada 3-5 sene düşük maaşa çalışmışsın sonra kendi işini kurmuşsun ileri atlamışsın. Hani bunun net bir cevabı yok ama elektrik mühendisliği eski bir meslek. Yıllardır var olan bir meslek. Birkaç yıl iş imkanı olup da sonradan bunu yitirecek bir meslek değil. Eğer dediklerini yapabilirsen iyi yerlere gelirsin.

Yurt dışı staj ve iş için bol bol başvurmak gerekiyor, bol bol mektup yazmak. 100'lerce yerden reddedilmek gibi şeyler. Mesela İngilizcem iyi diyorsun, 2 sayfalık bir niyet mektubu yaz bakalım başvurmak için nasıl olacak, akıcı olacak mı?

Çeşitli ülkelerin çeşitli olanakları var. Her şeyden önce Erasmus gibi bir değişim programı olanağı olursa yap sonra Erasmus+ gibi staj imkanı olursa yap. Bunlar yetmez farklı ülkeler demiştik mesela Singapur'da bizim Tübitak gibi A* Star araştırma merkezi var. Buralara başvurabilirsin, SIPGA gibi staj imkanlarını takip edersin. Yurt dışındaki üniversitelerde çeşitli hocaların lablarına başvurabilirsin. Mesela EE'ci bir arkadaşım stajını Dünya'nın en iyi üniversitelerinden birinde bir yapay zeka labında yaptı. Hayat fırsatlarla dolu. Oturup araştırıp yılmadan başvurmak gerekiyor. Ama yurt dışında staj yapamadım eyvah diye de üzülmeye gerek yok. Ben de yapmadım :) Direk işe girdim. Ben açıkçası yurt dışında yüksek lisans arıyordum ama Erasmus'ta tanıştığım bir arkadaş Singapur'a gitmiş dedi ki bak burada böyle güzel işler var niye başvurmuyorsun. Başvurdum pozisyon gerçekten bana uyuyordu hop bir mülakat aldılar. Genelde Singapur o yıllarda buna müsaade eden çok esnek bir yerdi. Sonra kota getirildi sonra da virüs zaten. Şimdi sen de kendi Singapur'unu bulman lazım. Herkesin yolu farklı ve ben olabildiğince teknik bilgimi arttırabileceğim bir yolda ilerliyorum. Sana da başarılar, sorun olduğunda çekinme yaz. Genelde millet devre teorisi atıp çözer misin diyor öyle olma tabi :)

Neyse sonuçta bu işlerin siteleri vs. var. Bakınız mesela İngiltere'deki üniversite işleri için şuradan takip edilebiliyor
    https://www.jobs.ac.uk/

Ama dediğim gibi tek doğru yol yok. Türkiye'de yurt dışı bağlantılı bir şirkette birkaç sene çalışıp yurt dışına geçen de var. Sadece beni de dinleme, bir çok kişiyi dinle ve kendi yol haritanı çiz.

@_Kullanıcı_Adı_

Çok teşekkür ederim, eğer aklındaki birkaç soru işaretini silebildiysem ne mutlu bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spyxxx -- 14 Ağustos 2020; 0:13:41 >
  • eem mezunları en kolay hangi alanlarda çalışıyor kolaylıktan kastım alan olarak eem cok geniş yelpazesi var

• Arkadaşlar selamlar, bildiğiniz üzere tercih dönemi yaklaştı. Ben de bu konuyu üste taşımak istedim. Konudaki yazı pek bir güncel olmayabilir bir hafta sonra güncellemeyi düşünüyorum o ara sorularınızı da sorarsanız bir hafta sonra hepsini topluca cevaplamak isterim. Daha önce de soru sorup da cevaplayamadığım, gözden kaçırdığım arkadaşlardan çok özür dilerim. Kendinize iyi bakın, görüşmek üzere.  

• Spyxxx kullanıcısına yanıt
    çok iyi olur hocam emeğinize sağlık

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • up

• Arkadaşlar, sıralamalar geldikten sonra konuyu tekrar yukarı taşımak istedim. Üstte her ne kadar güncelleyeceğim dediysem de kafamdaki gibi bir güncelleme maalesef yapamadım. Ancak baştan sona okuyup birkaç hatayı düzelttim. Fakat sizi şu imkandan da haberdar etmek amacıyla en üste şu bağlantıyı bıraktım:

https://acik-ofis-saati.github.io/acik-ofis-saati/

Şimdi bu benim bir arkadaşımın başlatmış olduğu çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi. Alanında yetkin yüksek lisans, doktora öğrencileri ve hatta çok iyi hocaların görüntülü ofis saatleri açtığı bir ortam. Sadece elektrik mühendisliği alanında değil, bir çok alandan baya insan mevcut. Utanmaca, çekinmece olmasın, son dakika olsa bile kaydınızı yaptırıp görüşmelere katılmanızı öneririm.  

Onun dışında özel mesajla gelen spesifik sorulara hala elimden geldiğince yanıt vermeye çalışıyorum. Sorular haricinde tavsiyeleriniz olursa, onları da yazarsanız çok sevinirim.  

• quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

Arkadaşlar, sıralamalar geldikten sonra konuyu tekrar yukarı taşımak istedim. Üstte her ne kadar güncelleyeceğim dediysem de kafamdaki gibi bir güncelleme maalesef yapamadım. Ancak baştan sona okuyup birkaç hatayı düzelttim. Fakat sizi şu imkandan da haberdar etmek amacıyla en üste şu bağlantıyı bıraktım:

https://acik-ofis-saati.github.io/acik-ofis-saati/

Şimdi bu benim bir arkadaşımın başlatmış olduğu çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi. Alanında yetkin yüksek lisans, doktora öğrencileri ve hatta çok iyi hocaların görüntülü ofis saatleri açtığı bir ortam. Sadece elektrik mühendisliği alanında değil, bir çok alandan baya insan mevcut. Utanmaca, çekinmece olmasın, son dakika olsa bile kaydınızı yaptırıp görüşmelere katılmanızı öneririm.  

Onun dışında özel mesajla gelen spesifik sorulara hala elimden geldiğince yanıt vermeye çalışıyorum. Sorular haricinde tavsiyeleriniz olursa, onları da yazarsanız çok sevinirim.  

Hocam ytü elektrik müh. Düşünüyorum nasıldır?

• YTÜ Elektik mezunu olarak 7 yıl sonra editlediğim şöyle bir konum var, sorusu olan arkadaşlar var ise yardımcı olmaya çalışırım.

Konu linki; https://forum.donanimhaber.com/ytu-ve-hazirlik-hakkindaki-izlenimlerim--94200080

Ayrıca @Spyxxx hocam 8 sene önce de tercih aşamasındaki benim gibi öğrencilere yardımcı oluyordunuz hala aynı gayreti göstermenizi takdirle karşılıyorum, elinize emeğinize sağlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B4F41DA77

Hocam ytü elektrik müh. Düşünüyorum nasıldır?

Alıntıları Göster

İyidir.

Yani en azından bu şekilde cevap verip bırakasım geliyor. Öyle yapmam gerekiyor. Çünkü çok yanlış soruları soruyorsunuz arkadaşlar  

Şimdi iyilik ve kötülük göreceli kavramlar. Neye göre iyi? Hangi amaca göre iyi? Çekiç mesela çivi çakmak için iyidir, ancak vida takmak için iyidir diyemem.

YTÜ elektrik müh. ODTÜ EE'ye göre iyidir diyebilir miyim diyemem. Sen kiminle kıyaslıyorsun? Yani EE vs E kıyasında zaten E'ler puandaş EE'lerden bir tık iyidir demiştik. O kural hala geçerli.

Ancak senin amacın elektrik alanına yönelmek değilse, ya kardeşim ben komple elektroniğe hevesliyim, katı hal fiziği, kuantum, fotonik vs. çalışacağım diyorsan, elektrik mühendisliği sana gelmeyebilir.

Ya da şöyle diyelim, ben İTÜ elektrik istiyordum olmadı bir sene mezuna mı kalayım yoksa YTÜ elektrik iyi midir? Diye sorsan derim ki iyidir, mezuna bırakmaya gerek yoktur. Mezuna bıraktıracak kadar kötü değildir. Burada o yüzden diyorum yani iyi veya kötü kavramları göreceli diye. YTÜ elektrik mühendisliği seni yapacağın neredeyse hiçbir şeyden alıkoymaz ki zaten mühendisliklerin çoğu böyledir. Bence başarının anahtarı, kendini iyi tanımak. Ne kadar çabuk tanırsan, o kadar iyi ilerlersin. Tercihlerden önce ne istediğini bilirsen iyi tercih yaparsın. Yok tercihlerden sonra ne istediğinin farkına varırsan, o da hiç önemli değil, önünde 4 sene var, çok iyi işler başarmak için hiçbir fırsatı kaçırmış değilsin. Yani bu 4 senede hiç alakası olmayacağını düşündüğün bir çok alana yönelebilirsin. Yeter ki bir şeyler iste.

Yoksa yani yanlış soruyu soruyorsun, doğru cevabı bu şekilde alman mümkün değil. Biraz daha detaylandır, ona göre konuşalım  

@forlive

Öncelikle güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Konunu ne yalan söyleyeyim daha yeni gördüm diyebilirim, yani görüp de unutmuş da olabilirim. Yani 8 sene önce sana yardımcı oluyordum diyorsun da senin konu benimkinden daha eski   Şaka bir yana, ben bu işi uzun bir süre özel mesajdan yürütmeye çalışmıştım. Ancak herkes aynı soruları sorduğu için bir gün sinirlenip konu açmıştım. Çok da iyi oldu, baya kişiye ulaştı. Yani sen 8 sene deyince bu işi ne kadar uzun süredir yaptığımı fark ettim. Yaklaşık 2010 yılından beri (11 senedir) bu bölümü tanıtmaya çalışıyorum. Belki de bizim bu işleri daha genç ve bilgileri taze arkadaşlara bırakma vaktimiz gelmiştir ha  

Konundan gördüğüm kadarıyla, bölümden mutlusun, senin mutlu olduğunu görünce emin ol ben senden çok sevindim. Tecrübelerin üstteki sorusu olan arkadaşa da eminim baya ışık tutacaktır. Ben açıkçası ser verip sır vermediğim için, kendimden pek bahsetmemişim. Güncel olarak, ben de kısa bir süre yurt içi ve yurt dışı ArGe firmalarında çalıştıktan sonra akademiye geçtim. Şu an güzel bir okulda araştırmacıyım   Demem o ki ben de bölümden çok memnunum. Fakat üstteki arkadaşa dediğim gibi kendini tanımak çok önemli. Ben bölümdeki diğer arkadaşlara nazaran elektriği sevdiğini ve çok güzel işler yapmak istediğini bilen biri olarak görüyordum kendimi. Yani öyleydim. Ancak daha da çok tanısam daha iyi olurmuş. Derslerde öğretilenden çok daha fazla şey öğrenirdim. Öğrendim ama daha da öğrenirdim. YTÜ olarak sanırım matematik konusunda bir tık zayıfız. Fakat endüstride çalışan biri için bu durum pek fark etmeyebilir. Benim gibi akademide kalan biri için ise fark gözle görülüyor maalesef.  

• Hocam böyle dümdüz soru soracağım için özür dilerim ama itü ehb iyi midir ? Yani itü olsun akademik kadro ders programı gerçekten öğrenciyi geliştirir mi, iş hayatında iyi yerlere getirir mi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ytü elektrik elektronik niye yok

• Hocam öncelikle biz gençleri özenle bilgilendirip tek tek cevap verdiğiniz için çok teşekkür etmek istiyorum. İki haftadır orda burda sosyal medyada gezindim ama sizin kadar açıklayıcı yazan birini görmedim. Bende aklı karışmış biri olarak size danışmak istiyorum.

Sıralamam 122k ve ilk tercihimde KOÜ EHM var ve geçen sene 122k ile almış. Bu bölüm hakkında pek fazla endişem yok bir süredir istediğim bir bölümdü fakat malum sistemden kaynaklı son iki senedir sıralamalarda bir ileri bir geri oynamalar oluyor. Bu bölüme alternatif olarak KOÜ EM okumak istiyorum. Kendimi tanıdığım kadarı ile biraz daha yazılım ağırlıklı alanlara ilgisi olan biriyim fakat bir yandan da donanımsal alanlarda (elektrik gibi)kendimi geliştirmek istiyorum. İlk olarak KOÜ EM hakkında bir yorumunuz, tavsiyeniz varsa dinlemek isterim. İkinci olarak siz hariç elektrik mühendisliği ile alakalı okuduğum yazılarda yazılıma değinen olmamıştı.Anladığım kadarıyla elektrik mühendisliği sanki elektrik-elektronik gibi direk yazılıma yönelinebilen bir bölüm değil.Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ve elektrik mühendisi yazılım ile ne kadar iç içe olabilir? Kendi alanı ve yazılımda kendini geliştirip bu iki alanı birleştirebilip iş bulabilir mi varsa bununla alakalı iş alanları nelerdir bunlardan bahsedebilirseniz çok sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: hepüşüyenadam

Hocam böyle dümdüz soru soracağım için özür dilerim ama itü ehb iyi midir ? Yani itü olsun akademik kadro ders programı gerçekten öğrenciyi geliştirir mi, iş hayatında iyi yerlere getirir mi

Yani ben de böyle bir cevap vereceğim için özür dilerim, iyidir.

Daha üstteki arkadaşa benzer şeyleri söyledik ama lütfen :) Hani öyle bir soru sormuşsun ki benim savunduğum değerlere aykırı. Yani her şeyi üniversiteden beklersen pek gelişemezsin onu söyleyeyim. İTÜ EHB dediğin yer bu alanda okumak istiyorsan gidebileceğin Türkiye'deki sayılı yerlerden bir tanesi. Şimdi iyiliğini kötülüğünü tartışmaya gerek yok. Eğer puanın yetiyorsa, bu alanı da istiyorsan direk yaz gitsin. Bunun karşılığında peki neyle kıyaslıyorsun bu bölümü onu söylemiyorsun. Başka bir İTÜ bölümü mü? Yoksa başka bir üniversite bölümü mü nedir yani? Benim İTÜ EHB puanım tutsa gözüm kapalı gidebilirdim. Bir sıkıntım olmazdı.

@Street of dreams

Çünkü böyle bir bölüm yok, o yüzden bahsetmedik. Ha neden böyle bir bölüm yok dersen, sebebini biliyor değilim. Ancak tarihsel ve tercihsel bir mesele olduğunu düşünüyorum. Net bir bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

@strawcarry

Rica ederim, bir faydam oluyorsa ne mutlu bana. Ben de bu güzel sözlerin için teşekkür ediyorum.

Şimdi öncelikle yaptığın ayrım yanlış.

Alıntı

metni:
    EHM = yazılımEM = donanım.

Bu ayrımı ben hiçbir yerde söylemedim. Yapmadım, eğer bir yerde bu şekilde bir çıkarıma denk düşebilecek bir sözüm varsa lütfen söyle değiştireyim  

İki bölüm de kendi açılarından donanım ağırlıklıdır. Ha EM daha çok donanım içeriyor o konuda haklısın. Bu konuda en net bilgiyi sana ders içerikleri verecektir. İkisinin de 4 yıllık planını alıp yazılım içerikli derslerine bakabilirsin.

Yazılıma yönelmek dediğin şeyi her yerden yapabilirsin. Bugün liseden bile yazılıma yönelmek mümkün. Hatta yazılım yapmak için üniversite diploması lazım mı diye çokça tartışılıyor. Elon Musk bile diploma şart değil deyip kendi şirketlerine diploması olan insanları alıyor mesela  

Şimdi yazılımı da ayırmak lazım. Yazılım var, yazılım var. Ben mesela şu an yazılım yapıyorum. Geliştirdiğim birkaç tane farklı program var. Hiç gördün mü? Göremezsin çünkü bilimsel programlama ürünü şeyler. Çok spesifik bir alanda spesifik bir iş yaparken lazım olur. Mesela NMC tipi lityum bataryaların tek parçacık modelini simüle edip optimize etmek istesen o zaman görürdün :)) Ya da LFP tipi lityum bataryanın enerji marketlerindeki optimizasyonu için tekno ekonomik analizini yarı ampirik modellerle yapmaya çalışıp bunda da tam sayılı programlama kullanmak istesen işte o zaman yine benim yazılımım gözüne çarpabilirdi. Ancak çarpmadı. O yüzden diyorum ki yazılım var yazılım var. Ben bilimsel programlama yapıyorum. Benim yaptığım yazılımlar elektrik sistemlerini simüle ve optimize eder. Bu yazılımı elektrik bilgisi olmadan yazman baya zor. Alan bilgisi gerektiren bir yazılım bu. O yüzden liseden aldığın bir yazılımcı benim işimi yapamaz. Genelde bu yazılımcılar son kullanıcıya hitap eden işler yapıyorlar. Ya da yine mesela Web programlama da bir yazılım ancak benim şu an alakam yok. javaScript bilmem mesela. En son 2003 yıllarında PHP ile kendi sitemi yapmaya çalışıyordum benim Web yazılımla alakam o kadar. Ha ileride ihtiyacım olur oturur onu da öğrenirim.

O yüzden diyorum sana yazılım var yazılım var. Sen ne yapacaksın? Mesela gömülü sistem (yani küçük elektronik kartlar diyelim) programlama yapacaksın. Bu işi EHM üzerinden giderek çok daha iyi öğrenirsin. Sonrasında bilgisayar o da olmadı elektrik gene tercih edilebilir. Fakat işi biraz daha karmaşıklaştıralım. Ne için gömülü sistem programlamak istiyorsun? Mesela güç elektroniği için ben gömülü sistem yapacağım diyorsun. Ha o zaman EHM ile EM birbiriyle yarışır konumda. Biraz daha gaza geldin ben elektrikli araç şarj istasyonu için akıllı bir yazılım yapmak istiyorum dedin. Bak elektrik yarışta biraz daha öne çıkıyor. Daha da gaza geldin ben akıllı şebekeler için yazılım yapıcam dedin. EM hop EHM'yi de solladı geçti. Aa hani yazılıma yönelemiyorduk ne oldu? Yöneldik.

Bir de bak, hayatta yaptığın her tercih seni bir yol ayrımına sürükler. Bu yapacağın ne ilk ne de son tercih. Bundan sonra bir sürü yol ayrımıyla daha karşılaşacaksın ve hepsi seni farklı yerlere götürecek. Önemli olan yaptığın tercihin güçlü yönlerini öne çıkartabilmek. Yani her tercihin zaten bir avantajı ve dezavantajı var. Mükemmel tercih diye bir şey yok. Önemli olan sen avantajını ne kadar iyi kullanabiliyorsun. Bak hemen örnekleyeyim. Sen mesela dedin EM'den yazılıma yönelmek zor, yönelen çok az. Peki ben ne yaptım? Yazılıma biraz yüzümü döndüm. Yöneldim demeyeceğim yani o kadar girmedim. Peki sonra ne oldu? Diğer insanlar uğraşıp yönelmediği için ben hop "yazılım bilen elektrik mühendisi" oldum. Az bulunur, değerli bir eleman oldum. Çok daha rahat işlere girdim. Millet orada trafo (demir yığını) mu programlayacağız diye kah kah gülerken bak bugün katı hal trafoları (solid state transformer) diye şeyler var. Buyur programla.

Demem o ki yazılım var yazılım var. Yarın öbür gün hava araçlarına da geçersin. Ben yeri geliyor arkadaşımın hava aracı için de kod yazıyorum uçuyor falan. İstesem komple ağırlığımı yazılıma da verebilirdim. Açıkçası evet yazılım için EHM daha iyi. Ben haberleşmeyi, bilgi teorisini de çok sevdiğim için öyle geliyor. Ancak aldığın dersler işin fragmanı. Elinde elektrik mühendisi diploması olduğu sürece, sende de bilgi olduğu sürece. İstediği yere geçersin.

Kendini yazılımda geliştirip bu alanda iş bulan var mı dediğin zaten ben varım. Bir de yazılımdan artık hiçbir şeyi ayıramazsın ya. Düşün o koca koca demir yığını sistemler bile yazılımlı oluyor. Ya da elektrikli araçlar dediğin alan. O arabalar, onların içlerindeki motor kontrolü ve güç elektroniği bunlar hep elektrik mühendisi işleri. Bunların yazılımı yok mu? Var. Sen de bunları yapabilirsin.

Ya da işi komple yazılıma dökelim var mısın? Git komple Python öğren sonra yapay zeka öğren yazılım öğren. Al elektrik şebekelerindeki bir sorunu çöz. Atıyorum mesela şu an akıllı motor bakımları var. Yapay zeka ile yazılım yazıyorlar hop motorları ne zaman bakım yapacağını söylüyor. Ya da görüntü işleme ile elektrik iletim hatlarındaki problemleri tespit et.

Yani şu an yazılımı veya yapay zekayı herhangi bir alana entegre etmeyi bırak, alandan koparma ayrı düşünme şansın yok. Yani elbette ki her bölümün farklı avantajı ve dezavantajı var. Ancak imkansız bir durum yok.

İnsanlar kafalarında bölüm okumayı çok büyütüyor. Seni bu işin yazılımından alıkoyacak kaç ders var ki bilgisayarda zorunlu alıp elektrikte alamayacağın? 2-3 ders var hadi 8 ders olsun. Bir tane dönemde zaten 8 ders olduğunu kabul edersek 6 aylık bir çaba ile zaten o ders içeriklerinin fazlasını tamamlarsın.

EHM olsa elbette ki daha iyi olur. Fakat olmazsa da olur mu? Bence olur. Tabi bu senin donanımdan ne anladığına da bağlı. EM'ciler donanımcı demişsin fakat o donanımlar böyle baya büyük donanımlar. Yoksa elektronikçiler de donanımcı oluyor yani nedir. Bence işin püf noktası ne kadar erken ne istediğini anlarsan o kadar iyi. Ben şu anki aklımla dönüp üniversiteye bakıyorum da, istediğim her şeyi olabilirmişim gibi geliyor. Keşke matematik mühendisliğine çap yapsaydım dedim bugün. Bana en yararlı o olurdu herhalde. Çok matematik kullanıyorum. Sen de ortalamanı yüksek tut, geçiş vs. yapmaya çalışırsın. Kimse yazılım öğrenenin kolundan tutup geri çekmiyor. Ayrıca elektrikte falan alacağın bir dersle zaten yazılım öğrenmen pek mümkün değil. Kendin üstüne ne koyarsan o. Üstteki arkadaş gibi sen de "okul bana bir şeyler öğretsin, hayata hazırlasın" diye beklersen çok beklersin.  

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.